Sosyal Medya

Sağlık

Domates konservesinin bilinmeyen zararları!

Domates konserveleri doğru yapılmazsa çok büyük rahatsızlıkları beraberinde getiriyor. Öyle ki doğru hazırlanmamış konservenizi tatmanız bile felce kadar götürebilen hasara yol açabiliyor.

Ekleme Tarihi:

-

domates konserve 3

Domates konserveleri doğru yapılmazsa çok büyük rahatsızlıkları beraberinde getiriyor.

Öyle ki doğru hazırlanmamış konservenizi tatmanız bile felce kadar götürebilen hasara yol açabiliyor.

Domatesleri farklı mevsimlerde tüketebilmek ve domates sosu olarak yemeklerde kullanabilmek adına, kullanım kolaylığı da yaratacak şekilde konserveliyoruz.

Ancak bunu yaparken yeterli önlemi alıyor muyuz? Domates konservesi yaparken bunları yapmazsak domates konserveleri adeta zehir saçıyor.

Domatesleri konserve yapmak üzere kaynatırken doğru sıcaklık ve süre ayarlanmazsa, ev konservesinin ‘botulizm’ adı verilen bir zehirlenme türüne neden olabileceğini biliyor muydunuz?

domates konserve 1

Yanlış uygulamalarda domates konservesinin zararları…

YANLIŞ UYGULAMALARDA DOMATES KONSERVESİNİN ZARARLARI

Yaz dönemlerinin vazgeçilmezi. Kavanozda saklama, meyve ve sebzeleri saklamak için en güvendiğimiz yöntemlerden biri. Fakat evde yaptığımız konservelerde, ‘Clostridium botulinum’ isimli bakterinin sebep olduğu ‘botulizm’ zehirlenmesi tehlikesi ortaya çıkabilir.

Bu bakterinin A’dan başlayıp G’ye kadar devam eden yaklaşık 7 çeşidi var. Bunlardan A grubu, B grubu ve E grubu maalesef felce kadar giden kötü sonuçlara neden olabiliyor.

Önemli olan, ‘botulinum’ toksininin kendi yöntemlerimizle devre dışı bırakılması. O yüzden, konserveleri yaparken mutlaka uygun sıcaklık ve süre kombinasyonuna dikkat edilmeli.

Risk grubu olan yiyeceklerimiz, meyve ve sebze grubundaki Ph derecesi 4.5 ve üzeri olan düşük asitli gruplardır. Konserve gıdalar bu grubun içinde yer alır.

Mevsim itibarıyla domates bu gruba girer. Balık konserveleri de tehlike arz edebilir.

domates konserve 2

Konservenin zararlarından korunmak için temizlik şart!

KİRLİ BİR ORTAM VE YETERİNCE TEMİZLENMEMİŞ DOMATESLER DE ÖLÜM SAÇIYOR

Yapılan konservelerde kaynatma sıcaklığı 72 derece kullanılıyorsa en az 15 dakika, 80 derece kullanılıyorsa, en az 6 dakika gibi bir süre ocakta tutulmalı. Bu şekilde konserve yapım işlemi daha güvenli olur.

Bakterinin oluştuğu koşullardan bir diğeri de hijyenik olmayan koşullardır. Cam olmayan kaplar, kapakların temiz olmaması, bazı durumlarda geçmiş yıllarda kullanılan ve sağlam olduğu düşünülen kapakların tekrar kullanılması bakteriyi ortaya çıkarabilir.

Temiz olmadığını düşünüyorsanız, kapakları çok iyi kaynatmalısınız. Ya da her defasında yeni alınmış kapakları kaynatarak, kullanmalısınız.

domates konserve 4

Bombe yapmış konserveler mutlak surette zararlıdır!

BOMBE YAPMIŞ KAVANOZLAR MUTLAK SURETLE ZARARLIDIR

Yapılan konservelerin güvenli olup olmadığı, konservelerin kapağı kontrol edilerek anlaşılabilir. Konservenin kapağında şişkinlik oluştuysa, bakteri oluşmuş demektir.

Kendi yaptığınız konserve kapaklarında bombe oluştuysa, o konserveyi bir kenara alıp tüketmemelisiniz. Çünkü bu bakteri, vaka sayısı az olmakla birlikte, ciddi sonuçları olan bir bakteridir. Dikkatli olmak gerekiyor.

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yap

Sağlık

4 Aralık 2020 Cuma Koronavirüs hasta sayısı tablosu!

Son dakika haberi… Bugün 6 bin 903 yurttaşın daha 4 Aralık koronavirüs hasta sayısına eklendiği bildirildi. Öte yandan bugün vaka sayısı da 32 bin 736 olarak açıklandı!

Yayımlandı:

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 193 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Öte yandan bugün vaka sayısı da 32 bin 736 olarak açıklandı!

Son dakika haberi… Bugün 6 bin 903 yurttaşın daha 4 Aralık koronavirüs hasta sayısına eklendiği bildirildi. Öte yandan bugün vaka sayısı da 32 bin 736 olarak açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 4 Aralık koronavirüs açıklaması ise şöyle…

Bugün tespit edilen 6.903 yeni hasta var. Ağır hasta sayısı da aktif hasta sayısı da artmaya devam ediyor. Bugünlerde en büyük bulaşma ortamı kapalı ve kalabalık mekanlar. Kapalı ortamlarda kalabalık içinde bulunmayın. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun. http://covid19.saglik.gov.tr

TÜRKİYE TOPLAM KORONAVİRÜS HASTA SAYISI, KORONAVİRÜS ÖLÜM SAYISI BUGÜN

BUGÜNE KADAR TOPLAM 4 ARALIK: 527 BİN 70 HASTA, 14 BİN 509 ÖLÜM

4 aralık editsiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 193 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Okumaya Devam Et

Sağlık

SON DAKİKA! Erdoğan aşı olacak mı? Açıkladı!

AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aşı olmam konusunda bir sıkıntım yok. Sağlık için gerekeni yapar örnek olurum.” diyerek aşı olacağını ve herkesin aşı olma konusunda istekli olması gerektiğini belirtti.

Yayımlandı:

on

erdoğan aşı olacak mı 1

AKP Genel başkanı ve cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin’den satın alınan Sinovac firmasının aşısından olup olmayacağını ilk kez açıkladı.

AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aşı olmam konusunda bir sıkıntım yok. Sağlık için gerekeni yapar örnek olurum.” diyerek aşı olacağını ve herkesin aşı olma konusunda istekli olması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Ayasofya’da kıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin “Corona virüsü aşısı yaptıracak mısınız?” sorusuna şu yanıtı verdi: Aşı olmam konusunda bir sıkıntım yok. Sağlık için gerekeni yapar örnek olurum. Temennimiz bir an önce vatandaşlarımızı bu beladan kurtarmaktır.”

Erdoğan, aşı konusuyla ilgili de BionTech CEO’su Uğur Şahin ile görüştüğünü belirterek “Olay sadece Çin değil. Çin’in dışında Rusya ile de görüşmeler var” dedi.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Antalya’da karantinadaki vatandaşlara destek

Antalya Büyükşehir Belediyesi kurduğu mobil ekiple korona virüs testi pozitif çıkmış ve karantinaya alınarak dışarı çıkamayan vatandaşların alışveriş ihtiyaçlarını karşılayacak.

Yayımlandı:

on

antalya destek karantina 1

Antalya Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs testi pozitif çıkan ve karantinaya alınan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için alışveriş destek ekibi kurdu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi kurduğu mobil ekiple korona virüs testi pozitif çıkmış ve karantinaya alınarak dışarı çıkamayan vatandaşların alışveriş ihtiyaçlarını karşılayacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ABİM Çağrı Merkezi’nin 444 94 20 numaralı telefonunu arayan vatandaşlar eczane, market ve pazar alışverişleri gibi konularda yardım talebinde bulunabilecek.

MESAİ SAATLERİ İÇİNDE TESLİM

Telefonla talepleri alınan vatandaşların adreslerine Mobil Destek Ekipleri yönlendirilecek. Ekipler, vatandaşların evlerine giderek ihtiyaç listelerini ve ücretlerini alarak alışverişlerini gerçekleştirecek.

Vatandaşlar haftanın yedi günü sürecek hizmeti mesai saatleri 10.00-16.00 arasında alabilecek.

AŞEVİNDEN SICAK YEMEK DESTEĞİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Aşevi de karantinada bulunan yemek yapamayacak durumdaki vatandaşlar için sıcak yemek yardımı yapacak. Ayrıca, karantinada olup geçim güçlüğü geçen ihtiyaç sahibi vatandaşlara da gıda paketi desteği sağlanacak.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER

Ana Sayfa - Gizlilik Politikası - Künye
Copyright © 2020 Antalya Siyaset Gazetesi | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.