Sosyal Medya

Ekonomi

En Uzun Yaşayan Emekliler Türkiye’de… ŞAKA..ŞAKA..

OECD araştırmalarına göre Türkiye’de yaşayan emekliler dünya sıralamasında adeta sondan birinci durumunda. Bizi geçen sadece Şili, Meksika, Letonya ve Güney Kore var.

Ekleme Tarihi:

-

Emeklilik Yaşam Süresi

En uzun yaşayan Emekliler yüzde 24.8 ile Fransa’da. En son yapılan Dünya Ekonomik Formun raporuna göre Emeklilik süresi en kısa olan 32 ülke konumunda. OECD üyesi ise 37 ülke var.  Yani sıralamada listenin sonlarında.

Yıllarca çalışıp vergi veren emekli olduğunda rahat bir yaşam sürmeyi bekleyen Emeklilerin Türkiye’de yaşam süreleri 17.5 yılda kaldı. OECD ülkeleri arasında emekli olduktan sonra emeklisine bakamayan ülke konumundayız.

Rapora göre 17.5 yılla Türkiye, 37 ülke arasında emeklilik süresi en kısa olan gurubun içerisinde yer alıyor.  Rapora göre emekli olduktan sonra rahat bir yaşama kavuşacağını düşünen emekliler hiçte düşündüklerini yaşayamıyorlar.

Verilen maaşlar yeterli olmadığı için emekli olduktan sonrada çalışmaya devam etmek durumunda kalıyorlar. Aldıkları düşük maaş ile gıda ve temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiler. Emeklilik artık hayal etmek değil yaşamaya çalışmak oldu.

Emekliler aldıkları maaşları ile sadece temel ihtiyaçları olan kira giderleri, elektirik, su ve gıdaya yaptıkları harcamalarını karşılamaya çalışıyor. Hal böyle olunca da emeklinin rahat bir nefes alması ve maaşından arta kalan parasıyla gezip tozması tatil yapması imkansız oluyor.

2018 yılı verilerine göre yaş ortalaması diğer ülkelere nazaran düşük olduğu halde Erkeklerde 15.3 Kadınlarda 19.8 yılla yaşam süresi en kısa 37 OECD ülke arasında 32. ci sırada yer alıyor.

Fransızlar En mutlusu

Fransızlar En mutlusu

EN MUTLU EMEKLİ FRANSIZLAR

Emekliliklerinden sonra en mutlu yaşayan ülke vatandaşları arasında Fransızlar en şanslı olanlar. Daha sonra en ülke vatandaşı ise İtalyanlar, sırasıyla İspanya Yunanistan, Lüksemburg ve Belçika takip ediyor.

OECD verilerine göre Türkiye ile aynı konumda olan 4 ülke var. Şili, Letonya Meksika, Güney Kore.

En mUtsuz ve En kısa Yaşam Süresi Türkiyede

En mutsuz ve En kısa Yaşam Süresi Türkiye’de

TÜRKİYE’DE EMEKLİ YOKSUL VE MUTSUZ

DİSK araştırmasına göre, Türkiye’de 13 Milyon Emekli yoksul ve Mutsuz. AKP hükümetinin 2008 yılında yapmış olduğu ”reform” olarak tanıtılan sosyal güvenlik kurumundaki mevzuat değişimi, emekli aylıklarının düşmesine neden oldu.

Yapılan ”reform” ile artık yeni emekli olan vatandaşlar arasında emekli aylıkları asgari ücretin altında aylık alanların sayısı giderek artmaya başladı.

Mart 2020’de emekli olan vatandaşlara 1.500 TL ye maaşlarının tamamlanması kararı da bunu açıkça ortaya koymuş durumda. 

Ancak bu fark, Hazine tarafından karşılandığı için Temmuz 2020 de aylıklar 1500 TL nin altında olan emeklilere zam alamadılar.

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a commentLogin

Yorum Yap

Ekonomi

Dolarda son durum 20 Ekim 2020 Salı!

Dolar anlık kaç TL? Euro kuru ne kadar? soruları yanıt buldu. Dolar anlık 7.8950 seviyesindeyken, Euro ise 9.3165 ile yükselişini sürdürüyor.

Yayımlandı:

on

dolar euro 20 ekim 1

Dolarda son durum araştırılmaya devam ediliyor. Euro ve dolarda sabah saatlerinden itibaren görülen düşüş eğilimi, an itibariyle yerini yükselişe bıraktı.

Dolar anlık kaç TL? Euro kuru ne kadar? soruları yanıt buldu. Dolar anlık 7.8950 seviyesindeyken, Euro ise 9.3165 ile yükselişini sürdürüyor.

Dolar kuru bugün 7.86 seviyesine kadar düştükten sonra, yerini hızla yükselişe bıraktı. 7.90’ı zorlayan dolar yükselir mi düşer mi merak ediliyor.

Öte yandan Euro da gün içerisindeki en yüksek noktaya gelerek 9.3211 TL’den işlem görüyor.

Sterlin’de de yüzde 0.37 oranla yükseliş eğilimi baskın durumda. Sterlin an itibariyle 10.2420 olarak serbest piyasada değer görüyor.

dolar euro 20 ekim 2

Euro ve dolarda sabah saatlerinden itibaren görülen düşüş eğilimi, an itibariyle yerini yükselişe bıraktı.

GÜN İÇERİSİNDE DOLARIN SEYRİ NE OLACAK?

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi yüzde 0.01 oranında yükselişle 93.43 seviyesinde, Euro/dolar paritesi ise şu dakikalarda 1.1767 seviyelerinde bulunuyor.

10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 13.49 seviyesinde, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 13.80 seviyesinde bulunuyor.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, Hazine ihalelerinin izleneceğini, yurt dışında Avro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi, ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıç verilerinin takip edileceğini bildirdi.

Koronavirüs aşı çalışmaları, ABD’de teşvik paketi ve başkanlık seçimlerine ilişkin haber akışının piyasaların yönü üzerinde etkili olduğunu ifade eden analistler, jeopolitik gelişmelere ilişkin gelişmelerin de gündemdeki yerini koruduğunu söyledi.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Kişi Başı Milli Gelirimiz 7.720 Dolar. Son 15 Yılımız Çöpe Gitti.

Ekonomik olarak 15 yıl önceki seviyelere geri döndük. Salgın ile birlikte ekonomik veriler alarm seviyesinde. IMF raporuna göre kişi başı milli gelir seviyemiz 2005 yıllarındaki duruma geriledi.

Yayımlandı:

on

Milli Gelir Seviyesi

Uluslararası Para Fonu (IMF) raporunu açıkladı. Buna göre Türkiye’de kişi başı milli gelir 7.720 Dolar olacağı öngörülüyor.

15 yıl önceki rakamlara geri dönüyoruz. IMF raporunda Türkiye’de Milli Gelir (kişi başına düşen rakam) 7.720 Dolar öngörüsünde bulundu.

Rapora göre 2021 yılı da kayıp görülüyor. Uluslararası Para Fonu Ekim ayındaki raporuna göre 15 yıl önceki kişi başına düşen milli gelir seviyelerine geldik.

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre; IMF Raporunda 2005 yıllarına geri dönmüş gibiyiz. 15 yıl önceki milli gelirimiz kişi başına düşen 7.350 Dolar idi. Şu anda öngörülen rakam ise 7.720 Dolar.

Yıl sonu toparlanmalar ile yüzde 5 küçülme öngören IMF, toparlanmanın da olmayacağı aksine gerileme olarak yansıyacağını gösteriyor. Hükümetin açıkladığı Yeni Ekonomik Programda ise bu yıl binde 3, gelecek yıl yüzde 5.8 olarak büyüme öngörülüyor.

IMF raporunda 2023 yılında ancak 9 bin 290 dolar olabileceği tahmininde bulundu. Gelirimiz daha önceki yıllara bakılacak olursa bir gerileme yaşanıyor. buna göre;

2007 yılında kişi başına düşen milli gelir 9 bin 640 Dolar seviyesinde idi.

IMF 2025 yılında kişi başı milli gelirin 10 bin 890 Dolar olacağı tahmininde bulundu.

2016 yılındaki milli gelir seviyesi 10 bin 890 Dolar idi. Şimdi bu rakama ulaşabilmemiz için 2025 yılına kadar çabalamamız gerekiyor.

IMF’in raporuna bakacak olursak 15 yıl geriye döndüğümüz olarak yorumlanabilir.

Uzmanlara göre bu bile iyimser bir öngörü olarak değerlendiriliyor.

Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü başkanı Prof. Dr. Uğur Emek, ”Bu tahmin iyimser bir tahmindir. Turizm ve ihracat gelirleri azaldı. İmalatın sıkıntılı olduğu bu dönemde büyümek söz konusu değil. Ben IMF’nin yüzde 5 küçülme tahminini bile iyimser buluyorum” dedi.

Salgınla birlikte ikinci dalganın gelmesi tüm dünyada ekonomik küçülmelerin beraberinde geleceği tahmininde bulunan Prof. Uğur Emek:

“Çalışmak zorunda olan düşük gelirli insanlar sokaklarda ancak gelir seviyesi yüksek, kendini eve kapatabilecek imkanları olan kesim şu an dışarı çıkmıyor. Dolayısıyla harcama potansiyeli olan kesim evlerinde ve pek çok rutin harcamayı da yapmıyor. Bu şekilde ekonominin nasıl büyümesi bekleniyor? İyimser olanların iyimserliklerini de anlamakta zorluk çekiyorum. Her geçen gün corona virüsünün bağışıklık yapmadığı ve sonrasında bıraktığı hasarlarla ilgili yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Bu durum para harcayan kesimin tamamen evlerine kapanmasını beraberinde getiriyor.”

Okumaya Devam Et

Ekonomi

20 Ekim 2020 Salı gram, çeyrek, tam altın fiyatları!

Altında TCMB’nin faiz kararı ve BDDK’nın SWAP hamlesi ertesinde altın fiyatları düşmüştü. Altın fiyatları dün düşüşe başlamıştı. Sabah saatlerinden itibaren ise düşüş eğilimi devam etti.

Yayımlandı:

on

altın 20 ekim 1

Bugün 20 Ekim Salı gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 20 Ekim Salı piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Altında TCMB’nin faiz kararı ve BDDK’nın SWAP hamlesi ertesinde altın fiyatları düşmüştü. Altın fiyatları dün düşüşe başlamıştı. Sabah saatlerinden itibaren ise düşüş eğilimi devam etti.

Altının gramı 481,66 Türk Lirasında fiyatlarda dün düşüş gözleniyordu. Son dönemin güvenilir yatırım araçlarından olduğu düşünülen altının ilerleyen günlerde nereye evrileceği merak konusu iken dövizin artması şöyle dursun, altın fiyatlarında bugün de düşüş hızlanmış durumda. Altın fiyatları düşermi çıkarmı yükselirmi artarmı 2020?

ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE DURUMDA 20 EKİM 2020?
Büyük ve küçük ölçekli yatırımcıların gündem maddesi olan altının çizdiği grafikte bu sabah saatlerinden itibaren altın fiyatları hızla düşmekte.

altın 20 ekim 2

Bugün 20 Ekim Salı gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu.

ALTIN DÜŞER Mİ SON DAKİKA! 20 EKİM 2020 UZMAN YORUMU!
Uzmanlar bu dönemde altına yatırım yapılmasını riskli bularak küresel bir salgın krizi olduğunu ve altında yatırım yapmanın çok riskli olduğunu savunuyor. Birçok uzman ise kısa vadede riskli görülen altın fiyatları uzun vadede kar sağlayacağını iddia ediyor.

22 AYAR BİLEZİK FİYATI

ALIŞ: 435,08

SATIŞ: 451,90

ATA ALTIN FİYATI

ALIŞ: 3.201,80

SATIŞ: 3.226,50

CUMHURİYET ALTINI FİYATI

ALIŞ: 3.209,00

SATIŞ: 3.257,00

TAM ALTIN FİYATI

ALIŞ: 3.099,35

SATIŞ: 3.159,30

YARIM ALTIN FİYATI

ALIŞ: 1.562,30

SATIŞ: 1.578,20

ÇEYREK ALTIN FİYATI

ALIŞ: 781,20

SATIŞ: 789,10

GRAM ALTIN FİYATI

ALIŞ: 481,88

SATIŞ: 482,01

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER