Sosyal Medya

Dünya

AVRUPA ÜLKELERİNE GİRİŞ REHBERİ

Yaz tatil sezonu yaklaşırken, insanlar yurtdışında bir mola vermek için nasıl uzaklaşacaklarını ve ne kadar ileri gidebileceklerini merak ediyorlar.

Ekleme Tarihi:

-

ab ülkeleri giriş rehberi

Yaz tatil sezonu yaklaşırken, insanlar yurtdışında bir mola vermek için nasıl uzaklaşacaklarını ve ne kadar ileri gidebileceklerini merak ediyorlar.

Yaz tatil sezonu yaklaşırken, insanlar yurtdışında bir mola vermek için nasıl uzaklaşacaklarını ve ne kadar ileri gidebileceklerini merak ediyorlar.

Avrupa genelinde hükümetler, koronavirüs pandemisi sırasında haftalar süren kapanıştan sonra yavaş yavaş sınırlarını açmaya başladılar. Sınır kapılarını açma konusu Avrupa genelinde karışık bir tablo görüntüsü vermeye devam ediyor ancak her ülke kendi kurallarıyla yeniden açılma takvimini oluşturmaya başladı bile.

Avrupa Birliği (AB), bloğun 1 ila 15 Temmuz arasında dış sınırlarını açmasını önermişti. Bunlar Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay ve Çin oldu(Çin karşılıklılık onayına tabi tutuyor ülkeyi).

Şunu da unutmamak gerekir ki, AB üye devletler yasal olarak tavsiyeye uymakla yükümlü değildir. AB, listenin iki haftada bir güncelleneceğini söylüyor. Değişimin hızı göz önüne alındığında, Avrupa ülkelerindeki durumun kısa sürede farklılaşacağı öngörülüyor.

Arnavutluk

Ticari uçuşlar 15 Haziran’da Arnavutluk’ta başladı.Tüm AB vatandaşları şu an Arnavutluk’a girmeye hak kazanıyor. Ülkeye Almanya, İtalya, İngiltere, Sırbistan, Avusturya, Yunanistan ve Türkiye’den uçuşlar ile ulaşılabiliyor. Tüm terminallerdeki yolcuların bir “dezenfeksiyon tünelinden” geçmesi ve “vücut sıcaklığı ölçümü”ne girmesi gerekiyor. Vücut ısısı 37.5 ° C’den yüksek olan herkes doktor kontorlünden geçiriliyor.

Avusturya

Avusturya kara sınırlarını ilk kez 4 Haziran’da Almanya, İsviçre, Lihtenştayn, Slovakya, Slovenya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti ile açtı. Ülke 16 Haziran’dan itibaren İtalya ile olan sınırını yeniden açtı, ancak Lombardiya bölgesi için bir seyahat uyarısı halen geçerli. Birleşik Krallık ülkeleri, İsveç ve Portekiz’den sağlık sertifikası sunması istiyor. Avusturya’ya “başka herhangi bir ülkeden” gelirse gelsin COVID-19 testi olduğunu kanıtlayan bir sağlık sertifikası verilmesi isteniyor. Sertifika dört günden daha eski olmaması önem arz ediyor. Schengen Bölgesi dışındaki ülkelerden gelen vatandaşlara ise hava yolu girişi halen yasak.

Belçika

AB ve Schengen ülkelerine dışardan ve dışardan zorunlu olmayan seyahatler 1 Temmuz’a kadar yasaktı. Avrupa Birliği, İngiltere ve diğer dört Schengen ülkesi (İsviçre, Lihtenştayn, İzlanda ve Norveç) ile olan sınırlar yeniden açıldı. Karantina veya sağlık sertifikası koşulu yok.

Bosna Hersek

Sınır şu anda sadece komşu Hırvatistan, Karadağ ve Sırbistan vatandaşlarına açık – diğer yabancı girişlerine izin verilmiyor. Tır sürücüleri, bölge sakinleri ve diplomatlar dahil olmak üzere bazı istisnalar ise uygulanmaya devam ediyor.

Bulgaristan

Bulgaristan, 1 Haziran’da hükümet web sitesinde listelediği gibi AB ülkelerine, İngiltere, San Marino, Andorra, Monako, Vatikan, Sırbistan ve Kuzey Makedonya vatandaşlarına ve Bulgar vatandaşlarının sağlık çalışanlarına ile aile üyelerine sınırlarını açtı. Bosna-Hersek ve Karadağ’dan seyahat edenlere de izin veriliyor. Ancak bazı muafiyetler devam ediyor. Belçika, Portekiz, İsveç ve İngiltere’den gelen turistler 14 gün boyunca kendi tecritlerini uygulaması bekleniyor.

Hırvatistan

Hırvatistan, bölgedeki yeni bir koronavirüs salgını sonrasında 25 Haziran’da Kuzey Makedonya, Sırbistan, Kosova ve Bosna’dan gelen yolcuları karantinaya almıştı. Sınırlar karantina yükümlülüğü olmaksızın AB ve İngiltere vatandaşlarına açıktır. Ülke, Mayıs ayının ortalarında sınırlarını Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Avusturya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovenya, Almanya ve Slovakya’dan gelen kısıtlamalar olmaksızın açmaya başladı.

Güney Kıbrıs

Kıbrıs, yaklaşık üç ay boyunca sınırlarını kapattıktan sonra 9 Haziran’da turizm seyahati girişlerine yeniden başladı. Ülke, Akdeniz adasında meydana gelen koronavirüs kontaminasyonu durumunda da sağlık maliyetlerini karşılamayı kabul ediyor. Yetkililer iki ülke listesi oluşturdular.

Kategori A ülkelerinden (Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Slovakya, Slovenya ve İsviçre) seyahat edenler herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmayacaklar.

Kategori B ülkeleri – İsrail, Polonya ve Romanya – üç günden daha eski olmayan bir sağlık sertifikası sunmalıdır. Listelere dahil olmayan diğer AB ülkelerinden seyahatlere sadece istisnai durumlarda izin veriliyor ve hükümetin onayı gerekiyor. Bunlara ülkenin iki ana turizm pazarı olan İngiltere ve Rusya da dahil.

Bununla birlikte, İngiltere’den uçuşlar Temmuz ortasında ve takip eden hafta sonrasında Rusya’dan yeniden başlayabilir çağrısı yapılıyor. ABD, Fransa, İspanya ve İtalya vatandaşları bir sonraki duyuruya kadar bundan hariç tutulacak. AB / AEA / Schengen dışındaki ülkelerden girişlere ise şimdilik izin verilmiyor.

Çek Cumhuriyeti

Avusturya ve Almanya ile olan sınırlar 5 Haziran’da beklenenden 10 gün önce yeniden açılmıştı. Ülke, 27 Mayıs’ta Slovakya ve Macaristan ile sınırını açtı, ancak kısıtlamalarla. Diğer AB ülkeleri riske bağlı olarak renkli gruplara ayrılıyor: yeşil, turuncu ve kırmızı.

15 Haziran’dan itibaren, yeşil renk Çek Cumhuriyeti ülkeleri, Finlandiya ve Norveç gibi ülkelerden gelen Çek sakinlerine ve AB vatandaşlarına, herhangi bir gereklilik olmaksızın ülkeye girip çıkabileceklerini bildirmişti. Fransa, İtalya ve İspanya’yı içeren sarı gruptakilerin giriş için geçerli bir sağlık sertifikası olması gerekiyor. Avrupa’daki iki kırmızı ülke olan İngiltere ve İsveç’ten giren insanlar içinse  test ve karantina koşulları uygulanıyor.

Danimarka

Danimarka’nın sınırları şu anda çoğu Avrupa ülkesinde yeniden açtı, ancak bu bir dizi sağlık önlemi ve analizine bağlı olarak değişebilecek. İsveç ve Portekiz sınırları hala kapalı. Açık veya kapalı, ülkelerin listesi haftalık olarak güncelleniyor.

Dünya

Koronavirüs’ün Sebebi Çin Hükümeti Mi?

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Matthew Pottinger İngiliz mevkidaşı ve yetkililerle yaptığı görüşme sonrası Covid-19 Koronavirüs salgınının arkasında Çin Hükümeti olduğunu açıkladı.

Yayımlandı:

on

Koronavirüs

Dünyayı saran Koronavirüs (covid-19) Çin Hükümetine ait bir laboratuvardan sızdığını söyleyen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Matthew Pottinger. İddia o ki salgının arkasında Çin Hükümeti var.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Matthew Pottinger İngiliz mevkidaşı ve yetkililerle yaptığı görüşme sonrası Covid-19 Koronavirüs salgınının arkasında Çin Hükümeti olduğunu açıkladı.

Matthew, ”Virüsün arkasında Çin Hükümetinin Wuhan’daki Laboratuvarının olduğuna dair kanıtlar giderek artıyor. Kayıtlar salgının Çin’deki hayvan pazarından çıktığına dair iddialarında gerçek olmadığını gösteriyor” dedi.

Matthew Pottinger

Matthew Pottinger

İLK HASTA HALEN BULUNAMADI

ABD 2020 Ocak ayında Covid-19 ile ilgili olarak uyarılarda bulunmuştu. Çin’i o zamanda suçlamıştı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) salgınla ilgili olarak kaynağı araştırmak için Çin’e gitmişti. DSÖ halen kaynağın bulunduğu yerde ilk hastayı henüz bulamadı. Geçen yıl tartışmaların odağında olan Covid-19 Çin’de geliştirilen İnsan yapımı bir virüs olduğu iddia edilmişti.

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya: Loto talihlisi 11.3 milyonu almayı unuttu!

11.3 milyon Euroluk büyük ödülü almayan Almanya vatandaşı loto talihlisinin yasal süresi bu gece 00.00’da doluyor. Kişi kuponunu getirip parasını almazsa, para loto idaresi tarafından bir sonraki çekilişe aktarılacak.

Yayımlandı:

on

Almanya loto 1

Almanya, 2017 yılında Esslingen kentinde 11.3 milyon Euroluk loto ikramiyesi kazanan talihlinin büyük ödülü almaya gelmemesini konuşuyor.

11.3 milyon Euroluk büyük ödülü almayan Almanya vatandaşı loto talihlisinin yasal süresi bu gece 00.00’da doluyor. Kişi kuponunu getirip parasını almazsa, para loto idaresi tarafından bir sonraki çekilişe aktarılacak.

Çünkü Mercedes fabrikasının çok yakın olduğu bu bölgede, oldukça fazla sayıda Türk veya Türk kökenli de yaşıyor. Ayrıca çok sayıda Türk akrabalarının yanına ziyarete geldiğinde, Alman lotosu oynuyor ve kontrol etmeden dönüyor.

Talihlinin süper sayıyı da bildiği ve işaretlediği 5, 8, 9, 18, 22 ve 36 sayılarıyla, 29 Mart 2017 günkü çekilişte büyük ikramiyeli kazandığı belirtildi.

Ancak talihli şu ana kadar ortaya çıkmadı. Almanya’da loto çekilişlerinde kazananların parayı alması için üç yıllık yasal süre bulunuyor. Talihli ortaya çıkmazsa da para “lotonun kasasına” değil, bir sonraki çekiliş için biriken paranın üzerine konuluyor.

LOTO KAZANANI TÜRK MÜ?

Avrupa’da loto idareleri çekilişlerden sadece yüzde 1.5 ile yüzde 3 arasında değişen komisyonlar alıyor. Bu para haricinde başka bir gelir elde etmeyen şirketler, loto çekiliş şartları ve kurallarını değiştirmiyor.

Almanya’da şu ana kadar bunun haricinde iki kez loto milyoneri parasını almamıştı. Bir kişi, Bavyera’da 1 milyon euro, bir diğeri de Kuzey Almanya’da 8.5 milyon Euro kazanmıştı. Her iki loto talihlisi de ortaya çıkmadı. Ancak diğerlerinin tümü paralarını aldı.

Okumaya Devam Et

Dünya

ABD’den ‘Küba terörü destekliyor’ iddiası!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, kendi bakanlığındaki yetkililerden gelen ve ‘Küba terörü destekleyen devlet’ ilanını yapmayı da içeren bir planı onaylayıp onaylamama kararını vermesi gerekeceği belirtildi.

Yayımlandı:

on

küba terör 1

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Küba hakkında yeniden ‘terörü destekleyen ülkeler’ nitelemesi yapmaya başlayacak. Söz konusu adım Mike Pompeo’dan geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, kendi bakanlığındaki yetkililerden gelen ve ‘Küba terörü destekleyen devlet’ ilanını yapmayı da içeren bir planı onaylayıp onaylamama kararını vermesi gerekeceği belirtildi.

ABD’li iki yetkili salı günü New York Times’a (NYT) verdikleri röportajda, seçilmiş başkan Joe Biden’ın 20 Ocak’ta resmen göreve başlamasından önce Pompeo’nun bu planı onaylayıp onaylamamaya karar vermesi gerektiğini söyledi.

Yetkililer NYT’ye yaptıkları açıklamada, söz konusu hamlenin kasım ayındaki seçimlerde oyunu Başkan Donald Trump’tan yana kullanan Küba kökenli Amerikalılara ve Florida’daki diğer kişilere teşekkür mahiyetinde olacağını söyledi.

Komünist yönetime sahip devletle ABD arasındaki ilişkiler ilk olarak 2015’te eski Başkan Barack Obama döneminde yumuşama aşamasına girmişti ancak Trump 2017’de göreve gelmesinden bu yana süreci tersine çevirdi.

Trump yönetimi son birkaç ayda, Küba’dan rom ve tütün alımını yasaklarken ABD’den bu ülkeye seyahatlere yeni kısıtlamalar da getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı mayıs ayında Küba’nın terörle mücadele çabalarında kendileriyle tam işbirliği yapmayan 4 ülke arasında yer aldığı sonucuna vardı.

KÜBA ON YILLARDIR AMERİKAN ABLUKASI ALTINDA!

Küba, Ronald Reagan yönetimi sırasında 1980’lerde ABD tarafından terörü destekledikleri kabul edilen ülkeler listesine alınmış olsa da 2015’te Obama’nın iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini duyurmasının ardından bu listeden resmen çıkarılmıştı.

Obama yönetiminde başkan yardımcısı olarak görev yapan Biden’ın ocak ayında başkan olunca ABD’yle Küba arasındaki ilişkiyi yeniden düzeltmeye, ticaret ve seyahat kısıtlamalarını da gevşetmeye çalışacağı düşünülüyor.

Pompeo’nun Küba’yı terör destekçisi ilan etme planını onaylayıp onaylamayacağı henüz bilinmezken, Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü NYT’ye yaptığı açıklamada, bakanlığın terör destekçileri ilanına ilişkin “müzakereleri ya da olası müzakereleri” ele almadığını söyledi. The Independent görüş almak için Beyaz Saray’la temasa geçti.

NYT’ye göre Biden yönetimi, Pompeo’nun planı onaylaması halinde Küba’ya verilecek adlandırmayı tersine çevirmeye çalışacak fakat bunu yapmak aylar sürecek.

ABD’DEN KOMÜNİST İKTİDARA AĞIR YAPTIRIMLAR

İran, Suriye ve Kuzey Kore şu anda ABD’nin terörü destekleyen devletler listesinde yer alan üç ülke.

ABD Dışişleri Bakanlığı, bir ülkeyi terör destekçisi ilan etmenin “ABD dış yardımında kısıtlamalar, savunma ihracat ve satışlarının yasaklanması ve çift kullanımlı ürünlerin ihracatı üzerinde belirli denetimlerin getirilmesinin yanı sıra çeşitli mali ve diğer kısıtlamaları” içeren yaptırımları beraberinde getireceğini belirtiyor.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER