Sosyal Medya

Ekonomi

Euro ve Dolar tavan yaptı: Şimdi her şey pahalanacak!

Altının ardından zaten yüksek olan döviz kurları inanılmaz bir hızla yükselip dolarda 7.31 seviyeleri görülünce bunun vatandaşa direkt etkisi tartışılmaya başlandı.

Ekleme Tarihi:

-

zamlar 3

Altının ardından zaten yüksek olan döviz kurları inanılmaz bir hızla yükselip dolarda 7.31 seviyeleri görülünce bunun vatandaşa direkt etkisi tartışılmaya başlandı.

Buna göre yediğimiz, içtiğimiz, günlük hayatta kullandığımız her şey yüksek kura bağlı olarak daha da zamlanacak.

Kötü ekonomi yönetimine Covid-19 kaynaklı belirsizliklerin eklenmesiyle derinleşen ekonomik kriz yurttaşı yoksullaştırmaya, alım gücünü azaltmaya devam ediyor. Yurtiçi piyasalarda dün Merkez Bankası ve BDDK’den gelen hamlelere rağmen dolar ve Avro’daki yükseliş sürdü.

Önceki gün 7.31’i aşan dolar/ TL, dün yeni bir rekor daha kırarak 7.37 seviyesine kadar yükseldi. Günün ikinci yarısıyla birlikte rekor seviyelerden bir miktar aşağıya çekilerek sonra 7.11’lere geriledi ancak tekrar 7.26’ları aştı.

Önceki gün 8.65’i aşan Avro/TL ise tarihi zirvesini dün 8.7137’ye taşıdı. Öğlen saatlerinde 8.40’lara çekildikten sonra 8.50’lerde dengelendi. Dün güne 484 liradan güne başlayan gram altın ise öğleden sonra 475 lira seviyesine çekildi.

Güne yüzde 0.45 azalışla 1.029 puandan başlayan Borsa İstanbul’daki kayıplar da gün içinde bir ara yüzde 4’e yaklaştı. Ancak yeni kazanımlarla BIST 100 günü yüzde 2.53 artışla kapadı.

zamlar 1

Euro ve Dolar tavan yaptı: Şimdi her şey pahalanacak!

DOLAR VE DÖVİZ NEDEN ARTIYOR?

Peki, döviz ve altın neden bu kadar artıyor, TL’deki hızlı erime ülke ve yurttaş ekonomisini nasıl etkileyecek, altın ya da döviz alım-satım yapmak isteyen vatandaş nasıl davranmalı? Altınbaş Üniversitesi öğretim üyesi Hayri Kozanoğlu ve Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Burak Arzova ile konuştuk.

Hayri Kozanoğlu’na göre, Ayasofya’nın müze niteliğini yitirmesi dahi kurdaki artışı tetikleyen bir unsur.

Kozanoğlu, bu adımın Türkiye’nin modern dünyadan koptuğu algısını güçlendirdiğini, bunun da sermaye çıkışını hızlandırdığını söylüyor. Burak Arzova’ya göre ise “bugünlere bir anda gelinmedi.” Serbest piyasa ekonomisinin gerçeklerinden kopuldu. Bunun içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “faizin enflasyonun nedeni olduğu” görüşünü ısrarla savunması da var.

döviz artışı

Euro ve Dolar tavan yaptı: Şimdi her şey pahalanacak!

Arzova, “Faiz enflasyonun nedeni değil sonucu iken, yapay yolla faizi indirdiğimizde enflasyonun da düşeceği yanılgısına kapıldık” diyor.

Kozanoğlu ve Arzova’ya göre, kurdaki yükselişin temel nedenleri şöyle:

– Döviz almak isteyenlerin, satmak isteyenlerden daha fazla olması.

– Enflasyon verileri özelinde veri güvenliği konusunda tereddütler oluşması ve bunların giderilmemesi.

– Önlemlerin toplu halde alınmaması, ekonomide keyfi uygulama algısının oluşması.

– Öngörülebilirliğin ortadan kalkması.

– Bütçe disiplininin kaybedilmesi, bütçenin harcama ayağında kamunun özensiz hareket etmesi.

– Yapısal reform takviminin bir türlü ortaya konulamaması.

– Dövizi belli bir noktada tutmak için Merkez Bankası rezervlerinin eritilmesi. Brüt rezervlerin 2019 sonundan bu yana 32 milyar dolar erimesi.

– 2019’da 34.5 milyar dolar civarındaki turizm gelirlerinin, bu yıl birkaç milyar doları aşmayacağının anlaşılması.

– Swap hattı denilen ABD Merkez Bankası’nın Brezilya, Meksika, Güney Kore gibi ülkelere verdiği likidite desteği kapsamına Türkiye’nin alınmaması.

– Türkiye ekonomisinin yabancı sermaye akımlarına aşırı bağlı halde olması. Son dönemde güven bulamayan yabancı yatırımcının da Türkiye’yi terk etmesi.

zamlar 2

Euro ve Dolar tavan yaptı: Şimdi her şey pahalanacak!

DÖVİZİN ARTMASI HALKI NASIL ETKİLER?

– Yüksek kur seviyesi, uzun dönemde yüksek enflasyona, sofraya gelen her ürünün zamlanmasına, alım gücünün düşmesine yol açacak.

– İthalatı pahalılaştırıp, yabancı makine ve girdilere gereksinim duyan yatırımları, dolayısıyla büyüme ve istihdamı yavaşlatacak. Bu da işsizliği derinleştirecek.

– Faizler kaçınılmaz biçimde yükselecek. İhtiyaç kredileri, kredi kartı maliyetleri sıçrayacak.

– Dövizin yükselmesi 431 milyar dolar olan Türkiye’nin dış borçlarının ödenmesini zorlaştıracak. Her 10 kuruş artış, 43.1 milyar lira daha fazla nakit çıkışı demek.

– Doğalgaz ve petrolün TL karşılığının artmasıyla önümüzdeki yıl ısınmak daha da pahalılaşacak.

döviz yatırım

Euro ve Dolar tavan yaptı: Şimdi her şey pahalanacak!

YATIRIM OLARAK EURO / DOLAR / ALTIN ALMALI MIYIZ?

Hayri Kozanoğlu, bu süreçte dolar ya da altın almayı düşünenlere şu öneride bulundu: “Öncelikle daha da yükselir aldatmacasına kapılmamalı. Böyle çalkantılı dönemlerde kesinlikle riskli yatırımlardan uzak durmalı.

Bayram öncesinde borsa endekslerinden iki sıfır atıldığı güne göre endeks, yüzde 15 düştü. En çok kaybeden ise trene son vagondan atlayan küçük yatırımcılar oldu. Daha önce döviz veya altın almış yurttaşların sınırlı bir düzeyde satış yaparak, kârlarını realize etmeleri, daha önceki yaşanmış örneklerden yola çıkarak önerilebilir.”

likidite

Euro ve Dolar tavan yaptı: Şimdi her şey pahalanacak!

PİYASAYA AKITILAN BASILI PARA AŞAMALI OLARAK GERİ ÇEKİLECEK

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, önceki gece bankacılar ile acil toplantı yaptı. Kurda oynaklığı azaltmak için kısa vadeli faizlerde yükselişle birlikte mevduat ve kredi faizlerinde artış adımları konuşuldu. Uysal, salgın döneminde piyasaya verilen likiditenin kademeli olarak geri çekileceğini söyledi.

MERKEZ BANKASI İLK ADIMLARINI ATMAYA BAŞLADI

TCMB, politika faizini artırmak yerine şimdilik örtülü faiz artışı anlamına gelebilecek adımlar attı. Piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri yarıya düşürüldü. Merkez’in son iki gündür yaptığı sıkılaştırma adımları sonrası bankalar arası piyasalarda gecelik faizler yüzde 9.5’e yükseldi. Geçen haftalarda kamu bankaları da ikinci elde uyguladığı aylık yüzde 0.74 düşük fazili konut kredisi kampanyasını bitirmiş ve oranı yüzde 0.79’a çekmişti. Şu anda ise bu oran yüzde 0.87 seviyesinde. Bu süreçte ihtiyaç kredisi faizleri de yükselişte.

dolar tl

Euro ve Dolar tavan yaptı: Şimdi her şey pahalanacak!

TÜRK LİRASI TERK EDİLİYOR, DOLARA DÖNÜLÜYOR

TCMB’ye göre, yurttaşın döviz mevduatları hesabında sert yükselişler yaşandı. Geçen hafta vatandaşlar döviz hesaplarına 4 milyar 360 milyon dolarlık alım yaptı. İki haftalık toplam artış 8 milyar 952 milyon dolar oldu. Merkez’in döviz rezervi ise bir haftada 4.3 milyar dolar eriyerek 46 milyar 673 milyon dolara indi.

Ekonomi

CHP: Emekli Maaşları En Az Asgari Ücret Zammı Kadar Arttırılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Emekli maaşlarına zam yapılması için kanun teklifini Meclis’e sundu. En az Asgari Ücrete yapılan zam kadar olmasını istedi.

Yayımlandı:

on

Meclis Konuşmazı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Emekli maaşlarına zam yapılması için kanun teklifini Meclis’e sundu. En az Asgari Ücrete yapılan zam kadar olmasını istedi.

Veli Ağbaba emeklilere yapılacak zammın en az asgari ücrete yapılan oranlarda olmasını talep etti. Elektrik, doalgaz, kira ödemeleriyle boğuşan emeklilerin virüsten ölmezse açlıktan ölecekler dedi.

Emeklilerin hemen hepsi yoksulluk seviyesinin de altında olduğunu ifade eden Veli Ağbaba, ”Bakalım ne kadar zam yapacaklar, emekli enflasyonun altında ezildi. Emekli aylıkları eridi” dedi.

Meclise teklifi sunan Ağbaba “Asgari ücret alan çalışanlar yaşam savaşı verirken, emeklilerin hemen hepsi yoksulluk seviyesinin altında yaşamını sürdürmektedir. Bu gidişle virüsten ölmeyen emekliler de açlıktan ölecek” dedi.
Koronavirüs’ün en çok etkilendiği kesim emekliler ve yaşlı insanlar olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bir yandan Covid-19 yüksek risk grubunda olmaları, bir yandan da düşük gelirleri nedeniyle en kırılgan toplumsal gruplardan birini emekliler oluşturmaktadır. Hastalığa yakalanmamak için dengeli beslenmeleri gereken belli yaş grubundaki insanlar, gelir düşüklüğü nedeniyle dengeli beslenmeyi bırakın açlıkla mücadele edecek durumdadır. Evden çıkmayın denilen yaşlıların bu gidişle evden sadece ölüsü çıkacak.”

Veli Ağbaba: Emekli Maaşlarına En az Asgari Ücret kadar Zam oranında olmalı

‘PİNPON TOPU İLE HESAPLAYIP HEPİMİZLE DALGA GEÇİYORLAR’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son 1 yıl içerisinde gıdadaki artışı aktaran Ağbaba, “Madde sepetine göre mercimeğin fiyatı yüzde 59, yumurtanın fiyatı yüzde 76, ayçiçek yağının fiyatı yüzde 34, kuru fasulyenin fiyatı yüzde 35, makarnanın fiyatında yüzde 19 artmış. Gıda fiyatları böyle artarken enflasyonu pinpon topundan hesaplıyorlar. Hepimizle dalga geçiyorlar” diye konuştu.

DUL, YETİM MAAŞLARI DA ARTIRILMALI

Temelden bir sosyal güvenlik reformu yapılması gerektiğini söyleyen Ağbaba, acil bir önlem olarak en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesinin gerektiğini vurguladı.

Ağbaba teklifinde, emekli aylıklarına göre hesaplanan dul ve yetim haksahibi aylıklarının da bu oranda artırılmasını öngörürken, salgın sürecinde emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara çare olabileceğini ifade etti.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Yeni Yıla Yeni Zamlarla Girildi. Elektrik Yüzde 6 Doğalgaz Yüzde 1

Koronavirüs ve ekonomik sıkıntılarla yeni yıla borçlu ve yoksun şekilde giren vatandaş, zamlarla gözlerini açtı. 2021 yılında zam yağmuru başladı. 

Yayımlandı:

on

Elektrik Zammı

2021 yılına borçlu ve yoksul giren vatandaş, yılın ilk saatinde zamlara uyandı. Elektrik yüzde 6 Doğalgaz ise yüzde 1 zamlandı. Köprülerde bu oran yüzde 25 oldu.

Koronavirüs ve ekonomik sıkıntılarla yeni yıla borçlu ve yoksun şekilde giren vatandaş, zamlarla gözlerini açtı. 2021 yılında zam yağmuru başladı. 

Emlak vergisi ve vergilerde artan zam oranları ile yeni yılın tadı daha başlamadan kaçtı. Her yıl geleneksel bir hal alan zam furyası bu sefer borçlu ve yoksul vatandaşın daha da zor zamanlar geçireceği aşikar.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ YÜZDE 9.11 ZAM OLDU

Araçları olan vatandaşlar açısından uygulanacak zam oranı yüzde 9.11 civarında artış yapıldı.

1-3 yaş aralığında olan otomobillerin  silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 964 liradan 1051 liraya 1301 – 1600 cc arasında olan otomobiller için MTV, 1678 liradan 1830 liraya,

1601 – 1800 cc arasında olanlar için 2 bin 964 liradan 3 bin 234 liraya,

1801 – 2000 cc arasında olanlar için 4 bin 670 liradan 5 bin 95 liraya 

2001 – 2500 cc arasında olanlar için ise 7 bin 3 liradan 7 bin 640 liraya yükseldi.

ENERJİ’DE YÜZDE 14 ZAM YAPILDI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2021’de elektrik ve doğalgazda uygulanacak hizmet bedellerini açıkladı. Kesme-bağlama hizmetlerinde indirim yapan EPDK, diğer tüm hizmetlerde yaklaşık yüzde 14 zam yaptı.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZA ZAM

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) yeni tarifesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 6 artışa gidildi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), ocak ayına ilişkin tarife tablosunu internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, aralıkta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000 metreküp doğal gaz için 1264 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise 1414 lira olarak belirlendi.

EMLAK VERGİSİ’NE YÜZDE 4.55

Bina, arazi ve arsalar için her yıl ödenmek zorunda olan emlak vergisi için 2021’de geçerli olacak zam oranı 4.55 artış uygulanacak.

CEP TELEFONU ABONELİĞİ İLK TESİSİNE YÜZDE 9.11

Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde alınan maktu vergi tutarı yeniden değerleme oranı (yüzde 9.11) nispetinde artırıldı. Bu kapsamda tahsil edilen maktu vergi tutarı 2021 yılı için 86 TL olarak belirlendi.

1 YILLIK PASAPORT 332 TL, EHLİYET HARCI 820 TL

2020’de 751,70 lira olan B sınıfı ehliyet harcı 2021 yılında 820,10 liraya çıktı. A sınıfı ehliyet harçları ise 249,30 liradan 272 liraya yükseldi.

Yeni yılda pasaport ve ehliyet dahil bazı vergi ve harç tutarlarında, yüzde 9,11 zam yapıldı. Yapılan yeni zamlara göre pasaport harçları da 1 Ocak’tan itibaren şu şekilde belirlendi:

Süresi 6 ay olanlar için 227,20 lira,
1 yıl olanlar için 332,10 lira,
2 yıl olanlar için 542,20 lira,
3 yıl olanlar için 770,20 lira
3 yıldan fazla süreli olanlar için 1085,40 lira.

MAHKEMEYE BAŞVURU HARCI 27.20 TL’DEN BAŞLAYACAK

Gelecek yıl mahkemeye başvurma harçları 27,20 liradan, icraya başvurma harçları 59,30 liradan başlayacak. İflasın açılması veya konkordato isteğiyle masaya katılma harcı 97,70 lira olacak.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

1 Ocak 2021 gram, çeyrek, tam altın fiyatları!

Altında fiyatlarda yılın ilk haftasında büyük değer kaybı dengelendi. Altın anlık olarak 452 TL’ye yakın seyrediyor. İşte gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları!

Yayımlandı:

on

1 ocak altın 1

Bugün 1 Ocak Cuma gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 1 Ocak Cuma piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Altında fiyatlarda yılın ilk haftasında büyük değer kaybı dengelendi. Altın anlık olarak 452 TL’ye yakın seyrediyor. İşte gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları!

Son dönemin güvenilir yatırım araçlarından olduğu düşünülen altının Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası, Joe Biden’ın başkan seçilmesi, Merkez Bankası’nda yapılan değişiklikler ve BDDK’nın SWAP hamlesi sonrası nereye evrileceği merak konusuydu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta alınan faiz arttırımı kararı ile altın ve döviz fiyatlarında ani düşüş görülmüştü.

Altın fiyatları düşermi çıkarmı yükselirmi artarmı 2021?

ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE DURUMDA 1 OCAK 2021?

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcıların gündem maddesi olan altının çizdiği grafikte bugün de 452 TL’nin üzerinde işlem görmeye başladı. Altında gerileme ve değer kaybı sürüyor. Geçtiğimiz haftalardaki düşüşü toparlaması zor görünüyor. Bu eğilimde hızla değişiklik yaşanabilir. Gram altında tarihi günler yaşanıyor.

ALTIN YÜKSELİR Mİ SON DAKİKA! 1 OCAK 2021 UZMAN YORUMU!

Uzmanlar bu dönemde altına yatırım yapılmasını riskli bularak Türkiye’deki ve dünyadaki siyasal ve ekonomik gelişmelerin büyük dengesizliklere gebe olduğu hatırlatıyorlar. Birçok uzman ise kısa vadede riskli görülen altın fiyatları uzun vadede kar sağlayacağını iddia ediyor.

1 ocak altın 2

Bugün 1 Ocak Cuma gününde altın ne kadar oldu?

ATA ALTIN FİYATI

Alış: 3.026,70

Satış: 3.052,00

CUMHURİYET ALTIN FİYATI

Alış: 3.004,00

Satış: 3.049,00

GRAM ALTIN FİYATI

Alış: 452,85

Satış: 452,98

YARIM ALTIN FİYATI

Alış: 1.473,70

Satış: 1.496,30

ÇEYREK ALTIN FİYATI

Alış: 736,80

Satış: 750,40

TAM ALTIN FİYATI

Alış: 2.898,12

Satış: 2.957,40

22 AYAR BİLEZİK FİYATI

Alış: 410,36

Satış: 426,23

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER