Sosyal Medya

Sağlık

A’dan Z’ye YUMURTA

Beslenmemize daha fazla dikkat ettiğimiz Pandemi günlerinde, yiyeceklerle ilgili yeni uygulamalar, yeni bilgiler öğreniyor; gıdaların yetiştirilme ve kullanım şekilleriyle ilgili daha önce duymadığımız özellikleriyle tanışıyoruz.

Ekleme Tarihi:

-

Beslenmemize daha fazla dikkat ettiğimiz Pandemi günlerinde, yiyeceklerle ilgili yeni uygulamalar, yeni bilgiler öğreniyor; gıdaların yetiştirilme ve kullanım şekilleriyle ilgili daha önce duymadığımız özellikleriyle tanışıyoruz.

Yumurta, her mutfağın nerdeyse ekmek gibi, olmazsa olmaz besinlerinden biridir.  Faydası üzerine yazılmış kitaplar mevcuttur. İçeriğindeki yağ ve protein dengesi sağlıklı orandadır. D vitamini (kalsiyum emilimi için önemli), fosfor, A vitamini (sağlıklı görme, cilt ve hücre gelişimi için önemli) ve B2 vitamini, selenyum, karotenoid ve kolin içerir. Yumurtanın vücuda olduğu kadar  beyine de iki önemli yararını hatırlatmak gerekir.. Bunlardan biri KOLİN! Diğeri de OMEGA-3 yağları. İkisi de beyne çok lazım, doğal ilaçlar. İkisi de beyin dostu besinler ve ikisi de sadece yumurta sarısında var. Yani beyazını ve sarısını da aynı oranda tüketmek en sağlıklısı.

Satın alırken çatlak, kirli, kanlı ve kırık yumurtalar satın alınmamalıdır. Kabuğu temiz, düzgün görünüşlü, yeterli kalınlıkta ve az pürüzlü olmalıdır. Evde buzdolabında ve orijinal karton kutusu içerisinde, yıkanmadan saklanmalıdır. Yıkandığında doğal koruyucu tabakasını kaybeder. Bu nedenle yumurta kullanılacağı zaman yıkanmalı ve kurulandıktan sonra kullanılmalıdır. Ayrıca buzdolabında diğer besinlerle temas etmemelidir. Yumurta içeren ve yumurtadan zengin yiyecekler hazırlanma sürelerinin dışında 2 saatten fazla oda ısısında tutulmamalıdır. 1 yumurta yaklaşık 80 kaloridir. Yumurta yemenin kolesterol yükseltmediğini ancak yağda kızartılan yumurtanın kolesterol açısından risk taşıdığını belirten uzmanlar, tercihen kayısı kıvamında haşlanarak pişirilmiş yumurta tüketilmelidir, önerisinde bulunmaktalar. Çünkü bu şekilde pişirildiğinde yumurtanın besleyici değerinden maksimum oranda yararlanılmış oluyor. Ayrıca çiğ olarak yenebilirler, ancak bu yaşlılar, sakat veya hamile kadınlarda Salmonella bakterileri içerebileceğinden duyarlı olabilecek kişiler için önerilmez. Yine omlet yapmak için yumurtayı kabına kırdığınızda kırmızı bir leke varsa bu yumurtanın da yenilmesi önerilmez, çünkü kırmızı leke embriyo oluşmaya başladığına işarettir.Yumurtaları satın alıp eve getirdiğinizde mutlaka dolapta saklayın ve 3 hafta içinde tüketin.

Satın aldığınız yumurtaların üzerindeki kodların anlamı nedir?

Yumurtaların üzerindeki kod 0 ile başlıyorsa, aldığınız yumurta organik

Yumurtaların üzerindeki kod 1 ile başlıyorsa, yumurta serbest dolaşan tavuktan

Yumurtaların üzerindeki kod 2 ile başlıyorsa, bu yumurta kümeste yetiştirilen tavuktan

Yumurtaların üzerindeki kod 3 ile başlıyorsa, yumurta kafeste yetiştirilen tavuktan

Yumurtanın taze veya bayat olduğunu nasıl anlarsınız?

Bilgi çok kısa ve nettir.
Yumurtayı suya koyduğunuzda batıyorsa taze, su yüzeyinde kalıyorsa bayat demektir

Bir yumurta kabuğunun rengini belirleyen şey nedir?

Marketlerde ve veya gıda satılan yerlerde iki bazen orta renk olarak 3 değişik renkte yumurta görürüsünüz, genelde biline ise; tüm beyaz yumurtaların fabrika çiftliklerinden geldiğini ve tüm kahverengi yumurtaların serbest tavuk yetiştiren yerel çiftçilerden geldiğine inanılır. Aslında yumurta kabuğunun rengi, tavuğun yetiştirildiği koşullarla değil, tavuğun genetiği ile belirlenir.

İlginç gelebilir ama yumurtanın rengi tavukların kafalarının yanındaki renkli cilde, yani kulak memelerine bakılarak tarif edilir. Beyaz kulak memeli tavuklar genellikle beyaz yumurta bırakırlar.

Kahverengi kulak memeli tavuklar genellikle kahverengi. Kırmızımsı kulak memeli tavuklar ise hafif lekeli krem rengi yumurta bırakırlar. Ancak, yumurta kabuğunun rengine göre bir tavuğun diğerinden daha besleyici yumurta bıraktığı ispatlanmamıştır. Bütün yumurtalar eşit şekilde yaratılmaz, çünkü tüm tavuklar aynı şekilde yetiştirilmez.

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a commentLogin

Yorum Yap

Gündem

Sağlıkçıların Yıpranma Payına İlişkin Fahrettin Koca’dan Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlaması istemiyle CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan tarafından soru önergesi verildi. Önergede yanıtlanması istenen soru “yıpranma payının tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde revize edilmesine ilişkin” oldu.

Yayımlandı:

on

CHP Milletvekili

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaya sağlıkçıların yıpranma payı ile ilgili olarak soru önergesi verdi. Bakan Koca, öneriye yanıt verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlaması istemiyle CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan tarafından soru önergesi verildi. 

Önergede yanıtlanması istenen soru “yıpranma payının tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde revize edilmesine ilişkin” oldu.

Bakan Fahrettin Koca“Önümüzdeki süreçte bu konunun hükümetimiz tarafından yeniden gözden geçirilerek ihtiyaç duyulan alanlarda istihdam edilen sağlık çalışanlarının fiili hizmet zamlarına ilişkin olarak iyileştirmelerin yapılabileceği düşünülmektedir” dedi.

2018’de yapılan düzenlemeyi anımsatan Koca, “Kanun kapsamında sağlık meslek mensubu sayılan ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanlar fiili hizmet süresi zammı kapsamına alınmıştır. Önümüzdeki süreçte bu konunun hükümetimiz tarafından yeniden gözden geçirilerek ihtiyaç duyulan alanlarda istihdam edilen sağlık çalışanlarının fiili hizmet zamlarına ilişkin olarak iyileştirmelerin yapılabileceği düşünülmektedir” dedi.

Koca’nın yanıtını Cumhuriyet’e değerlendiren Sarıaslan, “Ben de koronayı çok ağır geçirdim. Hastanede de yattım. Oradaki sağlık çalışanları her şeyi hak ediyor. Biz, CHP olarak, kendilerine bir aylık ikramiye de verelim dedik ve bu konuda ısrarcıyız. Yıpranma payı konusunda da gece nöbete kalan çalışandan yemek getiren, onunla ilgilenen hasta bakıcısına kadar herkes bu haktan faydalanmalı” diye konuştu.

Fahrettin Koca

Bakan Koca Soru Önergesine Yanıt Verdi

Okumaya Devam Et

Gündem

2 Ocak 2021 Cuma Koronavirüs vaka sayısı tablosu!

Türkiye 2021 yılına yine can kayıpları ile girdi. 202 kişi daha bugün hayatını Koronavirüs’ten kaybetti. Vaka sayısında ve vefat sayısında düşüşler yaşanmaya başladı.

Yayımlandı:

on

Türkiye 2021 yılına yine can kayıpları ile girdi. 202 kişi daha bugün hayatını Koronavirüs’ten kaybetti. Vaka sayısında ve vefat sayısında düşüşler yaşanmaya başladı.

Son 24 saatte yapılan testlerin sonucuna göre 2 ocak 2021 tarihi itibarı ile bin 713 kişinin semptomlu, 11 bin 180 kişi semtompsuz olarak tespit edildi.

24 SAATTE 202 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Tabloda, haftalık oranlar ise hastalarda zatürre oranı yüzde 3,8, yatak doluluk oranı yüzde 49,1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68,1, solunum cihazına bağlı (ventilatör) doluluk oranı yüzde 36,2, ortalama temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 şeklinde aktarıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Bugün tespit edilen 1.713 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımızdaki düşüş devam ediyor. Kayıplarımızın daha da azalması en büyük beklentimiz. Aşılama programından başarıyla netice alana kadar tedbirlere ısrarla uymalıyız. Birlikte hareket edersek güçlüyüz.” dedi.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Son Dakika…Türkiye’de 15 Kişide Mutasyon Virüs Tespit Edildi

İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon virüs kısa sürede Avrupa’yı sarmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde 15 kişide ülkeye giriş yaparken tespit edildi kontrol altına alındı dedi.

Yayımlandı:

on

son dakika

İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon virüs kısa sürede Avrupa’yı sarmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde 15 kişide ülkeye giriş yaparken tespit edildi kontrol altına alındı dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, açıklamasında şunları belirtti:

  • Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı.
  • Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.
  • İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır.
  • İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.
  • Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda Mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER