Sosyal Medya

Gündem

Antalya’da hangi semtlerde koronavirüs daha yoğun?

Antalya’da koronavirüs yeni vaka sayıları hızla artarken hangi semtlerde corona var? hangi semtlerde koronavirüs var? gibi sorular sorularak Antalya korona…

Ekleme Tarihi:

-

koronavirüs antalya 2

Antalya’da koronavirüs yeni vaka sayıları hızla artarken hangi semtlerde corona var? hangi semtlerde koronavirüs var? gibi sorular sorularak Antalya korona yoğunluk haritası takip ediliyor.

İşte Antalya’da koronavirüs hangi mahallelerde ve neden yayılıyor sorularının cevabı…

Antalya’da Valilik ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, sağlık çalışanlarının da büyük özverisi ile sürekli olarak koronavirüs tetkikleri yapılırken, hastalığın seyrine göre tedbirlerde güncellemelere gidilebiliyor.

Koronavirüs pandemisinde “yeni normal” denilen süreçle birlikte turizme de kapılarını açan Antalya’ya her gün binlerce turist akın ediyor.

Turistlerin daha uçaktan iner inmez PCR ve farklı testlerden geçirilmesiyle Covid-19 hastalığının kente taşınmaması sağlanmaya çalışılıyor.

Ancak tüm bu çalışmalar ne kadar etkili oluyor? Koronavirüsün giderek daha süratli bir şekilde yayılımını hızlandırdığı Antalya’da neden bunca önleme rağmen hastalık durdurulamıyor?

koronavirüs antalya

Çalışanlar her gün sosyal mesafesiz şekilde toplu taşıma aracı kullanıyorlar.

YÜZBİNLERCE İNSAN SOSYAL MESAFESİZ TOPLU TAŞIMADA…

Hastalığın tüm dünyayı etkisi almasıyla birlikte kısa süreliğine sokağa çıkma yasağı uygulanan Antalya’da, daha sonra diğer şehirlerden farklı olarak hızla tüm sosyal mesafe ve izolasyon gözeten bu gibi önlemler rafa kaldırıldı.

Dünyanın her yanından ziyaretçisi olan Antalya’ya bir de Kurban Bayramı’nda gelen onbinlerce yerli turist, kentte koronavirüse adeta bayram ettirdi.

Ancak asıl mesele bu değil. Bilim insanlarının uyarılarında hastalığın karşısında uygulanabilecek en etkili yöntem sosyal mesafe olmasına karşın Antalya’da her gün yüzbinlerce insan neredeyse birbirlerine değecek şekilde iş yerlerine gidiyorlar.

Maskelerin neredeyse yarısının doğru düzgün takılmadığı bu kalabalık ortamlarda, üstelik bu ortamlara her gün maruz kalındığında hastalığı kapmamak çok düşük bir ihtimal olarak kalıyor.

Geçim sıkıntısının had safhada olduğu Türkiye’de vatandaşlar çalışabildikleri her koşulda işlerine gidiyor, bu sırada büyük sermaye kuruluşlarına milyon dolarlar akıtan hükümetten ise tek bir kuruş karantinada kalmalarını sağlayabilecek desteği görmüyorlar.

korona virüs antalya 5

Koronavirüs pandemisi en çok işçi sınıfını vuruyor…

ANTALYA’NIN İŞ YERLERİNDE VE EMEKÇİ MAHALLELERİNDE COVİD-19 ALDI BAŞINI GİDİYOR!

korona yoğunluk 1

Koronavirüs Antalya’da en çok emekçi mahalleleri vuruyor!

Antalya’nın koronavirüs yoğunluk haritası ise hastalığın en çok yoksulları, çalışanları ve esnafı etkilediğini gözler önüne seriyor.

Sınıfsal olarak alt tabakada yer alan insanların ölümlerinin herhangi bir şekilde önemsenmediği siyasi iktidarın adımlarında 1 ay dahi olsa karantina destek maaşı verilemediği görülmüş oldu.

Özellikle bir çok farklı ülkede aylarca karantina maaşı alan halka, Türkiye’de kredi çekerek borçlanmak dışında seçenek bırakılmadı.

Yanda görülen koronavirüs yoğunluk haritasında da işte bu gerçek buz gibi ortada duruyor.

Haritalara göre insanların her gün gidip geldiği çarşı merkezindeki işyerleri bölgeleri ve işçi sınıfının en yoğun olarak yaşadığı mahallelerde koronavirüs çok daha ölümcül bir hale gelmiş durumda.

Öte yandan koronavirüs yoğunluğunun çok daha seyrek olduğu Lara ve Konyaaltı gibi bölgelerde ise gelir düzeyi çok daha yüksek olan insanların yaşadığı ve binaların arasında geniş aralıklar olduğu, bolca açık alan ve temiz hava imkanlarının varlığı biliniyor.

ANTALYA KORONAVİRÜSÜN EN YOĞUN OLDUĞU MAHALLELER HANGİLERİ?

Antalya’da koronavirüsün ve aynı anlama gelmek üzere her gün işe gidip gelmek, toplu taşıma aracı kullanmak zorunda olan insanların en fazla yaşadığı mahalleler ise şöyle;

* Cumhuriyet Mahallesi

* Memurevleri Mahallesi

* Altındağ Mahallesi

* Üçgen Mahallesi  

* Dutlubahçe Mahallesi

* Özgürlük Mahallesi

* Yüksekalan Mahallesi

* Kızılarık Mahallesi

* Emek ve Kuzeyyaka Mahalleleri

* Fevzi Çakmak Mahallesi

* Muratpaşa Mahallesi

 

Bu mahallelerin içerisinde kendi içerisinde en yüksek risk taşıyan bölgeler ise Varsak tarafında bulunan mahalleler ile MarkAntalya alışveriş merkezi karşısında olarak tarif edilebilecek olan Muratpaşa mahallesi ön plana çıkıyor.

korona virüs antalya 3

Hükümet büyük sermayedarlara milyon dolarlar hibe ederken emekçiye bir ay bile karantina maaşı veremedi.

 

Gündem

SON DAKİKA! Rusya ile Türkiye’den Karabağ anlaşması!

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamaya göre Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaş sonrası Dağlık Karabağ’da gözlem noktası kurulması konusunda Rusya Federasyonu ile anlaşmanın imzalandığı açıklandı. Türk ve Rus askeri birlikte devriyelere ve gözlem noktalarındaki nöbetlerine başlayacaklar.

Yayımlandı:

on

türk rus ortak imzalandı 1 aralık 1

SON DAKİKA! Türkiye ve Rusya arasında Türk-Rus Ortak Merkezi’nin kuruluş ve görev esaslarına ilişkin teknik detaylara dair mutabakat sağlandı, anlaşma imzalandı!

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamaya göre Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaş sonrası Dağlık Karabağ’da gözlem noktası kurulması konusunda Rusya Federasyonu ile anlaşmanın imzalandığı açıklandı. Türk ve Rus askeri birlikte devriyelere ve gözlem noktalarındaki nöbetlerine başlayacaklar.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkesin ardından anlaşmanın beşinci maddesi gereği Türkiye ile Rusya’nın ortak gözlem ve denetim merkezi açılmasına karar verilmişti. Bugün Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkesin uygulanmasını gözetmek ve denetlemek amacıyla, 11 Kasım’da Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasında video telekonferans yöntemiyle imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde teşkil edilecek, Türk-Rus Ortak Merkezi’nin kuruluş ve görev esaslarına ilişkin teknik detaylara yönelik görüşmeler tamamlanmış, mutabakat imzalanmıştır. Merkezin en kısa sürede faaliyete geçirilmesi için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir.”

Okumaya Devam Et

Gündem

Milli Eğitim’den açıklama: Sınavlar ertelendi!

MEB’in açıklamasına göre, 5 ve 6 Aralık tarihlerinde yapılacak olan unvan değişikliği sınavları, koronavirüs tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelendi.

Yayımlandı:

on

meb unvan değişikliği 1

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yaptığı açıklama ile koronavirüs önlemleri kapsamında bazı sınavlarının ertelendiğini duyurdu. İşte detaylar…

MEB’in açıklamasına göre, 5 ve 6 Aralık tarihlerinde yapılacak olan unvan değişikliği sınavları, koronavirüs tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelendi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan yazılı açıklamaya göre, 5 Aralık 2020 Cumartesi ve 6 Aralık 2020 Pazar günü yapılacak olan açık öğretim ortaokulu ve lisesi sınavları ile Millî Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı unvan değişikliği sınavı, koronavirüs tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelendi.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilgili sınavların takviminde yapılacak düzenlemelerin ayrıca duyurulacağını bildirdi.

Okumaya Devam Et

Gündem

Diyanet müzik ve dans kurslarını hedef aldı!

Diyanet’in yaklaşık 2 sene önce Güncel İnanç Problemleri başlığıyla düzenlediği bir toplantıda konuşulan konular ve kullanılan ifadeler, büyük tepki çekti. Söz konusu toplantıda müzik ve dans kursları, inanç karşıtı hareketler olarak değerlendirildi. İşte o skandal ifadeler!

Yayımlandı:

on

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirdiği bir toplantıda kayıtlara geçen konuşmalar basına sızdı. Toplantıda müzik ve dans, düşman ilan edildi.

Diyanet’in yaklaşık 2 sene önce Güncel İnanç Problemleri başlığıyla düzenlediği bir toplantıda konuşulan konular ve kullanılan ifadeler, büyük tepki çekti. Söz konusu toplantıda müzik ve dans kursları, inanç karşıtı hareketler olarak değerlendirildi. İşte o skandal ifadeler!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Eylül 2018 tarihli Güncel İnanç Problemleri başlıklı toplantısında konuşan  bir akademisyen, dans ve müzik kulüplerinde, “Çocukları kafalayan” şeyler olduğunu dile getirirken, “Dans kurslarına bizim gencimiz gidiyor. Tabii gidecek ama bakıyorsunuz iki ay sonra çocuk başını açmış, sakallı sakalını kesmiş, cumayı aksatıyor” dedi.

BirGün’ün haberine göre söz konusu toplantıda yapılan bir başka konuşma ise şu şekilde:

“Arkadaşlar içeriden gelen gruplar var veya içeriden karşıt sorunlar var. Mesela bu üniversite gençliği, kendilerini işte bir kulüplere atıyor, işte bazen bu felsefe kulüpleri oluyor, hümanist kulüpler oluyor, feminist kulüpler oluyor, çevreci kulüpler olabiliyor, barışçı olabiliyor veya mistik akımlar var.

Mistisizm sadece bizdeki tarikatçılar değil, hatta Yunus Emre’yi, Mevlana’yı kullanarak o formda da çok inanılmaz tahripkar şeyler öğreten gruplar var.

müzik ve dans diyanet 3

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirdiği bir toplantıda kayıtlara geçen konuşmalar basına sızdı. Toplantıda müzik ve dans, düşman ilan edildi.

Mevlana’yı kapıya asıyor, ‘Rumi’ diyor ama içeride o kadar çok başka şeyler var ki. Siyasi kulüpler var, hayvansever kulüpler var şimdi burada, içerideki bu kulüplerin birçoğu sayın hocam bana göre, içerisine bizim girmediğimiz, giremediğimiz veya kapısından döndüğümüz yerler.”

DİYANET GENÇLERE ULAŞAMIYOR

Söz konusu toplantıda, gençlerin giderek dini değerlerden uzaklaştığı ve Diyanet’in gençler arasında prestijinin çok düşük olduğu vurgulanırken, gençlerle yeni iletişim kanalları kurulması gerektiğinin altı çizildi.

Toplantıda Diyanet’e gençlere ulaşmak için şu öneride bulunuldu:

“Sadece cami veya imam hatip olarak görmeyelim bu problemi. Kendi bünyemizde gençler için özel kulüpler, gruplar kuralım. Belki sakalsız olabilir, daha dünyevi gözükebilir bu öğrencilerimiz, belki ben hemen hocayım demesinler ama bir ajandaları olsun, ne yapacaklarını bilsinler.”

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER

Ana Sayfa - Gizlilik Politikası - Künye
Copyright © 2020 Antalya Siyaset Gazetesi | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.