Sosyal Medya

Yayımlandı:

on

1990’ların sonlarında Endonezya’daki Bali Adası’nın Pemuteran bölgesindeki mercan resifleri epeyce hastalanmaya ve yok olmaya başlamıştı…

Odatv yazarı M. Borga Gümüşsoy’un derleyip hazırladığı haber ile insanoğlunun doğaya verdiği tahribatın sonuçlarını gözler önüne serildi.

Kaynak:https://odatv4.com/o-kafeslerin-sirri-simdi-anlasildi-13062003.html

1990’ların sonlarında Endonezya’daki Bali Adası’nın Pemuteran bölgesindeki mercan resifleri epeyce hastalanmaya ve yok olmaya başlamıştı. Bunun sebebi dinamit ve siyanür kullanılarak balık avlanması, kanalizasyon ve kimyasalların karışmış olduğu kirli su gibi atıklarının okyanusa bırakılması ve aynı zamanda küresel ısınmanın etkisiyle artan sıcaklıklardı. Tüm bu faktörler Pematuran Köyündeki mercan resiflerinin sınırlarını epeyce zorladı ve neredeyse yok olmalarına sebep oldu.

Resiflerin yok olmaya başlaması ile ada halkının geçinebilmeleri için muhtaç oldukları, adayı ziyaret eden turistlerin sayısında düşüşler meydana geldi, bu da yetmezmiş gibi hayatları resiflerde avladıkları balıklara bağlı olan ada balıkçıları balık avlayamaz oldular. Balık avlayabilmek için daha uzak koylara ya da başka adalara seyahat etmek zorunda kaldılar, bazen şansları yaver gitti ve balık avlamak kolay oldu, ama zaman geçtikçe balıklar epeyce azaldı bunun neticesi olarak elleri boş üzülerek ailelerine geri dönmek zorunda kaldılar. Bali Adası’nın yerel halkı neredeyse açlıkla yüz yüze geldi, her şey daha kötüye gidiyor gibi görünürken bakın neler oldu.

2000 yılı 23-27 Ekim ayında Bali Adası 9. Uluslararası Mercan Resifleri Sempozyumuna ev sahipliği yaptı. Sempozyum için dünyanın 74 farklı ülkesinden 1500 kişi Bali’ye seyahat etti, Binin üzerinde mercan resifleri ile ilgili akademik araştırmalar paylaşıldı. Bu sempozyum ada halkı için çok önemliydi, sempozyumdan kısa bir süre sonra Ada halkı hayatlarının devamlılığı için bağımlı oldukları mercan resiflerini onarmaya karar verdiler. Ada halkı 1970’lerde BioRock Hareketini başlatan Almanya doğumlu mimar Wolf Hilbertz’in resif onarma metotlarından haberdar oldu ve Biorock teknolojisini kullanarak hep bir elden Mercan Resiflerini onarmaya başladılar. Halk organize bir şekilde bir arada hareket etmeleri sonucunda yok olan Mercan resiflerini on sene gibi kısa bir süre içerisinde hayata geri döndürmeyi başardı. Balıklar çoğaldı, Adaya seyahat eden turist sayısı tekrar yükseldi. Bugün Pematuran köyünün resifleri bütün dünyada bir başarı hikayesi ve okyanusların iyileşebileceğini gözlerimiz önüne seren bizlere umut veren bir başarı hikayesi olarak anlatılmaktadır.

EN ETKİLİ YOLDUR

Biorock, su altına yerleştirilmiş, gelecekte mercan resifine dönüşmesi amacı ile inşa edilen metal ızgara yapılarının elektrik akımına bağlanmasıdır, metal yapılara verilen elektrik akimi bir manyetik alan oluşturur. Bunun neticesi olarak mercanların büyüyüp olgunlaşabilmek için ihtiyaç duydukları Kalsiyum ve Karbonat gibi minarelerin hızlı bir şekilde istenilen bölgelerde toplanması sağlanır.

Canlı mercanlar dikkatli bir şekilde toplanır, ardından inşa edilen metal ızgara yapıların üzerlerine bir kablo yardımı ile sıkıca bağlanır. Bu yapıya elektrik verilmesi ile birlikte meydana gelen manyetik alan denizde bir mineralleşme süreci başlatır, mercanlar bu manyetik alanın topladığı minerallerle beslenerek kendi iskeletlerini inşa ederler ve bu şekilde Mercan resifleri oluşmaya başlar. Yıllar geçtikçe büyüyen mercanlarımız kuvvetlenir ve sağlıklarına kavuşur. Büyüme tamamlandıktan sonra elektrik iletimi durdurulur ve başka alanlarda yeni resifler meydana getirmek için kullanılır. Mercanlar ihtiyaçları olan mineralleri toplamak için harcadıkları enerjiyi büyümek ve olgunlaşmak için kullanırlar ve bu da büyüme surecini oldukça hızlandırır.

Biorock yöntemi yirminin üzerinde ülkede aktif olarak kullanılmaktadır. Global Resif İttifakı (Global Reef Allience) Biorock resif onarım yönteminin mercan resiflerini hayata döndürmek için kullanılan en etkili yöntem olduğunu belirtmektedir. Merak ediyorum Akdeniz kıyı şeridimizi de yok olmuş mercan resiflerimizi hayata döndürmek için biz de bir Biorock resif onarım çalışması başlatabilir miyiz? …

M. Borga Gümüşsoy

Odatv.com

Turizm

Antalya Hava Durumu 5 günlük 1 Ocak 2021 Cuma!

Antalya bugün yağmurlu mu? Antalya’da bugün gün boyu parçalı bulutlu bir hava etkili olacak. Meteoroloji, Antalya için önemli hava durumu verileri paylaştı!

Yayımlandı:

on

1 ocak hava 2

Antalya’da bugün hava nasıl? 1 Ocak 2021 Cuma Hava Durumu verilerine göre Antalya kent merkezinde az bulutlu, güneşli bir hava etkili olacak. Bugün yağış görülmeyecek.

Antalya bugün yağmurlu mu? Antalya’da bugün gün boyu parçalı bulutlu bir hava etkili olacak. Meteoroloji, Antalya için önemli hava durumu verileri paylaştı!

Antalya’da hava sıcaklığı kaç derece? 2021 yılının ilk gününde, Antalya’da sıcaklıklar 16 derece civarında. Antalya’da bugünden itibaren hava sıcaklıklarının 16-19 derece dolaylarında seyredeceği ve bugün de güneşli bir hava olduğu belirtiliyor. Mevsim ortalamasının üzerinde bir sıcaklık olması bekleniyor.

Antalya’da 5 günlük hava durumu, Antalya 1 Ocak Cuma hava yağmurlu mu sorularına yanıt geldi.

Tüm Türkiye’de hava sıcaklıkları hızla düşerken, bazı illerimizden kar yağışı haberleri gelmeye devam ediyor. Türkiye genelinde, sağanak yağış, kar yağışı ve sel baskın uyarıları yapıldı. Antalya’da da sıcaklıklar bugün gün boyu mevsim normalleri üzerinde seyrediyor. Bugün (Cuma) 16 derecenin üzerine çıkılmayacak.

1 ocak hava 1

1 Ocak 2021 Cuma Hava Durumu verilerine göre Antalya kent merkezinde az bulutlu, güneşli bir hava etkili olacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Antalya bugün 1 Aralık Ocak hava durumu: Antalya’da bugün hava sıcaklığı 16 derece olacak. Nem oranı ise yüzde 68’in üzerine çıkıyor. Parçalı bulutlu ve güneşli havanın tüm gün sürmesi bekleniyor.

1 Ocak Cuma Antalya’da hava hafif yağmur sıcaklık 16 derece, nem oranı %68
2 Ocak Cumartesi Antalya’da hava parçalı az bulutlu sıcaklık 18 derece, nem oranı %45
3 Ocak Pazar Antalya’da hava kapalı sıcaklık 18 derece, nem oranı %40
4 Ocak Pazartesi Antalya’da hava parçalı bulutlu sıcaklık 16 derece, nem oranı %54
5 Ocak Salı Antalya’da hava orta şiddetli yağmur sıcaklık 17 derece, nem oranı %76

Okumaya Devam Et

Turizm

Antalya: Kısıtlamada 25 hat, 43 sefer!

Kısıtlamada Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait siyah plakalı 43 ulaşım aracı 25 hat üzerinde saat 06.00-21.00 arası hizmet verecek.

Yayımlandı:

on

Antalya kısıtlama 1

Antalya Büyükşehir Belediyesi, bu akşam başlayacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında çalışması zorunlu olan vatandaşlar için 25 hattı sefere koydu.

Kısıtlamada Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait siyah plakalı 43 ulaşım aracı 25 hat üzerinde saat 06.00-21.00 arası hizmet verecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesi kapsamında 31 Aralık 2020 Perşembe saat 21.00’da başlayıp 4 Ocak 2021 Pazartesi saat 05.00’de sona erecek sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle toplu ulaşım planlamasını yaptı.

Kısıtlama süresince çalışması zorunlu olan sağlık personeli, kamu ve diğer çalışanların ulaşımını sağlamak için 25 hatta sefer yapılacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait siyah plakalı toplu ulaşım araçları seyreltilmiş seferlerle 25 hat üzerinde 43 ulaşım aracıyla hizmet verilecek.

Antalya kısıtlama 2

Antalya Büyükşehir Belediyesi, bu akşam başlayacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında çalışması zorunlu olan vatandaşlar için 25 hattı sefere koydu.

OTOBÜSLER 06.00-21.00 ARASI ÇALIŞACAK

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, VF01,VF02, AC03, AF04/A, KC06, LC07A, KL08, LF09, LF10, UC11, VL13/A, DC15/A, TC16, CV17, VS18, MD25, KC35, MF40, TK51, KF52, VML54A, VF66, FL82, DM86 ve 600 levha numaralı ana ve gövde hatlar sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde seferlerine devam edecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri ilk seferine 06.00’da başlayacak olan toplu ulaşım araçları son seferini 21.00’de tamamlayacak.

Seferler, 60 dakika aralıklarla gerçekleştirilecek. Vatandaşların hatlarla ilgili 606 07 07 nolu Çağrı Merkezi ve Antalyakart uygulamasından da bilgi edinebileceği belirtildi.

Okumaya Devam Et

Turizm

Antalya Hava Durumu 5 günlük 31 Aralık 2020 Perşembe!

Antalya’da bugün hava nasıl? 31 Aralık 2020 Perşembe Hava Durumu verilerine göre Antalya kent merkezinde az bulutlu, güneşli bir hava etkili olacak. Bugün yağış görülmeyecek.

Yayımlandı:

on

31 aralık hava 1

Antalya bugün yağmurlu mu? Antalya’da bugün gün boyu parçalı bulutlu bir hava etkili olacak. Meteoroloji, Antalya için önemli hava durumu verileri paylaştı!

Antalya’da bugün hava nasıl? 31 Aralık 2020 Perşembe Hava Durumu verilerine göre Antalya kent merkezinde az bulutlu, güneşli bir hava etkili olacak. Bugün yağış görülmeyecek.

Antalya’da hava sıcaklığı kaç derece? 2020 yılının son gününde, Antalya’da sıcaklıklar 17 derece civarında. Antalya’da bugünden itibaren hava sıcaklıklarının 17-19 derece dolaylarında seyredeceği ve bugün de güneşli bir hava olduğu belirtiliyor. Mevsim ortalamasının üzerinde bir sıcaklık olması bekleniyor.

Antalya’da 5 günlük hava durumu, Antalya 31 Aralık Perşembe hava yağmurlu mu sorularına yanıt geldi.

Tüm Türkiye’de hava sıcaklıkları hızla düşerken, bazı illerimizden kar yağışı haberleri gelmeye devam ediyor. Türkiye genelinde, sağanak yağış, kar yağışı ve sel baskın uyarıları yapıldı. Antalya’da da sıcaklıklar bugün gün boyu mevsim normalleri üzerinde seyrediyor. Bugün (Perşembe) 17 derecenin üzerine çıkılmayacak.

31 aralık hava 2

Antalya bugün yağmurlu mu? Antalya’da bugün gün boyu parçalı bulutlu bir hava etkili olacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Antalya bugün 31 Aralık Perşembe hava durumu: Antalya’da bugün hava sıcaklığı 17 derece olacak. Nem oranı ise yüzde 57’nin üzerine çıkıyor. Parçalı bulutlu ve güneşli havanın tüm gün sürmesi bekleniyor.

31 Aralık Perşembe Antalya’da hava az bulutlu sıcaklık 17 derece, nem oranı %57
1 Ocak Cuma Antalya’da hava kapalı sıcaklık 16 derece, nem oranı %55
2 Ocak Cumartesi Antalya’da hava az bulutlu sıcaklık 17 derece, nem oranı %49
3 Ocak Pazar Antalya’da hava açık sıcaklık 17 derece, nem oranı %42
4 Ocak Pazartesi Antalya’da hava kapalı sıcaklık 16 derece, nem oranı %50

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER