Sosyal Medya

Magazin

Halkın Sağlığını Para Uğruna Tehlikeye Atan Sanatçılar

Ticaret Bakanlığı tarafından Cezaların yağdığı sanatçılar, Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Seren Serengil, Seray Sever, Ebru Akel, Seda Akgül gibi isimler oldu. Sosyal medya hesaplarından para uğruna halkın sağlığını tehdit eden ürünlerin reklamlarında  ‘Corona virüsüne karşı korur’ gibi ifadeler kullanarak tanıttıkları ‘No Attack’ isimli ürün sebebiylesanatçılara ceza yağdı.

Ekleme Tarihi:

-

Halkın Sağlığını Hiçe Saydılar

Ticaret Bakanlığı tarafından Cezaların yağdığı sanatçılar, Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Seren Serengil, Seray Sever, Ebru Akel, Seda Akgül gibi isimler oldu. Sosyal medya hesaplarından para uğruna halkın sağlığını tehdit eden ürünlerin reklamlarında  ‘Corona virüsüne karşı korur’ gibi ifadeler kullanarak tanıttıkları ‘No Attack’ isimli ürün sebebiyle sanatçılara ceza yağdı.

Bu sanatçılar Türkiye’nin önde isimleri, Ancak gelin görün ki para kazanmak uğruna tanıtımını yaptıkları ürünlerin halkın sağlığını tehdit ettiği ve Koronavirüs gibi önemli bir hastalığa Doktorlar, Tıp Bilimi çare bulamamış, aşısını dört gözle beklediğimiz bir hastalığı, yakalansanız dahi tedavi ettiğini söyleyerek vatandaşı kandırmanın ve ceplerini doldurmanın peşine düşmüşler.

Türk halkı bu sanatçılara güveniyor ve onları örnek alıyor. Gelin görün ki, Halkın gözü önündeki bu kişiler, para kazanmak ve ceplerini doldurmak uğruna halkın sağlığını hiçe sayabiliyorlar.

Daha önce de Sağlık Bakanlığı tarafından uyarı mektupları alan ünlüler, sosyal medya hesaplarından ‘sağlıklı’ olduğu gerekçesiyle çeşitli ürünler tanıtmaya devam ediyor. Aralarında Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Seren Serengil, Seray Sever, Ebru Akel, Seda Akgül gibi isimlerin olduğu ünlüler bu kez de ‘No Attack’ isimli bir ürünle gündemde.

PARA İÇİN HALKIN SAĞLIĞINI HİÇE SAYDILAR

Ticaret Bakanlığı Ticaret Kurulu Başkanlığı’nca alınan gerekçeli karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre adı geçen ünlü isimlerin yaptıkları reklamlarda, ‘ürünün başta Covid-19 olmak üzere her türlü viral enfeksiyonlara karşı koruyucu bir özelliğe sahip olduğu izleniminin uyandırıldığı, hatta “enfekte olunmuş olsa bile hastalığın iyileşmesine faydası olduğu” iddiasına yer verildiği, bütün bu iddiaların da yapılan bilimsel çalışmalarla doğrulanmış gibi bir algı oluşturulduğu’ tespit edildi.

Bir çok ünlünün reklamlarında söz konusu ürünü “Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudunuzu virüslere karşı korur. Covid – 19 da dahil olmak üzere her türlü virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı korur” gibi ifadelerle tanıttıkları ve bilimsel bir kanıt olmadan reklamını yaptıkları gerekçesiyle her isme ayrı ayrı 104 bin 781’er TL idari para cezası kesilirken, ‘No Attack’ı üreten Bilge İlaç Bitkisel Ürünler Koz. San. Ve Tic. A.Ş.’ye ceza kesildi.

İLAÇ GİBİ PAZARLADILAR 

Bakanlığın kararında, ünlülerin söz konusu ürünü sağlık beyanı kullanarak sanki bir ilaç veya bir beşeri tıbbi ürün gibi tanıttıkları ve ‘yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre takviye edici gıdalar için bu tür sağlık beyanlarının kullanılmasının kesinlikle yasak olduğu’ vurgulandı.

BİLİMSEL İSPAT OLMADAN TANITILDI

Alınan Kararda ayrıcana, ‘her hangi bir ürüne ilişkin olarak her hangi bir sağlık beyanında bulunabilmesi için ilgili idari otoriteden (Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) izin alınması gerektiği, kullanılan bu beyanlar için ilgili otoriteden izin alınmadığından söz konusu beyanların doğruluğunun bilimsel olarak ispat edilmiş sayılamayacağı, dolayısıyla doğruluğu bilimsel olarak ispat edilmemiş bu beyanlarla tüketicilerin aldatılıp yanıltıldığı’ifadelerine de yer verildi.

CEZALAR YÜKSEK OLDU

Ticaret Bakanlığı belirttiği ilgili maddelere aykırı olması sebebiyle, Bilge İlaç Bitkisel Ürünler Koz. San. Ve Tic. A.Ş.için, Covid-19 salgını döneminde yayınlanması suretiyle, ‘insanların bilgi ve tecrübe eksikliği ile korku ve endişelerinin istismar edilerek ticari rant elde edilmeye çalıştığı’ değerlendirilmesi yapıldı.

Bu gerekçelerle firmaya 104 bin 781 TL idari para cezası ve reklamları durdurma kararı verildi.

Ayrıca Ebru Akel, Seda Sayan, Seda Akgül, Seray Sever, Seren Serengil ve Şeyma Subaşı’ya da aynı şekilde reklamları durdurmalarına ve 104 bin 781’er TL idari para cezası verilmesine karar verildi.

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a commentLogin

Yorum Yap

Magazin

Sinem Kobal-Kenan İmirzalıoğlu çifti çocuk sahibi oldu

Sinem Kobal, dün akşam İstanbul Taksim Acıbadem Hastanesi’nde doğum yaparak anne oldu. Ünlü oyuncu ve manken Kenan İmirzalıoğlu ise ilk kez baba olma sevincini yaşadı.

Yayımlandı:

on

sinem kobal doğum yaptı 999

Sinem Kobal-Kenan İmirzalıoğlu’nun doğmadan ismi belli olan Lalin ismindeki kızları, dün gece İstanbul’da dünyaya geldi. Ünlü çiftin sevinci görülmeye değerdi.

Sinem Kobal, dün akşam İstanbul Taksim Acıbadem Hastanesi’nde doğum yaparak anne oldu. Ünlü oyuncu ve manken Kenan İmirzalıoğlu ise ilk kez baba olma sevincini yaşadı.

Sinem Kobal ile Kenan İmirzalıoğlu’nun yaklaşık 4 yıldır süren evlilikleri Sinem Kobal’ın dün gece İstanbul’da doğum yapması ile yeni bir evreye girdi.

Sinem Kobal, uzun süredir magazin dünyasındaki yerini hem hamile olmasıyla hem de Kenan İmirzalıoğlu ile yaşadığı uzun süreli ilişki ile koruyordu. Ünlü oyuncu ve Arda Turan’ın eski sevgilisi Sinem Kobal, dün gece Taksim Acıbadem Hastanesi’nde suda doğum yaptı.

Yakışıklı oyuncu Kenan İmirzalıoğlu, Sinem Kobal’ın doğum yapması için söz konusu hastanenin bir katını komple kapattı. Öte yandan ziyarete gelecekler için de 5 oda hazırlatıldı.

Sinem Kobal’ın hamile olduğunu öğrendikten sonra eşine Bodrum’dan ultra lüks bir villa satın alan Kenan İmirzalıoğlu, söz konusu villaya tam 385 bin dolar ödemişti.

Okumaya Devam Et

Magazin

21 Ekim Çılgın Sayısal Loto sonuçları bilet sorgulama ekranı!

Milli Piyango online üzerinden çekilişleri takip edemeyen yurttaşlar kazandıran numaralar nedir şeklinde sorular soruyor. Sayısal Loto sonuçları sorgulama ekranı için haberimizi inceleyebilirsiniz.

Yayımlandı:

on

sayısal çılgın 21 ekim 1

Milli Piyango Online Süper Loto sorgulama ekranı 2020, milyonlarca şans oyunu severin arattığı önemli başlıklardan oldu. İşte 21 Ekim 2020 hızlı bilet sonuçları!

Milli Piyango online üzerinden çekilişleri takip edemeyen yurttaşlar kazandıran numaralar nedir şeklinde sorular soruyor. Sayısal Loto sonuçları sorgulama ekranı için haberimizi inceleyebilirsiniz.

SAYISAL LOTO SONUÇLARI CANLI ÇEKİLİŞ İZLE

SAYISAL LOTO OYNAMA ŞEKLİ

Sayısal Loto’nun adı artık Çılgın Sayısal Loto oldu. Çılgın Sayısal Loto’nun oyun kuralları şöyle:

Bir kolonda 90 numara bulunmaktadır. 90 numaradan 6 tanesi işaretlenir.

Bir veya birden fazla kolon oynanabilir.

Tek kolon ücreti 3 TL’dir.

Milli Piyango İdaresi (MPİ) 21 Ekim 2020 Süper Loto çekiliş sonuçları: 13 –22 – 37 – 43 – 66 – 87 + 65 JOKER

SAYISAL LOTO SONUÇLARI BİLET SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ…

Okumaya Devam Et

Magazin

Masterchef Türkiye’de ortalık karıştı! Mehmet Şef delirdi!

Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu TV8’in en çok izlenen yarışma programı Masterchef’de kaptanlık yarışına Barbaros Yoloğlu damga vurdu. Masterchef Barbaros, kendi hazırladığı sandviçi beğenmeyince sunmak istemedi. Mehmet Şef açtı ağzını yumdu gözünü!

Yayımlandı:

on

barbaros master 2

Masterchef Türkiye’de dün akşam kaptanlık yarışı adeta nefes kesti. Milyonlarca seyircinin gözünü kırpmadan takip ettiği Masterchef Türkiye’de Barbaros ve Mehmet şef birbirlerine girdiler!

Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu TV8’in en çok izlenen yarışma programı Masterchef’de kaptanlık yarışına Barbaros Yoloğlu damga vurdu. Masterchef Barbaros, kendi hazırladığı sandviçi beğenmeyince sunmak istemedi. Mehmet Şef açtı ağzını yumdu gözünü!

19 Ekim Masterchef Türkiye Kaptanlık oyununda, ilk geldiği andan beri dikkatleri üzerine çeken yarışmacı Barbaros Yoloğlu, kendine has tarzı ve yemek alanında gözle görülür tecrübesi ile rakiplerinden öne çıkıyor.

Dün akşamki oyunda sandviç yapılmasını isteyen jüriye hazırladığı sandviçi beğenmeyip lavaboya koyan Barbaros ile Mehmet Şef arasında tansiyon yükseldi.

barbaros master 1

Masterchef Türkiye’de ortalık karıştı! Mehmet Şef delirdi!

Mehmet Şef, Barbaros Yoloğlu’na başka bir yarışmacıyı göstererek nasıl hızlı hareket ettiklerini ve kötü birşey olduğunda verdikleri tepkilerin onda neden olmadığını sorunca Barbaros, “ne yapayım tezgaha mı vurayım” diyerek tepki gösterdi. Şef Mehmet Yalçınkaya o andan itibaren adeta delirdi!

Kaptan olmak ve dahası şampiyon olmak isteyen Barbaros’un burada başarılı olması gerektiğini aktaran Mehmet Şef, “getir tabağını koy şuraya, sen kafana göre mi çalışacaksın?” diyerek Masterchef Türkiye’nin yarışma kurallarını hatırlattı. Tabağını yetiştiremese bile sunması ve önerileri alması gerektiğini belirten Mehmet Şef, “Kendine gel, saçmalamaya devam etme ve beni de germe” diyerek geceye damga vurdu.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER