Sosyal Medya

Sağlık

Kahvenize bunlar eklemek ölümcül diyabet sebebi!

Güzel bir günde, yalnız ya da arkadaşlarımızla keyifli bir gün geçirmek adına oturduğumuz kahvecide kahvemize bir çok lezzetlendirici içerik katabileceğimizi görüyoruz. Ama bu zararlarını biliyor muyuz?

Ekleme Tarihi:

-

kahveler 2

Güzel bir günde, yalnız ya da arkadaşlarımızla keyifli bir gün geçirmek adına oturduğumuz kahvecide kahvemize bir çok lezzetlendirici içerik katabileceğimizi görüyoruz. Ama bu zararlarını biliyor muyuz?

Günümüzde özellikle üçüncü dalga kahveciler olarak bilinen ve başını Starbucks gibi kahve zincirlerinin çektiği yeni nesil kahve kültüründe, kahvenize krema, vanilya, karamel gibi ürünler ekletmek çok yaygın bir tercih haline geldi.

Ancak bu tercih sağlığımızda geri dönüşü çok zor ve ağır hastalıklara yol açan zararlar bırakıyor. Bilim insanlarının konuya dair araştırmalarına göre diyabet, karaciğer yağlanması, insülin direnci, kolestrol gibi hastalıklar bu zararlardan yalnızca bir kaçı…

Kahve, bağışıklık sistemini güçlendirici, hastalıklara karşı koruyucu etkisiyle dikkat çekiyor. Ancak son yıllarda popüler olan süt tozu, vanilya, karamel gibi katkı maddeleri kahvenin bu yararlı etkisini yok edip kalorisi yüksek bir içecek haline gelmesine yol açıyor.

Kahveye katılan zararlı bileşenler arasında süt tozunun ilk sırada yer aldığını anlatan Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzm. Dyt. Gözdenur Çavuş, önemli uyarılarda bulundu.

kahveler 4

Kahvenize bunlar eklemek ölümcül diyabet sebebi!

SÜTLÜ KAHVE VÜCUDU DİNÇ TUTARKEN SÜT TOZU YAĞLANMAYI TETİKLİYOR

Kahvenin içerdiği maddeler sayesinde gerek ruhsal gerekse fiziksel olarak sağlığa önemli faydaları olduğunu açıklayan Uzm. Dyt. Gözdenur Çavuş, “Ancak her besinin olduğu gibi aşırı kahve tüketiminin de vücudumuza çok zararı var. Özellikle süt tozu, krema, vanilya, fındık, karamel gibi aromalar, tatlandırıcı içeren kahveler vücudumuza zarar veriyor.

Kahveye katılan zararlı bileşenler arasında süt tozu en başta yer alıyor. Süt tozunun içerisinde bulunan melamin bileşeni karaciğer yağlanmasına yol açıyor. Süt tozu kadınlarda özellikle dolaşım sistemini bozarak selülit oluşumuna sebep oluyor.

Bunun dışında krema içerisindeki doymuş yağlar nedeniyle vücutta karaciğer yağlanması ve bölgesel yağlanmaya yol açıyor. Kolesterol, trigliserid de kötü etkileniyor” uyarısında bulundu.

kahveler 3

Kahvenize bunlar eklemek ölümcül diyabet sebebi!

KAHVEYE HER TÜRLÜ ŞEKERLİ EK, DİYABETE BİR ADIM DAHA YAKLAŞTIRIYOR

Özellikle son dönemde popüler olan vanilya, karamel, fındık gibi kahveye eklenen ekstra maddelerin şeker oranı bir hayli yüksek olduğunu hatırlatan Uzm. Dyt. Gözdenur Çavuş, “Ancak bunların vücuda zararı oldukça fazla. Bu katkı maddelerinin şeker içeriği çok yüksek ve bu fazla şeker vücutta yağlanmaya sebep oluyor.

Kan şekeri düzeyi bozuluyor ve diyabete yol açıyor. Bunun yanı sıra reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıklarına da yol açıyor. Gün içerisinde çok fazla şekerli kahve tüketmek gereksiz yere kalori alımına sebep oluyor.

Dolayısıyla anlık doygunluk hissedebiliriz ama uzun vadede çok çabuk acıkırız. Dolayısıyla fazla şeker ve kalori vücutta yağlanmaya sebep oluyor ve kilo artışına yol açıyor.

Dolayısıyla obezite, insülin direnci, karaciğer yağlanması, kolesterol gibi hastalıklarla karşılaşabiliriz” diye konuştu.

kahveler 1

Kahvenize bunlar eklemek ölümcül diyabet sebebi!

BU RAHATSIZLIKLARI OLANLAR İÇİN KAHVEYE KATILANLAR ÖLÜMCÜL!

Soğuk latte ya da sütlü bir filtre kahvenin sıcak yaz günleri için iyi bir tercih olacağını belirten Diyetisyen Çavuş, “Bu kahvenin kalori içeriği minimum düzeyde. Bunun yanı sıra kan şekerini belli bir seviyede tuttuğundan gün içerisinde faydalı bir tercih olacak.

Aromalı soğuk kahveleri tükettiğimizde ise anlık ferahlık hissine rağmen uzun vadede zararlı bir tercih olacak. Bu kahveler tamamen şeker deposu. Hiçbir besinsel faydası yok.

Gün içinde hiç tüketmemek en iyisi ancak illa tüketmek isterseniz günlük bir fincanla sınırlandırmak faydalı olacak.

Özellikle hamileler, yüksek tansiyon hastaları, tip 1 ve 2 diyabet hastaları, kan şekeri dengesizliği, insülin direnci yaşayan kişiler, reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlığı olan kişiler, kolesterolü yüksek olanlar, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar bu tarz soğuk şekerli kahvelerden uzak durmalı” ifadelerini kullandı.

kahveler 5

Kahvenize bunlar eklemek ölümcül diyabet sebebi!

SPORTİF AKTİVİTENİZE DOPİNG ETKİSİ İÇİN…

Şekersiz ve sade bir kahvenin herhangi bir kalori içeriği olmadığını anlatan Çavuş, “Aksine metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Özellikle kilolu kişilerde yağ yakımını hızlandırmada önemli bir etken.

Ancak krema ve şeker içeriği yüksek olan kahveleri önermiyoruz. Şekersiz sade kahvenin kalori içeriği yok ancak içerisine süt ilave ettiğimizde kalori aşağı yukarı 100 olacaktır.

Krema ve şeker içeriği yüksek bir kahvenin bir fincanı ise 500 kaloriye kadar çıkmaktadır. Kahvenin içerisine son zamanlarda yağ koymak da çok popüler oldu.

Tereyağ kalp rahatsızlığı açısından risk oluşturur. Ancak spor öncesi sade bir kahvenin içerisine atılacak bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı sporda performansı artırmaya yardımcı olacaktır” dedi.

kahveler hindistan

Kahvenize bunlar eklemek ölümcül diyabet sebebi!

YAZ AYLARINDA ŞEKERLİ KAHVE TÜKETİMİ ARTTI

Yeni nesil kahvecilerde kahve yapan kişi olarak bilinen barista ise şekerli kahvelere ilgi olduğunu belirterek, “En çok latte, macchiato, Americano tercih ediliyor. Aroma olarak ise fındık, caffe mocha gibi çikolatalı kahveler tercih ediliyor.

Onun dışında bir de Türk Kahvesi seviliyor. Kahvelerde fındık, çikolata, karamel şurubu tercih ediliyor.

Soğuk olarak frappe tercih ediliyor. Yaz aylarından olduğumuzdan sıcak kahveler tercih edilmiyor” ifadelerini kullandı.

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a commentLogin

Yorum Yap

Sağlık

Virüs Mutasyonamı Uğradı? 2.Dalga Daha Tehlikeli…

Araştırmalar, Koronavirüsün 2.ci Dalgası daha tehlikeli ve daha hızlı öldürücü olduğunu ortaya koyuyor. Bilim adamlarının araştırmalarında ölüm süreleri, 1 Ağustostan önce 13 gündü. 1 Ağustostan sonraki ölümlerde süre 7.5 güne düştü.

Yayımlandı:

on

Mutasyona Uğradı

Bilim insanlarının araştırmaları yayınlandığı SAGE’nin dergisinde Koronavirüs ile ilgili araştırmalarda salgının ikinci dalgasının daha bulaşıcı ve öldürücü olduğu iddiaları ortaya atıldı.

Birleşik Krallık’ta bilim danışma kurulu olarak görev yapılan SAGE’nin yayın organlarında bilim adamlarının araştırmaları yayınlandı. Araştırmalarda corona virüsü salgınının mutasyona uğradığı ve daha ölümcül olduğuna dair iddialarda bulunuldu.

Daha hızlı Bulaşıyor

Daha Hızlı Bulaşıyor ve Daha Çabuk Öldürüyor

DAHA HIZLI ÖLDÜRÜYOR

Dünya geneline yayılan corona vürüsün olmadığı, ve neredeyse ayağını basmadığı bir toprak parçası kalmadı. 42 milyon insana bulaşan virüs ile ilgili çeşitli araştırmalar ve makaleler yayınlanmaya başladı.

Birleşik Krallıkta yayınlanan bir araştırmada Coronavirüs mutasyona uğramış olabilir görüşü hakim oldu. Hükümete danışmanlık yapan SAGE nin yayınladığı araştırma gösteriyor ki 2.ci dalga virüsün daha bulaşıcı ve daha hızlı öldürdüğünü ortaya koyuyor.

Solunum yolları ve Virüs Tehditleri Danışma Kurulu Grubu (NERVTAG) bir rapor hazırladı. Rapora göre Koronavirüsü daha bulaşıcı ve daha hızlı öldürücü hale geldi. Salgın birinci dalgadan daha tehlikeli bir hal aldı.

VİRÜSE YAKALANAN 7 GÜNDE YAŞAMINI YİTİRİYOR

Mutasyon geçiren Virüs, bulaşıcılığını daha fazla arttırmış durumda. Araştırmada, mutasyonun Covid-19 yayılma hızının arttığını ve ölümlerin daha kısa sürede gerçekleştiğini ortaya koyuyor.  Makalede;

“Birleşik Krallık’ta uzmanlar şimdi mutasyona uğrayan örnekleri inceliyorlar fakat bunların ne sonuçlar doğuracağına dair net bir inceleme yapılmadı” şeklinde görüşleri oldu.

Paylaşılan veriler gösteriyor ki; Coranavirüs hastalarında ilk dalgaya göre daha hızlı ölümler oluyor. Bulaşıcılığıda 1.ci dalgaya göre 1 Ağustos’tan önceki hastalarda öksürük ve yüksek ateş gibi belirtilerin olması ve 13 gün sonra meydana gelen ölümler olurken, 1 Ağustos’tan sonraki hastalarda bu süre yarı yarıya düştü.

Erkeklerde ortalama 7.5 günde kadınlarda ise ortalama 6 günde ölümler gerçekleşiyor.

Okumaya Devam Et

Gündem

Böcek, 7 haftadır yoğun bakımda: Son durumu ne?

Muhittin Böcek’in 24 Ekim Cumartesi son durumu açıklandı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in doktorlarından alınan bilgilere göre, son 24 saatlik sağlık durumu açıklandı.

Yayımlandı:

on

böcek 24 ekim 2

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 24 Ekim 2020 Cumartesi (bugün) tarihli Muhittin Böcek son durum açıklamasında Böcek’in son durumu tüm Türkiye’den ‘Türkiye Seninle Muhittin Böcek’ diyen milyonlarla paylaşıldı.

Muhittin Böcek’in 24 Ekim Cumartesi son durumu açıklandı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in doktorlarından alınan bilgilere göre, son 24 saatlik sağlık durumu açıklandı.

Antalya siyaset haberleri… Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarından yaptığı 24 Ekim 2020 Cumartesi tarihli açıklamada, başkan Muhittin Böcek’e makina desteğinin azaltılmasına yönelik çabaların devam ettiği ifade edildi. Böcek’in enfeksiyonu da gözle görülür şekilde yayılmış durumda.

Antalya Büyükşehir Belediye başkanı Muhittin Böcek’in sağlık durumunun ciddi ve kritik eşikte olduğu duyuruldu.

SON DAKİKA KRİTİK MUHİTTİN BÖCEK 24 EKİM 2020 CUMARTESİ AÇIKLAMASI!

“Antalya Büyükşehir Belediye başkanımız Sayın Muhittin Böcek’in yoğun bakımdaki takip ve tedavisi devam etmektedir. Son dönemde olumlu gelişmeler olmakla birlikte enfeksiyon bulguları devam etmekte, durumu ciddiyetini ve kritikliğini korumaktadır.”

böcek 24 ekim 1

Antalya Büyükşehir Belediye başkanı Muhittin Böcek’in sağlık durumunun ciddi ve kritik eşikte olduğu duyuruldu.

MUHİTTİN BÖCEK KİMDİR, NERELİDİR, SİYASİ KARİYERİ?

Muhittin Böcek, 58 yaşında Antalyalı, Türk siyasetçi. 2019 yılından bu yana Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütmektedir.

1962’de Konyaaltı, Antalya’da doğdu. Aslen Yörük’tür. İlk, orta ve lise eğitimini Antalya’da tamamladıktan sonra zirai üretim ve ulaşım sektörlerinde çalıştı. Halkla İlişkiler ve İktisat alanında yüksek öğrenimini tamamladı. Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans yaptı.

1994-1999 yılları arasında Anavatan Partisi Merkez İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. 1999 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi’nden Konyaaltı Belediye Başkanı seçildi.

2004 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olarak aynı göreve yeniden seçildi ve 2019 yılına kadar Konyaaltı Belediye Başkanlığı görevini yürüttü.

Bu süre zarfında dört dönem boyunca Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanlığı, Batı Antalya Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği (BATAB) Başkanlığı, Konyaaltı Turizm Eğitim ve Kültür Vakfı (KONTEV) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Konyaaltı Kent Konseyi Başkanlığı görevlerini yürüttü.

20 yıllık siyasi hayatını anlattığı “Ben Bu Şehre Aşığım” adlı kitabını yazdı.

31 Mart 2019 tarihinde düzenlenen yerel seçimlerde Millet İttifakı’nın adayı olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

COVID-19 pandemisi sırasında koronavirüse yakalandı ve 8 Eylül 2020 tarihinde yoğun bakıma alındı.

Okumaya Devam Et

Gündem

24 Ekim Cumartesi Koronavirüs hasta sayısı tablosu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 69 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Yayımlandı:

on

24 ekim editli

Son dakika haberi… Bugün 2 bin 91 yurttaşın daha 24 Ekim koronavirüs hasta sayısına eklendiği bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 69 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 24 Ekim koronavirüs açıklaması ise şöyle…

Bugün yapılan 113.427 test sonucunda 2.091 yeni hasta tespit edildi. Ağır hasta sayımız artmaya devam ediyor. Hastaların tedavisi özveri ile çalışan sağlık çalışanlarımıza emanet. Tedbirlere uymak ise bizim sorumluluğumuz. Birlikte mücadele edelim. http://covid19.saglik.gov.tr

24 ekim editsiz

Son dakika haberi… Bugün 2 bin 91 yurttaşın daha 24 Ekim koronavirüs hasta sayısına eklendiği bildirildi.

TÜRKİYE TOPLAM KORONAVİRÜS HASTA SAYISI, KORONAVİRÜS ÖLÜM SAYISI BUGÜN

BUGÜNE KADAR TOPLAM 24 EKİM: 359 BİN 784 HASTA, 9 BİN 727 ÖLÜM

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER