Sosyal Medya

Ekonomi

En Uzun Yaşayan Emekliler Türkiye’de… ŞAKA..ŞAKA..

OECD araştırmalarına göre Türkiye’de yaşayan emekliler dünya sıralamasında adeta sondan birinci durumunda. Bizi geçen sadece Şili, Meksika, Letonya ve Güney Kore var.

Ekleme Tarihi:

-

Emeklilik Yaşam Süresi

En uzun yaşayan Emekliler yüzde 24.8 ile Fransa’da. En son yapılan Dünya Ekonomik Formun raporuna göre Emeklilik süresi en kısa olan 32 ülke konumunda. OECD üyesi ise 37 ülke var.  Yani sıralamada listenin sonlarında.

Yıllarca çalışıp vergi veren emekli olduğunda rahat bir yaşam sürmeyi bekleyen Emeklilerin Türkiye’de yaşam süreleri 17.5 yılda kaldı. OECD ülkeleri arasında emekli olduktan sonra emeklisine bakamayan ülke konumundayız.

Rapora göre 17.5 yılla Türkiye, 37 ülke arasında emeklilik süresi en kısa olan gurubun içerisinde yer alıyor.  Rapora göre emekli olduktan sonra rahat bir yaşama kavuşacağını düşünen emekliler hiçte düşündüklerini yaşayamıyorlar.

Verilen maaşlar yeterli olmadığı için emekli olduktan sonrada çalışmaya devam etmek durumunda kalıyorlar. Aldıkları düşük maaş ile gıda ve temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiler. Emeklilik artık hayal etmek değil yaşamaya çalışmak oldu.

Emekliler aldıkları maaşları ile sadece temel ihtiyaçları olan kira giderleri, elektirik, su ve gıdaya yaptıkları harcamalarını karşılamaya çalışıyor. Hal böyle olunca da emeklinin rahat bir nefes alması ve maaşından arta kalan parasıyla gezip tozması tatil yapması imkansız oluyor.

2018 yılı verilerine göre yaş ortalaması diğer ülkelere nazaran düşük olduğu halde Erkeklerde 15.3 Kadınlarda 19.8 yılla yaşam süresi en kısa 37 OECD ülke arasında 32. ci sırada yer alıyor.

Fransızlar En mutlusu

Fransızlar En mutlusu

EN MUTLU EMEKLİ FRANSIZLAR

Emekliliklerinden sonra en mutlu yaşayan ülke vatandaşları arasında Fransızlar en şanslı olanlar. Daha sonra en ülke vatandaşı ise İtalyanlar, sırasıyla İspanya Yunanistan, Lüksemburg ve Belçika takip ediyor.

OECD verilerine göre Türkiye ile aynı konumda olan 4 ülke var. Şili, Letonya Meksika, Güney Kore.

En mUtsuz ve En kısa Yaşam Süresi Türkiyede

En mutsuz ve En kısa Yaşam Süresi Türkiye’de

TÜRKİYE’DE EMEKLİ YOKSUL VE MUTSUZ

DİSK araştırmasına göre, Türkiye’de 13 Milyon Emekli yoksul ve Mutsuz. AKP hükümetinin 2008 yılında yapmış olduğu ”reform” olarak tanıtılan sosyal güvenlik kurumundaki mevzuat değişimi, emekli aylıklarının düşmesine neden oldu.

Yapılan ”reform” ile artık yeni emekli olan vatandaşlar arasında emekli aylıkları asgari ücretin altında aylık alanların sayısı giderek artmaya başladı.

Mart 2020’de emekli olan vatandaşlara 1.500 TL ye maaşlarının tamamlanması kararı da bunu açıkça ortaya koymuş durumda. 

Ancak bu fark, Hazine tarafından karşılandığı için Temmuz 2020 de aylıklar 1500 TL nin altında olan emeklilere zam alamadılar.

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a commentLogin

Yorum Yap

Ekonomi

Döviz kurlarında yükseliş! Kimse bu kadarını beklemiyordu!

Dolar kuru kaç TL? Euro ne kadar oldu? Tüm bu sorular son günlerde daha sık sorulmaya başlandı. Dolar 27 Ekim 2020 itibariyle 8.09 seviyesindeyken, Euro ise 9.60’a dayanmış durumda.

Yayımlandı:

on

dolar euro 27 ekim 1

Dolar ve euro kurları, bugün yine kendi rekorlarını kırmayı sürdürüyorlar. Artışını sürdüren döviz kurlarına gram altındaki günde 10 TL’ye dayanan yükseliş eşlik ediyor.

Dolar kuru kaç TL? Euro ne kadar oldu? Tüm bu sorular son günlerde daha sık sorulmaya başlandı. Dolar 27 Ekim 2020 itibariyle 8.09 seviyesindeyken, Euro ise 9.60’a dayanmış durumda.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası(TCMB) beklenmedik bir kararla PPK toplantısında faiz arttırımı kararı almayınca Euro ve Dolar başta olmak üzere yabancı para birimlerinde Türk Lirası(TL) karşısında muazzam değerlenme görüldü.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında süren savaş, Fransa başta olmak üzere Avrupa Birliği ile Türkiye’nin gerilimi, ABD’deki Başkanlık seçimleri ve hali hazırda kötü yönetildiği söylenen Türkiye ekonomisini üst üste toplayınca; TL’nin tüm dünyadaki en değersiz para birimlerinden biri haline gelmesi bekleniyordu.

Dolar 8.09’dan yuları yönlü seyrini sürdürürken, Euro ise 9.60’ı test ediyor.

Öte yandan Sterlin’de de aynı oranda olmasa da artış eğilimi gözleniyor. Sterlin bugün yüzde 0.14 artarak 10.5519’dan işlem görüyor.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

İşten çıkarma yasağı ve KÇÖ devam edecek!

Koronavirüs pandemisi sırasında bir çok iş yerinin maddi sıkıntılar yaşamasının çalışanları ve patronu daha az etkilemesi için başlatılan Kısa Çalışma Ödeneği ve İşten Çıkarma Yasağı uygulamasının en az 2 ay daha devam ettirileceği ilan edildi.

Yayımlandı:

on

kısa çalışma uzatıldı 1

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı, 2 ay daha uzatılıyor. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre salgın nedeniyle başlatılan uygulamalar devam ediyor.

Koronavirüs pandemisi sırasında bir çok iş yerinin maddi sıkıntılar yaşamasının çalışanları ve patronu daha az etkilemesi için başlatılan Kısa Çalışma Ödeneği ve İşten Çıkarma Yasağı uygulamasının en az 2 ay daha devam ettirileceği ilan edildi.

4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun geçici 23. maddesi uyarınca yeni tip koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020’ye kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, 30 Haziran 2020 tarihli 2915 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 2 ay daha uzatıldı.

İş Kanunu’nun geçici 10. maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen süreler de 17 Kasım 2020’den itibaren 2 ay uzatıldı.

Ancak bazı ayrıntılar var. Buna göre çalışan kişi ahlak ve iyi niyet kurallarına uymazsa, iş ve hizmet sözleşmesi sona ererse, iş yerinin iflas gibi sebeplerle kapanması durumunda çalışan işten çıkarılabilecek.

Öte yandan patron işçiyi 3 aylık ücretsiz izne de çıkarabilecek.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

27 Ekim 2020 Salı gram, çeyrek, tam altın fiyatları!

Bugün 27 Ekim Salı gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 27 Ekim Salı piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Yayımlandı:

on

27 ekim altın 2

Altında tarihi yükseliş devam ediyor. Altın dün 1 günde 10 TL’ye yakın yükselmişti. Bugün de sabah saatlerinden itibaren fiyatlardaki artış seyri sürüyor. İşte gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları!

Bugün 27 Ekim Salı gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 27 Ekim Salı piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Altının gramı 496,15 Türk Lirası olarak belirlenirken fiyatlarda PPK’nın faiz arttırımına gitmemesi etkili oldu. Son dönemin güvenilir yatırım araçlarından olduğu düşünülen altının ilerleyen günlerde nereye evrileceği merak konusu iken döviz ve altın fiyatlarında bugün yaşanacak değişimler takip ediliyor. Altın fiyatları düşermi çıkarmı yükselirmi artarmı 2020?

ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE DURUMDA 27 EKİM 2020?

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcıların gündem maddesi olan altının çizdiği grafikte bu sabah saatlerinden itibaren altın fiyatlarında hiç olmadığı kadar yüksek artış söz konusu. Gram altın, dün sabah saatlerinden itibaren yükselmeye devam ediyor.

27 ekim altın 1

Altında tarihi yükseliş devam ediyor.

ALTIN YÜKSELİR Mİ SON DAKİKA! 27 EKİM 2020 UZMAN YORUMU!

Uzmanlar bu dönemde altına yatırım yapılmasını riskli bularak küresel bir salgın krizi olduğunu ve altında yatırım yapmanın çok riskli olduğunu savunuyor. Birçok uzman ise kısa vadede riskli görülen altın fiyatları uzun vadede kar sağlayacağını iddia ediyor.

22 AYAR BİLEZİK FİYATI
ALIŞ: 446,69

SATIŞ: 463,96

ATA ALTIN
ALIŞ: 3.278,3000

SATIŞ: 3.303,2000

YARIM ALTIN
ALIŞ: 1.603,60

SATIŞ: 1.618,10

CUMHURİYET ALTINI
ALIŞ: 3.275,0000

SATIŞ: 3.324,0000

TAM ALTIN
ALIŞ: 3.164,83

SATIŞ: 3.226,03

ÇEYREK ALTIN
ALIŞ: 801,80

SATIŞ: 809,10

GRAM ALTIN
ALIŞ: 496,15

SATIŞ: 496,22

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER