Sosyal Medya

Sağlık

TTB’nin Açıklaması, İlk Dalgayı Atlatmadan İkincisi mi gelecek Endişesi Yarattı

Türk Tabipleri Birliği salgın ile ilgili yaptığı açıklama:  “ilk dalganın” henüz bitmediği uyarısında bulundu. TTB Sağlık Bakanlığı’nı da hastalığa dair verileri paylaşmamakla eleştirdi…

Ekleme Tarihi:

-

tahtakale 3

Türk Tabipleri Birliği salgın ile ilgili yaptığı açıklama:  “ilk dalganın” henüz bitmediği uyarısında bulundu. TTB Sağlık Bakanlığı’nı da hastalığa dair verileri paylaşmamakla eleştirdi…

Türk Tabipleri Birliği salgınında “ilk dalganın” henüz bitmediği uyarısını yaptı. TTB Sağlık Bakanlığı’nı hastalığa dair verileri paylaşmamakla eleştirdi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) düzenlediği basın toplantısında konuşma yapan TTB COVID-19 Danışma ve İzleme Kurulu üyesi doktor Cavit Işık Yavuz, salgın Türkiye’de üçüncü ayını doldururdu. Gelinen noktada ise, “Günlük vaka sayılarımıza baktığımız zaman şu tespiti rahatlıkla yapabiriliz. Türkiye pandeminin en yıkıcı etkisini gösterdiği ilk dalgayı henüz sönümlendirebilmiş, bu dalgayı bastırabilmiş değil… (Günlük vaka sayılarının) hızlı düşüş göstermemesi bu konuda bize önemli bir ipucu veriyor” dedi.

Günlük yeni vaka sayısı bine yakın devam etmesine rağmen kısıtlamaların kaldırılmasının  iyi bir durum olmadığını söyleyen TTB, salgının nasıl evrildiğinin anlaşılmasını sağlayacak epidemiyolojik göstergelerin açıklanmadığına dikkatleri çekti.

“VERİLER PAYLAŞILMIYOR”

Son 15 gün içerisinde dalgalı seyir devam ediyor diyen Yavuz son üç aydır Türkiye’deki etkilenmeyi ve pandemiye verilen yanıtın değerlendirilebileceği hiçbir kapsamlı epidemiyolojik veriye ulaşamadıklarını belirterek, sürecin katılımcılık ve şeffaflıktan uzak yönetildiğini söyledi.

Yavuz: “Hala daha Sağlık Bakanlığı’nın yerleşim yerlerine göre, illere göre, ilçelere, cinsiyete, yaşa ve hastalık risk gruplarına göre vakalarla ilgili veri açıklamasını bekliyoruz. Sağlık Bakanlığı’ndan veri açıklamasını bekliyoruz ama 3 aydır bir rapor bir açıklama yapılmış değil” şeklinde konuştu.

Yavuz açılma süreci ile ilgili uyarıda bulunarak;  “Yeniden açılma sürecinde serbestleştirme kararlarının hangi bilimsel kanıtlara dayalı olarak alındığı ya da gerçekten bilimsel bir kanıta dayanıp dayanmadığını bilmiyoruz. Bununla ilgili bilimsel kanıt arıyoruz ama bulamıyoruz” şeklinde konuştu.

Son dönemde yapılan tüm araştırmaların virüsün herhangi bir değişime uğramadığını gösterdiğini belirten Yavuz, araştırmacıların enfeksiyonu engelleyen tedbirlere hassasiyetle devam edilmesini tavsiye ettiğini vurguladı.

PANDEMİ OLAN KORONAVİRÜSÜN SEYRİ

Türkiye’deki resmi verilere göre toplam 4 bin 763 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Günlük yeni vaka sayısı Mayıs sonunda 800’ün altına indikten sonra tekrar bine yükselmiş durumda. Ülke çapında alınan kısıtlayıcı önlemler Mayıs sonunda kaldırılırken, şu an günde ortalama yaklaşık 20 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybediyor.

Türkiye Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre vaka sayısında 11. sırada yer alıyor.

Gündem

Sağlıkçıların Yıpranma Payına İlişkin Fahrettin Koca’dan Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlaması istemiyle CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan tarafından soru önergesi verildi. Önergede yanıtlanması istenen soru “yıpranma payının tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde revize edilmesine ilişkin” oldu.

Yayımlandı:

on

CHP Milletvekili

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaya sağlıkçıların yıpranma payı ile ilgili olarak soru önergesi verdi. Bakan Koca, öneriye yanıt verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlaması istemiyle CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan tarafından soru önergesi verildi. 

Önergede yanıtlanması istenen soru “yıpranma payının tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde revize edilmesine ilişkin” oldu.

Bakan Fahrettin Koca“Önümüzdeki süreçte bu konunun hükümetimiz tarafından yeniden gözden geçirilerek ihtiyaç duyulan alanlarda istihdam edilen sağlık çalışanlarının fiili hizmet zamlarına ilişkin olarak iyileştirmelerin yapılabileceği düşünülmektedir” dedi.

2018’de yapılan düzenlemeyi anımsatan Koca, “Kanun kapsamında sağlık meslek mensubu sayılan ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanlar fiili hizmet süresi zammı kapsamına alınmıştır. Önümüzdeki süreçte bu konunun hükümetimiz tarafından yeniden gözden geçirilerek ihtiyaç duyulan alanlarda istihdam edilen sağlık çalışanlarının fiili hizmet zamlarına ilişkin olarak iyileştirmelerin yapılabileceği düşünülmektedir” dedi.

Koca’nın yanıtını Cumhuriyet’e değerlendiren Sarıaslan, “Ben de koronayı çok ağır geçirdim. Hastanede de yattım. Oradaki sağlık çalışanları her şeyi hak ediyor. Biz, CHP olarak, kendilerine bir aylık ikramiye de verelim dedik ve bu konuda ısrarcıyız. Yıpranma payı konusunda da gece nöbete kalan çalışandan yemek getiren, onunla ilgilenen hasta bakıcısına kadar herkes bu haktan faydalanmalı” diye konuştu.

Fahrettin Koca

Bakan Koca Soru Önergesine Yanıt Verdi

Okumaya Devam Et

Gündem

2 Ocak 2021 Cuma Koronavirüs vaka sayısı tablosu!

Türkiye 2021 yılına yine can kayıpları ile girdi. 202 kişi daha bugün hayatını Koronavirüs’ten kaybetti. Vaka sayısında ve vefat sayısında düşüşler yaşanmaya başladı.

Yayımlandı:

on

Türkiye 2021 yılına yine can kayıpları ile girdi. 202 kişi daha bugün hayatını Koronavirüs’ten kaybetti. Vaka sayısında ve vefat sayısında düşüşler yaşanmaya başladı.

Son 24 saatte yapılan testlerin sonucuna göre 2 ocak 2021 tarihi itibarı ile bin 713 kişinin semptomlu, 11 bin 180 kişi semtompsuz olarak tespit edildi.

24 SAATTE 202 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Tabloda, haftalık oranlar ise hastalarda zatürre oranı yüzde 3,8, yatak doluluk oranı yüzde 49,1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68,1, solunum cihazına bağlı (ventilatör) doluluk oranı yüzde 36,2, ortalama temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 şeklinde aktarıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Bugün tespit edilen 1.713 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımızdaki düşüş devam ediyor. Kayıplarımızın daha da azalması en büyük beklentimiz. Aşılama programından başarıyla netice alana kadar tedbirlere ısrarla uymalıyız. Birlikte hareket edersek güçlüyüz.” dedi.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Son Dakika…Türkiye’de 15 Kişide Mutasyon Virüs Tespit Edildi

İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon virüs kısa sürede Avrupa’yı sarmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde 15 kişide ülkeye giriş yaparken tespit edildi kontrol altına alındı dedi.

Yayımlandı:

on

son dakika

İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon virüs kısa sürede Avrupa’yı sarmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde 15 kişide ülkeye giriş yaparken tespit edildi kontrol altına alındı dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, açıklamasında şunları belirtti:

  • Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı.
  • Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.
  • İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır.
  • İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.
  • Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda Mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER