Sosyal Medya

Teknoloji

Apple yeni ürünleri tanıttı! İşte en dikkat çekenler!

Apple, düzenlemiş olduğu etkinlik ile yeni ürünlerini tanıttı. Ürünler arasında Apple Watch Series 6 ile Apple Watch SE’nin yanında sekizinci nesil iPad Air de tanıtıldı.

Ekleme Tarihi:

-

apple yeni ürünlerini tanıttı

Apple, düzenlemiş olduğu etkinlik ile yeni ürünlerini tanıttı. Ürünler arasında Apple Watch Series 6 ile Apple Watch SE’nin yanında sekizinci nesil iPad Air de tanıtıldı.

Apple, #AppleEvent etiketli etkinliğinde beklenen ürünlerini tanıttı. Bir süredir sızıntılarda adı geçen yeni nesil Apple’ın saati Apple Watch Series 6 Apple Watch SE sonunda görücüye çıktı.

Apple Watch Series 6 fonksiyonları

CNN Türk’ün haberine göre Apple Watch Series 6’nın fonksiyonları arasında yeni nesil S6 işlemci var. Ayrıca Apple Watch Series 6’nın monitörü Apple Watch Series 5’e göre 2,5 kat daha parlak.

Bu sene Apple Watch Series 6 sağlık konusundaki yenilikleriyle öne çıkıyor. Zira, Apple Watch Series 6 kandaki oksijen seviyesini 15 saniye gibi kısa bir sürede ölçebiliyor.

Her iki saatte Apple Fitness+ adında yeni bir egzersiz teknik servisi de yer almakta. Bu özellik sayesinde pek çok egzersiz interaktif bir biçimde yapılabiliyor.

Apple Watch Series 6’da Family Setup adında yeni bir özellik bulunuyor. Bu özellik ile Apple Watch kullanan diğer aile üyelerinin (söz gelimi çocuklar) takip edilebiliyor. Model, Apple Watch’ın hayat kurtaran özelliği düşme algılama özelliğine de ayrıca ev sahipliği yapıyor.

8.nesil olan Apple Watch mavi, altın, siyah ve kırmızı (Product RED) renk seçeneklerine sahip olacak. Apple Watch Series 6’nın fiyatı ise 399 dolardan başlayacak.

Apple Watch SE tanıtıldı

Apple Watch SE, Apple Watch Series 5’in yerini ayrıca alıyor. Apple’ın uygun maliyetli Apple Watch SE akıllı saati S5 işlemci ile geliyor.

Genel olarak Apple Watch Series 5 ile benzer bir tasarıma sahip olan Apple Watch SE, bütünüyle alüminyum bir kasaya sahip. Apple’ın iddiası ise Apple Watch SE % yüz geri dönüştürülebilen materyallerden oluşuyor.

Kalp atış hızı ölçebilen uyku takibi yapabilen Apple Watch SE, EKG ölçümü yapamıyor. Her iki saatte 40 mm ve 44 mm’lik iki ayrı boyutta; GPS ve LTE gibi iki ayrı model ile geliyor.

Apple Watch SE fiyatı 279 dolar olarak açıklandı. Her iki saatte Amerika’da bu gün itibariyle sipariş edilebiliyor. Genel satışlar ise cuma günü başlıyor.

Yeni iPad (8. Nesil) Apple’ın web sitesi üzerinden Amerika dahil 25’den fazla ülke vede bölgede Apple Store uygulaması üzerinden sipariş edilebilecek.

IPad’in Wi-Fi modeli 3.199 TL başlangıç fiyatıyla ve Wi-Fi + Cellular modeli 4.399 TL başlangıç fiyatıyla 18 Eylül Cuma gününü gümüş, uzay grisi ve altın rengi ile 32 GB ve 128 GB konfigürasyon opsiyonları ile satışa sunulacak.

Sekizinci nesil iPAD

Sekizinci nesil olan iPad doğa dostu olarak tasarlandı ve Apple’ın 2030’a kadar karbon nötr olma planını destekliyor.

IPad’in kasası % 100 geri dönüştürülmüş alüminyumdan üretiliyor ve ana kartındaki lehimlerde % 100 geri dönüştürülmüş kalay kullanılmaktadır. Zararlı maddeler içermeyen iPad yüksek bir enerji verimliliğine sahip ve ambalajı geri dönüştürülmüş ya da sorumlu bir biçimde idare edilen ormanlardan gelen ağaç lifinden üretiliyor.

Altıncı nesil Apple Watch, kandaki oksijen seviyesini ölçebiliyor.

El yıkama takibinin de entegre edildiği yeni yazılım sürümüyle beraber Apple Watch pandemi sürecinde çok daha efektif bir hale geldi.

6.nesil Apple Watch’ta kasa renkleri ise çeşitleniyor; mavi ve kırmızı en dikkat çekenler arasında. Ayrıca bu ürünle beraber kandaki oksijen seviyesi ölçülebiliyor.

Bu işlem 15 saniyede gerçekleşiyor. Elbette COVID-19 konusunda da oksijen seviyesinin ölçülmesi de büyük bir önem taşıyor. Ayrıca bu modelde ekran, bir önceki nesile göre 2.5 kat daha parlak. Bu da özellikle parlak ışık altında bile saat arayüzünü görebileceğiz manasına geliyor.

Teknoloji

EXXEN TV uygulamasının ücreti açıklandı!

Acun Ilıcalı’nın NETFLIX’e rakip olarak kurduğunu ifade ettiği EXXEN’in aylık fiyatı belli oldu. Ekim ayında duyurulan ve kısa sürede büyük ses getiren EXXEN isimli platformun aylık fiyatı 9.90 TL olarak belirlendi.

Yayımlandı:

on

exxen ne kadar 30 aralık

Milyoner iş adamı ve televizyoncu Acun Ilıcalı’nın kurduğu EXXEN isimli alternatif yayıncılık platformunun aylık ücretinin ne kadar olacağı kamuoyuna açıklandı.

Acun Ilıcalı’nın NETFLIX’e rakip olarak kurduğunu ifade ettiği EXXEN’in aylık fiyatı belli oldu. Ekim ayında duyurulan ve kısa sürede büyük ses getiren EXXEN isimli platformun aylık fiyatı 9.90 TL olarak belirlendi.

Yeni platformda yer alacak dizi, film ve programların neler olacağı, markalara verilen bilgiler ışığında ortaya çıkmıştı. Bugün Instagram hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Acun Ilıcalı, Exxen’in aylık fiyatının 9,90 TL olacağını duyurdu.

EXXEN İÇERİKLERİ, EXXEN PROGRAMLARI

1 Ocak’ta yayına başlamayı planlayan Exxen’de yer alacak içeriklerin bazıları şu şekilde…

Exxen için geliştirileceği öğrenilen ilk proje, Aleyna Tilki ve Cemal Can’ın başrolde yer alacağı bir müzikal dizi olacak.

Ali Atay’ın proje tasarımını, Onur Ünlü’nün ise yönetmenliğini üstlendiği “Şeref Bey” adlı dizide ise Haluk Bilginer, Songül Öden ve Ertan Saban başrolü paylaşacak.

“Vahşi Şeyler” adlı 8 bölümlük mini dizide ise Nurgül Yeşilçay, Hazal Türesan ve Selim Bayraktar başrolde yer alacak.

Ayla, Müslüm, Naim gibi yapımları ile dikkat çeken Mustafa Uslu, Exxen için “Hükümsüz” adlı Özgü Namal’ın başrolde yer aldığı bir dizi projesinin yapımcılığını üstlenecek.

Ayrıca İbrahim Büyükak’ın senaryosunu kaleme alıp başrolde yer aldığı “İlginç Bazı Olaylar” ve “Zehirli Çiçekler” adlı iki yapım da diğer Exxen projeleri arasında yer alıyor.

EXXEN İNTERNET SİTESİ İÇİN TIKLA!

ALEYNA TİLKİ ACUN ILICALI DİZİSİ GELİYOR!

 

Acun Ilıcalı’nın dijital içerik platformu Exxen 1 Ocak’ta yayın hayatına başlayacak. Bilindiği üzere Ilıcalı Exxen’in içerik yelpazesini genel olarak YouTube ağırlıklı isimlerden oluşturdu. Nitekim bunlardan birisi de Aleyna.

Aleyna Tilki’nin başrolünde yer alacağı dizinin ne olduğu geçtiğimiz gün ortaya çıktı. Exxen’in resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda Aleyna Tilki’nin rol aldığı İşte Bu Benim Masalım’ın ilk fragmanı yayınlandı.

Dizi için yayınlanan ilk fragmanda Aleyna Tilki‘yi genç bir lise öğrencisi olarak görüyoruz. Klip tadında bir dizi olarak görülen yapımda Aleyna sık sık hayaller dünyasına dalarak çeşitli kliplerde boy gösterecek. En azından fragmandan anlaşılan bu.

Açıkçası Aleyna Tilki‘nin yer aldığı bir dizinin tutup tutmayacağı şimdilik soru işareti. Elbette yine de bekleyip göreceğiz. Platformun yayın hayatına başlamasına ise 1 haftadan daha az bir süre kaldı.

Okumaya Devam Et

Teknoloji

İşte Google en çok arananlar 2020 listesi!

Arama motoru Google 2020 trendleri açıklandı. Buna göre Türkiye’de 2020’de en çok yanıt aranan soru “HES kodu nasıl alınır?” oldu.

Yayımlandı:

on

google trends 2020 30 aralık

Dünyanın en çok kullanılan arama motorlarından Google, her yıl sonunda yayınladığı Google Trends listesini 2020 arama verileriyle güncelledi. İşte o liste!

Arama motoru Google 2020 trendleri açıklandı. Buna göre Türkiye’de 2020’de en çok yanıt aranan soru “HES kodu nasıl alınır?” oldu.

HES kodunun ardından “Zoom programı nasıl kurulur?” ve “1000 lira yardım başvurusu nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arandı.

Bunun ardından en çok yanıt aranan soru ise “Uzaktan eğitim nasıl oluyor?” sorusu oldu.

2020 yılının önde gelen aramaları ise şöyle: EBA, dolar, koronavirüs, deprem ve zoom…

Okumaya Devam Et

Teknoloji

Volkswagen Türkiye’den tamamen ayrılıyor

Türkiye’de fabrika açmayı planlayan Volkswagen, Bulgaristan’dan vazgeçerek Manisa’da fabrika kurmak adına şirket açılışını gerçekleştirmişti. Ardından AKP hükümetinin adımları ve koronavirüs pandemisinin getirdiği yeni şartlar ile kurulmaktan vazgeçilen fabrika, Slovakya’da açılacak.

Yayımlandı:

on

volkswagen kapatıldı 29 Aralık

Manisa’da kurulması planlanan fabrikanın resmi ayağının önemli bir parçası olarak kurulan ‘Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ kapatıldı.

Türkiye’de fabrika açmayı planlayan Volkswagen, Bulgaristan’dan vazgeçerek Manisa’da fabrika kurmak adına şirket açılışını gerçekleştirmişti. Ardından AKP hükümetinin adımları ve koronavirüs pandemisinin getirdiği yeni şartlar ile kurulmaktan vazgeçilen fabrika, Slovakya’da açılacak.

Volkswagen, Ekim 2019 tarihinde Manisa’da kurduğu şirketi tasfiye etme kararı aldı. Tasfiye ilanı Manisa Sicil Gazetesi’nde yayımlandı. Şirket daha önce pandemi koşullarıyla aralarında Manisa yatırımının da olduğu yatırımlarını askıya almış, sonrasında Slovakya’da 500 milyon euroluk ilave yatırım yapılacağını belirtmişti

Alman otomotiv şirketinin Ekim 2019’da Manisa’da kurduğu Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 17 Aralık tarihinde tasfiyeye girerken tasfiyeye giriş kararı da Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil edildi. Şirket 28 Aralık tarihinde de tasfiye için alacaklılara çağrı yaptı.

Türkiye’de üretim yapmak için Ekim 2019’da Volkswagen Aktiengesellschaft, 943 milyon 500 bin Türk lirası sermaye ile “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” unvanlı şirketi Manisa’da kurmuştu.

Şirket; otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulmuştu.

TÜRKİYE’YE GELECEK OLAN 1 MİLYAR EURO, SLOVAKYA’YA GİDECEK

Temmuz ayındaki açıklamayı takip eden dönemde şirket farklı yatırım planlamalarına girmişti. Kasım ayında medyaya yansıyan haberlere göre şirket Slovakya’daki fabrikasına ilave yatırım yapma kararı almıştı.

Buna göre Slovakya’daki fabrikanın kapasitesinin geliştirilmesi için 500 milyon euroluk yatırım yapılması öngörüldü. Şirket Slovakya fabrikasında yeni Passat ve Skoda Superb modellerini üretmesi planlandı.

Volkswagen Slovakya Birimi CEO’su Gruenberg ise kombine yatırımın 1 milyar euroyu bulacağını ifade etti.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER