Sosyal Medya

Ekonomi

Antalyalı tarihinin en zor kışına işsizlik ve koronavirüsle giriyor!

Antalya’da vatandaş yaz ayları boyunca geç başlayan turizm sezonunda çalışmak durumunda kaldı. Koronavirüs salgınına rağmen test yapılmadan Antalya’ya gelen yabancı turistler, hastalığı daha da arttırdı.

Ekleme Tarihi:

-

antalya korona işsizlik 3

Antalya’da işsiz kalma korkusu yaşayan yüzbinlerce kişi, turizm sektöründe çalışmaya devam etti. Koronavirüsün ilk vurdukları turizmciler ve sağlıkçılar oldu.

Antalya’da vatandaş yaz ayları boyunca geç başlayan turizm sezonunda çalışmak durumunda kaldı. Koronavirüs salgınına rağmen test yapılmadan Antalya’ya gelen yabancı turistler, hastalığı daha da arttırdı.

Antalya, tarihinin en kötü yaz turizm sezonunu geçirdi. Antalya’nın temel gelir kaynağının turizm olduğu düşünüldüğünde, bu yıl döviz kurlarının da artışıyla Antalya’nıın en zor kışı olacak.

Son yapılan araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 59’u yakın gelecekte Türkiye’yi ekonomik anlamda daha kötü bir tablo beklediğine inanıyor. Öte yandan bu oran Antalya için çok daha yüksek seviyelerde.

Koronavirüs vaka sayılarının ve ölümlerin her gün arttığı bir ortamda, vatandaşın en büyük korkusu işsizlik ve en basit temel yaşam harcamalarını bile karşılayamayacak duruma gelmek oluyor.

antalya korona işsizlik 5

Antalya’da işsiz kalma korkusu yaşayan yüzbinlerce kişi, turizm sektöründe çalışmaya devam etti.

ANTALYALININ KORONA GÜNLERİNDE EN BÜYÜK DERDİ İŞSİZLİK

Antalya, koronavirüs döneminde nüfusu İstanbul’dan 10 kat daha az olmasına karşın İstanbul’dan sonra ikinci en fazla iş kaybının yaşandığı il oldu.

Antalya’da geçen sene aynı dönemde 650 bine yakın sigortalı çalışan varken bu sayı bu sene 500 bin dolaylarında…

Antalya, turizmin gelişmesiyle birlikte hızlı büyüyen ve göç alan kent aynı zamanda büyükşehirler içinde nüfusu en hızlı artan il konumunda.

TÜİK verilerine göre 2000 yılında 1 milyon 430 bin olan kentin nüfusu 2019 yılında 2 milyon 512 bine kadar yükseldi.

En iyi ihtimalle geçen yıldan yüzde 70 daha düşük kapasiteyle çalışan Antalya’nın turizm işletmelerinde en zor durumu turizm çalışanları yaşıyor.

antalya korona işsizlik 1

Koronavirüsün ilk vurdukları turizmciler ve sağlıkçılar oldu.

ANTALYA’NIN EN ZOR KIŞI GELİYOR…

Yine aynı araştırmaya göre halkın yüzde 90’a yakını, faturasını ödeyememenin endişesini yaşıyor.

Öte yandan koronavirüs salgını sırasında “Aynı gemideyiz” söylemi de son verilere göre gerçeklikten çok uzak. Koronavirüs salgınında başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada en zengin azınlığın karı yüzde 250’lere varan oranlarda artarken, milyonlarca insanın işsiz kaldığı biliniyor.

Türkiye’de işsiz kalanlara geçinebilmeleri adına günde 39 TL ücret ödeniyor. Bu miktarın herhangi bir temel ihtiyacı karşılaması ise imkansız.

Kış aylarına girerken, bu yıl Türkiye’nin hem koronavirüse bağlı olarak hem de yükselen ekonomik darboğazla birlikte ilk kez bazı ürünlerde genel kıtlıkla karşılaşılabileceği yorumları giderek artıyor.

antalya korona işszilik 4

Antalya’nın temel gelir kaynağının turizm olduğu düşünüldüğünde, bu yıl döviz kurlarının da artışıyla Antalya’nıın en zor kışı olacak.

DÜNYA KIŞ AYLARINA HAZIRLANIRKEN…

Dünya Ticaret Verilerine göre, Mısır, Tayvan ve Çin gibi ülkeler şimdiden kışı atlatabilmek adına büyük miktarlarda tahıl stoklamaya başladılar.

Tüm dünyada mısır, buğday ve soya fasulyesi fiyatlarında ise kış öncesi hızlı artış gözleniyor. Şimdiye kadar bu kışın kıtlıklarla anılabileceğini belirtip neredeyse bütün ürünlerde geniş stoklar yapan ve hazırlanan tek ülke ise Çin.

Türkiye ise bir çok meyve ve sebze ürününde tüm dünyaya satış yapıyor. Ancak Türkiye’den gelen ürünlerde de dünya genelinde fiyat artışı yaşanıyor. Keza, Türkiye’de ekonominin vatandaşa en fazla baskı yaptığı dönemde ürün hasatlarının geçtiğimiz senelere göre çok daha kötü geçtiği ifade ediliyor.

Ekonomi

Antalya’da oteller batarken, turizm hisseleri yükseliyor

Antalya’da neredeyse bütün 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller kapanış sürecinde zarar açıklamaya devam ediyor. O otellerden İstanbul Borsası’nda işlem gören 5 otelin hisselerinin artışta olması akıllarda soru işareti oluşturdu.

Yayımlandı:

on

antalya oteller hisseler 1

Antalya’da oteller, yaz sezonunun bitmesiyle bir bir kapanmaya başlarken, Borsa İstanbul’da işlem gören Antalyalı turizm hisselerinde rekor artış gözleniyor.

Antalya’da neredeyse bütün 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller kapanış sürecinde zarar açıklamaya devam ediyor. O otellerden İstanbul Borsası’nda işlem gören 5 otelin hisselerinin artışta olması akıllarda soru işareti oluşturdu.

Antalya’da faaliyetlerini sürdüren ve Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan şirketler ise şunlar:

  • Marmaris Altınyunus
  • Martı Otel
  • Petrokent Turizm
  • Tek-Art Turizm
  • Utopya Turizm

Söz konusu şirketler arasında sezonu karla kapatan tek şirket Marmaris Altınyunus oldu. Öte yandan büyük zarar açıklayan şirketlerde dahi hisselerinde büyük artış yaşanıyor.

Antalya’da zararda olup da hisselerinde en büyük artış yaşanan şirket ise Petrokent Turizm oldu.

Petrokent Turizmin hisseleri koronavirüs döneminde tam yüzde 485 oranla artış gösterdi.

Öte yandan yine rekor hisse artışına imza atan Utopya Turizm de büyük zarar gösteren şirketlerden. Şirket buna rağmen Borsa İstanbul’da yüzde 348 değer artışı yaşadı.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Konyaaltı Belediye başkanı Esen, Böcek’in durumunu açıkladı!

Başkan Semih Esen, “Buna seviniyor, bundan mutlu oluyoruz. Çok kısa zaman içerisinde O’nun da inşallah görevinin başına geçeceğine inanıyorum. Biz beraber yürüyor, biz birlikte yapıyoruz. Birlikten kuvvet doğar” dedi.

Yayımlandı:

on

semih esen muhtarlar 1

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nde buluştuğu Konyaaltı’ndaki 39 mahallenin muhtarına bazı projelerin müjdesini verdi.

Konyaaltı Belediyesi başkan yardımcılarının da katıldığı toplantıda konuşan Başkan Semih Esen, muhtarların toplumun önderi olduğunu ve zor şartlarda görev yaptığını belirterek, seçimle iş başına gelen demokrasi zincirinin ilk halkası muhtarların bu özel gününü kutladı.

Göreve geldiği gün halka açık bir yönetim tarzı sergileyeceklerinin sözünü verdiklerini ifade eden Semih Esen, zaman zaman yaptıkları muhtarlar toplantısı ve mahalle buluşmaları ile bunu ortaya koyduklarını söyledi.

BAŞKAN BÖCEK’DE OLUMLU GELİŞMELER VAR

Konuşmasında, uzun süredir hastanede tedavi gören Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile ilgili de olumlu gelişmelerin olduğunu ifade eden Başkan Semih Esen, “Buna seviniyor, bundan mutlu oluyoruz. Çok kısa zaman içerisinde O’nun da inşallah görevinin başına geçeceğine inanıyorum. Biz beraber yürüyor, biz birlikte yapıyoruz. Birlikten kuvvet doğar” dedi.
Konyaaltı Muhtarlar Derneği Başkanı Faruk Kıldıran ise Muhtarlar Günü’nü kutlayan ve kendilerine her daim destek olan Başkan Semih Esen’e teşekkür etti. Konuşmalarından ardından Başkan Esen, Konyaaltı’na katkılarından dolayı muhtarlara plaket verdi.

semih esen muhtarlar 2

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nde buluştuğu Konyaaltı’ndaki 39 mahallenin muhtarına bazı projelerin müjdesini verdi.

100 BELEDİYE ARASINDA 4’ÜNCÜ

Muhtarlarla sürekli iletişim halinde olduklarını belirten Başkan Esen, mahalle ve köylerin ihtiyaçlarını ortak belirleyip, hizmetleri birlikte hayata geçirmeye devam ettiklerini söyledi.

Esen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çalışmalarımızın yaşam bulması ve halkımıza doğru hizmet sunabilmemiz için bizim en önemli yoldaşlarımız muhtarlarımız. Belediye Başkanı olduğum ilk günden bu yana muhtarlarımızla temaslarda bulunuyor, iletilen sorun ve ihtiyaçları tespit ederek çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı destekleyen anket sonucunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Pandemi sürecinde Akdeniz bölgesinde 100 belediye arasında yapılan memnuniyet araştırmasında 4’üncü olduk. Biz bu sonuçtan anket yayınlandıktan sonra haberdar olduk.”

GÜRSU VE ULUÇ MAHALLELERİNE MÜJDE

Gürsu ve Uluç mahallelerini ilgilendiren bir çalışmanın müjdesini veren Başkan Semih Esen, Kadı Konakları’ndan başlayıp Bekir Kumbul köprüsü olarak bilinen Boğaçayı Köprüsü’ne kadar inen yeşil park projesinin hazırlığını yaptıklarını söyledi.

2,2 kilometre uzunluğunda olan projenin yürüyüş yolu ve yeşil park olarak planlandığını dile getiren Esen, Büyükşehir Belediyesi’yle hazırladıkları bu projede son aşamaya gelindiğini kaydetti.

Öğretmenevleri Mahallesi’nde yer alan HayatPark’ta çalışmaların yüzde 70’inin bittiğini belirten Semih Esen, tamamlanan ön kısımdaki alanın da yakın zamanda halkın hizmetine açılacağını ifade etti.

UNCALI’YA DÜNYA STANDARTLARINDA KREŞ

Konyaaltı Belediyesi olarak 3 kreşe sahip olduklarını ve yeni bir kreş için de hazırlıkları tamamladıklarını dile getiren Başkan Esen, bu kreşin dünya standartlarında olacağını söyledi.

Uncalı Mahallesi’ne planlanan kreş hakkında bilgi veren Başkan Esen, “Uncalı Mahallemizde 5 dönüm alan üzerine birçok mahallenin çok kısa zamanda ulaşabileceği bir noktada, Antalya’da olmayan bir kreş yapacağız. Tüm yaş grupları için dünya standartlarına uygun, son derece modern kreş için çalışmalara başladık” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

19 Ekim 2020 Pazartesi gram, çeyrek, tam altın fiyatları!

Bugün 19 Ekim Pazartesi gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 19 Ekim Pazartesi piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Yayımlandı:

on

altın 19 ekim 2

Altında TCMB’nin faiz kararı ve BDDK’nın SWAP hamlesi ertesinde altın fiyatları düşmüştü. Altın fiyatları dün düşüşe başlamıştı. Sabah saatlerinden itibaren ise düşüş eğilimi devam etti.

Bugün 19 Ekim Pazartesi gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 19 Ekim Pazartesi piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Altının gramı 483,46 Türk Lirasında fiyatlarda dün düşüş gözleniyordu. Son dönemin güvenilir yatırım araçlarından olduğu düşünülen altının ilerleyen günlerde nereye evrileceği merak konusu iken dövizin artması şöyle dursun, altın fiyatlarında düne göre bile bir düşüş var. Altın fiyatları düşermi çıkarmı yükselirmi artarmı 2020?

ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE DURUMDA 19 EKİM 2020?

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcıların gündem maddesi olan altının çizdiği grafikte bu sabah saatlerinden itibaren altın fiyatları düşüşe işaret ediyor.

aştın 19 ekim 3

Altın fiyatları dün düşüşe başlamıştı. Sabah saatlerinden itibaren ise düşüş eğilimi devam etti.

ALTIN DÜŞER Mİ SON DAKİKA! 19 EKİM 2020 UZMAN YORUMU!

Uzmanlar bu dönemde altına yatırım yapılmasını riskli bularak küresel bir salgın krizi olduğunu ve altında yatırım yapmanın çok riskli olduğunu savunuyor. Birçok uzman ise kısa vadede riskli görülen altın fiyatları uzun vadede kar sağlayacağını iddia ediyor.

22 AYAR BİLEZİK

ALIŞ: 436,63

SATIŞ: 453,51

ATA ALTIN

ALIŞ: 3.213,30

SATIŞ: 3.237,70

CUMHURİYET ALTINI

ALIŞ: 3.205,00

SATIŞ: 3.254,00

TAM ALTIN

ALIŞ: 3.094,60

SATIŞ: 3.154,45

YARIM ALTIN

ALIŞ: 1.568,10

SATIŞ: 1.583,80

ÇEYREK ALTIN

ALIŞ: 784,00

SATIŞ: 792,90

GRAM ALTIN

ALIŞ: 483,46

SATIŞ: 483,64

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER