Sosyal Medya

Teknoloji

E-Mahkeme Projesinin Tanıtımı Gerçekleştirildi..

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) geliştirdiği e-mahkeme projesini, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun katılımıyla tanıttı. Proje ile açılan davaların online olarak görülmesi hedefleniyor.

Ekleme Tarihi:

-

e-mahkeme

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) geliştirdiği e-mahkeme projesini, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun katılımıyla tanıttı. Proje ile açılan davaların online olarak görülmesi hedefleniyor.

BAU Siber Güvenlik Merkezi, Hukuk Fakültesi işbirliğiyle tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeniyle ara verilmek zorunda kalınan adalet sisteminin kesintisiz ve güvenli işlemesini sağlayacak e-mahkeme modelini geliştirdi. Sistemin detayları, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun katılımıyla düzenlenen tanıtım toplantısında paylaşıldı. BAU Siber Güvenlik Merkezi’nin uzman yazılımcıları tarafından geliştirilen e-mahkeme dijital platformu, açılan davaların online platformda görülmesini sağlayacak.

Duruşmalara dair tüm katılımcıların yer alacağı fiziksel mekandan bağımsız mahkemelerde, avukatlar, davacı, davalı ve davaya bakan sorumlu hakim, savcılar duruşmalara istedikleri yerden katılım sağlayabilecek.

Ayrıca toplantıya Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

“Uçtan uca şifrelenmiş güvenli bir platform’’

Sistem hakkında bilgi veren Rektör Şirin Karadeniz, ‘’Siber güvenliğin merkezde olmadığı bir yazılımın yaşaması ve hayata geçmesi mümkün değil. Siber Güvenlik Merkezi’ndeki uzmanlarımız ve öğrencilerimizle beraber bu süreci öncelikle güvenlik açısından, adalet sistemi olduğu için daha hassas davranarak yani siber güvenliğini sağlayarak oluşturmaya başladık. Ardından hukuk fakültesi, akademisyenlerimizin, hocalarımızın desteğiyle bu süreçte neler olması gerektiğine karar verdik. Yaptığımız ürün, herhangi bir mahkeme salonuna ihtiyaç duymadan tamamen dijital platformda bir mahkeme salonunda ne oluyorsa onların yapılmasını sağlayan, uçtan uca şifrelenmiş güvenli bir platform. Bir avukat belge ve bilgi sunuyorsa, hakim söz veriyorsa, kimlikler doğrulanarak içeriye alınıyorsa, bir tutanak tutuluyorsa ve bu süreç kaydediliyorsa işte bunların hepsini yapabilen bir platformumuz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim’’ dedi.

Rektör Karadeniz sözlerine şöyle devam etti: “Bu ürünün iki amaçla kullanılabileceğini düşünüyoruz. Birincisi biz eğitim kurumuyuz. Hukuk fakültesinden geleceğin hukukçularını yetiştiriyoruz. Burada öğrencilerimiz için oluşturduğumuz fiziksel mahkeme dışında bu dijital platformda öğrencilerimizin hem hocalarıyla beraber dava simülasyonu yapmalarını bekliyoruz hem de dünya ve Türkiye’de alanda çalışan profesyonellerle vakalar üzerinden çalışmasını bekliyoruz. İkinci hayalimiz, eğer gerçek olursa bunu ülkemize armağan etmek isteriz. Özellikle kendi adalet sisteminde bunun kullanılabileceğini düşünüyoruz. Uygunsa kendi adalet sistemimizin içine yedirilebilir.”

“Dünyada örnek bir dijital platform oldu’’

Projeyi değerlendiren Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, ‘’Sanal mahkeme hakkında arkadaşlarımız bize bilgi verdiler. Bunun çok önemli bir iş olduğunu söyledim. Çünkü pandemiden sonra eski dünya bir daha gelmeyecek. Yeni bir dünyaya doğru gidiyoruz. Bu durum her sektörü etkileyecek. Adaletin ve hukuk sisteminin bu denli değişebileceğini düşünmemiştim. Baktığımız zaman o kadar önemli bir işe parmak bastık ki; dünyada örnek bir dijital platform oldu. Bu sistemde gündemimize adalet ekonomisi ya da hukuk ekonomisi gelecek. Bu sistem eğer uygulanabilirse, dağ başındaki çobanın ağaç kesmesi ya da herhangi bir iş yapması için 20-30 kilometreden gelmesi yerine muhtarın ofisine gider, sanal ortamda bunu yapabilir. Detaylarını değerli hukukçular çözeceklerdir. Biz artık ülke olarak geride kalmayacağız. Genç nüfusumuz çok fazla. Bizim en büyük artımız da bu nüfus. Bu nüfusla yeni dünyaya rahatlıkla uyum sağlayabiliriz’’ şeklinde konuştu.

“Bu konuda bizim üstümüze düşen neyse yaparız’’

Proje destek veren TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, “Dünyanın yaşadığı pandemi felaketine yakalandık. Şunu yaşadım: Adalet ekonomisi diye bir şey varmış. Devlet çarkı frene bastığında başımıza ne gelirmiş ve devlet çarkının yavaşlatmanın maliyeti neymiş? Devlet dişlilerden oluşuyor. Bu dişlilerden herhangi biri yavaşladığında, hiç tahmin etmediğiniz öbür dişlilerde durma noktasına geliyor. Biz icraları durdurmak zorunda kaldık, ekonomi bambaşka yere gitti. Tapuları durduramadık, bunu yapamadığımız için mal kaçırma oldu. Hiç yaşamadığımız bir tecrübeydi. Oysa e-duruşma gerçekleştirmiş olabilseydik. Türkiye adalet sahasında en ufak bir sıkıntı çekmeyecekti. O halde bu yapılan doğru bir iştir. Devletin bütün gücüyle bu projeyi desteklemesi lazım. Bu konuda bizim üstümüze düşen neyse yaparız. Bu süreçte müvekkilimizle online konferans yapmayı öğrendik. Önceden bilmedik, yadırgardık ve anlamadık. Online dersi öğrendik, çokta başarılı ve iyiymiş. Bize düşen bir şey olursa bu sistemi arabuluculukta ve tahkimde yaymak isteriz. Türkiye’ye örnek olmak isteriz.” diye konuştu.

Teknoloji

EXXEN TV uygulamasının ücreti açıklandı!

Acun Ilıcalı’nın NETFLIX’e rakip olarak kurduğunu ifade ettiği EXXEN’in aylık fiyatı belli oldu. Ekim ayında duyurulan ve kısa sürede büyük ses getiren EXXEN isimli platformun aylık fiyatı 9.90 TL olarak belirlendi.

Yayımlandı:

on

exxen ne kadar 30 aralık

Milyoner iş adamı ve televizyoncu Acun Ilıcalı’nın kurduğu EXXEN isimli alternatif yayıncılık platformunun aylık ücretinin ne kadar olacağı kamuoyuna açıklandı.

Acun Ilıcalı’nın NETFLIX’e rakip olarak kurduğunu ifade ettiği EXXEN’in aylık fiyatı belli oldu. Ekim ayında duyurulan ve kısa sürede büyük ses getiren EXXEN isimli platformun aylık fiyatı 9.90 TL olarak belirlendi.

Yeni platformda yer alacak dizi, film ve programların neler olacağı, markalara verilen bilgiler ışığında ortaya çıkmıştı. Bugün Instagram hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Acun Ilıcalı, Exxen’in aylık fiyatının 9,90 TL olacağını duyurdu.

EXXEN İÇERİKLERİ, EXXEN PROGRAMLARI

1 Ocak’ta yayına başlamayı planlayan Exxen’de yer alacak içeriklerin bazıları şu şekilde…

Exxen için geliştirileceği öğrenilen ilk proje, Aleyna Tilki ve Cemal Can’ın başrolde yer alacağı bir müzikal dizi olacak.

Ali Atay’ın proje tasarımını, Onur Ünlü’nün ise yönetmenliğini üstlendiği “Şeref Bey” adlı dizide ise Haluk Bilginer, Songül Öden ve Ertan Saban başrolü paylaşacak.

“Vahşi Şeyler” adlı 8 bölümlük mini dizide ise Nurgül Yeşilçay, Hazal Türesan ve Selim Bayraktar başrolde yer alacak.

Ayla, Müslüm, Naim gibi yapımları ile dikkat çeken Mustafa Uslu, Exxen için “Hükümsüz” adlı Özgü Namal’ın başrolde yer aldığı bir dizi projesinin yapımcılığını üstlenecek.

Ayrıca İbrahim Büyükak’ın senaryosunu kaleme alıp başrolde yer aldığı “İlginç Bazı Olaylar” ve “Zehirli Çiçekler” adlı iki yapım da diğer Exxen projeleri arasında yer alıyor.

EXXEN İNTERNET SİTESİ İÇİN TIKLA!

ALEYNA TİLKİ ACUN ILICALI DİZİSİ GELİYOR!

 

Acun Ilıcalı’nın dijital içerik platformu Exxen 1 Ocak’ta yayın hayatına başlayacak. Bilindiği üzere Ilıcalı Exxen’in içerik yelpazesini genel olarak YouTube ağırlıklı isimlerden oluşturdu. Nitekim bunlardan birisi de Aleyna.

Aleyna Tilki’nin başrolünde yer alacağı dizinin ne olduğu geçtiğimiz gün ortaya çıktı. Exxen’in resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda Aleyna Tilki’nin rol aldığı İşte Bu Benim Masalım’ın ilk fragmanı yayınlandı.

Dizi için yayınlanan ilk fragmanda Aleyna Tilki‘yi genç bir lise öğrencisi olarak görüyoruz. Klip tadında bir dizi olarak görülen yapımda Aleyna sık sık hayaller dünyasına dalarak çeşitli kliplerde boy gösterecek. En azından fragmandan anlaşılan bu.

Açıkçası Aleyna Tilki‘nin yer aldığı bir dizinin tutup tutmayacağı şimdilik soru işareti. Elbette yine de bekleyip göreceğiz. Platformun yayın hayatına başlamasına ise 1 haftadan daha az bir süre kaldı.

Okumaya Devam Et

Teknoloji

İşte Google en çok arananlar 2020 listesi!

Arama motoru Google 2020 trendleri açıklandı. Buna göre Türkiye’de 2020’de en çok yanıt aranan soru “HES kodu nasıl alınır?” oldu.

Yayımlandı:

on

google trends 2020 30 aralık

Dünyanın en çok kullanılan arama motorlarından Google, her yıl sonunda yayınladığı Google Trends listesini 2020 arama verileriyle güncelledi. İşte o liste!

Arama motoru Google 2020 trendleri açıklandı. Buna göre Türkiye’de 2020’de en çok yanıt aranan soru “HES kodu nasıl alınır?” oldu.

HES kodunun ardından “Zoom programı nasıl kurulur?” ve “1000 lira yardım başvurusu nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arandı.

Bunun ardından en çok yanıt aranan soru ise “Uzaktan eğitim nasıl oluyor?” sorusu oldu.

2020 yılının önde gelen aramaları ise şöyle: EBA, dolar, koronavirüs, deprem ve zoom…

Okumaya Devam Et

Teknoloji

Volkswagen Türkiye’den tamamen ayrılıyor

Türkiye’de fabrika açmayı planlayan Volkswagen, Bulgaristan’dan vazgeçerek Manisa’da fabrika kurmak adına şirket açılışını gerçekleştirmişti. Ardından AKP hükümetinin adımları ve koronavirüs pandemisinin getirdiği yeni şartlar ile kurulmaktan vazgeçilen fabrika, Slovakya’da açılacak.

Yayımlandı:

on

volkswagen kapatıldı 29 Aralık

Manisa’da kurulması planlanan fabrikanın resmi ayağının önemli bir parçası olarak kurulan ‘Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ kapatıldı.

Türkiye’de fabrika açmayı planlayan Volkswagen, Bulgaristan’dan vazgeçerek Manisa’da fabrika kurmak adına şirket açılışını gerçekleştirmişti. Ardından AKP hükümetinin adımları ve koronavirüs pandemisinin getirdiği yeni şartlar ile kurulmaktan vazgeçilen fabrika, Slovakya’da açılacak.

Volkswagen, Ekim 2019 tarihinde Manisa’da kurduğu şirketi tasfiye etme kararı aldı. Tasfiye ilanı Manisa Sicil Gazetesi’nde yayımlandı. Şirket daha önce pandemi koşullarıyla aralarında Manisa yatırımının da olduğu yatırımlarını askıya almış, sonrasında Slovakya’da 500 milyon euroluk ilave yatırım yapılacağını belirtmişti

Alman otomotiv şirketinin Ekim 2019’da Manisa’da kurduğu Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 17 Aralık tarihinde tasfiyeye girerken tasfiyeye giriş kararı da Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil edildi. Şirket 28 Aralık tarihinde de tasfiye için alacaklılara çağrı yaptı.

Türkiye’de üretim yapmak için Ekim 2019’da Volkswagen Aktiengesellschaft, 943 milyon 500 bin Türk lirası sermaye ile “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” unvanlı şirketi Manisa’da kurmuştu.

Şirket; otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulmuştu.

TÜRKİYE’YE GELECEK OLAN 1 MİLYAR EURO, SLOVAKYA’YA GİDECEK

Temmuz ayındaki açıklamayı takip eden dönemde şirket farklı yatırım planlamalarına girmişti. Kasım ayında medyaya yansıyan haberlere göre şirket Slovakya’daki fabrikasına ilave yatırım yapma kararı almıştı.

Buna göre Slovakya’daki fabrikanın kapasitesinin geliştirilmesi için 500 milyon euroluk yatırım yapılması öngörüldü. Şirket Slovakya fabrikasında yeni Passat ve Skoda Superb modellerini üretmesi planlandı.

Volkswagen Slovakya Birimi CEO’su Gruenberg ise kombine yatırımın 1 milyar euroyu bulacağını ifade etti.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER