Sosyal Medya

Ekonomi

Daron Acemoğlu açıkladı: Rezervler neden tükendi?

Covid-19 Salgınının İktisadi Analizi” Webinarı’ında konuşan Acemoğlu, Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerinin neden azaldığına izahat getirdi.

Ekleme Tarihi:

-

daron-acemoglu
Daren Acemoğlu

Covid-19 Salgınının İktisadi Analizi” Webinarı’ında konuşan Acemoğlu, Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerinin neden azaldığına izahat getirdi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Prof. Daron Acemoğlu, ”Koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin GSYH’ye göre en kaynak ayıran ülke olduğuna işaret ederek, Niye bu kadar az harcıyor? Çünkü Türkiye kriz öncesinde çok gereksiz ve yanlış bir şekilde para ve mali politikalarını kullandı. Kriz geldiği zaman da kendini zaten zor durumda buldu. Tedarik zincirini korumak için kredinin çok önemli yeri var. Kredi de özel ve kamu bankalarından geliyor. Türkiye’de özel bankalar zaten pandemi öncesi borç vermeyi bitirmişti. Bütün bu sorumluluk devlet bankalarındaydı. Gereğinden fazla kamu bankalarıyla giden ekonomi… Sadece orayla da bitmiyor Dünya Bankası’ndan yeni çıkan bir çalışmaya göre; Pandemi krizinden 10 yıl öncesinden başlayarak Türkiye’deki mali politika çerçevesi tamamen bozuldu. Alınan kararların çoğu kurallara kanunlara uygun şekilde yapılmıyordu, keyfi şekilde yapılıyordu. Giderek kullanılan metotlar da hem keyfi hem de problem yaratan, belirsizliği artıran şekle gelmişti” dedi.

Bilim Akademisi tarafından düzenlenen “Covid-19 Salgınının İktisadi Analizi” Webinarı’ında konuşan Acemoğlu, Merkez Bankası’nın rezervlerinin ortadan kalktığını, enflasyon da da Türkiye’nin Arjantin’den sonra en yüksek ülke olduğuna dikkati çekerek,

“Hem para hem mali politikadaki problemleri görmeye başlıyorsunuz. Türkiye’de niye böyle hatalar yapıldı? Bunun çok daha uzun süreçli kurumsal çöküşün bir parçası olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ekonomideki Maliyet fakirlere yükleniyor

* Pandemi nedeniyle Türkiye gibi ülkelerde ekonomiyi kapattığınızda bunun en büyük maliyeti zaten fakir olan insanların üzerine geliyor.

* ABD’de sağlık anlamında çok büyük hatalar varken, ekonomi konusundaki çizgi fena değil. Çünkü para ve mali politikalar sayesinde ABD’de büyük çapta şirketlerin batması engellendi. Hem de insanlara fakirliğe düşmemeleri için yeteri kaynak verildi. Yapılan harcama da büyük oldu. Türkiye’ye bakarsanız en az para harcayan ülkelerden biri oldu. GSYH’ye göre en az kaynak ayıran ülke.

* Herkesi içeriye kapatan bir sokağa çıkma yasağı politikası izlerseniz, örneğin ABD’de ekonomiyi yüzde 60 randımanın altında tutmak gerekebilir. Bu da ekonominin yüzde 40’nı kapatmak anlamına geliyor. Kafeleri, restaurantları, AVM’leri kapatıyorsunuz. İnsanların çok daha az tüketimde bulunuyor. Bunu yaparsanız ne oluyor ölümleri düşürebiliyorsunuz, ama aynı zamanda ekonomik maliyetler de çok yüksek. Bu adım enfeksiyonları çok düşük bir düzeyde tutabiliyor ama buna karşılık 1.5 yıl içinde GSYH’nın yüzde 37’sine mal olabiliyor. Ekonominin 3’te 1’inin tamamen ortadan kalkması anlamına geliyor. Tabii bu çok yüksek bir rakam.

* Bunu çok daha iyi yapmamız da mümkün. Politikaları çok daha hedefli daha değişik gruplara uygulamak mesela. 65 yaş altındakilerde ölüm oranı çok düşük, 75’in üzerinde ölüm oranı çok daha yüksek. Sokağa çıkma yasaklarını değişik yaş gruplarına değişik şekilde uygulamak çok daha efektif olabiliyor. Eğer nüfusu 2’ye ayırırsanız 65 yaş üstündekiler 1.5 yıl neredeyse aşı gelene kadar tamamen ekonominin dışında tutulduğunda neredeyse 6 ay içinde ekonominin hızlı şekilde açılması mümkün. Böyle yaptığınız zaman yüzde GSMH’nın yüzde 37’si yerine yüzde 25’ne mal olabiliyor. Peki burada bitiyor mu hayır. Bunlar ABD için yapılan çalışma. ABD birçok konuda geç adım attı ve test kapasitelerini artırmadı.

İkinci dalga gelme ihtimali çok yüksek görünüyor

* Serbestleşme olduğunu insanlar çok fazla dışarı çıkıyorlar. İkinci dalga gelme ihtimali çok yüksek. Zamanından önce ekonominin açılması büyük bir sorun. Çok büyük belirsizlikler bizi bekliyor. Test kapasitesinin artırılması çok önemi.

Ekonomi

2 Aralık 2020 Çarşamba gram, çeyrek, tam altın fiyatları!

Bugün 2 Aralık Çarşamba gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 2Aralık Çarşamba piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Yayımlandı:

on

altın 2 aralık 3

Altında fiyatlarda Merkez Bankası, BDDK hamleleri ve faiz arttırımı etkisi sonrasında adeta çakılan altında dünden itibaren 10 TL’lik bir artış ile 455 TL oldu. İşte gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları!

Bugün 1 Aralık Salı gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 1 Aralık Salı piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Son dönemin güvenilir yatırım araçlarından olduğu düşünülen altının Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası, Joe Biden’ın başkan seçilmesi, Merkez Bankası’nda yapılan değişiklikler ve BDDK’nın SWAP hamlesi sonrası nereye evrileceği merak konusuydu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta alınan faiz arttırımı kararı ile altın ve döviz fiyatlarında ani düşüş görülmüştü. Öte yandan dünden bugüne beklenmedik şekilde 10 TL’nin üzerinde bir artış yaşandı.

Altın fiyatları düşermi çıkarmı yükselirmi artarmı 2020?

ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE DURUMDA 2 ARALIK 2020?

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcıların gündem maddesi olan altının çizdiği grafikte bugün de 449 TL’ye yakın seviyede işlem görmeye başladı. Altında gerileme ve değer kaybı dururken geçtiğimiz günlerdeki düşüşü toparlaması zor görünüyor. Bu eğilimde hızla değişiklik yaşanabilir. Gram altında tarihi günler yaşanıyor.

ALTIN YÜKSELİR Mİ SON DAKİKA! 2 ARALIK 2020 UZMAN YORUMU!

Uzmanlar bu dönemde altına yatırım yapılmasını riskli bularak Türkiye’deki ve dünyadaki siyasal ve ekonomik gelişmelerin büyük dengesizliklere gebe olduğu hatırlatıyorlar. Birçok uzman ise kısa vadede riskli görülen altın fiyatları uzun vadede kar sağlayacağını iddia ediyor.

altın 2 aralık 2

İşte gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları!

ATA ALTIN FİYATI
ALIŞ: 3.051,10

SATIŞ: 3.079,40

CUMHURİYET ALTINI FİYATI
ALIŞ: 3.041,00

SATIŞ: 3.087,00

22 AYAR BİLEZİK FİYATI
ALIŞ: 413,97

SATIŞ: 429,98

TAM ALTIN FİYATI
ALIŞ: 2.931,08

SATIŞ: 2.988,98

YARIM ALTIN FİYATI
ALIŞ: 1.485,5

SATIŞ: 1.509,80

ÇEYREK ALTIN FİYATI
ALIŞ: 742,80

SATIŞ: 750,80

GRAM ALTIN FİYATI
ALIŞ: 455,42

SATIŞ: 455,48

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Normalleşme desteğinin süresi uzatıldı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs döneminde ekonomiyi ayakta tutmak adına uygulamaya konan Normalleşme Desteği’nin cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla 31 Aralık 2021’e kadar uzatıldığını duyurdu.

Yayımlandı:

on

teşvik süre uzatıldı 2 aralık

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Normalleşme Desteği ve İlave İstihdam Teşviki’nin süresinin uzatıldığını açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs döneminde ekonomiyi ayakta tutmak adına uygulamaya konan Normalleşme Desteği’nin cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla 31 Aralık 2021’e kadar uzatıldığını duyurdu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı kararıyla “Normalleşme Desteği”nin 30 Haziran 2021’e kadar uzatıldığını bildirdi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ayrıca, Cumhurbaşkanı kararıyla, “İlave İstihdam Teşviki” süresinin 31 Aralık 2022’ye kadar uzatıldığını açıkladı.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Net döviz rezervi 2003 seviyesine düştü!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın net döviz rezervi 18 milyardan 13 milyara yalnızca 1 hafta içerisinde düşerek 17 yıl öncesinin seviyesine dönüş yaptı. Söz konusu düşüş, TCMB’nin bankalarla gerçekleştirdiği swapların yaklaşık 4 milyar dolarlık bölümünü yenilememesinden kaynaklandı.

Yayımlandı:

on

net döviz rezervi 1 aralık 1

Reuters haber ajansının bankacılık otoritelerinden aldığı bilgiye göre, Türkiye’nin net döviz rezervi son 1 haftada 5 milyar dolar azalarak 13 milyar dolar seviyesine düştü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın net döviz rezervi 18 milyardan 13 milyara yalnızca 1 hafta içerisinde düşerek 17 yıl öncesinin seviyesine dönüş yaptı. Söz konusu düşüş, TCMB’nin bankalarla gerçekleştirdiği swapların yaklaşık 4 milyar dolarlık bölümünü yenilememesinden kaynaklandı.

Reuters’a konuşan 3 üst düzey bankacının da hem fikir olduğu üzere, TCMB net döviz rezervi 23-27 Kasım haftasında 4.5-5 milyar dolar kadar azaldı. Bundan 17 yıl önce Türkiye’nin net döviz rezervi 13 milyar dolar civarındaydı. Hükümetin ekonomi yönetimi Türkiye’yi, AKP’nin ekonomik kriz döneminde iktidar olarak seçimi kazandığı şartlara geri döndürdü.

Öte yandan TCMB yine geçen hafta zorunlu karşılık oranlarını zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 12.3 milyar TL ve 5.7 milyar dolar karşılığı döviz ve altın cinsinden artmasını öngörüyor.

TL ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarına ilişkin değişiklikler tesisi 25 Aralık tarihinde başlayacak olan 11 Aralık 2020 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacak.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER

Ana Sayfa - Gizlilik Politikası - Künye
Copyright © 2020 Antalya Siyaset Gazetesi | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.