Sosyal Medya

Siyaset

İmamoğlu’na Soruşturma, Eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal’a Ödül

2018 Sayıştay raporlarında ortaya çıkan milyonluk zarara rağmen uygulamaya devam edildi ve 134 milyon İBB Mevlüt Uysal tarafından zarara uğratıldı.

Ekleme Tarihi:

-

Ekrem İmamoğlu

Kanal İstanbul için astığı afişlerden dolayı İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan İmamoğlu olurken, Eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın Belediyeyi 134 milyon zarara uğrattığı sayıştay raporlarında ortaya çıkmasına rağmen hakkında soruşturma başlatılmadı.

Bir yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış dünyaya ekonomi hukuk, demokrasi, mesajları vererek yatırımcı çekmeye ve ekonominin içinde bulunduğu durumu kurtarma çabaları yaşanırken, FOX Tv İsmail Küçükkaya’nın programında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Ekrem İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul soruşturması yapıldığını duyurması gündeme bomba gibi düşmüştü.

Ekrem İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul için astığı afişler nedeniyle “kamu zararına yol açtığı” iddiasıyla İçişleri Bakanlığı Süleyman Soylu tarafında soruşturma başlatıldı.

AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal yoksullara harcama imkanı sağlayan İstanbulkart için büyük marketlerle bir sözleşme imzaladı. İstanbulkart sayesinde yoksul insanlara destek olarak yapılan çalışmada sözleşmeye rağmen İBB’ye marketler pay vermediler.

134 milyonluk harcaması sayıştay raporlarında ortaya çıkan ve hakkında hiç bir soruşturma yapılmayan eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal  Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine getirilerek adeta ödüllendirildi.

İsmail Küçükkaya’nın sabah programına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başladığının duyurulmasının ardından Habertürk ekranlarının aykırı habercisi Fatih Altaylı’nın programında Süleyman Soylu konuk olmuştu.

Programda soruşturmaya yönelik soruları cevaplayan İçişleri Bakanı Soylu; “Ekrem İmamoğlu, bu kaynakları Kanal İstanbul mutlaka yapılmalı, Kanal İstanbul helal olsun, alkışlıyoruz diye harcasaydı yine suçlama yöneltecek miydiniz?” sorusuna “Aynen yöneltilirdi.” ifadelerini kullanmıştı.

İSTANBUL KART İNDİRİMLERİ

Yoksul vatandaşlar için marketlerden 100 ile 200 TL arasında aylık harcama yapma imkanı sağlayan projede, İBB ve marketler arasında protokol imzalanmıştı. 2018 Sayıştay raporlarında ortaya çıkan 134 milyonluk zarar tespitine rağmen eski İstanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal hakkında hiçbir soruşturma açılmadı.

İBB anlaşma gereği 2 yılda 314 milyon lirasını bu marketlere harcadı. Mevlüt Uysal’ın başkanlığı döneminde ise bu miktar 167 milyona kadar tırmandı.

Ancak İBB ile anlaşmaları olmasına rağmen 9 süpermarket pay vermedi. 2018 raporlarında ortaya dökülen yolsuzluğa rağmen uygulamaya devam edildi.

Sayıştayın raporu şöyleydi;
“İdarenin bütçesinden sosyal yardım projesi kapsamında çıkan 167 milyon 457 bin 414 TL’lik tutar sadece 06.03.2018-30.06.2018 dönemi için 9 zincir markette; 01.07.2018-30.06.2019 dönemi için ise 10 zincir marketteki alışverişlerde kullanıldığından ve zincir marketlerin idareye herhangi bir bedel ödemeksizin ve sosyal yardım İstanbulkart kullanılarak alışveriş yapanlara bir indirim uygulamaksızın satışlarını gerçekleştirdiğinden, ayrıcalıklı hale getirilerek gelir elde ettikleri tespit edilmiştir.”

Siyaset

İşte şok anket! Cumhur İttifakı yüzde 45’i geçemiyor!

Aksoy Araştırma adlı anket şirketinin en güncel olarak düzenlediği seçim anketinden AKP-MHP bloğunu sarsan sonuçlar elde edildi. Buna göre Cumhur İttifakı’nın seçim kazanması neredeyse imkansız!

Yayımlandı:

on

AKP’nin başını çektiği ve MHP, Vatan Partisi, BBP’nin de içerisinde olduğu Cumhur İttifakı’nın seçim kazanmak için bir partinin daha desteğine ihtiyacı var.

Aksoy Araştırma adlı anket şirketinin en güncel olarak düzenlediği seçim anketinden AKP-MHP bloğunu sarsan sonuçlar elde edildi. Buna göre Cumhur İttifakı’nın seçim kazanması neredeyse imkansız!

Son yapılan erken seçim anketlerine göre, AKP-MHP bloğu olarak tanımlanan Cumhur İttifakı’nın yüzde 45’e ancak ulaşabildiği görülüyor.

Aksoy Araştırma Şirketi Başkanı Ertan Aksoy canlı yayında Cumhur İttifakı’nın oylarınının düşüşte olduğunu açıkladı. AKP ve MHP’nin oylarının yüzde 45’i bile bulmadığını belirten Aksoy, Cumhur İttifakı’nın 3. bir ortağa ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin gündemine dair sıcak başlıklarda kritik değerlendirmelerde bulunan Aksoy Araştırma başkanı Ertan Ersoy, AKP’nin güncel oy oranının yüzde 36’da kaldığını ve destekçisi MHP’nin ise yüzde 9 oy alarak baraj altı kalacağını ifade etti.

AKP öncülüğündeki Cumhur İttifakı bileşenlerinin tamamının oy oranı düşme eğiliminde. İttifakın olası seçimlerde iktidarını yeniden tesis edebilmesi için İYİ Parti ya da HDP gibi bir destekçiye daha ihtiyaç duyacağı ifade ediliyor.

Söz konusu tıkanma, Türkiye’de siyasetin partilerden çıkıp iki ittifak arasına daraldığını adeta gözler önüne seriyor. Pek çok ulusal ve uluslararası yorumcuya göre bu durum Türkiye’de kalıcı bir demokrasi ve fikir özgürlüğü kısıtlaması sorununa yol açıyor.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Şok iddia! Erdoğan devreye girmezse AKP ile MHP kopuyor!

Perinçek’in gazetesi Aydınlık’ta ortaya konan duruma göre, AKP ile MHP arasındaki bağ eğer AKP’li cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan araya girmez ve AKP’yi bir kampa sokmazsa tamamen dağılabilir. Söz konusu iddia, Vatan Partisi’nden Cumhur İttikafı’na uyarı olarak yorumlandı.

Yayımlandı:

on

akp mhp kampa giriyor 1

AKP’nin son dönem ‘küçük ortaklarından’ Doğu Perinçek’in liderliğindeki Vatan Partisi’nin gazetesi Aydınlık’ta AKP ile MHP arasındaki ilişkilerin kopma noktasına geldiği iddia edildi.

Perinçek’in gazetesi Aydınlık’ta ortaya konan duruma göre, AKP ile MHP arasındaki bağ eğer AKP’li cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan araya girmez ve AKP’yi bir kampa sokmazsa tamamen dağılabilir. Söz konusu iddia, Vatan Partisi’nden Cumhur İttikafı’na uyarı olarak yorumlandı.

Aydınlık Gazetesi yazarlarından İsmail Özçelik, önce eski Hazine ve Maliye Bakanı ve Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak’ın ‘affedilmesi’ ve ardından Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç’ın istifası sonrasında AKP içinde bazı hiziplerin telaşa kapıldıkları ve bu adımları MHP’nin AKP içerisine müdahalesi olarak gördüklerini yazdı.

AKP Genel başkanı Erdoğan’a tüm partiyi ve özelliikle AKP kadrolarını bir kampa alarak olan biten her şeyi anlatmasının parti açısından daha olumlu olacağını ifade eden Özçelik, Ankara’da her gün farklı partilerden kişi ve grupların arasında yüzlerce görüşme yapıldığını öne sürdü.

ANKARA’DA SULAR DURULMUYOR

İsmail Özçelik şöyle yazdı:

Ankara kulisleri çok hareketli. Ekonomide alınan kararlar Sonrasında yaşananlar… Biden’a yakın çevrelerin; Türkiye mesaisi… İç politikadaki gelişmeler… Herkes ne olduğunu anlamaya çalışıyor.

Alaattin Çakıcı’nın çıkışı; Bahçeli’nin bilgisi dahilinde mi, değil mi? Bülent Arınç’ın, Cemil Çiçek’in açıklamaları. İhsan Aslan’ın sözleri… Eş zamanlı mı, tesadüf mü?

Çakıcı ve diğerleri; Birbiriyle bağlantılı mı? Bunlar konuşuluyor. Biz gazeteciler korona salgınına rağmen haber peşindeyiz. Neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz.

“ERDOĞAN OLMAZSA CUMHUR İTTİFAKI DAĞILIR” İDDİASI

AKP ve MHP arasında ilişkilerin çok bıçak sırtı olduğunu iddia eden İsmail Özçelik, Erdoğan’ın müdahalesi olmadan Cumhur İttifakı’nın dağılabileceğini söyledi. Aydınlık’ta yayınlanan yazı şöyle devam ediyor:

Bazı sıkıntılar olduğu anlaşılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan; pazar günü durumu toparlamaya çalışsa da genel kanı, “sorun yaşandığı” şeklinde. Ankara kulislerinde; “Öncü mü, artçı mı?” sorusunun yanıtı tartışılıyor. Bülent Arınç’ın istifası sonrası; “MHP istifadan memnun. Krizi tırmandırmayacak.

Kriz aşıldı” değerlendirmesi yapılıyor. Önce Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak sonra eski Meclis Başkanı Bülent Arınç. Peş peşe yaşanan istifalar Ak Parti’de tedirginlik yaratmış. Özellikle Anadolu’dan gelen milletvekilleri gelişmelerden habersiz. Bu nedenle de şaşkınlar. İl, ilçe örgütlerinde de benzer bir durumdan söz ediliyor.

Kendi aralarında konuşmalarına bakılırsa partinin bir kampa ihtiyacı var. Erdoğan’ın devreye girmesi zorunlu gibi…

Okumaya Devam Et

Siyaset

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu: Bir kez daha sabır ve acı reçete…

AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle ilgili kişisel önlemler alınmazsa daha radikal ve acı verici önlemlere başvurmalarının an meselesi olduğuınu ifade etti. Erdoğan, Türkiye’nin kronik sorunları ve parlamenter sistem hakkında da konuştu.

Yayımlandı:

on

erdoğan 25 kasım konuşma 1

AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair önemli açıklamalar yaptığı grup konuşmasında Türkiye’nin hiç bir sorunu olmadığını iddia etti.

AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle ilgili kişisel önlemler alınmazsa daha radikal ve acı verici önlemlere başvurmalarının an meselesi olduğuınu ifade etti. Erdoğan, Türkiye’nin kronik sorunları ve parlamenter sistem hakkında da konuştu.

AKP Genel başkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

  • Salgının seyrini bir an önce aşağıya çekmemiz gerekiyor. Aldığımız tedbirlerin yol açtığı sıkıntıların farkındayız. Salgının seyrinin önüne geçemezsek daha can acıtı tedbirler uygulamak zorunda kalabiliriz. TMM diye ifade ettiğimiz tedbirlere ne kadar sıkı riayet edersek diğer tedbirlere o kadar az gerek olur.
  • İlk aşılamayı önümüzdeki ay başlatacağız. Kendi aşımızla ilgili de önemli bir yere geldik. En geç nisanda kendi geliştirdiğimiz aşıyı da uygulama seviyesine getirmiş olmayı planlıyoruz. Kendi geliştirdiğimiz aşıyı da en uygun şartlarda inşallah tüm insanlığın hizmetine sunmak düşüncesindeyiz.
  • Bizim kimsenin hiçbir ülkenin toprağında egemenliğinde gözümüz yoktur. Terör tehdidinin bertaraf edilmesi bölgesel ihtilafların önlenmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. DEAŞ ile göğüs göğüse çarpışan tek NATO ülkesi biziz.
  • Barış Pınarı Harekat bölgesinde sızma girişiminde bulan 17 terörist öldürüldü.
  • Bu bir saldırıdır. Bunun deniz hukukunda yeri yok. Bu geminin kaptanı Yunan. Sivil personeli taciz ettiler. Bu yaşananlar hepsi kameralar ile kaydedildi. Gerekli yerlere gönderilecek.
  • Sayın Putin’le Karabağ sürecinde ne gibi adımlar atabileceğimizi görüştük, bölgede barışı egemen kılmanın adımını attık.
  • Ne Kürt sorunu ya? 2015 yılında ‘bu ülkede Kürt sorunu yoktur, varsa çözeceğiz’ dedim. Allah’a şükür çözdük. Niye kayyum atanıyor diyorlar. Paraları dağa gönderiyorlardı. Kayyumlarla buralardaki düzenlemeleri yaptık, 15-20 yıl önce o bölgeye gidenler şimdi tanıyamıyor. Bambaşka bir Diyarbakır var.
  • Hala parlamenter sistemi savunanlar var. Türkiye yıllarda bu sistemi denedi, koalisyonlarla bu hale geldi.
  • Hani yeminli Türkiye düşmanlarını anladık, peki yıllarca bu mücadeleyi verdiğimiz kimilerinin de aynı trene binmesine ne demeli. Neymiş filanca filanca hala hapisteymiş. E bunları ödüllendirecek halimiz yok. (Arınç’ın) Bu teröristlerden birinin yazdığı kitabı herkesin okumasını istemesi beni rencide etmiştir.
  • Yargı mensuplarına sesleniyorum. 138. maddeyi eze eze kullananlara karşı gereğini niye yapmıyorsunuz, gereken adımları niyet atmıyorsunuz. Size birilerinin talimat verme hakkı var mı?

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER

Ana Sayfa - Gizlilik Politikası - Künye
Copyright © 2020 Antalya Siyaset Gazetesi | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.