Sosyal Medya

Sağlık

A’dan Z’ye YUMURTA

Beslenmemize daha fazla dikkat ettiğimiz Pandemi günlerinde, yiyeceklerle ilgili yeni uygulamalar, yeni bilgiler öğreniyor; gıdaların yetiştirilme ve kullanım şekilleriyle ilgili daha önce duymadığımız özellikleriyle tanışıyoruz.

Ekleme Tarihi:

-

Beslenmemize daha fazla dikkat ettiğimiz Pandemi günlerinde, yiyeceklerle ilgili yeni uygulamalar, yeni bilgiler öğreniyor; gıdaların yetiştirilme ve kullanım şekilleriyle ilgili daha önce duymadığımız özellikleriyle tanışıyoruz.

Yumurta, her mutfağın nerdeyse ekmek gibi, olmazsa olmaz besinlerinden biridir.  Faydası üzerine yazılmış kitaplar mevcuttur. İçeriğindeki yağ ve protein dengesi sağlıklı orandadır. D vitamini (kalsiyum emilimi için önemli), fosfor, A vitamini (sağlıklı görme, cilt ve hücre gelişimi için önemli) ve B2 vitamini, selenyum, karotenoid ve kolin içerir. Yumurtanın vücuda olduğu kadar  beyine de iki önemli yararını hatırlatmak gerekir.. Bunlardan biri KOLİN! Diğeri de OMEGA-3 yağları. İkisi de beyne çok lazım, doğal ilaçlar. İkisi de beyin dostu besinler ve ikisi de sadece yumurta sarısında var. Yani beyazını ve sarısını da aynı oranda tüketmek en sağlıklısı.

Satın alırken çatlak, kirli, kanlı ve kırık yumurtalar satın alınmamalıdır. Kabuğu temiz, düzgün görünüşlü, yeterli kalınlıkta ve az pürüzlü olmalıdır. Evde buzdolabında ve orijinal karton kutusu içerisinde, yıkanmadan saklanmalıdır. Yıkandığında doğal koruyucu tabakasını kaybeder. Bu nedenle yumurta kullanılacağı zaman yıkanmalı ve kurulandıktan sonra kullanılmalıdır. Ayrıca buzdolabında diğer besinlerle temas etmemelidir. Yumurta içeren ve yumurtadan zengin yiyecekler hazırlanma sürelerinin dışında 2 saatten fazla oda ısısında tutulmamalıdır. 1 yumurta yaklaşık 80 kaloridir. Yumurta yemenin kolesterol yükseltmediğini ancak yağda kızartılan yumurtanın kolesterol açısından risk taşıdığını belirten uzmanlar, tercihen kayısı kıvamında haşlanarak pişirilmiş yumurta tüketilmelidir, önerisinde bulunmaktalar. Çünkü bu şekilde pişirildiğinde yumurtanın besleyici değerinden maksimum oranda yararlanılmış oluyor. Ayrıca çiğ olarak yenebilirler, ancak bu yaşlılar, sakat veya hamile kadınlarda Salmonella bakterileri içerebileceğinden duyarlı olabilecek kişiler için önerilmez. Yine omlet yapmak için yumurtayı kabına kırdığınızda kırmızı bir leke varsa bu yumurtanın da yenilmesi önerilmez, çünkü kırmızı leke embriyo oluşmaya başladığına işarettir.Yumurtaları satın alıp eve getirdiğinizde mutlaka dolapta saklayın ve 3 hafta içinde tüketin.

Satın aldığınız yumurtaların üzerindeki kodların anlamı nedir?

Yumurtaların üzerindeki kod 0 ile başlıyorsa, aldığınız yumurta organik

Yumurtaların üzerindeki kod 1 ile başlıyorsa, yumurta serbest dolaşan tavuktan

Yumurtaların üzerindeki kod 2 ile başlıyorsa, bu yumurta kümeste yetiştirilen tavuktan

Yumurtaların üzerindeki kod 3 ile başlıyorsa, yumurta kafeste yetiştirilen tavuktan

Yumurtanın taze veya bayat olduğunu nasıl anlarsınız?

Bilgi çok kısa ve nettir.
Yumurtayı suya koyduğunuzda batıyorsa taze, su yüzeyinde kalıyorsa bayat demektir

Bir yumurta kabuğunun rengini belirleyen şey nedir?

Marketlerde ve veya gıda satılan yerlerde iki bazen orta renk olarak 3 değişik renkte yumurta görürüsünüz, genelde biline ise; tüm beyaz yumurtaların fabrika çiftliklerinden geldiğini ve tüm kahverengi yumurtaların serbest tavuk yetiştiren yerel çiftçilerden geldiğine inanılır. Aslında yumurta kabuğunun rengi, tavuğun yetiştirildiği koşullarla değil, tavuğun genetiği ile belirlenir.

İlginç gelebilir ama yumurtanın rengi tavukların kafalarının yanındaki renkli cilde, yani kulak memelerine bakılarak tarif edilir. Beyaz kulak memeli tavuklar genellikle beyaz yumurta bırakırlar.

Kahverengi kulak memeli tavuklar genellikle kahverengi. Kırmızımsı kulak memeli tavuklar ise hafif lekeli krem rengi yumurta bırakırlar. Ancak, yumurta kabuğunun rengine göre bir tavuğun diğerinden daha besleyici yumurta bıraktığı ispatlanmamıştır. Bütün yumurtalar eşit şekilde yaratılmaz, çünkü tüm tavuklar aynı şekilde yetiştirilmez.

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yap

Sağlık

Koronavirüs kontrolden çıktı: O iki ile dikkat!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il il koronavirüs vaka sayıslarını ve artış oranlarını açıkladı. Buna göre Türkiye’de son bir haftada en büyük tehlikeyi yaşayan iller Antalya, Hatay, Trabzon ve Diyarbakır oldu.

Yayımlandı:

on

korona antalya hatay 4 aralık 1

Son dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm Türkiye’de koronavirüs vakalarının hızla arttığını, ancak Antalya ve Hatay’da artışın yüzde 100 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il il koronavirüs vaka sayıslarını ve artış oranlarını açıkladı. Buna göre Türkiye’de son bir haftada en büyük tehlikeyi yaşayan iller Antalya, Hatay, Trabzon ve Diyarbakır oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki 81 ilin il sağlık müdürleriyle belirli aralıklarla görüşmeler yapıp alınması gereken önlemleri ve yerelde hastalığın gidişatına dair bilgi alıyor.

Bu görüşmeler kapsamında en büyük tehlikenin yaşandığı Antalya, Hatay, Trabzon ve Diyarbakır il sağlık müdürleriyle de konuşan Fahrettin Koca, söz konusu illerde durumun kontrolden çıkmış bir şekilde ciddiyetini koruduğunu aktardı.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Türkiye’nin her noktasında koronavirüse karşı seferberlik bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini ifade ederken, “Sağlık çalışanlarının üzerindeki yükü azaltalım. Mücadele güç birliği ile kazanılır” ifadesini kullandı.

“Hatay, Antalya, Trabzon ve Diyarbakır il sağlık müdürleriyle ayrı ayrı yaptığımız on-line toplantılarda, bu illerin durumlarını değerlendirdik. Yüksek risk devam ediyor.” derken illerin yoğun bakım doluluk oranlarını şöyle açıkladı.

“Son bir haftada Hatay’da vaka artışı yüzde 100, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70, Antalya’da vaka artışı yüzde 100, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71, Trabzon’da vaka artışı yüzde 50, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75, Diyarbakır’da sabit artış var, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70.”

Okumaya Devam Et

Sağlık

İstanbul’da tarihi rekor! Alarm verildi!

Türkiye’nin en büyük kenti olan mega şehir İstanbul’da bugün koronavirüs salgınının en başından beri görülen en fazla ölüm ve yeni vaka sayısı kaydedildi. 

Yayımlandı:

on

istanbul korona 3 aralık akşam 1

Tüm Türkiye’de koronavirüs vaka sayılarında önü kesilemeyen bir artış ve kontrolden çıkma hali yaşanıyor. AKP hükümeti ise geçici önlemler dışında henüz bir adım atmış değil.

Türkiye’nin en büyük kenti olan mega şehir İstanbul’da bugün koronavirüs salgınının en başından beri görülen en fazla ölüm ve yeni vaka sayısı kaydedildi. 

Türkiye’nin 81 ilinde koronavirüs yeni vaka sayıları yeniden artışa geçti. AKP’li Fahrettin Koca’nın yönetimindeki Sağlık Bakanlığı’ndan gelen resmi rakamların dışında İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere yerel yönetimlerden de salgın kaynaklı ölen kişi sayıları paylaşılıyor.

16 milyonu aşkın nüfusuyla İstanbul’da bugün bulaşıcı hastalık kaynaklı ölüm sayısı 231 olarak açıklandı. Buna göre toplam vefat sayısı 475’e yükseldi. Bir günde toplamda 475 ölümün yaşandığı İstanbul’daki bu sayı koronavirüs salgınının ilk gününden beri görülen en yüksek rakam oldu.

Son günlerde gasilhanelerden gelen görüntülerde ölüm sayılarının ne kadar çok arttığı sosyal medyaya da yansımıştı. Öte yandan koronavirüse yakalanan kişileri hastanelere yetiştiren ambulansların sirenlerinin de daha fazla duyulmaya başladığı ifade ediliyor.

Okumaya Devam Et

Sağlık

3 Aralık 2020 Perşembe Koronavirüs hasta sayısı tablosu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 187 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Öte yandan bugün vaka sayısı da 32 bin 381 olarak açıklandı!

Yayımlandı:

on

3 aralık editli

Son dakika haberi… Bugün 6 bin 511 yurttaşın daha 3 Aralık koronavirüs hasta sayısına eklendiği bildirildi. Öte yandan bugün vaka sayısı da 32 bin 381 olarak açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 187 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Öte yandan bugün vaka sayısı da 32 bin 381 olarak açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 3 Aralık koronavirüs açıklaması ise şöyle…

Bugün tespit edilen 6.511 yeni hastamız var. Hasta sayımızı azaltmak zorundayız. Kapalı ve kalabalık ortamlar virüsün en kolay bulaştığı ortamlardır. Kış aylarını kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durarak geçirmeliyiz. Mücadele evde kalarak da mümkün. http://covid19.saglik.gov.tr

TÜRKİYE TOPLAM KORONAVİRÜS HASTA SAYISI, KORONAVİRÜS ÖLÜM SAYISI BUGÜN

BUGÜNE KADAR TOPLAM 3 ARALIK: 520 BİN 167 HASTA, 14 BİN 316 ÖLÜM

3 aralık editsiz

Son dakika haberi… Bugün 6 bin 511 yurttaşın daha 3 Aralık koronavirüs hasta sayısına eklendiği bildirildi.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER

Ana Sayfa - Gizlilik Politikası - Künye
Copyright © 2020 Antalya Siyaset Gazetesi | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.