Sosyal Medya

Siyaset

Büyükşehirlerde yapılan seçim anketi sonuçları belli oldu!

Erken seçim gündeminin tartışılmaya başladığı günlerde, Avrasya Araştırma’nın sahibi Kemal Özkiraz 30 büyükşehirde yaptıkları son seçim anketini paylaştı. İşte sonuçlar!

Ekleme Tarihi:

-

ekim avrasya anket 2

Avrasya adlı araştırma şirketinin büyükşehirlerde yaptığı erken seçim anketine göre, Türkiye siyasetinde yakın dönemde çok büyük değişimler yaşanacak.

Erken seçim gündeminin tartışılmaya başladığı günlerde, Avrasya Araştırma’nın sahibi Kemal Özkiraz 30 büyükşehirde yaptıkları son seçim anketini paylaştı. İşte sonuçlar!

Avrasya Araştırma’nın anketi 9-13 Ekim tarihleri arasında mobil hatlar üzerinden SMS yönlendirmeli şekilde yapıldı. Anket toplamda 30 büyükşehir ve 100 ilçeden vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye’nin en beğenilen ve icraatleri takdir toplayan belediye başkanı ise Antalya Büyükşehir Belediyesi başkanı Muhittin Böcek oldu. Antalyalıların yüzde 60.8’i Muhittin Böcek’in bir an önce iyileşerek görevine devam etmesini ve bir sonraki seçimlerde de yeniden başkan olarak seçilmesini istiyor.

böcek en sevilen

Türkiye’nin en beğenilen ve icraatleri takdir toplayan belediye başkanı ise Antalya Büyükşehir Belediyesi başkanı Muhittin Böcek oldu.

CUMHUR İTTİFAKI HIZLA GÜÇ KAYBEDİYOR

Anket sonuçlarına göre; İstanbul, Ankara ve İzmir halkı genel anlamda mevcut belediye başkanlarının hizmetlerinden memnunlar. İstanbul’un yüzde 58.1’i Ekrem İmamoğlu’nu belediye başkanı olarak görmeye devam etmek isterken; bu oran Ankara’da Mansur Yavaş için yüzde 57.3 ve İzmir’de Tunç Soyer için yüzde 58.4 seviyesinde.

Yarın milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz sorusunun da sorulduğu ankette siyasi partiler oy oranı Ekim 2020 şu şekilde:

AK Parti: 27.9

CHP: 25.1

İYİ Parti: 10.2

MHP: 6.9

HDP: 6.4

DEVA Partisi: 1.9

Gelecek Partisi: 1.7

Saadet Partisi: 0.6

Diğer: 0.7

KARARSIZLAR: 11.2

Oy vermeyeceğim: 7.4

ekim avrasya anket 4

Erken seçim gündeminin tartışılmaya başladığı günlerde, Avrasya Araştırma’nın sahibi Kemal Özkiraz 30 büyükşehirde yaptıkları son seçim anketini paylaştı. İşte sonuçlar!

VATANDAŞ SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN ŞİKAYETÇİ

Vatandaşlara yerel yönetimlerin koronavirüs salgınındaki belediyeciliklerinden memnun olup olmadıkları da soruldu. Buna göre Millet İttifakı‘nın seçimlerde kazandığı ilçe belediyelerinde yaşayan halkın yüzde 53’ü belediyenin icraatlerinden memnunken, AKP’nin başını çektiği Cumhur İttifakı ilçe belediyeleri için bu oran yüzde 50’yi bulmadı.

Öte yandan koronavirüs vaka sayılarını gizlediği ve açıklamadığı yönündeki iddialarla karşı karşıya olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘ya halkın güveni epey düşük seviyede.

ekim avrasya anket 1

İstanbul, Ankara ve İzmir halkı genel anlamda mevcut belediye başkanlarının hizmetlerinden memnunlar.

Ankete katılan vatandaşların yüzde 56.9’u Fahrettin Koca‘nın gerçekleri söylemediğini düşünürken, yalnızca yüzde 24.1’i resmi açıklamalara güveniyor.

Yine aynı ankete göre vatandaşların yüzde 56.9’u koronavirüse karşı tedbirlerin arttırılması gerektiğini düşünürken, 15 günlük sokağa çıkma yasağının ise yeterince destek görmediği anlaşıldı. Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla 15 günlük sokağa çıkma yasağını destekleyenlerin oranı yüzde 35.6’da kaldı.

Gündem

Yüzyüze Eğitim Faaliyetleri 2 Kasımda başlıyor

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, corona virüs aşısı ile ilgili bilgi verdi. 2 hafta içerisinde insanlar üzerinde denenecek dedi.

Yayımlandı:

on

Kabine Toplantısı

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, corona virüs aşısı ile ilgili bilgi verdi. 2 hafta içerisinde insanlar üzerinde denenecek dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısının ardında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yerli aşı ile ilgili açıklamalarında 2 haftaya kadar insanlar üzerinde deneneceğini söyledi.

Okullar ile ilgili olarak yüzyüze eğitim faaliyetleri ise 2 kasımda başlanacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Ortaokullarda 5 sınıf ve liselerde 9’uncu sınıflarda yüz yüze eğitim öğretim faaliyetine 2 Kasım itibariyle başlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan kabine toplantısı hakkında bilgi verirken konunun önemli bir kısmını Ermenistan ile Azerbaycan arasında süren çatışmalar ile ilgili olduğunu söyledi.

Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ifade etti:

 • Pazar günü KKTC’de yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanlığı görevine seçilen Ersin Tatar’ı şahsım milletim adına tebrik ediyorum. Kıbrıs Türklerinin sandıkta koydukları tercihi Türkiye ile birlikte ortak gelecek kurmanın nişanesi olarak görüyoruz. Sayın Tatar’a Cumhurbaşkanlığı görevinde başarılar diliyorum. Türkiye bugüne kadar olduğu gibi Kıbrıs Türklerinin yanında olmaya devam edecektir.

GAZ REZERVİ İLAVESİ

 • Fatih gemimizin, Tuna 1 kuyusundaki sondajlarında keşfedilen gaz miktarı 405 milyar metreküpe ulaştı. Fatih gemimiz, önümüzdeki ay Türk Ali kuyusunda sondaja başlayacak.
 • Elimizdeki veriler, Tuna 1 kuyusundaki gibi verimli keşif haberleri alabileceğimize işarete ediyor. Karadeniz’de keşfedilen doğalgazın her metreküp bu milletin refahı, huzuru geleceği için en verimli şekilde kullanılacaktır. Buradan elde edilecek her kuruş milletimiz için harcanacaktır.
 • İbni Haldun’un daha sonra pek çok düşünür ve devlet adamı tarafından tespiti de ‘coğrafya kaderdi’. Buradaki kader sözü, dini anlamının ötesinde tarihi ve toplumsal tespitler üzerinden yapılan bir değerlendirmeyi anlatır.
 • Türkiye, bir yanı Avrupa’ya bir yanı Asya’ya bir yanı Afrika’ya uzanan Akdeniz ve Karadeniz gibi iki kadim denizi birbirine bağlayan coğrafyanın tam merkezinde yer alıyor. Bilindiği gibi tarih kitaplarının yeniden yazılmasına gerektirecek öneme sahip en eski yapı topluluğu Göbeklitepe’de bulunuyor.
 • Elbette bölgemizdeki tüm krizleri sınırlarımızın içine taşıma planları oldu. Terör örgütlerinin saldırılarından darbe girişimine kadar her yöntem devreye sokuldu. Tüm saldırıları oyunları boşa çıkarmayı başardık. Bu süreçte uluslararası kuruluşların ülkemize karşı sergiledikleri çifte standartla gerçek yüzlerini ortaya koydular.
 • Mazlumun, mağdurun, hakkın adaletin yanında dimdik yer almaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Türkiye, büyüdükçe ve güçlendikçe dahil olduğu hususlar doğal olarak genişlemektedir. Libya’da bir darbecinin ülkeyi göz göre parçalamasına rıza göstermedik, göstermeyeceğiz.
 • Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesine tüm kalbimizle destek verdik, vereceğiz. Libya’da bir darbecinin ülkeyi göz göre parçalamasına rıza göstermedik, göstermeyeceğiz.
 • Bin yıldır vatanımız olarak bu coğrafyadan bizi tasfiye etmeye çalışanlara daha çok kabuslar yaratacağız. Vatanımıza uzatılan her eli kıracağız, sürekli yeni cepheleri açılan mücadelemizin mesajlarını aktaracağız.

VİRÜS DÜNYADA PANİK YARATTI

 • Terör örgütlerinin küresel düzeyde artan saldırıları, tüm hızıyla süren corona salgını tüm dünyada panik etkisi yarattı.
 • Daha düne kadar kimi parasına, kimi silahına, kimi sırtını dayadığı küresel yapılara güvenerek efelik taslayan devletler bugün giderek sosyo-ekonomik sıkıntılarla uğraşıyor.
 • Ülkemizin yaşadığı kimi sıkıntılara rağmen krizlerden olumlu yönde ayrıştığını izahın ve vicdan sahibi herkes kabul ediyor.
 • Küresel ve bölgesel tüm dengeler hızla yıkılıyor, Türkiye yükselen yıldız konumundadır. Karşılarında geçmişte 2 çift lafla, birkaç hamleyle sindirdikleri Türkiye’nin olmadığını gördükçe öfkeleri artıyor.
 • Dışarıdan yapabildikleri her şeyi zaten yapıyorlar, bunun yanında da içeride kendilerine destek olacak kişiler devşirmeye, yapılar kurmaya çalışıyorlar.
 • Biz ülkemizin darbeler ve vesayet döneminin bittiğini söyledikçe bazıları hezeyanlara cevap veriyorlar. Allah’ın izni ve milletimizin ferasetiyle artık bu ülkede kimsenin vesayeti milli iradenin üzerine çıkarmaya gücü yetmeyecek. Oralardan belki umdukları sözleri duymaya devam edebilirler, ama bekledikleri somut desteği bulamazlar.
 • 2023 hedeflerini ilk açıkladığımızda, birilerinin bizi müstesi bir ifadeyle süzdüğünü hatırlıyoruz. Biz sadece seçim kampanyasında kullanılıp sonra bir kenara bırakılacak bir slogan söylediğimizi sanıyorlardı.
 • Milletimiz de bizi anladı. ‘Durmak yok, yola devam’ diyerek önümüzü açtı. Şimdi 2023’e 3 yıl kaldı.
 • Karşımıza çıkanlar, adeta rüzgar gülü gibi her gün başka şeyler söyleyip başka istikametlere yol açarken biz rotamızdan şaşmadık. Bir sonraki safhada 2053 vizyonumuzla milletimizin karşısına çıkacağız.
 • Her alanda yürüyen bu hazırlıklar tamamlandığında inşallah önümüzdeki 30 yılın haritası elimizde olacak. Küresel düzeyde yaşanan yeniden yapılanma sürecinde ülkemizin hangi alanda yürüyeceğinin kararını bu çalışma ile belirleyeceğiz.

YERLİ CORONA AŞISI VE YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

 • Ulaşım araçları başta olmak üzere çok sayıda insanın bulunduğu mekanlar ve kapalı alanlarla etkin denetimler sürdürülecek. Temaslı kişilerin takibi çok daha sıkı şekilde yapılacak.
 • Yerli aşılarda insan üzerinde denemelere 2 hafta içinde ulaşılacağı görülüyor. Hedefimiz önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini çözmektir.
 • Ortaokullarda 5. sınıflarda liselerde 9. sınıflarda yüz yüze eğitimi 2 Kasım itibariyle başlatıyoruz.
 • Uzaktan eğitimin sürdüğü sınıflarla ilgili durumu gelişmelere bakarak en kısa sürede ilan edeceğiz.
 • 17 Ekim BM tarafında yoksullukla mücadele gücü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde yoksullukla mücadele konusunda en kapsamlı programları biz hayata geçirdik.
 • Türkiye, BM verilerinde artık yüksek insani gelişmişlik seviyesine sahip ülkeler arasında arasında yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Gündem

Anket: CHP’liler karantina, AKP’liler serbestlik istiyor

ADAMOR’un anketine göre; CHP seçmeni genel olarak koronavirüs karantinasını savunurken, AKP seçmenleri ise karantinaya karşı çıkıyor. İşte detaylar…

Yayımlandı:

on

koronavirüs anketi 20 ekim

ADAMOR adlı araştırma şirketinin yaptığı son ankete göre, vatandaşın yarısından fazlası koronavirüs önlemleri kapsamında karantina uygulanmasını savunuyor.

ADAMOR’un anketine göre; CHP seçmeni genel olarak koronavirüs karantinasını savunurken, AKP seçmenleri ise karantinaya karşı çıkıyor. İşte detaylar…

Koronavirüse karşı alınan önlemlere dair yapılan son ankete göre, toplumun yüzde 55’i koronavirüs karantina uygulamasını savunuyor.

Koronavirüs önlemlerine uymayanlara nasıl bir ceza uygulanması gerektiğine dair sorulan soruya ise vatandaşların yüzde 35’i hapis cezası uygulanmalı diyor.

Koronavirüs kurallarına uymayanların KYK yurtlarında karantinada tutulması gerektiğini savunanların oranı ise yüzde 49 oldu.

Karantinanın ve sokağa çıkma yasağının yeniden uygulamaya sokulması gerektiğini söyleyenlerin cinsiyet ayrımı da belirlendi. Buna göre kadınların yüzde 60.4’ü sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Öte yandan sokağa çıkma yasağını savunanlara siyasi parti tercihleri de soruldu. Buna göre sokağa çıkma yasağını savunanların yüzde 70. 5’i CHP seçmeni.

Sokağa çıkma yasağına en çok karşı çıkan siyasi parti destekçisi ise yüzde 59.4 ile AKP seçmeni oldu.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Meral Akşener ‘Ümit Özdağ’ hakkında ilk kez konuştu!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ümit Özdağ-Buğra Kavuncu kavgasında İstanbul İl başkanı Buğra Kavuncu’dan taraf olduğu iddialarını güçlendiren bir açıklama yaptı.

Yayımlandı:

on

meral buğra kavuncu 1

Meral Akşener, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın dün akşam yayınlanan bir programda İstanbul İl başkanı Buğra Kavuncu’ya FETÖ’cü demesi hakkında İlk kez konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ümit Özdağ-Buğra Kavuncu kavgasında İstanbul İl başkanı Buğra Kavuncu’dan taraf olduğu iddialarını güçlendiren bir açıklama yaptı.

Akşener, FETÖ’cü ithamlarının hedefindeki Buğra Kavuncu’nun İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ’a dava açmaya hazırlandığını duyurdu.

Akşener, bugün partisinin Meclis’teki grup toplantısının ardından gazetecilerin konuya ilişkin sorduğu soruya, “Bugün İstanbul İl Başkanımız Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacak” cevabını verdi.

BUĞRA KAVUNCU KİMDİR? 

Saltuk Buğra Kavuncu İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi, parti sözcüsü ve İYİ Parti İstanbul İl Başkanıdır.

Buğra Kavuncu, 1973 yılında Ankara’da doğan Buğra Kavuncu, baba tarafından aslen Adana Ceyhanlıdır.

Kanada’da başladığı öğrenim hayatına Ankara Çizmeci İlkokulu’nda devam eden Buğra Kavuncu, Ortaokulu ise Namık Kemal Ortaokulu’nda Lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi bölümünden 1996 yılında mezun olan Kavuncu, Üniversiteyi bitirdikten sonra, yurtiçi ve yurtdışında satış-pazarlama ve yatırım alanında faaliyetlerde bulundu.

buğra kavuncu meral 2

Saltuk Buğra Kavuncu İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi, parti sözcüsü ve İYİ Parti İstanbul İl Başkanıdır.

1997 yılında Kazakistan’ın Almatı şehrinde genç bir girişimci olarak iş hayatına atılan Saltuk Buğra Kavuncu, ortaklarıyla beraber kurduğu şirketin büyüterek Orta Asya’da bilinen bir marka haline getirdi.

İş hayatında başarılı bir performans gösteren Kavuncu, uluslararası bir firmada üst düzey yönetici olarak 13 yıl boyuncu Orta Asya’da ve yaklaşık 3 yıl İsviçre’de görev yaptı.

Buğra Kavuncu, 2016 yılından beri çok uluslu bir şirketin, Türkiye ve Azerbaycan CEO’sudur. Kavuncu, 30 Mart 2018 tarihinde bu görevinden istifa ederek, yönetim, sanayi ve ticaret alanındaki uluslararası birikim ve tecrübelerin ülkesi için değerlendirdi.

Üniversite yıllarından itibaren, Türkiye ve Kazakistan’da farklı sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler alarak, profesyonel yaşantısının yanı sıra sosyal hayata da katkı sağlayan Kavuncu, İngilizce, Rusça ve Kazakça biliyor. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER