Sosyal Medya

Ekonomi

Dolarda 16 Ekim rekoru kırılıyor! 7.95’e dayandı!

Euro kaç TL? Sterlin son durum ve dolar kuru anlık gelişmeleri, son ayların en çok takip edilen ekonomi başlıklarından. Dolarda yükseliş sürerken, piyasalar Erdoğan’ın açıklayacağı yeni doğalgaz rezervine kitlenmiş durumda.

Ekleme Tarihi:

-

dolar euro sterlin 16 ekim 1

16 Ekim Cuma dolar kuru kaç TL sorusu yanıt buldu. Dolarda son durum anlık olarak takip edilirken haftanın son iş günü olan 16 Ekim Cuma dolar ne kadar oldu?

Euro kaç TL? Sterlin son durum ve dolar kuru anlık gelişmeleri, son ayların en çok takip edilen ekonomi başlıklarından. Dolarda yükseliş sürerken, piyasalar Erdoğan’ın açıklayacağı yeni doğalgaz rezervine kitlenmiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde 7.86’ya kadar düşen dolar, 16 Ekim Cuma bugün anlık 7.9422‘den yükselişini sürdürüyor. Dolarda dalgalı bir seyir halinde genel artış eğilimi sürerken, altın ve Euro’da sakinlik göze çarpıyor.

Euro kuru kaç TL? Euro 16 Ekim Cuma saat 10.05 itibariyle 7.9212’den işlem görüyor. Sterlin ise serbest piyasada 10.2342 ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde.

dolar euro sterlin 16 ekim 2

Dolarda yükseliş sürerken, piyasalar Erdoğan’ın açıklayacağı yeni doğalgaz rezervine kitlenmiş durumda.

16 Ekim Cuma dolar kuru kaç TL’nde olası bir başkan değişikliği ve tüm dünyada devam eden koronavirüs salgını; bütün dünya ekonomilerini altüst etmiş durumda. Ancak Türkiye’de ekonominin bunların dışında da genel olarak kötü yönetildiğine dair çokça yorumlar yapılıyor.

Dolar ve Euro gibi döviz kurları için bugün Türkiye’de hareketli bir gün yaşanacak. TCMB Ekim ayı beklenti anketinin verilerinin açıklanması saat 14.30’da gerçekleşecek.

Öte yandan Dolar/TL kurunu etkileyecek iki başlık daha bugün takip edilecekler arasında…

15.30 ABD Eylül ayı perakende satış verisi

16.15 ABD Eylül sanayi üretimi

Ekonomi

Yoksul Vatandaş Makarnaya Yöneldi…

Milyonlarca çalışana ödenen 1170 TL maaş desteği ile yoksullaşan vatandaşın beslenme alışkanlıkları tamamen değişti. Son 6 ayda makarna tüketimi önemli ölçüde arttı.

Yayımlandı:

on

makarna

Milyonlarca çalışana ödenen 1170 TL maaş desteği ile yoksullaşan vatandaşın beslenme alışkanlıkları tamamen değişti. Son 6 ayda makarna tüketimi önemli ölçüde arttı.

Koranavirüs salgını ile bir çok avrupa ülkesi vatandaşına nakit para desteği ve çalışanlarının ekonomik şartlarını iyileştirirken ülkemizde 1170 TL gibi asgari ücretinde oldukça altında bir mali destek sundu.

Hal böyle olunca yoksulluk ve geçim sıkıntısı çeken vatandaş beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirdi. Enflasyon ve dolardaki artış elektrik faturaları, kira sarmalının altında ezilen vatandaş makarnaya yöneldi.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, “Dünya Makarna Günü” kutlaması vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada makarnanın, “dünyada her kesimin erişebileceği sağlıklı ve ekonomik bir ürün olduğunu” kaydedip Türkiye’de Kovid-19 sürecinde makarna tüketiminin arttığı bilgisini vererek, şu değerlendirmede bulundu:

“Üyelerimizden alınan iç satış verileri, ülkemizde makarna tüketiminin bu yıl yüzde 25 arttığını, tüketicilerin bu zor dönemde makarnayı kolay saklanabilir, sağlıklı, pişirilmesi kolay, sürdürülebilir ve favori yiyecek olarak seçtiğini ortaya koymaktadır. Dünya Makarna Günü dolayısıyla DOXA araştırma kuruluşunun, küresel makarna tüketiminin üçte birinden fazlasını oluşturan ülkelerde 5 binden fazla kişi ile yaptığı uluslararası araştırmaya göre, evde kalınan dönemde 4 tüketiciden biri daha fazla makarna tüketmiş, küresel tüketim de yüzde 24 artmıştır. Bu ülkemizin tüketim artışına paralel bir veridir.”

Külahçıoğlu ayrıca 2019 yılında 7 milyon 267 bin ton olarak gerçekleşen dünya makarna ticaretinin yüzde 17,5’ini yapan Türkiye’nin, bu yılın 8 ayında da 940 bin 502 ton makarna ihraç ettiğini ifade etti.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

25 Ekim 2020 Pazar gram, çeyrek, tam altın fiyatları!

Bugün 25 Ekim Pazar gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 25 Ekim Pazar piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Yayımlandı:

on

altın 25 ekim 1

Altın fiyatları PPK’nın yeni kararlarına dair beklenti yaşadığı düşüş sonrası iki gündür yükselişte. Bugün de sabah saatlerinden itibaren fiyatlar yüzde 0.20 oranla artmaya devam ediyor.

Bugün 25 Ekim Pazar gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 25 Ekim Pazar piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Altının gramı 486,78 Türk Lirası belirlenirken fiyatlarda PPK’nın faiz arttırımına gitmemesi etkili oldu. Son dönemin güvenilir yatırım araçlarından olduğu düşünülen altının ilerleyen günlerde nereye evrileceği merak konusu iken TCMB’nin faiz arttırımı kararı almaması, döviz ve altın fiyatlarında bugün de büyük yükselişin yaşanmasına neden oldu. Altın fiyatları düşermi çıkarmı yükselirmi artarmı 2020?

ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE DURUMDA 25 EKİM 2020?

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcıların gündem maddesi olan altının çizdiği grafikte bu sabah saatlerinden itibaren altın fiyatları tarihi oranlarda yükselişini sürdürüyor. Gram altın, dün sabah saatlerinden itibaren seviyesini korumaya devam ediyor.

altın 25 ekim 2

Altın fiyatları PPK’nın yeni kararlarına dair beklenti yaşadığı düşüş sonrası iki gündür yükselişte.

ALTIN DÜŞER Mİ SON DAKİKA! 25 EKİM 2020 UZMAN YORUMU!

Uzmanlar bu dönemde altına yatırım yapılmasını riskli bularak küresel bir salgın krizi olduğunu ve altında yatırım yapmanın çok riskli olduğunu savunuyor. Birçok uzman ise kısa vadede riskli görülen altın fiyatları uzun vadede kar sağlayacağını iddia ediyor.

ÇEYREK ALTIN

ALIŞ: 789,80

SATIŞ: 797,90

GRAM ALTIN

ALIŞ: 486,78

SATIŞ: 486,95

TAM ALTIN

ALIŞ: 3.110,52

SATIŞ: 3.170,68

YARIM ALTIN

ALIŞ: 1.579,50

SATIŞ: 1.595,70

22 AYAR BİLEZİK

ALIŞ: 439,84

SATIŞ: 456,85

ATA ALTIN

ALIŞ: 3.236,80

SATIŞ: 3.262,20

CUMHURİYET ALTINI

ALIŞ: 3.221,00

SATIŞ: 3.270,00

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Yapılandırma; Belediyeler 120, Spor Kulüpleri 72, Vatandaş 18 Ay

Esnaf, küçük işletmeler için ”Vergi Yapılandırması” yerine ”Vergi Affı” bekliyor. Salgın bir çok ülkede ekonomik sorunların dağ gibi büyümesine neden oldu.

Yayımlandı:

on

vergi affı

Esnaf, küçük işletmeler için ”Vergi Yapılandırması” yerine ”Vergi Affı” bekliyor. Salgın bir çok ülkede ekonomik sorunların dağ gibi büyümesine neden oldu. Bir çok ülke vatandaşına, esnafına direk nakit yardımı, kira ödemesi yaparken, bizde daha önce yapılan düzenlemenin bir benzeri getirildi.

AKP iktidarı dönemi ile ”Vergi Yapılandırması” olarak 10.cu defadır vergi affı düzenlemesi TBMM de kabul edildi.

Torba yasa ile düzenlenen İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin torba yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Teklife son anda eklenen madde ile vergi, prim dahil, kamuya olan borçların 18 taksitle ödenmesinin yolu açıldı. Teklif kamuoyunda “varlık barışı” olarak adlandırıldı.

Yapılan düzenleme ile, yurt içi veya yurtdışındaki döviz, altın gibi menkullerini kayıt altına aldıranlara vergi muafiyeti getirilmesini de öngörüyor.

Koronavirüs salgını ile vatandaşın yaşadığı ekonomik buhrana Vergi Yapılandırmasının çare olması çok uzak bir ihtimal olarak kalıyor. Zira kimse ekonominin gidişatından memnun değil ve gelecek planlaması yapamıyor. Esnaf dertli işyerleri siftahsız kapatılıyor.

Vatandaş ise bu getirilen ”Vergi Yapılandırmasını” ancak bankadan kredi alarak yapabilir görülüyor. Ve önümüzdeki aylarda koronavirüsün ortadan kalkması, ekonominin rayına oturması pandemi koşullarının normale dönmesi ile gerçekleştirebilir.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak; ”Vatandaş Vergi Yapılandırılması değil borçların silinmesini istiyor. Bu borçlar silinmeli” vatandaş yine bankalardan kredi aldırılarak borçlandırılmasının çare olmadığını ifade ediyor.

Vatandaş kirasını, elektriğini, sigorta primini ödeyemezken vergisini yapılandırıp ödemekten çok uzak.

Koronavirüs salgınında ekonomik sıkıntı yaşayan Esnaf borçları ile baş başa bırakılmış durumda. Bankadan kredi çekip Vergi Yapılandırması yapmak ve devlete borcunu ödemek isteyen vatandaşta borcunu ödeyemeyecek.

Çükü; Esnaf daha önce bankalardan kullandığı kredileri ve kredi kartları borçlarından sicili bozuk durumda. Bankalardan kredi kullanamıyor.

VATANDAŞ SİCİL AFFI OLMADAN BANKADAN KREDİ ÇEKİP ÖDEME YAPABİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Esnaf, küçük işletmeler için ”Vergi Yapılandırması” yerine ”Borçlarının silinmesini” bekliyor. Salgın bir çok ülkede ekonomik sorunların dağ gibi büyümesine neden oldu. Bir çok ülke vatandaşına, esnafına direk nakit yardımı, kira ödemesi yaparken, bizde daha önce yapılan düzenlemenin bir benzeri getirildi.

Vatandaş, Kurumlar, Belediyeler, Spor Kulüpleri Vergi Yapılandırmasından Nasıl Yararlanacak İşte Cevapları:

Vergi Yapılandırması

1- Yapılandırma hangi borçları kapsıyor?

SGK, Vergi borçları, TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, belediyelere, özel idarelere, YİKOB’lara olan borçların yapılandırılmasına ilişkin hükümleri içeriyor. KOSGEB’in kredi alacakları, Sanayi Bakanlığı bütçesinden organize sanayi bölgelerine ve sanayi sitesi yapı kooperatiflerine verilen krediler kapsama alanına giriyor.

Özel idarelerin, belediyelerin ve belediyelerin sahip olduğu şirketlerin, yüzde 50’sinden fazlasına sahip olduğu şirketlerin irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan kira alacakları ve hasılat payları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının özel idareler, belediyeler ve sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü’nün sundukları hizmet nedeniyle doğan alacakları da yapılandırılıyor.

vergi affı

2- Yapılandırmada 31 Ağustos 2020 tarihi mi? esas alınacak.

Kanun kapsamına 31 Ağustos 2020 ve öncesindeki borçlar girecek. İhtilaflı alacaklar ise kapsama girmiyor. Yılın sonuna kadar başvurular yapılabilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve gümrüklere yapılacak ödemeler 2021 Ocak ayında, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak ödemeler de Şubat ayında başlayacak.

3- Faiz olarak 0.35 Yİ-ÜFE Esas Alınacak?

Borçların yapılandırılmasında yüzde 0.35 olarak belirlenen Yİ-ÜFE esas alınacak. Gecikme zammı ya da faizi yerine Yİ-ÜFE katsayısı dikkate alınacak ve borçluya seçenekler sunulacak.

18 taksit taksitlendirme yapılabilecek, ikişer ayda bir ödeme olacak. Peşin ödemeyi tercih eden borçlulara yüzde 90 oranında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından indirim yapılacak. İlk 2 taksit ödeme süresi içinde borcunu tamamen ödeyen borçlulara Yİ-ÜFE’de yüzde 50 oranında indirim yapılacak.

Taksitle ödemeyi seçen borçlular ise kanunda belirlenen bir katsayıyla taksit dönemine ilişkin bir ek yükümlülükle karşılaşacaklar. Bu da daha önceki yapılandırmalarda olduğu gibi yüzde 4.5 faiz olacak.

Komisyon görüşmelerinde verilen bir örneğe göre 100 liralık bir vergiye örneğin 80 lira gecikme zammı işledi. Yeniden hesaplanırken 80 lira silinecek, böyle bir durumda Yİ-ÜFE 40 lira çıktı ve borç 140 liraya düştü. Peşin ödeme yapılırsa ödeme 104 lira olacak. Bir başka deyişle Yİ-ÜFE tutarının 4 lirası ödenecek, 36 lira silinecek.

Taksitle ödenirse yine seçenekler devreye girecek. Örneğin 6 taksit seçildi. 140 lira 0,045 oranında yani yıllık yüzde 4,5 oranında bir katsayıyla çarpıp artırılacak, bu rakam taksitlere bölünecek.

4- Hangi cezalar kapsam dışı?

Adli para cezaları, üst kurullar tarafından, düzenleyici denetleyici kurullar tarafından verilen idari para cezaları, COVID-19’la mücadele kapsamında Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde verilen para cezaları ve yasak yerlerde tütün kullanımı nedeniyle verilen para cezaları kanunun kapsamı dışında tutulacak.

5- Taksitler aksarsa yapılandırma bozulacak mı?

Kanundan yararlanmak için ilk 2 taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor. İlk iki taksitten sonra ise, bir takvim yılında 2 taksit süresinde ödenmezse bir şans daha verilecek. Bu ödenmeyen 2 taksit, son taksiti izleyen ayda gecikme zammıyla birlikte ödenirse kanundan yararlanmaya devam edilebilecek.

6- Belediyelerin ve spor kulüplerinin SGK’ya olan borçları nasıl yapılandırılacak?

Belediyeler için 120 aylık bir ödeme planı öngörüldü. Özel idareler ve spor kulüplerine 72 aylık bir dönem verildi, bu kapsamda borçlarını 36 taksitte ödeyebilecekler.

7- Yapılandırma taksitlerinin bir kısmı ödenemezse ne olacak?

Böyle bir durumda ödenen tutar yapılandırma kapsamında kalacak. Kalan borç ise ilgili mevzuata göre takip ve tahsil edilecek.

8- Borçluların önceki kanunlar çerçevesinde yapılandırdıkları borçları ne olacak?

2018 yılında çıkan yapılandırma kanununun 13. taksit ödemesi yapılmış durumda. Bu yapılandırmada halen borcunu ödemeye devam edenler isterlerse, yeni kanun kapsamına gelebilecek.

Böyle bir durumda yaptıkları ödemeler eski kanun çerçevesinde yararlandırılacak, kalan borç yeniden hesaplanarak bu kanuna getirilecek ve yeniden bir ödeme süresi kazanmış olacaklar. Daha önceki yapılandırmalarda hakkını kaybetmiş borçlular da, ödemedikleri tutarlar için başvuru yapabilecek.

9- Sosyal güvenlik kapsamında hangi borçlar nasıl yapılandırılacak?

31/8/2020’den önceki döneme ait olan sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, idari para cezaları, rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar da yapılandırılacak. Ayrıca Genel Sağlık Sigortası için gelir testine hiç başvurmamış olanlar, 31 Mart 2021’e kadar gelir testine başvurursa geriye dönük borç çıkarılmayacak.

Genel Sağlık Sigortalı olup tahakkuk eden borcu olanlar ise, prim borçlarını 30 Nisan 2021’e kadar öderse gecikme zammı ve gecikme faizinin tamamından vazgeçilecek.

Bağ-kurlular için de düzenleme yapılacak. Yasa yürürlüğe girdikten iki ay sonraya kadar prim borçlarını ödemeyen veya yapılandırmayan Bağ-Kurluların sigortalılığı durdurulacak. Daha önce durdurulan sigortalılıkları için başvuruda bulunanlar ise yapılandırmaya göre bu borcunu ödeyebilecek.

10- Daha önceki yapılandırmalarda tahsilat oranı ne oldu?

2018 yılında çıkarılan 7143 sayılı yeniden yapılandırma yasasına göre SGK’nın tahsilatı yüzde 15.39 oldu. Halen bu yapılandırmanın taksitleri devam ediyor. 7020 sayılı yeniden yapılandırma yasasında ise SGK’nın tahsilat oranı yüzde 22.45’te kaldı.

Gelir İdaresi’nde ise 7143 sayılı yasayla 49.6 milyar lira yapılandırılırken tahsilat 25.8 milyar lira oldu, tahsilat oranı yüzde 37.1 düzeyinde kaldı. 7020 sayılı yasada ise yapılandırılan tutar 13.8 milyar TL, tahsilat da 5.6 milyar lira oldu. Burada tahsilat oranı yüzde 40.8 düzeyine ulaştı.

‘Tıkanmayı gidermek için yol gösteriyoruz’
YAPILANDIRMA ile ilgili kasa affının dahil olup olmadığına yönelik, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş açıklama yaptı. Dinçbaş, “Bu çalışmanın, bu inisiyatifin en önemli hedefi, tıkanmış olan insanlara bir şekilde bu tıkanmayı gidermek için bir yol göstermek. Stok affı, kasa affı gibi konular bu tıkanmayla ilgili değil.

Bunlar aslında kayıt dışı ekonomiye yardım eden elementler. Kasa affını getirdiğiniz zaman özellikle patronların şirketlerindeki fonları çekip kasada varmış gibi göstererek yani yalan miktarlar göstererek vergisini ödemeden işte bonustu, maaştı vesaireyi ödemesini sağladıkları bir yöntem. Bunu affederek ‘Evet, biz vergi almadan bunu geçiştirmeyi sağlıyoruz’ diyoruz. Böyle bir şey artık söz konusu olmayacak” yanıtını verdi.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER