Sosyal Medya

Ekonomi

Erdoğan’ın doğalgaz müjdesi Türkiye’yi kurtarır mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün duyurduğu müjdenin yankıları sürüyor. Bütün Türkiye’ye faydası olacağı söylenen doğalgazda kazın ayağı farklı olabilir.

Ekleme Tarihi:

-

müjde ney

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün duyurduğu “müjde“nin yankıları sürüyor. Bütün Türkiye’ye faydası olacağı söylenen doğalgazda kazın ayağı farklı olabilir.

Öyle ki doğalgaz kaç senede çıkarılır sorusu henüz yanıt bulamazken, vatandaşlar doğalgaz kaç sene yeter şeklinde araştırmalar da yapmaya başladı.

TÜRKİYE DOĞALGAZI NASIL ÇIKARACAK? TÜRKİYE DOĞALGAZI İŞLEYEBİLİR Mİ?

2023 hedefini “agresif” bulduğunu söyleyen BOTAŞ Gaz Alımı Dairesi Eski Başkanı Ali Arif Aktürk, “Bu denizde kolay bir iş değil. Yüzey tesisleri tasarlandıktan sonra üç beş kuyu açılması gerekiyor.

Derinlik çok fazla. Yüzen platformlarla yapılması gerekiyor. Türkiye’nin de elinde yok, mutlaka yüzen platformlar kiralanır. Platformlar satın da alınabilir, kaynağınız varsa alabilirsiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Enerji uzmanı Serkan Şahin’e göre ise 2023 gerçekçi bir tarih. Rezervin tam büyüklüğü ve üretimin ne olabileceğinin söylenmesinin 6 aylık bir zaman olduğunu belirten Şahin,

“Muhtemelen farklı opsiyonlar düşünülecek.

Tuna 1’in yeri tam Romanya, Ukrayna ve Türkiye’nin münhasır ekonomik alanlarının kesişim noktası. Aslında onlarla aynı kaynağı arıyoruz. Opsiyonlardan biri onlarla beraber geliştirmek olabilir” dedi.

müjde ney 4

Erdoğan’ın doğalgaz müjdesi Türkiye’yi kurtarır mı?

TÜRKİYE’NİN BULDUĞU DOĞALGAZ REZERVİ KAÇ YIL YETER?

Türkiye ne kadar doğalgaz buldu? Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu’na göre şuan ki rakamlarda yola çıkılarak bu doğalgazı rezervi değerlendirilirse, söz konusu yeni rezerv 6-7 sene Türkiye’nin tüm ihtiyacını karşılayabilir. Aslanoğlu 70 milyar doların bu rezerv sayesinde hazineye kalacağını belirtti.

Müjde ney? sorusunu cevaplayan Prof. Dr. Sefer Şener ise bulunan doğalgaz rezervi sayesinde uzun vadede ekonomik iyileşmenin beklenebileceğini ve enflasyonun da bu sırada hissedilir derecede düşebileceğini ifade etti.

Türkiye’nin geçen yıl iç piyasada tükettiği doğal gaz miktarı yaklaşık 45,3 milyar metreküp düzeyinde kaydedildi.

Bu rakam 2016’da 46,4 milyar metreküp, 2017’de 53,9 milyar metreküp, 2018’de 49,2 milyar metreküp olarak gerçekleşti.

Böylece son 4 yılda Türkiye, ortalama 48,7 milyar metreküp doğal gaz tüketti. Bu da Fatih Sondaj Gemisi ile Tuna 1 kıyısında gerçekleştirilen sondajda keşfedilen 320 milyar metreküp doğal gaz rezervinin, Türkiye’nin yaklaşık 7 yıllık ihtiyacını karşıladığını ortaya koyuyor.

müjde ney 2

TÜRKİYE’NİN BULDUĞU DOĞALGAZ REZERVİ KAÇ YIL YETER?

TÜRKİYE DOĞALGAZI KAÇTAN ALIYOR?

Türkiye’nin doğalgaz ithalat maliyetleri “ticari sır” gerekçesiyle gizli tutuluyor ancak Moldova’nın ulusal gaz şirketi Moldova Gaz ilginç bir adım atarak kendi ithalat fiyatları ile birlikte Türkiye’ninkileri de açıkladı.

13 Ağustos’da şirketin internet sitesinde yayımlanan yazıda, Moldova’nın 1 Temmuz-30 Eylül döneminde Rus gazına bin metreküp için 133,56 dolar ödeyeceğini, 1 Ekim-31 Aralık döneminde rakamın 100 dolara düşeceği belirtildi.

Türkiye ise çok daha pahalıya aldığı doğalgaza üçüncü çeyrekte bin metreküp Rus gazı için 188,62 dolar, İran gazı için 191,73 dolar, Azerbaycan gazı için 180,67 dolar ödedi.

müjde ney 5

TÜRKİYE DOĞALGAZI KAÇTAN ALIYOR?

TÜRKİYE DOĞALGAZI NEREDEN ALIYOR?

Türkiye doğalgazı, uzun dönemli ve petrole endeksli fiyattan ithal ediyor. Avrupa’da ise LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) fiyatları ile boru gazını rekabet ettiren spot bir piyasa bulunuyor.

Rus gazındaki ithalat fiyatları hesaplanırken LNG fiyatları da hesaba katılıyor.

ERDOĞAN’IN MÜJDESİ SONRASI DOĞALGAZ FATURALARI NE OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma günü(dün) duyurduğu ‘müjde’ sonrasında doğalgaz faturaları ne olacak? doğalgaz bedava mı olacak? şeklinde sorular sorulmaya devam ediyor.

Son yapılan tetkiklere göre doğalgazda son keşifle birlikte Türkiye’nin hazinesine 70 milyar dolar kalacağı ve yıllık olarak 13 milyar dolarlık tasarruf edilebileceği iktidara yakın kalemler tarafından belirtilse de bu gelişmelerin halkın cebine etkisinin nasıl olacağına dair henüz resmi bir açıklama gelmedi.

müjde ney 3

TÜRKİYE DOĞALGAZI NEREDEN ALIYOR?

DOĞALGAZ EKONOMİYİ NASIL ETKİLER 2020?

Hazine ve Maliyet Bakanı Berat Albayrak yeni bulunan rezervin Türkiye’de artık “cari açığın değil cari fazlanın koşululacağı bir dönemi” başlatacağını ve bu yeni süreçte artık “döviz fazlasının konuşulacağını” söyledi. Ancak ekonomistlere göre bu hedef gerçekçi değil.

Ekonomist Mustafa Sönmez “Cari fazla veren ülke diye bakacak olursak eğer Almanya, Japonya ve Çin’i görüyoruz. Enerji ihracatçısı Rusya’nın bile cari fazlası yok. İran yine aynı şekilde” tespitini yaptı.

Sönmez, “Bu söylemi ciddiye almak mümkün değil bilimsel olarak. Tümüyle propaganda kokan bir şov ile karşı karşıyayız. Zaten piyasalarda da olumlu bir hareketlilik olmadı. Dolar fiyatı 7.20’lerden 7.30’lara çıktı” yorumunda bulundu.

Veysel Ulusoy da cari açığın kapatılıp cari fazla vereceğimiz günlerin gelmesini ise kısa ve uzun vadede gerçekçi bir hedef olarak görmediğini ifade etti.

müjde ney 6

DOĞALGAZ EKONOMİYİ NASIL ETKİLER 2020?

“MÜJDE NEY”: MUHALEFETİN DOĞALGAZ YORUMU NEDİR?

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay: “Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sevindik. Enerjide dışa bağlılığımızı minimize edecek bu kaynağı en verimli bir şekilde milletimizin refahı, ülkemizin güçlenmesi için kullanmak temel görev ve sorumluluktur. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun.”

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu:Açıklanan rezervin daha altında bir rezerv açıklandı. Biliyorsunuz yabancı basında çıkan 800 milyar metreküpten oluşmuş bir beklenti vardı 320 milyar metreküp açıklandı.

Piyasalar buna tepki verdi. 1 metreküp bile bulunsa memleketimiz için bulunmuş, emek verilmiş, alın teri dökülmüş her şey kıymetlidir.

Dolayısıyla enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacak, üretimimizde rekabet imkanlarımızı kuvvetlendirecek, cari açığımızın kapanmasına katkı sağlayacak bu teşebbüs içerisinde emek edinmiş her şeye teşekkür etmek bizim milletimiz adına da partimiz adına da devletimiz adına da borcumuzdur.”

TKP Merkez Komite üyesi Aydemir Güler: Türkiye kendi kaynaklarına dayanarak kalkınabilir! Türkiye halkı kendisini besleyebilir, kentlerini, tarımını geliştirebilir, daha iyi, yaşanası bir ülke kurabilir!

Türkiye halkı devasa bir dayanışmayla örgütlenebilir. Erdoğan’ın abuk sabuk müjdelerini boşa düşürecek olan ne metreküp hesapları ne umut demagojisi yarışlarıdır.

Bu düzenin değiştirilebileceğine yönelik gerçek bir umut dalgası halk kitleleri içinde örgütlenebildiğinde düzenin sahipleri, meczupları, yobazları ülkeyi terk etme sırasına girecekler ve gerçek müjde bu olacak.

müjde ney 7

MUHALEFETİN DOĞALGAZ YORUMU NEDİR?

TEBRİK EDEN DE VAR ÜLKE GERÇEKLİKLERİYLE BAĞDAŞMIYOR DİYEN DE…

HDP Eş Genel Başkanı Perrvin Buldan: Bir evde eğer mutfakta tencere kaynamıyorsa, milyonlar açlıkla, sefaletle karşı karşıyaysa ve siz her sıkıştığınız anda gaz çıkarıyorsanız, işte bu halk size ne inanır ne güvenir.

Türkiye halkının sizin müjdelerinize karnı tok. İnsanlar, iş, aş, ekonomik krizin bitmesini, siyasi hesapların bitirilmesini istiyor.

Siz bu ülkeyi hırsızlıkla, usulsüzlükle, krizlerle, tecritle, kayyımlarla yönettiniz ve halen aynı anlayışta ısrar ediyorsunuz.

Gelecek Partisi Sözcüsü Selim TemurciKaradeniz’de bulunan doğalgaz rezervinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Milli enerji hamlesinde emeği bulunan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese şükranlarımızı ifade ediyoruz.

Tek üzüntümüz; böyle önemli bir günün ekonomiyi iflasa sürüklemiş bir şahsın aklanması, hatalarının üstünün örtülmesi ve meşrulaştırılması için kullanılması olmuştur.

Ülkeyi yönetenler keşke ikinci bir müjdeyi verip, ekonomi yönetiminde de yeni bir dönemi başlatabilselerdi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA): Karadeniz’de yapılan araştırmalar sonucu bulunan doğal gaz rezervleriyle ilgili haberler, ülkemiz için hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Tahmini rezerv verisi dışında herhangi bir bilgi kamuoyuyla paylaşılmadığı için rezervin ekonomimize katkısını ölçümlemek şimdilik mümkün değil.

Şeffaf yönetim ilkesi gereği, en kısa zamanda detayların açıklanmasını temenni ediyoruz.

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yap

Ekonomi

Bu geceden itibaren LPG’ye büyük zam!

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (Epgis) LPG otogaza bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 4 kuruş zam geleceğini açıkladı.

Yayımlandı:

on

lpg zammı 30 kasım 1

Bu geceden itibaren LPG’ye büyük zam geliyor. LPG’ye gelen 4 kuruş zam fiyat artışı Eşel Mobil Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığı için pompaya yansımayacak.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (Epgis) LPG otogaza bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 4 kuruş zam geleceğini açıkladı.

Otogaza bu geceden itibaren geçerli olmak üzere 4 kuruş zam gelecek. Zam pompaya yansımayacak.

Fiyat artışı Eşel Mobil Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığı için pompaya yansımayacak.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

30 Kasım 2020 Pazartesi gram, çeyrek, tam altın fiyatları!

Bugün 30 Kasım Pazartesi gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 30 Kasım Pazartesi piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Yayımlandı:

on

30 kasım altın 1

Altında fiyatlarda Merkez Bankası, BDDK hamleleri ve faiz arttırımı etkisi sonrasında adeta çakılan altın 446 TL’nin üzerinden aşağı yönlü düşüş eğiliminde… İşte gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları!

Bugün 30 Kasım Pazartesi gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 30 Kasım Pazartesi piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Son dönemin güvenilir yatırım araçlarından olduğu düşünülen altının Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası, Joe Biden’ın başkan seçilmesi, Merkez Bankası’nda yapılan değişiklikler ve BDDK’nın SWAP hamlesi sonrası nereye evrileceği merak konusuydu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta alınan faiz arttırımı kararı ile altın ve döviz fiyatlarında ani düşüş görülmüştü. Düşüşün hızı yavaşlasa da kendisini hissettirmeye devam ediyor.

Altın fiyatları düşermi çıkarmı yükselirmi artarmı 2020?

ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE DURUMDA 30 KASIM 2020?

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcıların gündem maddesi olan altının çizdiği grafikte bugün de 447 TL’ye yakın seviyede işlem görmeye başladı. Altında gerileme ve değer kaybı sürerken geçtiğimiz günlerdeki düşüşü toparlaması zor görünüyor. Bu eğilimde hızla değişiklik yaşanabilir. Gram altında tarihi günler yaşanıyor.

ALTIN YÜKSELİR Mİ SON DAKİKA! 30 KASIM 2020 UZMAN YORUMU!

Uzmanlar bu dönemde altına yatırım yapılmasını riskli bularak Türkiye’deki ve dünyadaki siyasal ve ekonomik gelişmelerin büyük dengesizliklere gebe olduğu hatırlatıyorlar. Birçok uzman ise kısa vadede riskli görülen altın fiyatları uzun vadede kar sağlayacağını iddia ediyor.

30 kasım altın 2

İşte gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları!

22 AYAR BİLEZİK FİYATI

ALIŞ: 419,93

SATIŞ: 436,17

ATA ALTIN FİYATI

ALIŞ: 3.097,20

SATIŞ: 3.155,30

CUMHURİYET ALTINI FİYATI

ALIŞ: 3.161,00

SATIŞ: 3.208,00

TAM ALTIN FİYATI

ALIŞ: 3.058,15

SATIŞ: 3.120,46

YARIM ALTIN FİYATI

ALIŞ: 1.508,50

SATIŞ: 1.552,40

ÇEYREK ALTIN FİYATI

ALIŞ: 754,20

SATIŞ: 778,50

GRAM ALTIN FİYATI

ALIŞ: 446,40

SATIŞ: 446,46

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Ucuza kredi dönemi bitiyor: Ekonomi yavaşlayacak

Türkiye ekonomisi kredi faizlerinin yükseldiği, kredi ile alışverişin ciddi ölçüde yavaşladığı, tüketimin azaldığı ve zaten kronikleşmiş işsizler ordusunun büyümesinin hızlandığı bir döneme giriyor. Dolarizasyona karşı atılan adımlar, ekonomik küçülmeyi tetikliyor.

Yayımlandı:

on

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ve BDDK’nın ortak kararlarıyla artan faizler sonrasında Türkiye’de ucuza kredi alma ve ekonomide canlanma dönemi bitiyor.

Türkiye ekonomisi kredi faizlerinin yükseldiği, kredi ile alışverişin ciddi ölçüde yavaşladığı, tüketimin azaldığı ve zaten kronikleşmiş işsizler ordusunun büyümesinin hızlandığı bir döneme giriyor. Dolarizasyona karşı atılan adımlar, ekonomik küçülmeyi tetikliyor.

Kamu bankalarından yaz ayları boyunca koronavirüse bağlı olarak verilmeye başlanan ucuza ve düşük faizli kredilerde sona gelindi. TCMB başkanının Naci Ağbal’ın atanmasıyla değiştirilmesi ve Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan’ın atanması sonrası söz konusu krediler artık verilmeyecek.

Faizlerin artmasıyla yurttaşlar bankalardan kredi talep edemeyecek; bu hem tüketimi azaltacak hem de işsizliği arttıracak. Söz konusu adımın tek olumlu etkisi ise enflasyonu düşürmesi olacak. Türkiye’de yatırımcıların yatırımlarının da nemli ölçüde sekteye uğraması bekleniyor.

AKP iktidarı uzunca bir süredir vatandaşa ucuzdan kredi vererek borçlandırma yoluna gitmiş, bunun adı da farklı siyasiler tarafından ‘yardım’ ve ‘kolaylaştırıcı adım’ olarak dillendirilmişti. Vatandaşın borç yükü altına girdiği ve devletten herhangi bir teşvik ya da destek görmediği koronavirüs salgını süresince bir çok kişi aldığı kredileri ödeyemeyecek duruma geldi.

ŞİMDİLİK BEKLETİLİYOR

Yeni yönetim, TCMB ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) üzerinden aldığı bir dizi kararlarla, bankaları adeta ‘sopayla’ kredi vermeye zorlayan düzenlemelere son verdi. Daha önce faizleri yükselten MB, zorunlu karşılık oranlarında yaptığı değişikle, bol keseden kredi dağıtan kamu bankalarının kredi maliyetini 2 puan artırıp, kredi cimrisi özel bankaların maliyetini 1 puan düşürdü.

Yapılan bu değişiklikle MB 12.3 milyar TL ile 5.7 milyar dolar karşılığı dövizi büyük bölümü kamu bankaları olmak üzere tüm bankalardan çekip alacak. Bu nedenle de bankalar, tasarruf sahiplerinden topladıkları bu miktarlardaki devasa paraları piyasaya kredi olarak veremeyecek. Bu kararla piyasada kullanılabilir kredi miktarı azalırken, kaynak maliyeti artacak, bu nedenle de kredi faizleri yükselecek.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER

Ana Sayfa - Gizlilik Politikası - Künye
Copyright © 2020 Antalya Siyaset Gazetesi | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.