Sosyal Medya

Gündem

Havai fişekler oyuncak değil, tehlikeli patlayıcılardır

Peşpeşe yaşanan havai fişek facialarından sonra, Türkiye’nin birçok ilinden, bundan böyle kutlamalarda Havai Fişek kullanılmayacağına dair haberler okuyoruz. Peki nedir bu havai fişek? İçeriğinde ne var? Ne kadar tehlikeli?

Ekleme Tarihi:

-

Havai fişekler oyuncak değil, tehlikeli patlayıcılardır

Peşpeşe yaşanan havai fişek facialarından sonra, Türkiye’nin birçok ilinden, bundan böyle kutlamalarda Havai Fişek kullanılmayacağına dair haberler okuyoruz. Peki nedir bu havai fişek? İçeriğinde ne var? Ne kadar tehlikeli?

Havai fişekler, görsel ve eğlence amaçlı kullanılan düşük patlayıcılı piroteknik cihazların bir sınıfıdır. Havai fişekler dört ana etkiyi üretmek için birçok şekil alırlar; bunlar, gürültü, ışık, duman ve konfeti gibi malzemelerdir. Sadece kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor ve gümüş renkli alevler ve kıvılcımlarla yanacak şekilde tasarlanırlar.

Havai fişekler, tehlikeli kurşun, bakır ve diğer toksin seviyelerine maruz bırakabileceği için beklenmedik bir şekilde patlayabilir, hatta bazen yanlış yönde bile gidebilirler. Ayrıca, özellikle merdivenaltı üretim diye tabir edilen havai fişeklerde, bir patlamanın ne kadar büyük olabileceğini ölçmek oldukça zordur.

Havai fişeklerin yaklaşık 2.000 derece sıcaklıklarda yandığını (bazı metalleri eritecek kadar sıcak) biliyor muydunuz? Ciddi bir yanmayı önlemek için havai fişeklerden uzak durun ve asla unutmayın, havai fişek yandıktan sonra bile hala çok sıcaktır, tehlikelidir

Havai fişeklerin tehlikeli olabileceğini, ciddi yanık oluşturabileceğini ve göz yaralanmalarına neden olabileceğini unutmamak gerekir.  Gözardı edilen bir diğer önemli husus ise; havai fişeklerin hem evcil hem de vahşi hayvanlar için, gürültüleri ile onları korkutabilen, kaçmalarına, kendilerini tehlikeye sokmalarına veya başka yollarla kendilerine zarar vermelerine neden olmasından dolayı ciddi problem teşkil ederler.

Havai fişek güvenlik ipuçları: 

*Küçük çocukların havai fişeklerle oynamalarına veya ateşlemelerine asla izin vermeyin.

*Kahverengi kağıtta paketlenmiş havai fişek almaktan kaçının, çünkü bu genellikle havai fişeklerin profesyonel kullanıcılar için yapıldığını ve bireysel tüketiciler için tehlike oluşturabileceğinin işaretidir.

*Her zaman bir yetişkinin havai fişek faaliyetlerini denetlemesini sağlayın. 

*Fişeği ateşlerken vücudunuzun hiçbir bölümünü doğrudan bir havai fişek cihazının üzerine temas ettirmeyin.Havai fişekleri yaktıktan hemen sonra güvenli bir mesafe alarak uzaklaşın

*Asla tam olarak tutuşmamış havai fişekleri yeniden yakmaya veya elinize almaya çalışmayın.

*Havai fişekleri asla başka birine doğrultmayın veya atmayın.

*Havai fişekleri asla cebinizde taşımayın veya metal veya cam kaplara vurmayın.

*Havai fişekler yanmalarını tamamladıktan sonra bile sıcak olduğundan en az 20 dakika bekleyin.

*Havai fişekleri satın almadan veya kullanmadan önce yasal ve güvenilir olduğundan emin olun.

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a commentLogin

Yorum Yap

Gündem

Beşiktaş’tan Şok Açıklama: Milletvekili Locayı Bastı İki Arkadaşımızı Yumrukladı

Kayseri’de üç puanı alan Beşiktaş’tan şok açıklama geldi. Yönetici Adnan Dalgakıran bir Milletvekili ve kardeşi tarafından locamız basıldı ve 2 arkadaşımız yumruklandı.

Yayımlandı:

on

Beşiktaş Yöneticisi

Kayseri’de üç puanı alan Beşiktaş’tan şok açıklama geldi. Yönetici Adnan Dalgakıran bir Milletvekili ve kardeşi tarafından locamız basıldı ve 2 arkadaşımız yumruklandı.

Kayseri’de deplasmanda maç yapan Beşiktaş Kayseri’ye 2 gol atarak 3 puanı aldı ve liderlik koltuğuna oturdu. Maç sonunda bir açıklama yapan Beşiktaş yöneticisi Adnan Dalgakıran şu açıklamayı yaptı.

“Burası Patagonya değil. Milletvekili ve kardeşi tarafından locamız basıldı ve iki arkadaşımız yumruklandı. Bu tür saldırılarda bulunanlar mutlaka cezalandırılmalı. Takipçisi olacağız.” dedi

Maç sonunda açıklamaları ile gündeme oturan Dalgakıran sözlerini şöyle sürdürdü “Milletvekili ve kardeşinden şikayetçi oluyoruz. Kamera kayıtlarını istedik. Ülkenin parlementosunda bu ülkenin insanlarını temsil eden insanlar loca basıp adam dövmeye kalkarsa, bu camia bunun hesabını sorar.”

Locayı bastığı iddia edilen milletvekilinin kim olduğu ise açıklanmadı.

Okumaya Devam Et

Gündem

3 Ocak 2021 Koronavirüs Vaka Sayısı Tablosu

Koronavürüs testleri son 24 saatte 3 Ocak 2021 tarihi itibariyle 1 bin 515 kişinin septomlu, 9 bin 877 kişinin semptomsuz olarak koronavirüse yakalandığı belirlendi.

Yayımlandı:

on

3 ocak Koronavirüs Tablosu

Koronavirüs nedeni ile Türkiye’de bugün 193 kişi daha hayatını kaybetti. 9 bin 877 kişide yeni virüse yakalanan kişi sayısı olarak tespit edildi.

Koronavürüs testleri son 24 saatte 3 Ocak 2021 tarihi itibariyle 1 bin 515 kişinin septomlu, 9 bin 877 kişinin semptomsuz olarak koronavirüse yakalandığı belirlendi.

Son 24 saatte 193 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Fahrettin Koca yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün tespit edilen 1.515 yeni hastamız var. Uzun bir aradan sonra vaka sayısı 10.000’in altına indi. Kısıtlamalara ve test talebindeki düşüşe bağlı olarak vaka sayıları beklenenden fazla gerilese de bunu kalıcı hale getirmek elimizde. Birlikte güçlüyüz.”

Okumaya Devam Et

Gündem

Rektörlük Seçimi İçin Yasa Teklifi Meclis Gündemine Getirilmiyor

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı’nın doğrudan Rektör atamasına tepkisini göstererek, Rektör belirleme sürecinin geri getirilmesini istiyor.

Yayımlandı:

on

CHP Milletvekili

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı’nın doğrudan Rektör atamasına tepkisini göstererek, Rektör belirleme sürecinin geri getirilmesini istiyor.

CHP’li vekilin TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin yasalaşması halinde, KHK ile kaldırılan rektörlük seçimleri uygulaması geri getirilecek.

En son Türkiye’nin en köklü Üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak AKP’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nu ataması tepkilere neden oldu.

Yapılan antidemokratik bir uygulama olduğunu belirten CHP’li Mahmut Tanal,  akademisyen ve öğrencilerden en çok oyu alan kişinin rektör olmasını öngören kanun teklifini meclis bir türlü gündeme almıyor.

CHP’li Mahmut Tanal, Akademisyenler ve öğrenciler oy versin diyor.

Bununla ilgili olarak Meclise bir kanun teklifi getirdiklerini açıklayan Tanal, seçimler demokratik değil rektörlük seçimlerinin geri getirilmesi gerekli diyor.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın imzasını taşıyan yasa teklifi, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda tozlu raflarda bekletiliyor.

Yasa Teklifi

Rektör Seçimi İle İlgili Yasa Teklifi Meclise Getirilmiyor

AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLERDEN EN ÇOK OYU ALAN KİŞİ REKTÖR OLACAK

Mahmut Tanal’ın hazırladığı teklif içeriğinde, üniversitelerde rektörün belirlenmesi sürecine öğretim üyelerinin ve öğrencilerin etkin katılımının sağlanması amaçlanıyor. CHP’li vekilin TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin yasalaşması halinde, KHK ile kaldırılan rektörlük seçimleri uygulaması geri getirilecek.

Teklifte yer alan seçime ilişkin süreç öğrencilerden en yüksek oyu alan hoca rektör adayı olarak belirlenecek. Üniversitenin öğretim üyeleri de kendi arasında bir rektör adayı belirleyecek. Bir diğer aday ise YÖK tarafından belirlenecek. Bu 3 rektör adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilecek.

Ancak hem öğretim üyelerinin yaptığı seçimden hem de öğrencilerin yaptığı seçimden mevcut oyların salt çoğunluğunu alan bir aday olursa bu kişi Cumhurbaşkanı tarafından rektör olarak atanacak. Yani akademisyen ve öğrencilerin en çok beğendiği Profesör ünvanına haiz hoca, üniversitenin rektörü olacak.

ÖĞRENCİLERE GÜVENİLMESİ LAZIM

Dünyada Akademik başarıya ulaşmış üniversitelerin, öğrencilerin fikirlerine verdiği değerin yüksekliğiyle dikkat çektiğini belirterek, Ülke yönetimi ve ticari faaliyetlerde görev alacak kişilerin yetiştirilmesi sürecinde öğrencilere güvenilmesini ifade etti.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın gerekçesinde ise; “Üniversitelerin demokratik bir ortam kazanabilmesi için öğrencilerinin, personelinin, akademisyenlerinin fikrini soran, bu fikirlere kıymet veren üniversite ortamlarının oluşturulması gerekmektedir” denildi.

DEMOKRATİK BİR SEÇİM SÜRECİ

Tasarıda antidemokratik uygulamaların kalkacağı doğrudan atama yolu yerine hem öğrenci hem akademisyenlerin yapacakları seçimlerin son derece demokratik bir yol olduğu ifade edildi.

Gerekçede ayrıca söz konusu kanun teklifi ile hem öğrencilerin hem de öğretim üyelerinin oylarının salt çoğunluğu almak gibi bir başarı göstermiş akademisyenlerin doğrudan rektör olarak atanmasının düzenlendiği hatırlatılarak, “Böylelikle hem akademisyenlerin hem de öğrencilerin fikirleri daha da önemli bir konuma gelmektedir” ifadelerine yer verildi.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER