Sosyal Medya

Dünya

Belarus Karıştı! Halk Sokağa Döküldü Çatışma Çıktı. İnternet erişimi yok!

Sputnik muhabirinin aktardığına göre güvenlik güçleri, Minsk bölgesinde güçlü patlama sesleri geldi. Merkezdeki protestocuları dağıtmak için polis tazyikli su kullanmaya başladı. Patlama seslerinin ardından polis yoğun bir şekilde ses bombaları ve biber gazı kullanıyor.

Ekleme Tarihi:

-

Belarus Karıştı

Sputnik muhabirinin aktardığına göre güvenlik güçleri, Minsk bölgesinde güçlü patlama sesleri geldi. Merkezdeki protestocuları dağıtmak için polis tazyikli su kullanmaya başladı. Patlama seslerinin ardından polis yoğun bir şekilde ses bombaları ve biber gazı kullanıyor.

Belarus’un başkenti Minsk’te, Maşerov Bulvarı ve Storojovskaya Caddesi’nin kesiştiği yerden çok güçlü patlama sesleri gelmeye başladı. Yoğun bir duman bulutu kentten yükselmeye başladı.

Polis kalkanlar ve coplarla protestocuları çekilmeye zorluyor..

Köprü trafiğe kapatıldı. Polisin müdahale hareketleri köprünün araçlarla kapatılması sonucu hareketleri kısıtlanmış vaziyette.

Şehirde korno sesleri ile protestolar yoğunlaştı. Otobüs ile polisin tazyikli su sıkan panzerin önü kesildi.

Köprüden geçen kalabalık Maşerov Caddesi’nden farklı şehirlere doğru ilerliyor.

Göstericilerin bir bölümü ise yakındaki bir parka geçti, polisler ise göstericileri parktan çıkarmaya çalışıyor.

Sputnik muhabirinin aktardığına göre güvenlik güçleri, yoğun bir şekilde ses bombaları ve biber gazı kullanıyor.

BODRUM’A TATİLE GELDİLER İDDİASI

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun ailesi, Türkiye’ye tatile geldiği iddia edildi. Sosyal medyada paylaşılan radar görüntülerinde Belarus Devlet Başkanlığı uçağının Ege’ye indiği aktarıldı.

MİNSK’TE İNTERNET KESİLDİ

Başkent ‘Minsk’in merkezinde birkaç saattir Internet yok, telefon ve sms iletişimi halen aktif şekilde

Ajans Minsk’teki göstericilerin çöp konteynerlerinden barikatlar oluşturmaya başladılar.

Protestocular katılımcıların, eylemin dağıtılmasına karşı çıkmaya çalışıyor.

Bazıları çevik kuvvet polisinin önünde diz çökerek dövmemeleri için yalvarıyor.

Polislerin elinde pompalı tüfekler görülüyor.

BELARUS ORDUSUNDAN BİR KİŞİ YARALANDI

Sputnik Belarus, Minsk’te protestocular ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmada bir ordu mensubunun yaralandığını ve tedaviye alındığını aktardı:

“Protestocularla yaşanan çatışma sonrasında bir ordu mensubunun tedavi edilmesi gerekti. Olay Pobediteli Caddesi’nde yaşandı. Yaralar konusunda herhangi bir bilgi yok.”

Polis protestocuları gözaltına almaya başladı.

Minsk’teki Sputnik muhabiri, güvenlik güçlerinin protestocuları gözaltına almaya başladığını, göstericilere karşı biber gazı kullandığını aktardı.

Sputnik muhabiri, Minsk’in merkezinde  üç ambulansın geldiğini aktardı. Polis, göstericileri dağıtmak için ses bombaları kullanmaya başladı. Gözaltılar var.

Heykelin olduğu bölgede birkaç yüz muhalif toplanmış durumda, bu kişileri destekleyen büyük gruplar, heykelin önündeki meydanın farklı uçlarından neler olup bittiği izliyor.

GRODNO KENTİNDE POLİS BİBER GAZI KULLANDI

Belarus’un Grodno kentinde polis göstericilere karşı biber gazı kullanmaya başladı. İnsanların nefes almakta güçlük çektiği bildirildi.

Grodno’dan Sputnik Belarus’un aktardığına göre, ‘polis, kentte sokaklara çıkan protestocuları biber gazı kullanarak dağıtıyor. Göstericiler nefes almada güçlük çekiyor’.

Daha önce Sputnik Belarus, Grodno’daki izinsiz gösterilere binden fazla kişi katıldığını, gözaltına alınanların olduğunu bildirmişti.

MİNSK’İN MERKEZİNDE ÇATIŞMA ÇIKTI

Daha önce görgü tanıklarının aktardığı üzere protesto gösterisinde kan aktı, güvenlik görevlileri göstericilere cop ve biber kazı ile müdahale etti.

Kahraman Şehir Minsk heykelinin etrafında göstericiler ile polis kuvvetleri arasında arbede yaşandı, sonuçta güvenlik güçleri, çekilerek hareket eden kalabalığı bırakmak zorunda kaldı.

Sputnik Belarus muhabirinin bildirdiğine göre çarpışmanın yaşandığı yere ambulanslar geldi.

Göstericiler, yaralı arkadaşlarını elleri ile ambulanslara taşıdı.

Sputnik muhabirinin bildirdiğine göre Belarus’taki muhalefet temsilcileri, liderlerinin çağrıları üzerine başkentin merkezindeki Zafer Meydanı’nda toplanmaya devam ediyor, şu ana kadar merkezde binlerce kişi toplandı.

Diğer yandan göstericileri dağıtmak için çok sayıda polis müdahale etti, meydanda ses bombaları kullanıldı.

Meydanda toplananlara çevik kuvvet te müdahale etti, göstericiler gruplar halinde kaçışıyor, ancak meydanı terk etmiyor.

Meydana doğru ambulanslar geliyor, meydandaki trafik kapalı olsa da yan caddelerden geçen otomobillerde bulunanlar göstericileri korna alarak destekliyor.

POLİS MİNSK’TE BAŞLAYAN PROTESTOLARI BASTIRMAK İÇİN SES BOMBALARI KULLANDI

Belarus’un başkenti Minsk’te bugün yapılan başkanlık seçimlerinin resmi sonuçlarından memnun olmayan halk sokaklara çıktı. Polis, kent merkezinde toplanan göstericilere ses bombaları ile müdahale etti.

Sputnik Belarus’un haberine göre Minsk’in merkezinde başlayan protesto gösterilerini dağıtmak için polis ses bombaları ile müdahale etti, göstericilerin arasında yaralılar olduğu belirtiliyor.

Yaralılar ayakta tedavi görüyor.

Sputnik muhabirinin aktardığına göre başkentteki Zafer Meydanı’nda muhalifler sinyal fişekleri yakıp onları güvenlik güçlerine doğru fırlatıyor.

Belarus’ta bugün gerçekleşen devlet başkanlığı seçimlerinin sandık çıkışı sonuçlarına göre oyların yüzde 79,7’sini alan Devlet Başkanı Lukaşenko yarışı önde götürüyor.

Ülkenin diğer kentlerinde de muhalifler sokaklara çıktı. Minsk, Vitebsk ve Brest kentlerinde gözaltılar başladı.

Dünya

Koronavirüs’ün Sebebi Çin Hükümeti Mi?

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Matthew Pottinger İngiliz mevkidaşı ve yetkililerle yaptığı görüşme sonrası Covid-19 Koronavirüs salgınının arkasında Çin Hükümeti olduğunu açıkladı.

Yayımlandı:

on

Koronavirüs

Dünyayı saran Koronavirüs (covid-19) Çin Hükümetine ait bir laboratuvardan sızdığını söyleyen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Matthew Pottinger. İddia o ki salgının arkasında Çin Hükümeti var.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Matthew Pottinger İngiliz mevkidaşı ve yetkililerle yaptığı görüşme sonrası Covid-19 Koronavirüs salgınının arkasında Çin Hükümeti olduğunu açıkladı.

Matthew, ”Virüsün arkasında Çin Hükümetinin Wuhan’daki Laboratuvarının olduğuna dair kanıtlar giderek artıyor. Kayıtlar salgının Çin’deki hayvan pazarından çıktığına dair iddialarında gerçek olmadığını gösteriyor” dedi.

Matthew Pottinger

Matthew Pottinger

İLK HASTA HALEN BULUNAMADI

ABD 2020 Ocak ayında Covid-19 ile ilgili olarak uyarılarda bulunmuştu. Çin’i o zamanda suçlamıştı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) salgınla ilgili olarak kaynağı araştırmak için Çin’e gitmişti. DSÖ halen kaynağın bulunduğu yerde ilk hastayı henüz bulamadı. Geçen yıl tartışmaların odağında olan Covid-19 Çin’de geliştirilen İnsan yapımı bir virüs olduğu iddia edilmişti.

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya: Loto talihlisi 11.3 milyonu almayı unuttu!

11.3 milyon Euroluk büyük ödülü almayan Almanya vatandaşı loto talihlisinin yasal süresi bu gece 00.00’da doluyor. Kişi kuponunu getirip parasını almazsa, para loto idaresi tarafından bir sonraki çekilişe aktarılacak.

Yayımlandı:

on

Almanya loto 1

Almanya, 2017 yılında Esslingen kentinde 11.3 milyon Euroluk loto ikramiyesi kazanan talihlinin büyük ödülü almaya gelmemesini konuşuyor.

11.3 milyon Euroluk büyük ödülü almayan Almanya vatandaşı loto talihlisinin yasal süresi bu gece 00.00’da doluyor. Kişi kuponunu getirip parasını almazsa, para loto idaresi tarafından bir sonraki çekilişe aktarılacak.

Çünkü Mercedes fabrikasının çok yakın olduğu bu bölgede, oldukça fazla sayıda Türk veya Türk kökenli de yaşıyor. Ayrıca çok sayıda Türk akrabalarının yanına ziyarete geldiğinde, Alman lotosu oynuyor ve kontrol etmeden dönüyor.

Talihlinin süper sayıyı da bildiği ve işaretlediği 5, 8, 9, 18, 22 ve 36 sayılarıyla, 29 Mart 2017 günkü çekilişte büyük ikramiyeli kazandığı belirtildi.

Ancak talihli şu ana kadar ortaya çıkmadı. Almanya’da loto çekilişlerinde kazananların parayı alması için üç yıllık yasal süre bulunuyor. Talihli ortaya çıkmazsa da para “lotonun kasasına” değil, bir sonraki çekiliş için biriken paranın üzerine konuluyor.

LOTO KAZANANI TÜRK MÜ?

Avrupa’da loto idareleri çekilişlerden sadece yüzde 1.5 ile yüzde 3 arasında değişen komisyonlar alıyor. Bu para haricinde başka bir gelir elde etmeyen şirketler, loto çekiliş şartları ve kurallarını değiştirmiyor.

Almanya’da şu ana kadar bunun haricinde iki kez loto milyoneri parasını almamıştı. Bir kişi, Bavyera’da 1 milyon euro, bir diğeri de Kuzey Almanya’da 8.5 milyon Euro kazanmıştı. Her iki loto talihlisi de ortaya çıkmadı. Ancak diğerlerinin tümü paralarını aldı.

Okumaya Devam Et

Dünya

ABD’den ‘Küba terörü destekliyor’ iddiası!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, kendi bakanlığındaki yetkililerden gelen ve ‘Küba terörü destekleyen devlet’ ilanını yapmayı da içeren bir planı onaylayıp onaylamama kararını vermesi gerekeceği belirtildi.

Yayımlandı:

on

küba terör 1

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Küba hakkında yeniden ‘terörü destekleyen ülkeler’ nitelemesi yapmaya başlayacak. Söz konusu adım Mike Pompeo’dan geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, kendi bakanlığındaki yetkililerden gelen ve ‘Küba terörü destekleyen devlet’ ilanını yapmayı da içeren bir planı onaylayıp onaylamama kararını vermesi gerekeceği belirtildi.

ABD’li iki yetkili salı günü New York Times’a (NYT) verdikleri röportajda, seçilmiş başkan Joe Biden’ın 20 Ocak’ta resmen göreve başlamasından önce Pompeo’nun bu planı onaylayıp onaylamamaya karar vermesi gerektiğini söyledi.

Yetkililer NYT’ye yaptıkları açıklamada, söz konusu hamlenin kasım ayındaki seçimlerde oyunu Başkan Donald Trump’tan yana kullanan Küba kökenli Amerikalılara ve Florida’daki diğer kişilere teşekkür mahiyetinde olacağını söyledi.

Komünist yönetime sahip devletle ABD arasındaki ilişkiler ilk olarak 2015’te eski Başkan Barack Obama döneminde yumuşama aşamasına girmişti ancak Trump 2017’de göreve gelmesinden bu yana süreci tersine çevirdi.

Trump yönetimi son birkaç ayda, Küba’dan rom ve tütün alımını yasaklarken ABD’den bu ülkeye seyahatlere yeni kısıtlamalar da getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı mayıs ayında Küba’nın terörle mücadele çabalarında kendileriyle tam işbirliği yapmayan 4 ülke arasında yer aldığı sonucuna vardı.

KÜBA ON YILLARDIR AMERİKAN ABLUKASI ALTINDA!

Küba, Ronald Reagan yönetimi sırasında 1980’lerde ABD tarafından terörü destekledikleri kabul edilen ülkeler listesine alınmış olsa da 2015’te Obama’nın iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini duyurmasının ardından bu listeden resmen çıkarılmıştı.

Obama yönetiminde başkan yardımcısı olarak görev yapan Biden’ın ocak ayında başkan olunca ABD’yle Küba arasındaki ilişkiyi yeniden düzeltmeye, ticaret ve seyahat kısıtlamalarını da gevşetmeye çalışacağı düşünülüyor.

Pompeo’nun Küba’yı terör destekçisi ilan etme planını onaylayıp onaylamayacağı henüz bilinmezken, Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü NYT’ye yaptığı açıklamada, bakanlığın terör destekçileri ilanına ilişkin “müzakereleri ya da olası müzakereleri” ele almadığını söyledi. The Independent görüş almak için Beyaz Saray’la temasa geçti.

NYT’ye göre Biden yönetimi, Pompeo’nun planı onaylaması halinde Küba’ya verilecek adlandırmayı tersine çevirmeye çalışacak fakat bunu yapmak aylar sürecek.

ABD’DEN KOMÜNİST İKTİDARA AĞIR YAPTIRIMLAR

İran, Suriye ve Kuzey Kore şu anda ABD’nin terörü destekleyen devletler listesinde yer alan üç ülke.

ABD Dışişleri Bakanlığı, bir ülkeyi terör destekçisi ilan etmenin “ABD dış yardımında kısıtlamalar, savunma ihracat ve satışlarının yasaklanması ve çift kullanımlı ürünlerin ihracatı üzerinde belirli denetimlerin getirilmesinin yanı sıra çeşitli mali ve diğer kısıtlamaları” içeren yaptırımları beraberinde getireceğini belirtiyor.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER