Sosyal Medya

Ekonomi

2019 Mali Yılı Kesin Hesap Bütçesi Büyükşehir Meclisi’nde kabul edildi

Ekleme Tarihi:

-

bbmeclis

Antalya Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Meclisi devam toplantısı yapıldı. Toplantıda, 3 milyar 410 milyon olarak tahmin edilen Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı mali bütçesinin 2 milyar 32 milyon 990 bin TL olarak gerçekleştiğine dikkat çekildi. Toplantıda, tüm ekonomik zorluklara rağmen yatırım bütçesinin 795 milyon 285 bin 876 TL olarak gerçekleştiği ve gidere oranının yüzde 39 olduğunu vurgulandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Meclisi devam toplantısı yapıldı. Toplantıda, 3 milyar 410 milyon olarak tahmin edilen Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı mali bütçesinin 2 milyar 32 milyon 990 bin TL olarak gerçekleştiğine dikkat çekildi. Toplantıda, tüm ekonomik zorluklara rağmen yatırım bütçesinin 795 milyon 285 bin 876 TL olarak gerçekleştiği ve gidere oranının yüzde 39 olduğunu vurgulandı.

Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Meclisi devam toplantısında Büyükşehir Belediyesi 2019 Mali Yılı Kesin Hesap Bütçesi kabul edildi. Bütçe ile ilgili meclise bilgi veren Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Meclis Üyesi Oktay Başaran, dünyayı etkisi altına alan pandemi ile birlikte ekonomik bir deprem yaşandığına dikkat çekerek, “Yaşanan bu olağanüstü krize rağmen Antalya Büyükşehir Belediyesi kendi emekçisine günü gününe sorumluluğunu yerine getirmiş, sosyal yardım paketleri ile turizm emekçisinin ve hizmet sektöründe çalışanlarımızın yanında olmuştur” dedi.

2019’DA FAİZE 190 MİLYON TL

2019 yılı kesin hesabı incelendiğinde gider bütçesinin 3 milyar 410 milyon olarak tahmin edildiğini, 2 milyar 32 milyon 990 bin TL olarak gerçekleştiğini söyleyen Başaran, “Personel giderlerinin gelir bütçesine oranı yüzde 26, mal ve hizmet alımlarının gerçekleştirilmiş gidere oranı yüzde 21, faiz giderleri ise yüzde 9’dur. Faiz giderleri tüm belediyelerde en dikkat edilecek husustur. Yabancı kur cinsinden çekilen Hafif Raylı Sistem 1-2 ve 3 projelerinin ana para ödemelerinin başladığı ve 2021 yılından itibaren en ağır ana para ödemelerinin başlayacağı göz önüne alındığında Büyükşehir Belediyemiz 2019 yılında faiz gideri olarak 190 milyon 722 bin 710 TL ödeme yapmıştır ve bütçede oranı yüzde 9’dur” dedi.

YATIRIMA YÜZDE 39 PAY

Başaran bütün ekonomik zorluklara rağmen yatırım bütçesinin 795 milyon 285 bin 876 TL olduğunu ve gidere oranının yüzde 39 olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi, “Bu yatırımları yaparken bütçeye gelir gider dengesi sağlamak için 522 milyon borçlanma ön görülmüştür. İç borçlanma 191 milyon, dış borçlanma olarak da hafif raylı sistem 3 için 31.5 milyon Avro kredi kullanılmıştır. Toplam 392 milyon borçlanma gerçekleşmiştir.”

 BÜYÜKŞEHİR ZORU BAŞARDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin gelir bütçesi hakkında da bilgi veren Başaran, 2 milyar 887 milyon olarak tahmin edilen gelir bütçesinin 1 milyar 730 milyon olarak gerçekleştirildiğini açıkladı.  Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ana gelir kalemlerinin İller Bankası ve Maliye Bakanlığı paylarından oluştuğunu vurgulayan Başaran, bu oranın 1 milyar 281 milyon ile gelir bütçesinin yüzde 74’ü olduğunu belirtti. Gelir bütçesini oluşturan en önemli kalemin ise kira gelirleri olduğunu dile getiren Başaran bunun gelir bütçesine oranının sadece yüzde 6 olduğunu vurgulayarak, “Büyükşehir Belediye Başkanımızı ayrıca tebrik ederim. Diğer belediyelere mukayese edildiğinde öz gelirimizin çok düşük olduğunu ve zoru başardığını belirtmek isterim” diye konuştu. Grup görüşlerinin alınmasının ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi 2019 Mali Yılı Kesin Hesabı kabul edildi.

NET VE KESİN İFADELER KULLANILDI

Mecliste Konyaaltı Sahil Alan Yönetimi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikle ilgili değişikliğin görüşüldüğü madde ile ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer meclise bilgi verdi.  Tuncer, eski yönetmeliğin yönetmelik formatında olmayıp daha çok proje tanıtımı şeklinde olduğunu belirterek, “Yeni yapılan yönetmelikte hikaye anlatımları gerekçeyle ilgili kısımlar çıkarıldı, defalarca tekrar edilen hususlar birleştirilerek tekrarların yapılması önlendi. Yönetmelik yazım tekniği açısından formatına düzenleyici işlem formatı uygun hale getirildi. Daha net ve kesin ifadeler kullanılarak 17 sayfalık bir metin hale getirildi” dedi.

TEDBİR VE CEZAİ HÜKÜMLER BELİRLENDİ

Denetimlerde yaşanan birçok sorunun eski yönetmelikte yer almadığına da dikkat çeken Tuncer, şu bilgileri verdi: “Alanda kullanımla karşılaşılan fiili durumlara karşı uygulanacak tedbirler ve cezai hükümler konusunda net açık ifadeler olmadığından boşluklar bulunmaktaydı. Cezai hükümler Kıyı Kanunu, İmar Kanunu ve Kabahatler Kanunu’na dayandırılarak daha net ve uygulanabilir bir ifadeyle yönetmelik düzenlendi. Alan yönetimini güçlendirmek ve Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığında deniz yönetimini daha etkin hale getirmek amacıyla iki müdürlük oluşturduk.”

İHTİYACA CEVAP VEREN BİR YÖNETMELİK

8 Daire Başkanından oluşan Alan Yönetim Başkanlığı oluşturulduğu bilgisini de veren Tuncer, şunları aktardı: “Yönetmelik değişikliği ile Alan Yönetimi Denetleme Kurulu resmi ve sivil toplum örgütü kurum ve kuruluş sayısı artırılarak, 32 üyeye çıkarıldı. Çok daha çoğulcu bir yapıya büründürüldü ve senede en az 2 defa toplanması sağlanacak şekilde düzenleme getirildi.” Tuncer, kurula ilçe belediye başkanları ve oda başkanlarının da katılımının sağlandığına dikkat çekerek denetlemelerin ne şekilde yapılacağının da belirlendiğini ifade etti. Tuncer, bu sayede 24 saat yaşayan bir yer olan Konyaaltı Sahili’nde daha etkin, daha çabuk ve daha caydırıcı müeyyideler getirilerek alanın kontrol altına alındığını anlattı. Tuncer kesin ve net hükümlerle şikayetlerin en aza indirgendiğini de sözlerine ekleyerek “İhtiyaca cevap veren bir yönetmelik oldu” dedi.

ULAŞIM A.Ş.’YE GELİR DESTEĞİ ÖDEMESİ

Mecliste ayrıca pandemi nedeniyle yolcu sayılarındaki düşüşe paralel olarak hafif raylı sistem, nostalji tramvayı ve Antobüs’lerde gelir kaybı yaşayan Antalya Ulaşım A.Ş.’ye şirket faaliyetlerinin sürdürülebilir kılınması adına 11 milyon 571 bin 841 TL gelir desteği ödemesi yapılması oy birliğiyle kabul edildi.

BİRLİK ÜYELİKLERİ

Meclis toplantısında Antalya Büyükşehir Belediyesi Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliğine üye olunması ile ilgili madde de kabul edildi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Piyano Festivali’nin Avrupa Festivaller Birliği’ne üyeliği ile Altın Portakal Film Festivali’nin Uluslararası Sinema Üreticileri Federasyonu’na üyeliği de oy birliği ile kabul edildi.

ASAT GENEL KURULU DA YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısının ardından ASAT Genel Kurulu da yapıldı. Toplantıda, ASAT’ın 2019 Mali Yılı Bütçe Kesin Hesabı kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Oktay Başaran, ASAT’ın 1 milyar 310 milyon olarak ön görülen 2019 tahmini bütçesinin 1 milyar 130 milyon lira olarak gerçekleştiğini, gerçekleşme oranının ise yüzde 86.26 olduğunu açıkladı.

bbmeclisiki

Ekonomi

CHP: Emekli Maaşları En Az Asgari Ücret Zammı Kadar Arttırılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Emekli maaşlarına zam yapılması için kanun teklifini Meclis’e sundu. En az Asgari Ücrete yapılan zam kadar olmasını istedi.

Yayımlandı:

on

Meclis Konuşmazı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Emekli maaşlarına zam yapılması için kanun teklifini Meclis’e sundu. En az Asgari Ücrete yapılan zam kadar olmasını istedi.

Veli Ağbaba emeklilere yapılacak zammın en az asgari ücrete yapılan oranlarda olmasını talep etti. Elektrik, doalgaz, kira ödemeleriyle boğuşan emeklilerin virüsten ölmezse açlıktan ölecekler dedi.

Emeklilerin hemen hepsi yoksulluk seviyesinin de altında olduğunu ifade eden Veli Ağbaba, ”Bakalım ne kadar zam yapacaklar, emekli enflasyonun altında ezildi. Emekli aylıkları eridi” dedi.

Meclise teklifi sunan Ağbaba “Asgari ücret alan çalışanlar yaşam savaşı verirken, emeklilerin hemen hepsi yoksulluk seviyesinin altında yaşamını sürdürmektedir. Bu gidişle virüsten ölmeyen emekliler de açlıktan ölecek” dedi.
Koronavirüs’ün en çok etkilendiği kesim emekliler ve yaşlı insanlar olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bir yandan Covid-19 yüksek risk grubunda olmaları, bir yandan da düşük gelirleri nedeniyle en kırılgan toplumsal gruplardan birini emekliler oluşturmaktadır. Hastalığa yakalanmamak için dengeli beslenmeleri gereken belli yaş grubundaki insanlar, gelir düşüklüğü nedeniyle dengeli beslenmeyi bırakın açlıkla mücadele edecek durumdadır. Evden çıkmayın denilen yaşlıların bu gidişle evden sadece ölüsü çıkacak.”

Veli Ağbaba: Emekli Maaşlarına En az Asgari Ücret kadar Zam oranında olmalı

‘PİNPON TOPU İLE HESAPLAYIP HEPİMİZLE DALGA GEÇİYORLAR’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son 1 yıl içerisinde gıdadaki artışı aktaran Ağbaba, “Madde sepetine göre mercimeğin fiyatı yüzde 59, yumurtanın fiyatı yüzde 76, ayçiçek yağının fiyatı yüzde 34, kuru fasulyenin fiyatı yüzde 35, makarnanın fiyatında yüzde 19 artmış. Gıda fiyatları böyle artarken enflasyonu pinpon topundan hesaplıyorlar. Hepimizle dalga geçiyorlar” diye konuştu.

DUL, YETİM MAAŞLARI DA ARTIRILMALI

Temelden bir sosyal güvenlik reformu yapılması gerektiğini söyleyen Ağbaba, acil bir önlem olarak en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesinin gerektiğini vurguladı.

Ağbaba teklifinde, emekli aylıklarına göre hesaplanan dul ve yetim haksahibi aylıklarının da bu oranda artırılmasını öngörürken, salgın sürecinde emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara çare olabileceğini ifade etti.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Yeni Yıla Yeni Zamlarla Girildi. Elektrik Yüzde 6 Doğalgaz Yüzde 1

Koronavirüs ve ekonomik sıkıntılarla yeni yıla borçlu ve yoksun şekilde giren vatandaş, zamlarla gözlerini açtı. 2021 yılında zam yağmuru başladı. 

Yayımlandı:

on

Elektrik Zammı

2021 yılına borçlu ve yoksul giren vatandaş, yılın ilk saatinde zamlara uyandı. Elektrik yüzde 6 Doğalgaz ise yüzde 1 zamlandı. Köprülerde bu oran yüzde 25 oldu.

Koronavirüs ve ekonomik sıkıntılarla yeni yıla borçlu ve yoksun şekilde giren vatandaş, zamlarla gözlerini açtı. 2021 yılında zam yağmuru başladı. 

Emlak vergisi ve vergilerde artan zam oranları ile yeni yılın tadı daha başlamadan kaçtı. Her yıl geleneksel bir hal alan zam furyası bu sefer borçlu ve yoksul vatandaşın daha da zor zamanlar geçireceği aşikar.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ YÜZDE 9.11 ZAM OLDU

Araçları olan vatandaşlar açısından uygulanacak zam oranı yüzde 9.11 civarında artış yapıldı.

1-3 yaş aralığında olan otomobillerin  silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 964 liradan 1051 liraya 1301 – 1600 cc arasında olan otomobiller için MTV, 1678 liradan 1830 liraya,

1601 – 1800 cc arasında olanlar için 2 bin 964 liradan 3 bin 234 liraya,

1801 – 2000 cc arasında olanlar için 4 bin 670 liradan 5 bin 95 liraya 

2001 – 2500 cc arasında olanlar için ise 7 bin 3 liradan 7 bin 640 liraya yükseldi.

ENERJİ’DE YÜZDE 14 ZAM YAPILDI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2021’de elektrik ve doğalgazda uygulanacak hizmet bedellerini açıkladı. Kesme-bağlama hizmetlerinde indirim yapan EPDK, diğer tüm hizmetlerde yaklaşık yüzde 14 zam yaptı.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZA ZAM

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) yeni tarifesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 6 artışa gidildi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), ocak ayına ilişkin tarife tablosunu internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, aralıkta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000 metreküp doğal gaz için 1264 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise 1414 lira olarak belirlendi.

EMLAK VERGİSİ’NE YÜZDE 4.55

Bina, arazi ve arsalar için her yıl ödenmek zorunda olan emlak vergisi için 2021’de geçerli olacak zam oranı 4.55 artış uygulanacak.

CEP TELEFONU ABONELİĞİ İLK TESİSİNE YÜZDE 9.11

Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde alınan maktu vergi tutarı yeniden değerleme oranı (yüzde 9.11) nispetinde artırıldı. Bu kapsamda tahsil edilen maktu vergi tutarı 2021 yılı için 86 TL olarak belirlendi.

1 YILLIK PASAPORT 332 TL, EHLİYET HARCI 820 TL

2020’de 751,70 lira olan B sınıfı ehliyet harcı 2021 yılında 820,10 liraya çıktı. A sınıfı ehliyet harçları ise 249,30 liradan 272 liraya yükseldi.

Yeni yılda pasaport ve ehliyet dahil bazı vergi ve harç tutarlarında, yüzde 9,11 zam yapıldı. Yapılan yeni zamlara göre pasaport harçları da 1 Ocak’tan itibaren şu şekilde belirlendi:

Süresi 6 ay olanlar için 227,20 lira,
1 yıl olanlar için 332,10 lira,
2 yıl olanlar için 542,20 lira,
3 yıl olanlar için 770,20 lira
3 yıldan fazla süreli olanlar için 1085,40 lira.

MAHKEMEYE BAŞVURU HARCI 27.20 TL’DEN BAŞLAYACAK

Gelecek yıl mahkemeye başvurma harçları 27,20 liradan, icraya başvurma harçları 59,30 liradan başlayacak. İflasın açılması veya konkordato isteğiyle masaya katılma harcı 97,70 lira olacak.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

1 Ocak 2021 gram, çeyrek, tam altın fiyatları!

Altında fiyatlarda yılın ilk haftasında büyük değer kaybı dengelendi. Altın anlık olarak 452 TL’ye yakın seyrediyor. İşte gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları!

Yayımlandı:

on

1 ocak altın 1

Bugün 1 Ocak Cuma gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 1 Ocak Cuma piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Altında fiyatlarda yılın ilk haftasında büyük değer kaybı dengelendi. Altın anlık olarak 452 TL’ye yakın seyrediyor. İşte gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları!

Son dönemin güvenilir yatırım araçlarından olduğu düşünülen altının Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası, Joe Biden’ın başkan seçilmesi, Merkez Bankası’nda yapılan değişiklikler ve BDDK’nın SWAP hamlesi sonrası nereye evrileceği merak konusuydu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta alınan faiz arttırımı kararı ile altın ve döviz fiyatlarında ani düşüş görülmüştü.

Altın fiyatları düşermi çıkarmı yükselirmi artarmı 2021?

ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE DURUMDA 1 OCAK 2021?

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcıların gündem maddesi olan altının çizdiği grafikte bugün de 452 TL’nin üzerinde işlem görmeye başladı. Altında gerileme ve değer kaybı sürüyor. Geçtiğimiz haftalardaki düşüşü toparlaması zor görünüyor. Bu eğilimde hızla değişiklik yaşanabilir. Gram altında tarihi günler yaşanıyor.

ALTIN YÜKSELİR Mİ SON DAKİKA! 1 OCAK 2021 UZMAN YORUMU!

Uzmanlar bu dönemde altına yatırım yapılmasını riskli bularak Türkiye’deki ve dünyadaki siyasal ve ekonomik gelişmelerin büyük dengesizliklere gebe olduğu hatırlatıyorlar. Birçok uzman ise kısa vadede riskli görülen altın fiyatları uzun vadede kar sağlayacağını iddia ediyor.

1 ocak altın 2

Bugün 1 Ocak Cuma gününde altın ne kadar oldu?

ATA ALTIN FİYATI

Alış: 3.026,70

Satış: 3.052,00

CUMHURİYET ALTIN FİYATI

Alış: 3.004,00

Satış: 3.049,00

GRAM ALTIN FİYATI

Alış: 452,85

Satış: 452,98

YARIM ALTIN FİYATI

Alış: 1.473,70

Satış: 1.496,30

ÇEYREK ALTIN FİYATI

Alış: 736,80

Satış: 750,40

TAM ALTIN FİYATI

Alış: 2.898,12

Satış: 2.957,40

22 AYAR BİLEZİK FİYATI

Alış: 410,36

Satış: 426,23

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER