Sosyal Medya

Siyaset

Atatürkten Kılıçdaroğlu’na: 9 Eylül anlatılıyor…

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kuruluşu ve aynı zamanda İzmir’in Yunanistan Krallığı’nın işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olarak kutlanan 9 Eylül, tüm coşkusuyla ülke çapında anlatılıyor.

Ekleme Tarihi:

-

chp 97 yıl 1

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kuruluşu ve aynı zamanda İzmir’in Yunanistan Krallığı’nın işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olarak kutlanan 9 Eylül, tüm coşkusuyla ülke çapında anlatılıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Gençlik Kolları hazırladıkları videoda CHP’nin 97. yılını kutladı.

CHP’li gençler hazırladıkları videoda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Bülent Ecevit, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun sesinden parçalar yayınladı.

9 Eylül CHP’de kuruluşun ve İzmir’de kurtuluşun yıl dönümünde CHP Gençlik Kolları’nın yayınlandığı mesaj ise şöyle…

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük eseri, aydınlanmanın öncüsü, devrimlerin bekçisi, gözbebeğimiz Cumhuriyet Halk Partisi 97 yaşında.

İlk günün heyecanı ve kurucu iradenin gençliğe emanet ettiği mirasın ağırlıyla nice yıllara !#CHP97Yaşında

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin kuruluşunun 97. yıl dönümünde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sıklıkla dile getirdiği, “CHP’nin bir dikili ağacı bile yok” sözüne sert bir dille karşılık veren Kılıçdaroğlu, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan partilerinin gerçekleştirdiği yatırımları anlattı.

kılıçdaroğlu 9 eylül 3

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Gençlik Kolları hazırladıkları videoda CHP’nin 97. yılını kutladı.

KILIÇDAROĞLU: 100. YILA İKTİDAR OLARAK GİRECEĞİZ!

“Bu basın toplantısı diğer konuşmalardan çok farklı olacak. Resmi törenlerde devlet erkanı ile Anıtkabir’e gideriz. Protokolde bana verilen bir yer var oradan bir saygı duruşunda bulunduğumuz zaman Ankara Kalesi’ndeki bayrağı görürüz.

Ve o bayrak bana her saygı duruşuna bana cumhuriyetin kuruluşunu hatırlatır. Oradaki bazı milletvekillerinin hangi koşullarda nasıl Ankara’ya geldiğini, Mustafa Kemal’in nasıl Ankara’ya geldiğini, yoksulluğun diz boyu olduğunu bana hatırlatır.

Ve biz gerçekten de çocuklarımıza bunları anlatıyor muyuz? Hangi koşullarda bu ülkenin inşa edildiğini biliyor muyuz?”

“Cumhuriyet Halk Partisi o kadar acımasız eleştirilmiştir ki emin olun anlamakta bazen zorluk çekiyorum.

CHP’in bu ülkede tek dikili ağacı yok demişlerdir, İsmet Paşa asker kaçağı demiştir. Ve binlerce kişi buna inanmıştır Bütün ömrü savaş meydanlarda geçen bir kişi nasıl asker kaçağı olabilir.

kılıçdaroğlu 9 eylül 2

“CHP’nin bir dikili ağacı bile yok” sözüne sert bir dille karşılık veren Kılıçdaroğlu, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan partilerinin gerçekleştirdiği yatırımları anlattı.

Geniş kitleler sorgulamamışlardır bile. CHP kuruluş öncesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk 6 Aralık 1922’de, ‘Mütevazı bir millet bireyi sıfatıyla hayatımı sonuna kadar vatanın hayrın vakfeylemek amacıyla barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve halk fırkası adıyla bir fırka kurmak niyetindeyim’ diyor.”

“CHP avukat bürolarında hazırlanan bir dilekçeyle kurulan bir parti değildir. Bütün mazlum devletlerin örnek aldığı bir partidir; bir demokrasi, insan hakları, sosyal devlet, bağımsızlığı ilke edinen bir partidir.

Kökleri Kuvayi Miliye’de, hakkı, hukuku savunmakta olan bir partidir. O önemde CHP’nin kadrolarında yer alan herkes savaş meydanlarından gelmişti.

Enflasyon, döviz nedir buna benzer bugün kullandığımız pek kelimenin belki de hiçbirini bilmiyorlardı ama ülke kötü durumdaydı. İktisat Kongresi’ni topladılar. Gölcük’te tersane kurdular. İlk Milli Anadolu Sigorta’yı kurdular.”

ERDOĞAN’A “VİCDANLI OL” ÇAĞRISI

“TC devleti olarak ilk kez madeni para basıldı. Tarih 1924. Köylü evet tarımla geçiniyor. Piyasa ekonomi diyebileceğimiz bir mevzu söz konusu değil. Aşar vergisinden şikâyetçidir.

O fakir cumhuriyetin yaptığı ilk iş köylünün üzerinden aşar vergisini kaldırmak olmuştur. Ulaşım büyük sorundu. Bir metre milli demir yolumuz yoktu. Var olanları da yabancılar çalıştırıyordu.

Bu genç cumhuriyet topladığı vergilerle Malatya’ya, Sivas’a, Adana’ya, Erzurum’a, Kahraman Maraş’a demir yollarını götürdü. Dikili ağacı yoktur diyor. İnsanda biraz vicdan olur!

Bunlar neyle yapıldı? Gidip birilerine yalvarıp mı yapıldı? Hayır. Her kuruşun hakkı verildi. Kayseri’de uçak fabrikasının temelini attılar.”

“Çimento ve şeker fabrikalarını CHP kurdu. Modern hastaneler yapıldı. 1927 yılında resmi bir sayım yapıldı. Nüfusun yüzde 92 si okuma yazma bilmiyordu. Millet Mektepleri kuruldu. Kız öğrencilerin sayısı fazladır. CHP bunları yapmıştır.”

“Kırıkkalelilere seslenmek sterim. O entegre silah sanayisini CHP kurdu. Yalan ya bir çivi bile çakmamış CHP. İnsanda biraz vicdan olur!”

İŞÇİLERİN BUGÜN SAHİP OLDUĞU HAKLARI CHP SAĞLADI İDDİASI

“Bütün işçi ve sendikalara sormak isterim. Siz eğer bugün sendika, sosyal güvenlik hakkına sahipseniz bunun ardından Cumhuriyet Halk Partili kadroların yattığını bilmek zorundasınız.”

“Karpat, Türk demokrasi tarihi kitabında şöyle yazar; CHP’nin muhalefet kurulmasına izin vermesi ve desteklemesi dünya tarihinde görülmemiş bir olaydır’ demiştir. Ben bunları gerçekleri bilelim diye anlatıyorum.

İnönü 1962’e CHP ortak grup toplantısında şöyle konuşuyor; ‘Demokratik rejimin gayet basit bir tılsımı vardır iktidarı bırakabilmek. İktidarda bulunanlar bunu yapabildikleri takdirde rejim yaşar ve soysuzlaşmaz.’

Ama iktidardan gitmemek için her türlü dümeni döndürüyorsanız demokrasiye en büyük darbeyi vuruyorsunuzdur. Gelmesini bilmek gibi gitmesini de bilmek gerekiyor.”

KILIÇDAROĞLU: CHP’NİN İKTİDAR OLAMAMASININ SUÇLUSU YİNE CHP

“Bizi kimse eleştiremez demiyoruz. Her haklı eleştiriye saygı duyarız. Hatamız olmuşumdur elbette olabilir. Ama ana eksenimiz hiç değişmemiştir.

Bu ana ekseni gelecek yüzyıla doğru uzatıyoruz. Bunun için ikinci yüzyıl çağrı beyannamesi yayınladık. İyi ki Cumhuriyet Halk Partisi var.

Uzun süre CHP iktidar olamadı. Doğrudur. Bunun kabahati millette değil CHP’de. Köy köy gezmezseniz, Ankara’da oturup vatandaşa bana oy ver deseniz olmaz. Sizi en sert şekilde eleştirse bile eleştiriyi büyük bir sabırla dinleyeceksiniz.”

“ERDOĞAN TÜRKİYEYİ NASIL KURTARACAĞINI ANLATMALI”

Gün gün bütün Cumhuriyet Halk Partilileri takip ediyoruz Günün 24 saati her belediye başkanımız olağanüstü uygulamalar yapıyor. Evet çalışacağız. Kararlılıkla çalışacağız.

Bir ekonomik buhranının içindeyiz. Erdoğan’a yaptığım çağrıyı yineliyorum; Türkiye’yi bu buhrandan nasıl kurtaracağını çık madde madde anlat”

“En geç beş yıl içinde Türkiye bölgesinde kavga olmadığı üretimin dik noktasına ulaştığı, işsizliğin büyük ölçüde önlendiği bir Türkiye’nin sözünü veriyorum.”

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a commentLogin

Yorum Yap

Siyaset

AKP’ye ‘Dolar’ şoku: Yüzde 30’un altında!

Dolar v Euro’nun TL karşısında her saat değer kazanıp, TL’nin tüm dünyadaki en değersiz para birimlerinden biri olması sonrasında AKP’nin halk desteğinin hızla eridiğini iddia eden Özer Sencar’a göre, AKP ilk kez yüzde 30 bandının altına düştü.

Yayımlandı:

on

akp oy oranı sencar 1

MetroPoll adlı araştırma şirketinin yaptığı son anketler ve güncel değerlendirmelerini yorumlayan CEO Özer Sencar, AKP’ninn oy oranına dair şok açıklamalarda bulundu.

Dolar v Euro’nun TL karşısında her saat değer kazanıp, TL’nin tüm dünyadaki en değersiz para birimlerinden biri olması sonrasında AKP’nin halk desteğinin hızla eridiğini iddia eden Özer Sencar’a göre, AKP ilk kez yüzde 30 bandının altına düştü.

MetroPoll Araştırma anket şirketi CEO’su Özer Sencar, sosyal medya hesabından ilginç veriler paylaştı. Buna göre Dolar’ın TL karşısında 9 Liraya doğru ilerleyişi, AKP’nin toplumsal desteğini yüzde 30’un altına çekti.

Özer Sencar şu ifadeleri kullandı:

“Dolar 8 TL bandını aşarken, iktidar oyları %30 direnç hattını aştı. Forex’çilerin terminolojisiyle; Dolar 8 TL bandını aşarken, iktidar oyları %30 destek hattını kırdı.”

Okumaya Devam Et

Gündem

Başkan Böcek’ten haber var: Akciğerde yırtılma…

Muhittin Böcek’in 28 Ekim Çarşamba son durumu açıklandı. 51 gündür uyutulan başkan Muhittin Böcek tüm çabalara rağmen sağlığına kavuşamazken durumunun ciddi ve kritik eşikte olduğu ifade edildi.

Yayımlandı:

on

böcek 28 ekim 1

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 28 Ekim 2020 Çarşamba (bugün) tarihli Muhittin Böcek son durum açıklamasında Böcek’in son durumu tüm Türkiye’den ‘Türkiye Seninle Muhittin Böcek’ diyen milyonlarla paylaşıldı.

Muhittin Böcek’in 28 Ekim Çarşamba son durumu açıklandı. 51 gündür uyutulan başkan Muhittin Böcek tüm çabalara rağmen sağlığına kavuşamazken durumunun ciddi ve kritik eşikte olduğu ifade edildi.

Antalya siyaset haberleri… Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarından yaptığı 28 Ekim 2020 Çarşamba tarihli açıklamada, başkan Muhittin Böcek’in ilk çorbasını geçtiğimiz günlerde içmesine rağmen bağlı olduğu makinanın verdiği desteğin giderek azaltılamadığı açıklandı. Böcek’in tedavisi devam ederken akciğerlerinde ciddi yaralanmalar ve yırtıklar olduğu biliniyor.

Antalya Büyükşehir Belediye başkanı Muhittin Böcek’in sağlık durumunun ciddi ve kritik eşikte olduğu duyuruldu.

SON DAKİKA KRİTİK MUHİTTİN BÖCEK 28 EKİM 2020 ÇARŞAMBA AÇIKLAMASI!

Antalya Büyükşehir Belediye başkanımız sayın Muhittin Böcek’in yoğun bakımdaki takip ve tedavisi devam etmektedir. Durumu ciddiyetini korumakla birlikte, bulguları stabildir.

böcek 28 ekim 2

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 28 Ekim 2020 Çarşamba (bugün) tarihli Muhittin Böcek son durum açıklamasında Böcek’in son durumu tüm Türkiye’den ‘Türkiye Seninle Muhittin Böcek’ diyen milyonlarla paylaşıldı.

MUHİTTİN BÖCEK KİMDİR, NERELİDİR, SİYASİ KARİYERİ?

Muhittin Böcek, 58 yaşında Antalyalı, Türk siyasetçi. 2019 yılından bu yana Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütmektedir.

1962’de Konyaaltı, Antalya’da doğdu. Aslen Yörük’tür. İlk, orta ve lise eğitimini Antalya’da tamamladıktan sonra zirai üretim ve ulaşım sektörlerinde çalıştı. Halkla İlişkiler ve İktisat alanında yüksek öğrenimini tamamladı. Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans yaptı.

1994-1999 yılları arasında Anavatan Partisi Merkez İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. 1999 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi’nden Konyaaltı Belediye Başkanı seçildi.

2004 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olarak aynı göreve yeniden seçildi ve 2019 yılına kadar Konyaaltı Belediye Başkanlığı görevini yürüttü.

Bu süre zarfında dört dönem boyunca Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanlığı, Batı Antalya Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği (BATAB) Başkanlığı, Konyaaltı Turizm Eğitim ve Kültür Vakfı (KONTEV) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Konyaaltı Kent Konseyi Başkanlığı görevlerini yürüttü.

20 yıllık siyasi hayatını anlattığı “Ben Bu Şehre Aşığım” adlı kitabını yazdı.

31 Mart 2019 tarihinde düzenlenen yerel seçimlerde Millet İttifakı’nın adayı olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

COVID-19 pandemisi sırasında koronavirüse yakalandı ve 8 Eylül 2020 tarihinde yoğun bakıma alındı.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

TKP’li Tunceli Belediyesi’nde işçilere yüzde 30 zam!

Türkiye Komünist Partisi’nin adayı olarak 31 Mart yerel seçimlerinde seçilen Tunceli Belediyesi başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye çalışanlarına yüzde 30.9 zam yapılmasını onayladı.

Yayımlandı:

on

tunceli belediye zam 1

Tunceli Belediyesi, Genel-İş Sendikası ile toplu sözleşme sürecini sonlandırdı. Buna göre Tunceli Belediyesi’nin 161 işçisi için yapılan zam yüzde 30’un üzerinde oldu.

Türkiye Komünist Partisi’nin adayı olarak 31 Mart yerel seçimlerinde seçilen Tunceli Belediyesi başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye çalışanlarına yüzde 30.9 zam yapılmasını onayladı.

Tunceli Belediyesi, örnek bir toplu sözleşmeye imza atarak Türkiye’de işçilere en çok zam yapan belediye oldu. Konuya dair açıklamada bulunan TKP’li belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, 7 ay sonra yeniden görüşmelerin gerçekleştirileceğini ve seçim dönemi söz verdikleri her şeyi yerine getireceklerini ifade etti.

Tunceli Belediyesi’nde çok düşük ücretlere çalışan kişilerin de tespit edildiğini aktaran Maçoğlu, önceliğin onlara verildiğini söyledi.

Fatih Mehmet Maçoğlu, bu zam oranına rağmen işçilerin taleplerinin tam olarak karşılanamadığını ancak bu konuda daha fazla çalışarak emeklerinin karşılığını ödeyebilmek adına her yolu deneyeceklerini vurguladı.

ÇALIŞANA EN ÇOK ZAM YAPAN BELEDİYE 

Tunceli Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında imzalanan anlaşma şu şekilde ilan edildi… İşte işçilerin kazandığı haklar:

-Madde 41 : Fiilen şoför ve iş makinesi operatörü olarak çalışan işçilere her gün 3.00 TL direksiyon primi verilir.

-Madde 42 : (İkramiye) İşçilere, her yıl Ocak ayında 13 günlük ücretleri tutarında 1 sendika ikramiyesi verilir.

-Madde 43 : (1 Mayıs) Her yıl 30 Nisan tarihinde işçilere Net 1.000,00.-TL 1 Mayıs Ödemesi verilir.

-Madde 44 : (Geçici Görev Yardım) Teklif Taslağındaki şekliyle aynen kabul edildi.

tunceli belediye zam 2

Tunceli Belediyesi’nin 161 işçisi için yapılan zam yüzde 30’un üzerinde oldu.

-Madde 45 : (Aile – Çocuk ve Öğrenim Yardımı ) 1. 657 Sayılı yasaya tabi devlet memurlarına ödenen aile ve çocuk yardımı miktarı işçilere de net olarak ödenir. 2. İşçilere ayrıca her yıl en geç 15 Eylül tarihinde; İlköğretimde okuyan her çocuk için 100.00 TL Ortaokullarda okuyan her çocuk için 110.00-TL. Lise ve dengi Okullarda okuyan her çocuk için 120.00TL Yüksek Okullar ve üniversite okuyan her çocuk için 140.00 TL öğrenim yardımı verilir.

-Madde 46: Yemek Yardımı 19.00 TL, Yol yardımı 3.00 TL Olarak kabul edildi. Madde 47: Hastalık Yardımı Teklif Taslağındaki aynısı kabul edildi. Madde 48 : ( Yakacak Yardımı ) İşçilere, her ay 33.90-TL yakacak yardımı verilir.

-Madde 49 : (Giyim ve Koruyucu Eşya Yardımı ) 1. İşçilere, yılda bir defaya mahsuben Şubat ayın 15’nde Net 500,00-TL. Giyim yardımı verilir. Ayrıca, Mezbaha kasapları ile su işleri, bayındırlık vb. görevlerde çalışan işçilere 6 ay miatlı lastik çizme, Temizlik işçilerine boy muşambası, yağmurluk ve eldiven verilir.

-Madde 53 : (Bayram Yardımı ) İşveren, işçilere Ramazan Bayramından bir hafta önce 75.00-TL, Kurban Bayramından bir hafta önce 75.00-TL bayram yardımı ödenir.

-Madde 54, 55, 56, 57, 58, 59 teklif taslağındaki aynısı kabul edildi.

-Madde 60 : (Diğer Sosyal Yardımlar ) yürürlükte olan sözleşmedeki şekliyle aynen kabul edilmiştir.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER