Sosyal Medya

Dünya

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması tartışması büyüyor!

Ekleme Tarihi:

-

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün müzeye dönüştürülmesini sağladığı, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ayasofya’nın, yeniden cami statüsünde ibadete açılması planı hem hukuki açıdan soru işaretleri yarattı, hem de beraberinde yeni bir siyasi tartışma başlattı.

Türkiye siyasetinde Corona virüsü salgınına rağmen son dönemde kutuplaşma ve gerilimi arttıran tartışma başlıklarına Ayasofya Müzesi de eklenmiş görünüyor.

Bu konuda siyaseten süreç bugün TBMM gündemine de taşınırken, Danıştay 10. Dairesi’nde bir dernek tarafından açılan dava kapsamında Ayasofya Müzesi’nin statüsüyle ilgili 2 Temmuz’da yargı kararı verileceği belirtiliyor.

Ayasofya Müzesi’nin yeniden İslam dini çerçevesince ibadethane olmasıyla ilgili tartışma, Türkiye’nin siyasi tarihinde sağ siyasetçilerce sıkça gündeme taşınmış ancak ulusal ve uluslararası politika, 1500 yıllık tarihiyle mimari yapı özelliği, turizm geliri ve kültürel-dini çatışmayı tetiklemesi gibi pek çok gerekçeyle rafa kaldırılmıştı. Geçtiğimiz yıllar içerisinde Ayasofya’nın cami olarak kullanılması yönünde demeçleri olan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, şimdi yeniden bu tartışmanın fitilini ateşlemiş görünüyor.

Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Corona virüsü salgını gerekçesiyle sokağa çıkma yasağı uygulanmasının ardından İstanbul’un Osmanlı İmparatorluğu döneminde 29 Mayıs 1453’te fethedilmesinin yıldönümünde “Fetih Şöleni” adıyla bir dizi tören yapılmasına öncülük etti. Erdoğan, 567’nci fetih yıldönümünde Ayasofya Müzesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın organizasyonuyla Diyanet İşleri Başkanlığı’nca “Fetih Suresi” okunmasını düzenledi. Ayasofya Müzesi’nde sure okunması ve Erdoğan’ın, “Fetih Suresi”nin Arapça’dan Türkçe’ye anlamını anlatmasıyla gençlere yönelik kültürel/dini mesajları canlı yayınlandı. Erdoğan, Ayasofya Müzesi’ndeki etkinliğe ilişkin Yunanistan başta olmak üzere uluslararası kamuoyundaki açıklamalara karşılıksa “Ayasofya’da namaz da kılınır, Fetih Suresi de okunur. Buna ancak ve ancak aziz milletimiz karar verir” dedi.

Sonrasında hükümete yakın medya kuruluşlarınca Erdoğan’ın kabine ve AKP MYK’sı toplantılarında Ayasofya’nın cami olmasıyla ilgili çalışma yapılması için talimat verdiği yazıldı.

Son olarak Erdoğan, müze kalması yönündeki tepkiler ile ilgili Danıştay gündemindeki davaya işaret ederek ve sonucunda “cami olması” yönünde karar alınacağı imasında bulunarak, “Sakın ha Ayasofya ile ilgili ‘orayı camiye çevirmeyin’ diyorlar. Türkiye’yi siz mi idare ediyorsunuz? Böyle bir adım atılacaksa bunun yetki sahipleri bellidir. Bu ülkenin dinamiklerinde yanan bir şey var. Şu anda biz bir hukuk devleti olarak Danıştay’ın vereceği kararı bekliyoruz. Kararı verdikten sonra atılması gereken neyse o adımlar atılır” diye konuştu.

Erdoğan’a “Cumhur İttifakı” ortağı Bahçeli destek verdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, Yunanistan’ın Türkiye’yle askeri çatışmaya girebileceği şeklindeki açıklamalarını gerekçe göstererek, Ayasofya Müzesi’nin camiye dönüşmesini istediğini ilan etti. Bahçeli, özetle, “Son günlerde Yunanistan’ın sivil ve asker yöneticilerinden gelen tehditvari açıklamalar milli tahammülü zorlamaktadır. Yunanistan yönetimi aba altından gösterdiği sopanın kendi tepesine ineceğinden ya habersizdir ya da nefret ve öfke selinin tesiriyle körleşmiştir. İki durumda da kaybedecek olan bellidir. Ayasofya Cami’nde manevi aşk ve adanmışlıkla okunan Fetih Suresi’nden rahatsızlık duyan, egemen devlet vasfımızı hiçe sayıp hayasızca tepki gösteren Yunan Hükümeti’ne hatırlatırım ki, Ayasofya fethin kutlu bir sembolü, kutsal bir emanetidir. Ayasofya Müslüman Türk milletinin fetih camisidir. Bu hakikat değişmeyecektir. Ayasofya’dan çan sesi değil, Allah’ın izniyle ezan sesi yükselecektir” açıklaması yaptı.

İYi Parti’den TBMM’de “Araştıralım” hamlesi

Bugünse İYİ Parti, Erdoğan’ın Danıştay’ın yanı sıra Meclis’in karar alması gerektiğini açıklamasından hareketle TBMM gündemine Ayasofya Müzesi’yle ilgili cami olarak kullanımı için “Meclis Araştırması” açılması talepli önergeyi taşıdı. Ancak önerge konusunda Erdoğan’ın liderliğindeki iktidar partisi AKP Grubu, “ret” oyu kullandı. MHP ile HDP’nin “çekimser” oy verdiği oylamada, CHP Grubu’ndan birkaç kişi “kabul” oyu verirken, bazıları “çekimser” kaldı.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün İYİ Parti adına araştırma önergesiyle ilgili söz alan Yavuz Ağıralioğlu, “Ayasofya, Danıştay kararı beklenilerek camiye dönüştürülecek bir yer değildir” diyerek Cumhurbaşkanlığı ve siyasi irade tarafından İstanbul’un tarihi mirasına uygun hareket edilmesi şartıyla “fethedenlere saygı” ile cami yapılması gerektiğini savundu. Siyasi irade tarafından Danıştay’ın kararıyla yargı hükümleriyle açılmasını anlamlı bulmadıklarını kaydeden Ağıralioğlu, İyi Parti olarak Ayasofya’da namaz kılmak istediklerini ve siyasi irade tarafından ciddiyet gösterilerek cami olarak kullanıma açılmasını beklediklerini anlattı. Bu çerçevede Ağıralioğlu, TBMM’nin konuyu araştırabilmesi için de önergeye “kabul” oyu verilmesini istedi.

AKP Grubu: ”Temmuz ayında karar verilecektir”

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise, “Şu an Danıştay’da bir dava yürümektedir, Temmuz ayı içerisinde bununla alakalı bir karar verilecektir. Burada bir araştırmayla araştırılacak bir noktada değiliz, araştırmanın daha ötesindeyiz. Artık, (Danıştay) karardan sonra gerekli adımlar atılacaktır; dolayısıyla Meclis’i, araştırmadan ziyade o anlamda atılacak olan adımlarla çalışma noktasında davet edeceğiz. Bu anlamda İYİ Parti’nin verdiği grup önerisine ‘Hayır’ oyu vereceğiz ve inşallah Temmuz ayı içerisinde de gerekli adımlar atılacaktır” açıklaması yaptı.

Akşener “İyiler Maskeyi Düşürdü” diyerek Erdoğan’a “Hayırdır?” dedi

Bu açıklamayla birlikte AKP Grubu’nun “ret” oyu verdiği oylamaya ilişkin İYİ Parti cephesinden, Erdoğan’ın yıllar içerisinde Ayasofya Müzesi’nin durumuyla ilgili çelişkili açıklamalar yaptığı ve siyasi malzemeye dönüştürdüğü yönünde tepkiler yükseldi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, partisince Twitter’da oluşturulan “İyiler Maskeyi Düşürdü” etiketiyle yapılan “Siyasette ‘geri vites’in ne olduğuna ve nasıl yapıldığına dair bu öğretici nitelikteki tutumundan dolayı AK Parti’ye teşekkür ederiz” mesajını Erdoğan’a hitaben paylaştı. Akşener, Erdoğan’ın resmi Twitter hesabını adres göstererek, “Hayırdır Sayın Erdoğan?” diye sordu.

CHP: ”Saray’ın bir kararnamesine bakar, yargı izniniz yoksa nefes almıyor”

CHP adına Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ise, TBMM’deki konuşmasında, Erdoğan’ın Ayasofya konusunda karar verilmesi noktasında Danıştay ve Meclis’i işaret etmesine tepki gösterdi. Öztrak, konuyu Meclis’in araştırmasını istediklerini belirterek, “Her şey Saray’ın bir kararnamesine bakar. Zaten yargı bir şekilde sizin isteğinizin dışında karar vermiyor, sizin izniniz dışında nefes bile almıyor. Şimdi, ne hikmetse bu işi Meclis’e havale ediyorlar. Şimdi ben açık söyleyeyim: Ayasofya ağızlara sakız edilecek bir mesele değildir; bunu yapacaksanız yaparsınız, yapmayacaksanız yapmazsınız. Yetki de saraydadır. Şimdi Meclis’te İyi Parti’nin önerisiyle bu konuyu bir daha inceleyeceğiz, göreceğiz ki yine yetkinin sarayda olduğu ortaya çıkacaktır. Lütfen sağa sola bakmayın, gökyüzüne bakıp ıslık çalmayın. Madem sorumluluğu aldınız, sorumluluğunuzu yerine getiriniz” dedi. Öztrak’ın konuşması üzerine CHP Grubu’nca önergeye “ret” oyu verilmediği görüldü.

Danıştay’daki Ayasofya Müzesi’yle ilgili dava nedir?

Türkiye’nin idari hukuku alanındaki yüksek yargı organı Danıştay’ın gündeminde, AKP iktidarı döneminde, Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği tarafından açılmış dava dosyası bulunuyor.

Danıştay 10. Dairesi’nce 24 Kasım 1934 tarihli ve 1589 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla müze yapılan Ayasofya’nın yeniden cami olarak kullanılması için 2 Temmuz’da karar vermesi bekleniyor.

Bu dava dosyası, Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği tarafından başlatılmış ikinci yargı süreci kapsamında yer alıyor. Dernek, Atatürk’ün Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi kararına imza atmadığını iddia ederek, cami olmasını talep ediyor.

Danıştay daha önce UNESCO’yu hatırlatarak reddetmişti

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği dana önce de Ayasofya konusunda dava süreci yürütmüştü. Dernek Başkanı İsmail Kandemir ve Üye Hidayet Aksöz, Ayasofya’nın statüsünde değişiklik yapılması için 22 Ekim 2004 tarihinde 48746 sayılı dilekçe ile Başbakanlık’a yaptıkları başvuruya yasal süre içinde yanıt verilmediği gerekçesiyle dava açmıştı. O dönemde 2015 yılının Ocak ayında Bursa 2. İdare Mahkemesi kanalıyla dava, Danıştay 10. Dairesi’ne taşınmıştı. Daire, dernek yönetimince Ayasofya’yla ilgili kararda Atatürk’ün imzasında sahtecilik yapıldığı ve aslında imzası olmadığı iddiasında bulunulmasına karşın Ayasofya’nın müze olmasında hukuki aykırılık olmadığına 2 Temmuz 2008’de karar vermişti.

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/danistay-ayasofya-kararini-acikladi/5497519.html

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yap

Dünya

Koronavirüs dünyayı esir aldı: 66 milyon!

Tüm dünya ülkelerinden resmi koronavirüs vaka ve ölüm sayılarını derleyen veri bankası Worldometers’in kamuoyuyla paylaştığı rakamlara göre, Çin’in Vuhan kentinden başlayıp dünyaya yayılan koronavirüsün bulaştığı insan sayısı 66 milyon 231 bin 472’e çıktı.

Yayımlandı:

on

koronavirüs dünya geneli 5 aralık 1

Koronavirüs dünyanın 150’den fazla ülkesinde yayılmaya ve milyonlarca insanın yaşamını tehdit etmeye devam ediyor. Koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 66 milyonu geçti!

Tüm dünya ülkelerinden resmi koronavirüs vaka ve ölüm sayılarını derleyen veri bankası Worldometers’in kamuoyuyla paylaştığı rakamlara göre, Çin’in Vuhan kentinden başlayıp dünyaya yayılan koronavirüsün bulaştığı insan sayısı 66 milyon 231 bin 472’e çıktı.

Dünyadaki en fazla koronavirüs vaka ve ölüm sayısı Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kaydedildi. ABD’de 14 milyon 772 bin 535 koronavirüs vakası tespit edildi.

Bu ülkeyi 9 milyon 608 bin 418 ile Hindistan, 6 milyon 534 bin 951 ile Brezilya, 2 milyon 402 bin 949 ile Rusya, 2 milyon 268 bin 552 ile Fransa, 1 milyon 699 bin 145 ile İspanya, 1 milyon 690 bin 432 ile İngiltere, 1 milyon 688 bin 939 ile İtalya, 1 milyon 454 bin 631 ile Arjantin, 1 milyon 352 bin 607 ile Kolombiya ve 1 milyon 156 bin 770 ile Meksika izliyor.

Koronavirüsün tüm dünyada hayattan kopardığı kişi sayısı ise hızla artarak 1 milyon 524 bin 473’e yükseldi. 45 milyondan fazla koronavirüs vakasının ise hastalığı yenerek sağlığına kavuştuğu görüldü.

Okumaya Devam Et

Dünya

Trump’tan Somali kararı! Yüzlerce asker ayrılıyor!

Trump, ABD ordusunun komuta merkezi olan Pentagon’a ilettiği kararı uyarınca ABD askerlerinin Doğu Afrika ülkelerinden Somali’den çekilmesi emrini verdi. Somali’de son dönemde Çin’in önemli bir yığınak yaptığı ve ABD’nin toplamda 700 askerinin olduğu biliniyor.

Yayımlandı:

on

ABD Başkanı Donald Trump, görevi seçimleri kaybettiği Demokrat Partili Joe Biden’a devretmesine günler kala Afrika için kritik bir karar verdi.

Trump, ABD ordusunun komuta merkezi olan Pentagon’a ilettiği kararı uyarınca ABD askerlerinin Doğu Afrika ülkelerinden Somali’den çekilmesi emrini verdi. Somali’de son dönemde Çin’in önemli bir yığınak yaptığı ve ABD’nin toplamda 700 askerinin olduğu biliniyor.

ABD’nin 45. başkanı Donald Trump, 3 Kasım ABD Başkanlık Seçimleri’nde rakibi Joe Biden’a delege sayısı başlığında büyük bir farkla kaybetmişti. Trump, görevdeyken aday olup da seçim kaybeden az sayıdaki ABD başkanlarından birisi olmuştu.

Donald Trump, görevini Biden’a devretmesine kısa bir süre kala ABD tarihine geçecek kararlar almayı sürdürüyor. Trump, Afganistan ve Irak’tan sonra Somali’den de çekilme kararı aldığını duyurdu.

Somali’de ABD ordusuna bağlı birliklerin toplamda 700 kişiden oluştuğu daha önce kamuoyuna yansımıştı. ABD ordusu Somali’de El Kaide’ye bağlı olan terörist örgüt El Şebab’a karşı Somali ordusunu destekliyordu.

ABD’li bir üst düzey yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, Somali’nin başkenti Mogadişu yakınlarında küçük bir grup ABD askeri görevlerini sürdürmeye devam edecek. Öte yandan yine aynı yetkiliye göre ABD’nin Somali politikasında herhangi bir değişiklik yaşanmadı.

Geçtiğimiz hafta ABD Savunma Bakanı Vekili Christopher Miller’ın ziyaret ettiği Somali’de, bir CIA görevlisine suikast düzenlenmiş ve Miller’ın ziyaretinin hemen ardından başkent Mogadişu’da bir patlama meydana gelmiş, en az yedi kişi hayatını kaybetmişti.

Okumaya Devam Et

Dünya

‘ABD eşime benden boşanması için teklifte bulundu’

Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro, katıldığı bir telekonferansta dünyayı şok eden bazı iddialarda bulundu. Buna göre, ABD’nin Venezuela Özel Temsilcisinin, eşi Cilia Flores’e kendisinden boşanması karşılığında ABD’nin kayıtsız şartsız desteğini teklif ettiğini belirtti.

Yayımlandı:

on

maduro cilia boşanma 1

Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nicholas Maduro, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) eşinin kendisinden boşanması için teklifte bulunduğunu iddia etti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro, katıldığı bir telekonferansta dünyayı şok eden bazı iddialarda bulundu. Buna göre, ABD’nin Venezuela Özel Temsilcisinin, eşi Cilia Flores’e kendisinden boşanması karşılığında ABD’nin kayıtsız şartsız desteğini teklif ettiğini belirtti.

Sputnik’in haberine göre; Venezuela Bolivar Cumhuriyeti’nin seçilmiş devlet başkanı Nicholas Maduro, ABD’li bir diplomatın Maduro’nun eşi Cilia Flores’e ilettiği bir mesajda, “Maduro’dan boşanırsan, yurt dışına seyahat edeceksin ve sana tüm desteği vereceğiz Cilia” yazdığını aktardı.

Söz konusu gelişmeyi yorumlayan Maduro, “Bu bir roman değil. Gerçek bu” ifadesini kullandı.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER

Ana Sayfa - Gizlilik Politikası - Künye
Copyright © 2020 Antalya Siyaset Gazetesi | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.