Sosyal Medya

Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi 97.ci Yaşını Kutluyor

Cumhuriyet Halk Partisi 97. ci yılını Kutlamaya Hazırlanıyor. Ahlatlıbel Atatürk Parkında kutlamaların yapılacağını söyleyen parti sözcüsü Faik Öztrak, Cumhuriyet Halk Partisi’nin temelinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde emperyalizme karşı duruş, Kuvayımilliye ruhu, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti vardır dedi.

Ekleme Tarihi:

-

CHP 97 Yılı Kutlamaları

9 Eylül 1923 Cumhuriyetin ilan edildiği yıllar. İşte bu tarihte Türkiye’nin Kurucu Lideri Cumhuriyet Halk Partisini kurduğu tarih. CHP 97.ci yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Yarın akşam Ahlatlıbel Atatürk Parkı’ında milletvekilleri ve parti örgütleri ile birlikte kutlayacak.

Dünyanın en eski birkaç partiden birisi olan Cumhuriyet Halk Partisi 97.ci yılını Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda kutlamaya hazırlanıyor. Eski Milletvekilleri ile beraber bugünkü vekiller ve parti örgütlerinin katılımlarıyla kutlanacak.

1923 yılında kurulan Cumhuriyet Halk Partisi 1950 yılına kadar aralıksız olarak iktidarda kaldı. Atatürk tarafından ”Halk Fıkrası” adıyla kurulan parti, Cumhuriyetin ilanından hemen sonra 1924 te önüne ”Cumhuriyet” eklenerek ”Cumhuriyet Halk Fıkrası” adını aldı.

1935 yılında partinin 4.cü kurultayında ise bugünkü ”Cumhuriyet Halk Partisi” adını alarak 97.ci yılına kadar ayakta kaldı.

Türkiye’nin çalkantılı siyasi geçmişinde 12 Eylül 1980 askeri darbesinde parti kapatıldı. Ancak, 3821 Sayılı Yasa ile kuruluşunun 69.yılında 9 Eylül 1992 yılında tekrardan açıldı.

Dünyada ayakta kalan sayılı partilerden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi bu güne kadar genel başkanlık koltuğuna sırasıyla oturanlar, Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçtaroğlu oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2.ci Kurultayında, Atatürk ”Büyük Nutuk” okudu. Türkiye Cumhuriyeti’nin  kuruluş koşullarını belgelere dayanarak anlatan Atatürk, 15-20 Ekim arasında 36 saat 33 dakika konuşma yaptı.

“Gençliğe Hitabe” bölümüyle sona eren kurultayda, “Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik”, partinin dört temel ilkesi olarak belirlendi.

Daha sonra 1931 de yapılan 3.cü kurultayda ise ilkelere  “Devletçilik ve Devrimcilik” eklendi. Partinin bugünkü ambleminde yer alan 6 ok parti programına ve tüzüğüne işlenerek süreç tamamlandı.

CHP’nin 9 Mayıs 1935’teki dördüncü olağan kurultayı ise Atatürk’ün katıldığı son kurultay oldu.

Atatürk’ün vefatından sonra  ilk olağanüstü kurultayını  26 Aralık 1938’de yaptı. Kurultayda Genel Başkanlığı İsmet İnönü aldı. İsmet İnönü 33 yıl partiyi Genel Başkan olarak yönetti.

33 yıl partiyi yöneten İsmet İnönü istifa edince, 1972 de yapılan 6. Olağanüstü Kurultayda ise bir döneme damga vuran Karaoğlan lakabını Halk’tan alan Bülent Ecevit geçti.

Bülent Ecevit, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra, 30 Ekim 1980 tarihli dilekçesinde genel başkanlığı bıraktığını açıklayacaktı. Bundan sonra Ecevit bir daha CHP’ye dönmedi.

Darbenin ardından kapatılan partiler arasında yer alan CHP, Deniz Baykal ile bir daha siyasette yerini aldı.

Hikmet Çetin ve Altan Öymen de CHP Genel Başkanlık koltuğuna oturan isimler arasında yer aldı.

Deniz Baykal’ın istifası sonrası 2010’daki 33. Olağan Kurultaydan bu yana genel başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüttüğü CHP’de bugüne kadar 7 genel başkan görev yapmış oldu.

10 yıldır CHP genel başkanlığı görevini yürüten Kılıçdaroğlu, son olarak 25-26 Temmuz’da Ankara’da yapılan 37. Olağan Kurultay’da tek aday gösterilerek, yeniden genel başkanlığa seçildi.

”97. YAŞINI KUTLAMANIN MUTLULUĞU İÇERİSİNDEYİZ”

97.ci yaşını kutlamaya hazırlanan CHP, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak röportajında,

”Cumhuriyet Halk Partisi Kuruluşundan bu yıla kadar her zaman mücadelenin en ön safında yer almaktadır” dedi.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak Konuşmasına şöyle devam etti;

“Cumhuriyet Halk Partisi’nin temelinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde emperyalizme karşı duruş, Kuvayımilliye ruhu, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti vardır.

CHP’nin geçmişinde Dumlupınar vardır, Sakarya vardır, İzmir’in dağlarında açan çiçekler, Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’na şehitlerimizin al kanlarıyla yazılan özgürlük mücadelesi vardır.

Atatürk ilke ve devrimleri üzerinde oturan Cumhuriyet’imizin aydınlanma hareketi vardır. Yine, Cumhuriyet’imizin çok partili demokrasiyle taçlandırılması, sosyal demokrasi ve sosyal devlet anlayışı vardır.

CHP, bu onurlu mirasın sahibi olan milletimizin partisidir. Bugün de hak, hukuk ve adalet için mücadelenin en ön saflarında CHP bulunmaktadır.” dedi.

SALGIN NEDENİ İLE AÇIK HAVA KUTLAMA PROGRAMI YAPILACAK

97.ci yılı kutlamaları bu yıl Koronavirüs salgını nedeniyle açık havada kutlanacak. Kutlamalar 9 Eylül’de Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda yapılacak.

9 Eylülde kutlanacak olan kuruluş etkinlikleri için bir çalışma gurubu oluşturuldu.

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi başkanlığında genel başkan yardımcıları Veli Ağbaba, Onursal Adıgüzel, Parti Meclisi üyeleri Gamze Taşcıer, Murat Emir ve Semra Dinçer ile Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı hazırlıklar için görevlendirildi.

Yarın akşam yapılacak kuruluş yıl dönümü etkinliğine, CHP eski genel başkanları, CHP parti yöneticileri, eski ve yeni milletvekilleri ile CHP örgütlerinde görev alanlar davet edildi.

Yaşanan pandemi sürecini nedeniyle etkinliklerini kutlarken maske, mesafe ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya uyulacağı belirtildi.

Etkinlikte müzik dinletisi, Sunay Akın’ın tek kişilik gösterisi ve 23 Nisan resim, şiir, beste ödül töreni düzenlenecek.

CHP’de kuruluş yıl dönümü etkinliği öncesinde ise Anıtkabir ziyaret edilecek. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Parti Meclisi (PM) toplantısı da bugün yapılacak.

YAPILAN YARIŞMALARIN ÖDÜLLERİ VERİLECEK

CHP’nin 97. kuruluş coşkusunu salgın nedeniyle açık havada yaşayacaklarını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Kurtaran ve kuran partimiz 97 yaşında. Büyük bir coşku ve mutlulukla pandemi kuralları çerçevesinde bir kutlama programı hazırladık. Milli Egemenliğimizin 100. yılı şerefine düzenlemiş olduğumuz ve pandemi nedeniyle başvuru tarihini uzattığımız resim, şiir ve beste yarışmalarımızın ödülleri de 9 Eylül’de Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından sahiplerine verilecek.” dedi.

Yarışmaya katılımın yoğun olduğunu belirten İlgezdi, jürinin değerlendirmesinde çok zorlandığını aktardı.

Dereceye girenleri belirlemenin uzun saatlerini aldığını belirten İlgezdi, “Bu ödüller dışında jürimiz tarafından birçok güzel eser içinde ayrıca mansiyon ödülleri takdir edildi. Partimizin 97. kuruluş yıl dönümündeki törende, eserler de katılımcılarla ve halkımızla paylaşılacak.” diye konuştu.

Siyaset

Vatandaş ‘ekmek götüremiyoruz’, Erdoğan ‘abartma’ dedi

AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP Malatya İl Kongresi için gittiği Malatya’da bir vatandaşın “eve ekmek götüremiyoruz” demesine “abartı” diyerek cevap vermesinin ardından vatandaşa çay fırlatması gündem oldu.

Yayımlandı:

on

erdoğan keyif çayı 2

AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşa çay fırlatırken birisinin “İşsiziz, eve ekmek götüremiyoruz” demesi üzerine “Bu bana çok abartılı geldi” diyerek yanıt verdi.

AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP Malatya İl Kongresi için gittiği Malatya’da bir vatandaşın “eve ekmek götüremiyoruz” demesine “abartı” diyerek cevap vermesinin ardından vatandaşa çay fırlatması gündem oldu.

AKP Genel başkanı Erdoğan, Malatya’da da vatandaşlara çay fırlatmayı sürdürdü. AKP’li cumhurbaşkanının çokça eleştiriye konu olan bu tarzı daha önce sel felaketinin ardından Giresun’da topladığı insanlara da yapması sosyal medyada konuşulmuştu.

Erdoğan’ın Malatya’da çay dağıtımı sırasında bir vatandaşın “İşsiziz, eve ekmek götüremiyoruz” demesinin üzerine sarf ettiği sözler ise Türkiye gerçekliğini adeta gözler önüne serdi.

erdoan keyif çayı 1

AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşa çay fırlatırken birisinin “İşsiziz, eve ekmek götüremiyoruz” demesi üzerine “Bu bana çok abartılı geldi” diyerek yanıt verdi.

“KEYİF ÇAYI BU, BU ÇAYI İÇ…”

Şoför olduğu öğrenilen vatandaş, “Pandemiden dolayı Sayın Cumhurbaşkanım büyük bir mağduriyetimiz var. 350 bin servişçi esnafımız Malatya’da sizden müjdeler bekliyor” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Ne müjdesi? Ben müjdeyi verdim zaten” şeklinde konuştu.

Geçinmekte büyük sıkıntı çektiğini anlatan vatandaşa Erdoğan, “Bu biraz bana abartılı geldi. Çok abartılı geldi bana.” dedi.

Erdoğan, “Çok abartı…Düştü ifadene tamam, eyvallah. Ama eve ekmek götüremiyoruz dediğin zaman…” diyerek konuşmasını noktaladı.

Esnaf, “Servisçi gerçekten perişan. Gerçekten zor durumdayız” ifadelerini kullandı. Erdoğan ise “Keyif çayı bu. Bu çayı iç” diyerek çay dağıttı.

Söz konusu görüntüler sosyal medya platformlarında en çok konuşulan konulardan oldu.

Okumaya Devam Et

Gündem

Antalya Halkevleri’nin basın açıklamasına izin çıkmadı

Antalya Halkevleri’nin bir süredir sürdürdüğü hayat pahalılığına ve ekonomik gidişata eleştiri getiren “Yaşamak istiyoruz” başlıklı çalışmasının basın açıklamasına Antalya Valiliği’nden izin çıkmadı.

Yayımlandı:

on

antalya halkevleir 1

“Yaşamak istiyoruz” demek için bir araya gelmek isteyen Antalya Halkevleri eylemi son dakika kararı ile yasaklandı.

Antalya Halkevleri’nin bir süredir sürdürdüğü hayat pahalılığına ve ekonomik gidişata eleştiri getiren “Yaşamak istiyoruz” başlıklı çalışmasının basın açıklamasına Antalya Valiliği’nden izin çıkmadı.

Antalya Halkevleri tarafından 25 Ekim 2020 Pazar(bugün) gerçekleştirileceği duyurulan basın açıklamasına Antalya Valiliği koronavirüs tedbirleri hatırlatırak yasak getirildi.

Antalya Halkevleri, Antalya’da bir süredir ekonomik durgunluktan etkilenen esnafın ve çalışanların sıkıntılarını dile getirmek adına bir basın açıklaması düzenleyecekti.

Antalya’nın temel gelir kaynağı olan turizm, bu sene koronavirüs salgını ve hali hazırda sürmekte olan ekonomik darboğaz ile daha da katlanılamaz bir hal aldı. Antalyalılar, tarihin en zor kışına girmeye hazırlanıyor.

Antalya Halkevleri’nden yapılan açıklamada, “AKP ve onun genel başkanı yüz binlerce insanı toplayıp Ayasofya açılışları yaptığında, mitingler düzenlediğinde pandemi kurallarını düşünmeyenler, demokratik haklarını kullanmaktan başka bir şey yapmayanlara pandemi kurallarını bahane edip keyfi yasaklar koymakta, toplumsal muhalefeti baskı altına almaya çalışmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Okumaya Devam Et

Gündem

Meral Akşener Gözyaşlarına Boğuldu

İzmir Çiğli Belediyesi Tarafından yaptırılan Harmandalı Mahallesindeki parka abisi Nihat Gürer’in adının verildiğini görünce gözyaşlarına boğuldu…

Yayımlandı:

on

Abisi Nihat Gürer

İzmir Çiğli Belediyesi tarafından Harmandalı Mahallesinde yapılan bir parkın açılışı sırasında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener gözyaşlarına boğuldu.

Meral Akşener Yurt gezileri kapsamında İzmir’e uğradı. Çiğli Belediyesi tarafından Harmandalı Mahallesinde yapılan bir parkın açılışına katıldı.

Açılış sırasında 3 yıl öncesi kaybettiği abisi Nihat Gürer’in adının Parka verildiğini görünce gözyaşlarına boğuldu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir’de açılışını yaptığı parkın adının abisinin adı verildiğini sürpriz bir şekilde öğrendi.

Abisi Nihat Gürer

Harmandalı Mahallesi Parkına Abisi Nihat Gürer’in ismi verildi

Çeşitli temaslarda bulunmak için İzmir’de bulunan Meral Akşener, Gözyaşlarına boğuldu:

“Ağabeyim iyi ve vicdanlı bir insandı. Dolayısıyla çocukların eğleneceği, oynayacağı bir yere isminin verilmesini ömrüm boyunca unutmayacağım. Emeği geçen herkese en derin teşekkürlerimi sunuyorum. Allah bin kere razı olsun. Hem çok mutluyum hem içim çok doldu.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER