Sosyal Medya

Dünya

AVRUPA ÜLKELERİNE GİRİŞ REHBERİ

Yaz tatil sezonu yaklaşırken, insanlar yurtdışında bir mola vermek için nasıl uzaklaşacaklarını ve ne kadar ileri gidebileceklerini merak ediyorlar.

Ekleme Tarihi:

-

ab ülkeleri giriş rehberi

Yaz tatil sezonu yaklaşırken, insanlar yurtdışında bir mola vermek için nasıl uzaklaşacaklarını ve ne kadar ileri gidebileceklerini merak ediyorlar.

Yaz tatil sezonu yaklaşırken, insanlar yurtdışında bir mola vermek için nasıl uzaklaşacaklarını ve ne kadar ileri gidebileceklerini merak ediyorlar.

Avrupa genelinde hükümetler, koronavirüs pandemisi sırasında haftalar süren kapanıştan sonra yavaş yavaş sınırlarını açmaya başladılar. Sınır kapılarını açma konusu Avrupa genelinde karışık bir tablo görüntüsü vermeye devam ediyor ancak her ülke kendi kurallarıyla yeniden açılma takvimini oluşturmaya başladı bile.

Avrupa Birliği (AB), bloğun 1 ila 15 Temmuz arasında dış sınırlarını açmasını önermişti. Bunlar Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay ve Çin oldu(Çin karşılıklılık onayına tabi tutuyor ülkeyi).

Şunu da unutmamak gerekir ki, AB üye devletler yasal olarak tavsiyeye uymakla yükümlü değildir. AB, listenin iki haftada bir güncelleneceğini söylüyor. Değişimin hızı göz önüne alındığında, Avrupa ülkelerindeki durumun kısa sürede farklılaşacağı öngörülüyor.

Arnavutluk

Ticari uçuşlar 15 Haziran’da Arnavutluk’ta başladı.Tüm AB vatandaşları şu an Arnavutluk’a girmeye hak kazanıyor. Ülkeye Almanya, İtalya, İngiltere, Sırbistan, Avusturya, Yunanistan ve Türkiye’den uçuşlar ile ulaşılabiliyor. Tüm terminallerdeki yolcuların bir “dezenfeksiyon tünelinden” geçmesi ve “vücut sıcaklığı ölçümü”ne girmesi gerekiyor. Vücut ısısı 37.5 ° C’den yüksek olan herkes doktor kontorlünden geçiriliyor.

Avusturya

Avusturya kara sınırlarını ilk kez 4 Haziran’da Almanya, İsviçre, Lihtenştayn, Slovakya, Slovenya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti ile açtı. Ülke 16 Haziran’dan itibaren İtalya ile olan sınırını yeniden açtı, ancak Lombardiya bölgesi için bir seyahat uyarısı halen geçerli. Birleşik Krallık ülkeleri, İsveç ve Portekiz’den sağlık sertifikası sunması istiyor. Avusturya’ya “başka herhangi bir ülkeden” gelirse gelsin COVID-19 testi olduğunu kanıtlayan bir sağlık sertifikası verilmesi isteniyor. Sertifika dört günden daha eski olmaması önem arz ediyor. Schengen Bölgesi dışındaki ülkelerden gelen vatandaşlara ise hava yolu girişi halen yasak.

Belçika

AB ve Schengen ülkelerine dışardan ve dışardan zorunlu olmayan seyahatler 1 Temmuz’a kadar yasaktı. Avrupa Birliği, İngiltere ve diğer dört Schengen ülkesi (İsviçre, Lihtenştayn, İzlanda ve Norveç) ile olan sınırlar yeniden açıldı. Karantina veya sağlık sertifikası koşulu yok.

Bosna Hersek

Sınır şu anda sadece komşu Hırvatistan, Karadağ ve Sırbistan vatandaşlarına açık – diğer yabancı girişlerine izin verilmiyor. Tır sürücüleri, bölge sakinleri ve diplomatlar dahil olmak üzere bazı istisnalar ise uygulanmaya devam ediyor.

Bulgaristan

Bulgaristan, 1 Haziran’da hükümet web sitesinde listelediği gibi AB ülkelerine, İngiltere, San Marino, Andorra, Monako, Vatikan, Sırbistan ve Kuzey Makedonya vatandaşlarına ve Bulgar vatandaşlarının sağlık çalışanlarına ile aile üyelerine sınırlarını açtı. Bosna-Hersek ve Karadağ’dan seyahat edenlere de izin veriliyor. Ancak bazı muafiyetler devam ediyor. Belçika, Portekiz, İsveç ve İngiltere’den gelen turistler 14 gün boyunca kendi tecritlerini uygulaması bekleniyor.

Hırvatistan

Hırvatistan, bölgedeki yeni bir koronavirüs salgını sonrasında 25 Haziran’da Kuzey Makedonya, Sırbistan, Kosova ve Bosna’dan gelen yolcuları karantinaya almıştı. Sınırlar karantina yükümlülüğü olmaksızın AB ve İngiltere vatandaşlarına açıktır. Ülke, Mayıs ayının ortalarında sınırlarını Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Avusturya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovenya, Almanya ve Slovakya’dan gelen kısıtlamalar olmaksızın açmaya başladı.

Güney Kıbrıs

Kıbrıs, yaklaşık üç ay boyunca sınırlarını kapattıktan sonra 9 Haziran’da turizm seyahati girişlerine yeniden başladı. Ülke, Akdeniz adasında meydana gelen koronavirüs kontaminasyonu durumunda da sağlık maliyetlerini karşılamayı kabul ediyor. Yetkililer iki ülke listesi oluşturdular.

Kategori A ülkelerinden (Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Slovakya, Slovenya ve İsviçre) seyahat edenler herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmayacaklar.

Kategori B ülkeleri – İsrail, Polonya ve Romanya – üç günden daha eski olmayan bir sağlık sertifikası sunmalıdır. Listelere dahil olmayan diğer AB ülkelerinden seyahatlere sadece istisnai durumlarda izin veriliyor ve hükümetin onayı gerekiyor. Bunlara ülkenin iki ana turizm pazarı olan İngiltere ve Rusya da dahil.

Bununla birlikte, İngiltere’den uçuşlar Temmuz ortasında ve takip eden hafta sonrasında Rusya’dan yeniden başlayabilir çağrısı yapılıyor. ABD, Fransa, İspanya ve İtalya vatandaşları bir sonraki duyuruya kadar bundan hariç tutulacak. AB / AEA / Schengen dışındaki ülkelerden girişlere ise şimdilik izin verilmiyor.

Çek Cumhuriyeti

Avusturya ve Almanya ile olan sınırlar 5 Haziran’da beklenenden 10 gün önce yeniden açılmıştı. Ülke, 27 Mayıs’ta Slovakya ve Macaristan ile sınırını açtı, ancak kısıtlamalarla. Diğer AB ülkeleri riske bağlı olarak renkli gruplara ayrılıyor: yeşil, turuncu ve kırmızı.

15 Haziran’dan itibaren, yeşil renk Çek Cumhuriyeti ülkeleri, Finlandiya ve Norveç gibi ülkelerden gelen Çek sakinlerine ve AB vatandaşlarına, herhangi bir gereklilik olmaksızın ülkeye girip çıkabileceklerini bildirmişti. Fransa, İtalya ve İspanya’yı içeren sarı gruptakilerin giriş için geçerli bir sağlık sertifikası olması gerekiyor. Avrupa’daki iki kırmızı ülke olan İngiltere ve İsveç’ten giren insanlar içinse  test ve karantina koşulları uygulanıyor.

Danimarka

Danimarka’nın sınırları şu anda çoğu Avrupa ülkesinde yeniden açtı, ancak bu bir dizi sağlık önlemi ve analizine bağlı olarak değişebilecek. İsveç ve Portekiz sınırları hala kapalı. Açık veya kapalı, ülkelerin listesi haftalık olarak güncelleniyor.

Dünya

Bayreyn, İran’a karşı İsrail’i destekleyecek

Bahreyn Ticaret Bakanı Zayid ez-Zeyyani, “İran tehdidine karşı insanlık ve insanlık değerleri için İsrail ile aynı cephedeyiz” dedi.

Yayımlandı:

on

israil bahreyn anlaştı 1

İranlı bir nükleer fizikçinin suikaste uğramasının ardından İran ile İsrail arasında tansiyon yükseldi. Bahreyn yaptığı açıklama ile İsrail’i desteklediğini duyurdu.

Bahreyn Ticaret Bakanı Zayid ez-Zeyyani, “İran tehdidine karşı insanlık ve insanlık değerleri için İsrail ile aynı cephedeyiz” dedi.

Bahreyn Ticaret Bakanı Zayid ez-Zeyyani, bir İsrail televizyonuna Bahreyn’in müslüman bir ülke olarak İran’a karşı İsrail’i desteklediklerini ilan etti. Zeyyani şöyle konuştu:

“İran tehdidine karşı insanlık ve insanlık değerleri için İsrail ile aynı cephedeyiz. Bahreyn, güvenlik dahil dost ülkelerle koordinasyon halinde.”

Zayid ez-Zeyyani ve Bahreyn’i temsil eden üst düzey bir heyet, daha önce İsrail yönetimi ile görüşmek ve bazı açıklanmayan anlaşmalar yapmak üzere 1 Aralık’ta Tel Aviv’e gelmişlerdi. Bahreyn ve İsrail arasında 15 Eylül’de ABD’de düzenlenen törenle ilişkilerin yıllar sonra yeniden normalleştirilmesi adına karşılıklı adımların atılacağı aktarılmıştı.

Okumaya Devam Et

Dünya

Azerbaycan’ın savaşta ne kadar kayıp verdiği açıklandı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ordusu ile girilen ve iki tarafın da büyük kayıplar verdiği savaşta hayatını kaybeden Azeri asker sayısının 2 bin 783 olduğunu duyurdu.

Yayımlandı:

on

azerbayncan şehit sayısı 1

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan Dağlık Karabağ savaşı sonrası Azerbaycan ordusunun ne kadar kayıp verdiği ilk kez resmi olarak açıklandı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ordusu ile girilen ve iki tarafın da büyük kayıplar verdiği savaşta hayatını kaybeden Azeri asker sayısının 2 bin 783 olduğunu duyurdu.

27 Eylül’de başlayan ve yaklaşık 1 buçuk ay süren Azerbaycan-Ermenistan savaşından sonra, Rusya’nın gözlemciliğinde yürütülen barış görüşmeleri sonucunda Karabağ’ın büyük oranda Azerbaycan’a bırakıldığı açıklanmıştı.

Söz konusu savaşta ‘şehit olan’ ve yaralanan askerlerinin sayısını paylaşan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, toplamda 2 bin 783 askerinin yaşamını yitirdiğini ve bin iki yüz kırk beş askerinin de yaralandığını duyurdu.

Söz konusu açıklamada, savaşta ölen Azeri askerlerinin 103’ünün kimliğinin henüz tespit edilemediği duyurulurken, yapılan DNA araştırmaları sonucunda kesin verilere ulaşılabileceği aktarıldı.

Şehit olduğu belirtilen askerlerin rütbe ve isimlerinin daha sonra açıklanacağı ifade edildi.

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı.

Okumaya Devam Et

Dünya

Rusya’da aşılama önümüzdeki hafta başlıyor

Sputnik V isimli koronavirüs aşısı, başta sağlıkçılar ve öğretmenler olmak üzere tüm Rusya vatandaşlarına ücretsiz bir şekilde yapılmaya hazırlanılıyor. Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, toplu aşılamanın önümüzdeki hafta başlayacağını ilan etti.

Yayımlandı:

on

putin sputnik v başlıyor 1

Rusya Federasyonu’nda Gamaleya Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilen aşı, 150 milyona yaklaşan nüfusuyla tüm Rusya’ya önümüzdeki hafta uygulanmaya başlanacak.

Sputnik V isimli koronavirüs aşısı, başta sağlıkçılar ve öğretmenler olmak üzere tüm Rusya vatandaşlarına ücretsiz bir şekilde yapılmaya hazırlanılıyor. Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, toplu aşılamanın önümüzdeki hafta başlayacağını ilan etti.

Rusya’da koronavirüs aşısının milyonlarca adet üretildiği ve bu üretimin devam ettiği bilinirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den aşının önümüzdeki hafta uygulanmaya başlanmasına dönük talimat geldi.

Putin, koronavirüsün Rusya ve dünyadaki yayılımına dair kritik değerlendirmelerde bulunduğu video konferansta, söz konusu müjdeyi de duyurdu.

Rusya’nın aşı üretimi ve sevkiyatı konusunda toplu aşılamaya hazır olduğunu anlatan Putin, “Bu yüzden gelecek hafta sonu itibarıyla toplu aşılamaya başlanmasını istiyorum” dedi.

Putin’e göre, Rusya’da şuanda toplamda 2 milyondan fazla Sputnik V koronavirüs aşısı üretildi. Şuanda tüm Rusya’ya aynı anda aşı yapma imkanı olmadığını ifade eden Putin, şimdiden aşılamanın başlatılacağını ve hızla süren koronavirüs aşısı üretimi süresince yeni gruplara da aşılamanın yapılacağını söyledi.

Rusya’da öncelik grubu olarak sağlık çalışanları ve öğretmenler belirlendi.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER

Ana Sayfa - Gizlilik Politikası - Künye
Copyright © 2020 Antalya Siyaset Gazetesi | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.