Sosyal Medya

Gündem

İkinci el araç alacaksanız bunlara mutlaka dikkat edin!

İkinci el otomobil pazarının epey hareketlendiği ve fiyatların da sıfır araç bulunamamasından dolayı fırladığı bu dönemde, dolandırıcılar her gün yeni bir dolandırma yolu uygulamaya sokuyorlar.

Ekleme Tarihi:

-

servis 4

İkinci el otomobil pazarının epey hareketlendiği ve fiyatların da sıfır araç bulunamamasından dolayı fırladığı bu dönemde, dolandırıcılar her gün yeni bir dolandırma yolu uygulamaya sokuyorlar.

Böylesi hile ve sahtekarlıklardan korunabilmek için bunlara mutlaka dikkat edin!

İkinci el otomobil fiyatları her geçen gün artarken satın alırken de dikkat edilmesi gereken hususlar ortaya çıkıyor. Oto ekspertiz firmalarına güvenilse de güveni suistimal eden firmalar nedeniyle mağduriyetler yaşanabiliyor. Ekspertiz firmasının çok bayisinin olması gibi durumlara aldanmadan araştırmalarınızı iyi yapın.

Bunun önüne geçebilmek için araç alırken kontrol edilmesi gereken bazı püf noktalar mevcut. Ekspertize götürmeden araç kontrol edilirse alıcı için bu durum daha iyi olacaktır.

YAĞ KAÇAĞI VARSA…

Bunu kontrol etmenin en kolay yolu aracı lifte kaldırmak olacaktır. Sanayi sitelerinde bulunan herhangi bir tamirhaneye gidilerek araç lifte kaldırılıp, motor, şanzıman, diferansiyel, direksiyon kutusu, aks körükleri, turbo hortumları, fren hortumları gibi noktalarda kaçak olup olmadığı kontrol edilmeli. Yağ kaçağı varsa tamiri için fiyat alınmalı ve aracın fiyatından düşülmeli. Hayati bir sorundan dolayı kaçak varsa aracı almaktan vazgeçilmeli.

servis baş

İkinci el araç alacaksanız bunlara mutlaka dikkat edin!

EGZOSTAN ÇIKAN DUMANIN RENGİ KRİTİK ÖNEMDE

Araçlarda egzozdan çıkan dumanın rengi motorun sağlıklı çalışıp çalışmadığına dair ipuçları verir. Motor ısındıktan sonra duman atmaya devam eden araçlardan uzak durulması gerekiyor.Motor sıcakken, beyaz duman atan araçların yanma odasına su girmesinden dolayı beyaz duman çıkar. Bu durumun düzeltilmesi de oldukça masraflı olabilir. Ayrıca motora verilmiş olan hasarı da düzeltmek bazen imkansız olabiliyor.

Egzozdan mavi duman çıkması da motorun yağ yaktığı anlamına geliyor. Piston üzerindeki segmanların yıpranmasından dolayı yanma odasına karışmaması gereken yağ girerek yakılarak egzozdan dışarı atılıyor. Bu durumda motorda yağ sürekli eksileceğinden büyük masraflarla karşılaşılabilir. Bunun giderilmesi de oldukça masraflıdır.

Siyah duman atan araçlarda ise hava-yakıt karışımı problemi olabilir. Enjektörlerdeki arızalar nedeniyle de siyah duman atımı olabilir. Motorunda arıza olan araçlar duman atar ve bu tür otomobillerden uzak durulması gerekiyor.

CAN GÜVENLİĞİNİZ İÇİN EN ÖNEMLİSİ: ELEKTRİK VE HORTUM ALTYAPISI

İkinci el otomobillerde elektrik ve su tesisatına ilişkin parçalar titizlikle incelenmesi gerekiyor. Herhangi bir kablo fabrikasyon dışında bantlanmışsa, hortumlar araca uyumlu değilse otomobilden uzak durmakta fayda var. İlerleyen zamanlarda orijinal olmayan elektrik tesisatı ya da su tesisatında arızalar kesinlikle meydana gelecektir.

servis 3

İkinci el araç alacaksanız bunlara mutlaka dikkat edin!

MOTOR YAĞSIZ İSE TEHLİKE BÜYÜK

Motor yağı aracın bakımlarına ilişkin önemli ipuçları verir. Motor yağı uzun süre değişmemişse kıyamı koyulaşacaktır. Ayrıca motor yağını iki parmağınızın arasında ovuşturduğunuzda kıvamlı parçacıklar oluşuyorsa otomobilin bakımları düzenli olarak yapılmamış demektir. Yağ dolum kapağının içine de bakılarak katman haline gelmiş yağ kalıntıları varsa o araçtan uzak durulmalı.

SU YEDEKLENEBİLİYOR MU?

Yedek su haznesinde mutlaka antifriz olması gerekiyor. Antifrizsiz araçların motorları bir süre sonra büyük masraflar açar. Antifriz motorun içinde korozyonu önler ve kışın da motor suyunun donmasını engeller. Bu sayede motorun su kanalları her zaman temiz kalır. Antifriz olmayan bir araçta ise her an su tesisatında sorunla karşılaşabilir ve büyük masraflar ortaya çıkabilir. Bununla birlikte su haznesinde yağ benzeri karışımlar görüyorsanız otomobili almaktan vazgeçin. Yağ su karıştıran otomobiller büyük masraflara neden olur.

HORTUMLAR YUMUŞAK OLMALI

Radyatörden çıkıp motora giren kalın hortumların yumuşaklığına bakılması gerekiyor. Taş gibi sert ve sıkılmayan hortumu olan araçların silindir kapaklarında problem vardır ve radyatöre kompresyon yapmış demektir. Bunun giderilmesi için de büyük masraf yapılması gerekiyor. Kalın hortumlar yeteri kadar esnek olmalı ve sıkıldığında esnekliğini göstermelidir.

servis 2

İkinci el araç alacaksanız bunlara mutlaka dikkat edin!

KAYIŞ VE ZİNCİRLER MOTORUN ANA DAMARI

Motorun hayati unsurlarından biri de kayışlar ya da zincirler oluşturuyor. V kayışı olarak tabir edilen ve su devridaimi, alternatör, klima kompresörü, yağ pompası varsa hidrolik direksiyon pompası gibi unsurları hareket ettiren kayışın yeni olduğundan emin olun. Üzerinde çatlaklar oluşmuş olan kayış eskidir ve değişmesi gerekmektedir. Eğer bu kayış koparsa araç su kaynatabilir ve kısa bir süre sonra motor enerji üretemeyeceği için stop edebilir.

Bununla birlik triger kayışı ya da triger zincirinin değiştiğinden emin olunmalı. Motor için hayati öneme sahip olan triger kayışı ya da zinciri çıplak gözle görülmez ancak değiştirildiğine dair fatura ve kilometre bilgisi satıcıdan talep edilmeli. Triger zincirinin ya da kayışının kopması halinde komple motor yapmaya kadar gidecek sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

KAZA GELİYORUM DEMEZ: EMNİYET KEMERLERİ VE HAVA YASTIĞI KONTROLÜ

Hava yastıkları mutlaka kontrol edilmeli. Torpido kaplanmış mı titizlikle incelenmeli. Hava yastığı değişmiş araçlarda uzak durulmalı. Buna bağlı olarak kaza anında emniyet kemerleri de patlayacağı için kemerler de kontrol edilmeli. Kaza anında kemer kitlenmezse hava yastığı açılsa dahi ölüm riskiyle karşılaşabilirsiniz. Dirençle kandırılmış kemeri olan araçları almayın.

ikinci el kontrol

İkinci el araç alacaksanız bunlara mutlaka dikkat edin!

ŞASE VE KAPORTAJ FİYATTA PAZARLIĞIN ÖNÜNÜ AÇAR

Otomobili alırken boya ve değişenden anlamıyorsanız mutlaka bu işin uzmanı kişilere aracınızı emanet edin ve tespitlerden emin olun. Aracın kaporta ve şasesindeki kusurlar fiyat düşürmeniz için önemli avantaj sağlayacak ya da alıp almamak konusunda karar vermenizi sağlayacaktır. Hasar kayıtlı araçları olabildiğinde düşük fiyata almaya çalışın. Şasesinde hasar olan ve düzeltilmiş araçlardan uzak durun.

HİDROLİKLER VE ŞANZIMAN YAĞI GÖZDEN GEÇİRİLMEZSE OLMAZ

Sanayi ortamında birçok usta otomobillerdeki şanzıman yağı ve fren hidroliği gibi sıvıların ömürlük olduğunu iddia etse de bazı bakım aralıklarında bunların değiştirilmesi zorunludur. Otomobillerin genelde ekonomik ömrü 10 yıldır. Ömürlük denilen parçaların da ömrü 10 yıl olarak belirlenmiştir. 1980 model bir aracın şanzıman yağı hiç değişmemişse bu yağ ömürlük olduğu anlamına gelmez. Eğer servise gidilmiyorsa sanayideki ustaların sözlerinden çok aracın kullanma kılavuzunda yazan kilometre aralıklarında şanzıman yağı ve fren hidroliği değiştirilmelidir. Şanzıman yağı değiştirilmemiş aracın şanzımanında boşluklar oluşabilir ve bu da dişlilerin bozulmasına sebep olur.

ikinci el kontrol 2

İkinci el araç alacaksanız bunlara mutlaka dikkat edin!

EKSPERLER DE MASUM DEĞİL!

Ekspertiz firmaları son dönemde franchising ile bayilik vermeye başladı ve bu işi bilmeyen kişiler oto ekspertiz işi yapmaya başladı. Araçlara ekspertiz yaparken zarar veren firmalara karşı dikkatli olunması gerekiyor. Aracınızın boyasının kesinlikle kazınmasına izin vermeyin ve bu şekilde kontrol yapacak firmalara aracınızı teslim etmeyin. Hava yastığı kontrolünü mutlaka yaptırın ve orijinal olup olmadığını ekspertiz raporuna eklettirin, hatta varsa “Seri numarası orijinalle uyumludur” notunu rapora işlettirin. Ayrıca ekspertiz firmaları kaporta parçalarına D/B gibi yazılar yazabiliyor. Düzeltme varsa düzeltme, boya varsa boya yazdırın. D harfi genelde “değişen parça” için kullanılır. İhtilaflı durumlarda eksperler kendilerini savunmak için bu yönteme başvuruyorlar.

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a commentLogin

Yorum Yap

Gündem

Beşiktaş’tan Şok Açıklama: Milletvekili Locayı Bastı İki Arkadaşımızı Yumrukladı

Kayseri’de üç puanı alan Beşiktaş’tan şok açıklama geldi. Yönetici Adnan Dalgakıran bir Milletvekili ve kardeşi tarafından locamız basıldı ve 2 arkadaşımız yumruklandı.

Yayımlandı:

on

Beşiktaş Yöneticisi

Kayseri’de üç puanı alan Beşiktaş’tan şok açıklama geldi. Yönetici Adnan Dalgakıran bir Milletvekili ve kardeşi tarafından locamız basıldı ve 2 arkadaşımız yumruklandı.

Kayseri’de deplasmanda maç yapan Beşiktaş Kayseri’ye 2 gol atarak 3 puanı aldı ve liderlik koltuğuna oturdu. Maç sonunda bir açıklama yapan Beşiktaş yöneticisi Adnan Dalgakıran şu açıklamayı yaptı.

“Burası Patagonya değil. Milletvekili ve kardeşi tarafından locamız basıldı ve iki arkadaşımız yumruklandı. Bu tür saldırılarda bulunanlar mutlaka cezalandırılmalı. Takipçisi olacağız.” dedi

Maç sonunda açıklamaları ile gündeme oturan Dalgakıran sözlerini şöyle sürdürdü “Milletvekili ve kardeşinden şikayetçi oluyoruz. Kamera kayıtlarını istedik. Ülkenin parlementosunda bu ülkenin insanlarını temsil eden insanlar loca basıp adam dövmeye kalkarsa, bu camia bunun hesabını sorar.”

Locayı bastığı iddia edilen milletvekilinin kim olduğu ise açıklanmadı.

Okumaya Devam Et

Gündem

3 Ocak 2021 Koronavirüs Vaka Sayısı Tablosu

Koronavürüs testleri son 24 saatte 3 Ocak 2021 tarihi itibariyle 1 bin 515 kişinin septomlu, 9 bin 877 kişinin semptomsuz olarak koronavirüse yakalandığı belirlendi.

Yayımlandı:

on

3 ocak Koronavirüs Tablosu

Koronavirüs nedeni ile Türkiye’de bugün 193 kişi daha hayatını kaybetti. 9 bin 877 kişide yeni virüse yakalanan kişi sayısı olarak tespit edildi.

Koronavürüs testleri son 24 saatte 3 Ocak 2021 tarihi itibariyle 1 bin 515 kişinin septomlu, 9 bin 877 kişinin semptomsuz olarak koronavirüse yakalandığı belirlendi.

Son 24 saatte 193 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Fahrettin Koca yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün tespit edilen 1.515 yeni hastamız var. Uzun bir aradan sonra vaka sayısı 10.000’in altına indi. Kısıtlamalara ve test talebindeki düşüşe bağlı olarak vaka sayıları beklenenden fazla gerilese de bunu kalıcı hale getirmek elimizde. Birlikte güçlüyüz.”

Okumaya Devam Et

Gündem

Rektörlük Seçimi İçin Yasa Teklifi Meclis Gündemine Getirilmiyor

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı’nın doğrudan Rektör atamasına tepkisini göstererek, Rektör belirleme sürecinin geri getirilmesini istiyor.

Yayımlandı:

on

CHP Milletvekili

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı’nın doğrudan Rektör atamasına tepkisini göstererek, Rektör belirleme sürecinin geri getirilmesini istiyor.

CHP’li vekilin TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin yasalaşması halinde, KHK ile kaldırılan rektörlük seçimleri uygulaması geri getirilecek.

En son Türkiye’nin en köklü Üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak AKP’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nu ataması tepkilere neden oldu.

Yapılan antidemokratik bir uygulama olduğunu belirten CHP’li Mahmut Tanal,  akademisyen ve öğrencilerden en çok oyu alan kişinin rektör olmasını öngören kanun teklifini meclis bir türlü gündeme almıyor.

CHP’li Mahmut Tanal, Akademisyenler ve öğrenciler oy versin diyor.

Bununla ilgili olarak Meclise bir kanun teklifi getirdiklerini açıklayan Tanal, seçimler demokratik değil rektörlük seçimlerinin geri getirilmesi gerekli diyor.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın imzasını taşıyan yasa teklifi, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda tozlu raflarda bekletiliyor.

Yasa Teklifi

Rektör Seçimi İle İlgili Yasa Teklifi Meclise Getirilmiyor

AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLERDEN EN ÇOK OYU ALAN KİŞİ REKTÖR OLACAK

Mahmut Tanal’ın hazırladığı teklif içeriğinde, üniversitelerde rektörün belirlenmesi sürecine öğretim üyelerinin ve öğrencilerin etkin katılımının sağlanması amaçlanıyor. CHP’li vekilin TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin yasalaşması halinde, KHK ile kaldırılan rektörlük seçimleri uygulaması geri getirilecek.

Teklifte yer alan seçime ilişkin süreç öğrencilerden en yüksek oyu alan hoca rektör adayı olarak belirlenecek. Üniversitenin öğretim üyeleri de kendi arasında bir rektör adayı belirleyecek. Bir diğer aday ise YÖK tarafından belirlenecek. Bu 3 rektör adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilecek.

Ancak hem öğretim üyelerinin yaptığı seçimden hem de öğrencilerin yaptığı seçimden mevcut oyların salt çoğunluğunu alan bir aday olursa bu kişi Cumhurbaşkanı tarafından rektör olarak atanacak. Yani akademisyen ve öğrencilerin en çok beğendiği Profesör ünvanına haiz hoca, üniversitenin rektörü olacak.

ÖĞRENCİLERE GÜVENİLMESİ LAZIM

Dünyada Akademik başarıya ulaşmış üniversitelerin, öğrencilerin fikirlerine verdiği değerin yüksekliğiyle dikkat çektiğini belirterek, Ülke yönetimi ve ticari faaliyetlerde görev alacak kişilerin yetiştirilmesi sürecinde öğrencilere güvenilmesini ifade etti.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın gerekçesinde ise; “Üniversitelerin demokratik bir ortam kazanabilmesi için öğrencilerinin, personelinin, akademisyenlerinin fikrini soran, bu fikirlere kıymet veren üniversite ortamlarının oluşturulması gerekmektedir” denildi.

DEMOKRATİK BİR SEÇİM SÜRECİ

Tasarıda antidemokratik uygulamaların kalkacağı doğrudan atama yolu yerine hem öğrenci hem akademisyenlerin yapacakları seçimlerin son derece demokratik bir yol olduğu ifade edildi.

Gerekçede ayrıca söz konusu kanun teklifi ile hem öğrencilerin hem de öğretim üyelerinin oylarının salt çoğunluğu almak gibi bir başarı göstermiş akademisyenlerin doğrudan rektör olarak atanmasının düzenlendiği hatırlatılarak, “Böylelikle hem akademisyenlerin hem de öğrencilerin fikirleri daha da önemli bir konuma gelmektedir” ifadelerine yer verildi.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER