Sosyal Medya

Siyaset

İYİ Partili Metin Ergun: Eve Dön Çağrısı ”Proje Niteliğinde Bir Paket”

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, “evine dön” çağrıları için twitter hesabından cevap verdi. Bu çağrı aslında “proje niteliğinde bir paket” AKP’nin daha önce benzer bir paketle Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu ile MHP’yi de etki alanına aldığını söyledi.

Ekleme Tarihi:

-

İYİ Parti Metin Ergun

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, “evine dön” çağrıları için twitter hesabından cevap verdi. Bu çağrı aslında “proje niteliğinde bir paket” AKP’nin daha önce benzer bir paketle Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu ile MHP’yi de etki alanına aldığını söyledi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, Twitter heabından konuya dair değerlendirmesinde ilginç bir yazı paylaştı. Ergun, AKP’nin daha öncede Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu ile MHP’ye uyguladığını, bunun “proje niteliğinde bir paket”  olduğunu söyledi.

MHP Devlet Bahçeli’nin ‘eve dön’ çağrısını yaptığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu çağrıya destek verdiğini ifade eden Ergun çok sert açıklamalarda bulundu.

Ergun şunları söyledi:

* Bütün bu gelişmeler birbirine bağlı, bütünlük arz ettiğini ve bir proje niteliğinde bir paket olduğunu belirtmeliyim. Benzer paket programları Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu’nun kişisel olarak, MHP’nin de parti olarak etki alanına alınmasında görmüştük.

* Bu paket programı bir bütüne halinde değerlendirdiğimizde, başlangıcında ‘ev’ metaforu kullanılmasıyla; İYİ Parti’yi kuran kadrolan sanki hedefleri, tasavvurları, inançları yokmuş ve “canları sıkıldığı için parti kuran kimseler” imiş gibi tahkir edilmeye çalışılmıştır.

* Burada söylemek isterim ki; İYİ Parti bir Türkiye tasavvuru olan kadroların kurduğu bir çile, şuur ve ahlak hareketidir. İYİ Parti evvelemirde bir demokrasi ve fazilet mücadelesidir.

Metin Ergun

İyi Parti Metin Ergun Twitter Paylaşımı

İLKELERİMİZ BELLİDİR, PARLEMENTER SİSTEME DÖNÜŞ..

İYİ Parti’nin ilkelerinin belli olduğunu ifade eden Ergun sözlerini şöyle devam ettirdi:

* Parlamenter demokrasi vazgeçilmezimizdir. Anayasamızın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez olan ilk dört maddesi vazgeçilmezimizdir. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletine ve parlamenter sisteme inanan kadrolarız.

* Büyük Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak, hedefimizdir. Milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı bir siyaset anlayışı ile Türkiye’de özgürlükçü bir demokrasiyi ve müreffeh bir toplumu oluşturmanın gayreti içerisindeyiz.

LİYAKAT YERİNE SADAKAT TERCİH EDİLDİ..

İYİ Parti’nin Türkiye’nin ‘iyi yönetilmediğini’ gördüğünün altını çizen Ergun şöyle devam etti:

* İYİ Parti; kamu kaynaklarının kullanımında ve dağıtımında adaletin ve şeffaflığın ortadan kalktığını bilen; yargının siyasallaştığına ve bağımsızlığının ortadan kalktığına şahitlik eden; basının susturulduğuna ve ‘propagandist’ hale getirildiğine tanıklık eden; devlet kurumlarının siyasallaştırıldığının farkında olan; devlet kadrolarında uzmanlık yerine tarafgirliğin, liyakat yerine sadakatin tercih edildiğini müşahede eden; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmeyi amaçlayan eğitim sisteminin tam aksi yönde bozulduğuna kanaat getiren; kuvvetler ayrılığının ortadan kaldırıldığının ve yerine otoriter bir yönetim sisteminin inşa edildiğinin ayırdında olan kadrolar tarafından kurulmuştur.

SİYASİ NEZAKETSİZLİKTİR

AKP yöneticilerinin İYİ Parti’nin ‘yerli ve milli’ olup olmadığı konusunda bir yargı merci gibi davranmasını ‘siyasi bir nezaketsizlik’ olarak gördüğünü dile getiren Ergun şu şekilde konuştu:

* Sayın Kalın’ın başlattığı ‘Sosyolojik türdeşlik’ konusuna gelince… Öncelikle belirtmeliyim ki; İbrahim kalın bir ‘atanmıştır’. Partili Cumhurbaşkanı’nın iradesiyle makam-mevki sahibi olmuş biridir. Siyasetçi ve ‘seçilmiş’ değildir. İşte AK Parti yönetim zihniyeti ile temel farkımız buradadır.

* İYİ Parti’nin devlet anlayışında Kalın bir siyasi değerlendirme yapamaz. Seçilmişlere ve siyasetçilere yön tayin edemez. Bu anlamda, siyasi değerlendirme yapacak olanlar siyasetçilerdir.

MAHALLE DÜZEYİNDE SİYASET ANLAYIŞINA KARŞIYIZ

Ergun “AK Parti ve ortağının getirdiği otoriter rejim, devlet kurumlarının geleneğini ve iradesini ipotek altına aldığı gibi, kendi partilerini bile iradesizleştirmiştir” diyerek şöyle devam etti:

* İbrahim Kalın ve benzerlerinin ifade ettiği ‘mahalle’ kategorizasyonlu siyaset anlayışına karşıyız. Binlerce yılın neticesinde oluşmuş olan sosyolojimizin değerlerini milletimizin müşterekleri olarak görürüz ve bu değerleri günlük siyasetin çekişmelerinin dışında tutmak önceliğimizdir.

* Ayrıca milletimizin milli ve manevi değerleri hususunda hassas olduğumuz gibi, hukukun üstünlüğü, insani gelişmişlik, basın özgürlüğü, çevresel sorunlarla mücadele gibi kavramlar da önceliğimizdir.

Twitter Metin Ergun

Metin Ergun Twitterden Paylaşım Yaptı

SOSYOLOJİK TÜRDEŞLİKTEN BAHSEDİP TERÖRİST BAŞININ MEKTUBU OKUTULUYOR

İYİ Parti’nin anlayışında siyasetin sosyolojik farklılıklar üzerinden değil, toplumsal ihtiyaçlara cevap vermek için oluşturulduğunu vurgulayan Ergun sözlerini şöyle bitirdi:

* Bize ‘sosyolojik türdeşlik’ten bahsedenlerin; terörist başının mektubunun TRT’de okutulması, Peşmergelerin bir 29 Ekim günü Türkiye üzerinden Suriye’ye geçirilmesi, Habur, Oslo skandalı, Dolmabahçe bildirisi ve açılım sürecinin diğer rezaletleri hakkında ne düşündüklerini kendilerine oy veren sosyolojiye sormalarını tavsiye ederim.

* Geldiğimiz aşamada, AK Parti yönetim zihniyeti, artık milletimizin sosyo-ekonomik taleplerini karşılayamayan, kültürel ve eğitimsel ihtiyaçlarına cevap veremeyen, milletin değerlerinden koparak saraya kapanan yozlaşmış bir anlayıştır.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ RAPORLU GÖNDERME

Bu zihniyet sınırsız bir iktidarı keyfi bir biçimde kullanma arzusu taşımaktadır. Bu öyle bir keyfiliktir ki, iktidar gücünün hiçbir hukuki sınırlamaya tabi olmaksızın kamu yararı yerine, yönetenlerin çıkarları için kullanılmasına hizmet etmektedir.

* Bu sistemde bir kişi, grup veya partinin hukukun üstüne çıkarılmış olmasıyla bireysel özgürlüklerin korunmasının asli unsurları olan ‘hukukun üstünlüğü’ ve ‘yargı bağımsızlığı’ ortadan kalkmıştır.

* Nitekim Dünya Adalet Projesi adlı kuruluşun yayınladığı 2020 yılına ait ‘Hukukun Üstünlüğü Raporu’nda Türkiye 126 ülke arasında 107. sırada yer almıştır. Benzer şekilde Türkiye, 2020 yılında ‘Hükümet Yetkilerinin Kısıtlanmasına İlişkin Endeks’te 126 ülke arasında 124. Sırada yer almıştır.

Siyaset

Kumlucalılar tek yürek: Yaşasın Cumhuriyet!

Antalya’nın Kumluca ilçesinde Osmanlı monarşisine son verip halkın kendi kendisini yönettiği sistem olan Cumhuriyet rejimine geçişi sağlayan Büyük Türk Devrimi’nin yıl dönümünde, coşkulu kutlamalar yapıldı.

Yayımlandı:

on

kumluca kutlama 29 ekim 1

Antalya’nın Kumluca ilçesinde koronavirüs yasaklarına karşın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı en içten şekilde kutlandı. Kumlucalılar tek yürek olup Cumhuriyet’e sahip çıktı!

Antalya’nın Kumluca ilçesinde Osmanlı monarşisine son verip halkın kendi kendisini yönettiği sistem olan Cumhuriyet rejimine geçişi sağlayan Büyük Türk Devrimi’nin yıl dönümünde, coşkulu kutlamalar yapıldı.

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Suat Arslan, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, STK temsilcileri, muhtarlar, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı kutlamalarda konuşan Kumluca Kaymakamı Uğur Kolsuz, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cumhuriyet rejiminin aynı zamanda Türkiye’nin bağımsızlığı ve kurtuluşu anlamına geldiğini aktaran Kolsuz, Türkiye’nin cumhuriyeti ilan ederken izne ve onaya ihtiyaç duymadığını ve Osmanlı meşrutiyetine son vererek bugünkü şartlara ulaşıldığını vurguladı.

Cumhuriyetin halkın da yönetime katıldığı bir yönetim şekli olduğunu hatırlatan Kumluca Kaymakamı Uğur Kolsuz, “Tarih boyunca devletler ve milletler birçok yönetim biçimi ile yönetilmişlerdir. Ancak insan onuruna yaraşan en iyi yönetim biçimi Cumhuriyettir!” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler, çok farklı alanlarda hünerlerini sergilerken Kumlucalıların 29 Ekim’e sahip çıkmak için Cumhuriyet Meydanı’na geldikleri görüldü.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Burs başvurusunda AKP gençliğine üyelik sorusu!

KYK başvurusu yapmak isteyen çok sayıda öğrenci, başvuru ekranında AKP’nin gençlik örgütlenmeleri olan Gençlik Merkezi ve Genç Gönüllüler Platformu’na üye olup olmadıklarına dair soruyla karşılaştılar. Burs ya da kredinin çıkıp çıkmayacağı bu sorulara verilen yanıtlara göre belirleniyor!

Yayımlandı:

on

kyk burs torpil 1

Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) burs ve kredi başvurularının başlamasıyla birlikte başvuru yapmak isteyen öğrenciler, AKP’ye yakın örgütlere üye olup olmadıkları sorusuyla karşılaştı.

KYK başvurusu yapmak isteyen çok sayıda öğrenci, başvuru ekranında AKP’nin gençlik örgütlenmeleri olan Gençlik Merkezi ve Genç Gönüllüler Platformu’na üye olup olmadıklarına dair soruyla karşılaştılar. Burs ya da kredinin çıkıp çıkmayacağı bu sorulara verilen yanıtlara göre belirleniyor!

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre; CHP Ordu Milletvekili olan Mustafa Adıgüzel, söz konusu kurumların AKP’nin paravan gençlik örgütleri olduğunu açıkladı.

KYK Burs başvurularında açıkça torpil uygulandığı iddialarını güçlendiren bu olay sonrası sosyal medyada gençlerden büyük tepki geldi.

Gençlerin burs ya da kredi almak için AKP’ye bağlı örgütlere üye olmak zorunda kaldığını aktaran Adıgüzel, “Torpilin gizlisi vardı, bu açığı. Devletin kurumundan yararlanmak için siteye girdiğinde karşısına böyle bir soru geliyor. AKP’nin gençlik yapılarına üye olup olmadığına dair. Çok yoğun tepki var. Bunu derhal kaldırın. Aklınızı başınıza devşirin. Bu çağda böyle bir şey olmaz. Yazık.” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Siyaset

Net konuştu: ‘Mayıs ayında erken seçim olacak’

Gelecek Partisi’nden yapılan açıklamada, seçimler için 2023’ün beklenmeyeceğini ve hemen 7 ay sonra Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleştirileceği belirtildi. Gelecek Partisi ‘seçime hazırız’ mesajı verdi.

Yayımlandı:

on

erken seçim 29 ekim 1

Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi’nin Genel başkan yardımcısı Selçuk Özdağ, erken seçimin 7 ay sonra, Mayıs ayında gerçekleşeceğini iddia etti.

Gelecek Partisi’nden yapılan açıklamada, seçimler için 2023’ün beklenmeyeceğini ve hemen 7 ay sonra Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleştirileceği belirtildi. Gelecek Partisi ‘seçime hazırız’ mesajı verdi.

AKP’den ayrılanların çoğunluğunu oluşturduğu Gelecek Partisi, muhalefet saflarında siyaset yürütmeye devam ediyor. Bir gazeteye konuşan Gelecek Partisi yöneticisi Selçuk Özdağ, Mayıs ayında erken seçim olacağını ifade etti.

Özdağ açıklamasında, 1 Kasım’da partisinin büyük kongresini toplayacağını ve toplumda daha görünür olacaklarını söylerken, AKP’nin 2023’ü beklemesinin kendileri için de bir felakete dönüşeceğini ve risk alarak önümüzdeki sene içerisinde mutlaka seçime gidileceğini savundu.

Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye darmadağın olacak. Erken genel seçim kapımızı çalacak. İsteseler de istemeseler de kapımızı çalacak. 8 ay önce ben baskın seçim olacağını söyledim. Eğer Covid-19 sürecini iyi yönetselerdi bir baskın seçim yapacaklardı. Yönetemediler ve evdeki hesap çarşıya uymadı. Şimdi ise erken seçim yapmak zorunda kalacaklar.”

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta erken seçim iddialarına dair konuşmasında iddiaları kesin bir dille yalanlamıştı. Ancak Erdoğan’ın daha önce de reddettiği uygulamaları bir süre sonra hayata geçirmesi, muhalefetin yorumları arasında.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER