Sosyal Medya

Gündem

Maksat Reis’e korona bulaşmasın! Cumhurbaşkanlığı’nda 3 günde 1 korona testi!

Ekleme Tarihi:

-

Reis

İddiaya göre, bir kısmı AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın mesafede çalışan, toplamda 42 bin kadar kişi, üç günde bir koronavirüs testine tabii tutuluyor…

Sağlık Bakanlığı ve farklı kurumlar arasındaki korona virüs sayılarında halkla paylaşılan rakamlar arasındaki fark, resmi kurumlara olan güveni büyük oranda zedelemişken, şimdi de halkın sağlığından önce Cumhurbaşkanlığı çalışanlarının israf denebilecek seviyede teste sokulması yeni bir tartışma yarattı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlı Cumhurbaşkanlığı personeline üç günde bir düzenli test yapıldığı iddia edildi. Sinir bilim ve genetik uzmanı Doç. Dr. Çağhan Kızıl’ın bu iddiası ile hem Cumhurbaşkanlığına bağlı personel sayısı gündeme geldi hem de Sağlık Bakanlığının açıkladığı tablolar bir kez daha güvenilirliğini kaybetti.

Bu durumda zaten yeni göstergeler üzerinden iyice güvenilmez hale gelen Bakanlığın koronavirüs (Covid-19) tablosuna ilişkin bu konu üzerinden de bir açıklık getirilmesi gerekiyor.

test korona

Cumhurbaşkanlığı’nda çalışan 50 bine yakın kişiye 3 günde bir korona testi yapılıyor…

50 BİNE YAKIN İNSANA 3 GÜNDE  BİR TEST

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin yaptığı bir anket sonucundan anlaşıldığı üzere, kuruma bağlı çalışan 42 binin üzerinde personel bulunuyor. Bu kişilere günde ortalama 15 bin test yapılması ve günlük verilere dahil edilmesi halinde geri kalan günlük ortalama 30 bin test kapsamlı bir pandemi taraması için epey yetersiz bir tablo ortaya çıkarıyor.

Erdoğan’ın güvenliğinin sağlanması için her gün en azından 15 bin yurttaşa daha az test yapılması da koronavirüsün yayılımını arttıran başka bir etmen olarak ortada duruyor.

cumhurbaşkanlığı çalışanları

Dolayısıyla kuruma bağlı 50 bin kişi çalıştırılıyor olması da sürpriz olmamalı.

PEKİ CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN 50 BİN ÇALIŞANA İHTİYACI VAR MI?

Yeni Anayasayla Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlığın birleştirilmesiyle yetinilmedi. Öyle olsaydı hizmetlerin gördürülmesi için Başbakanlık Merkez örgütü ile Cumhurbaşkanlığında çalışan toplam 6-7 bin kişi yeterdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi adı verdikleri garip yönetim biçiminde, şemada görüleceği üzere doğrudan Cumhurbaşkanına bağlı, elinin altında ofis ve kurul biçiminde çalışan yapılar oluşturuldu.

Bu yapılar, yönetimin her alanında görevli ve yetkili sıfatıyla faaliyet gösteriyor. Bakanlıkların, bağlı kuruluşların, Kamu İktisadi Kuruluşlarının faaliyetlerine yön çiziyor, stratejilerini belirliyor ve uygulamalarını gözetim altında tutuyor.

cumhurbaşkanlığı çalışanları

Cumhurbaşkanlığı yol geçen hanına dönmüş…

KURUMLAR VASFINI YİTİRDİKÇE YOL GEÇEN HANINA DÖNMÜŞ…

Plan, program ve bütçelerin hazırlanmasından, eğitime; güvenlikten, sağlığa; kültürden, bilim-teknolojiye; sosyal politikalardan, yerel yönetimlere değin yönetimin bütün alanlarında faaliyet yürütüyor. Bakanlıkların teftiş kurulları bile denetimlerini Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulunca belirlenen ilkelere dayanarak yapmakla yükümlü tutuluyor.

Cumhurbaşkanlığında söz konusu ankete göre, 42.631 personel çalıştırılmasının sırrı bu yapıda aranmalı.

Öte yandan bu sayıya da ihtiyatla yaklaşılması gerekiyor. Zira Cumhurbaşkanlığında bakanlıklar ya da başka kurum ve kuruluş personeli de çalıştırılabiliyor.

Dolayısıyla kuruma bağlı 50 bin kişi çalıştırılıyor olması da sürpriz olmamalı.

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a commentLogin

Yorum Yap

Gündem

Beşiktaş’tan Şok Açıklama: Milletvekili Locayı Bastı İki Arkadaşımızı Yumrukladı

Kayseri’de üç puanı alan Beşiktaş’tan şok açıklama geldi. Yönetici Adnan Dalgakıran bir Milletvekili ve kardeşi tarafından locamız basıldı ve 2 arkadaşımız yumruklandı.

Yayımlandı:

on

Beşiktaş Yöneticisi

Kayseri’de üç puanı alan Beşiktaş’tan şok açıklama geldi. Yönetici Adnan Dalgakıran bir Milletvekili ve kardeşi tarafından locamız basıldı ve 2 arkadaşımız yumruklandı.

Kayseri’de deplasmanda maç yapan Beşiktaş Kayseri’ye 2 gol atarak 3 puanı aldı ve liderlik koltuğuna oturdu. Maç sonunda bir açıklama yapan Beşiktaş yöneticisi Adnan Dalgakıran şu açıklamayı yaptı.

“Burası Patagonya değil. Milletvekili ve kardeşi tarafından locamız basıldı ve iki arkadaşımız yumruklandı. Bu tür saldırılarda bulunanlar mutlaka cezalandırılmalı. Takipçisi olacağız.” dedi

Maç sonunda açıklamaları ile gündeme oturan Dalgakıran sözlerini şöyle sürdürdü “Milletvekili ve kardeşinden şikayetçi oluyoruz. Kamera kayıtlarını istedik. Ülkenin parlementosunda bu ülkenin insanlarını temsil eden insanlar loca basıp adam dövmeye kalkarsa, bu camia bunun hesabını sorar.”

Locayı bastığı iddia edilen milletvekilinin kim olduğu ise açıklanmadı.

Okumaya Devam Et

Gündem

3 Ocak 2021 Koronavirüs Vaka Sayısı Tablosu

Koronavürüs testleri son 24 saatte 3 Ocak 2021 tarihi itibariyle 1 bin 515 kişinin septomlu, 9 bin 877 kişinin semptomsuz olarak koronavirüse yakalandığı belirlendi.

Yayımlandı:

on

3 ocak Koronavirüs Tablosu

Koronavirüs nedeni ile Türkiye’de bugün 193 kişi daha hayatını kaybetti. 9 bin 877 kişide yeni virüse yakalanan kişi sayısı olarak tespit edildi.

Koronavürüs testleri son 24 saatte 3 Ocak 2021 tarihi itibariyle 1 bin 515 kişinin septomlu, 9 bin 877 kişinin semptomsuz olarak koronavirüse yakalandığı belirlendi.

Son 24 saatte 193 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Fahrettin Koca yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün tespit edilen 1.515 yeni hastamız var. Uzun bir aradan sonra vaka sayısı 10.000’in altına indi. Kısıtlamalara ve test talebindeki düşüşe bağlı olarak vaka sayıları beklenenden fazla gerilese de bunu kalıcı hale getirmek elimizde. Birlikte güçlüyüz.”

Okumaya Devam Et

Gündem

Rektörlük Seçimi İçin Yasa Teklifi Meclis Gündemine Getirilmiyor

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı’nın doğrudan Rektör atamasına tepkisini göstererek, Rektör belirleme sürecinin geri getirilmesini istiyor.

Yayımlandı:

on

CHP Milletvekili

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı’nın doğrudan Rektör atamasına tepkisini göstererek, Rektör belirleme sürecinin geri getirilmesini istiyor.

CHP’li vekilin TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin yasalaşması halinde, KHK ile kaldırılan rektörlük seçimleri uygulaması geri getirilecek.

En son Türkiye’nin en köklü Üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak AKP’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nu ataması tepkilere neden oldu.

Yapılan antidemokratik bir uygulama olduğunu belirten CHP’li Mahmut Tanal,  akademisyen ve öğrencilerden en çok oyu alan kişinin rektör olmasını öngören kanun teklifini meclis bir türlü gündeme almıyor.

CHP’li Mahmut Tanal, Akademisyenler ve öğrenciler oy versin diyor.

Bununla ilgili olarak Meclise bir kanun teklifi getirdiklerini açıklayan Tanal, seçimler demokratik değil rektörlük seçimlerinin geri getirilmesi gerekli diyor.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın imzasını taşıyan yasa teklifi, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda tozlu raflarda bekletiliyor.

Yasa Teklifi

Rektör Seçimi İle İlgili Yasa Teklifi Meclise Getirilmiyor

AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLERDEN EN ÇOK OYU ALAN KİŞİ REKTÖR OLACAK

Mahmut Tanal’ın hazırladığı teklif içeriğinde, üniversitelerde rektörün belirlenmesi sürecine öğretim üyelerinin ve öğrencilerin etkin katılımının sağlanması amaçlanıyor. CHP’li vekilin TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin yasalaşması halinde, KHK ile kaldırılan rektörlük seçimleri uygulaması geri getirilecek.

Teklifte yer alan seçime ilişkin süreç öğrencilerden en yüksek oyu alan hoca rektör adayı olarak belirlenecek. Üniversitenin öğretim üyeleri de kendi arasında bir rektör adayı belirleyecek. Bir diğer aday ise YÖK tarafından belirlenecek. Bu 3 rektör adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilecek.

Ancak hem öğretim üyelerinin yaptığı seçimden hem de öğrencilerin yaptığı seçimden mevcut oyların salt çoğunluğunu alan bir aday olursa bu kişi Cumhurbaşkanı tarafından rektör olarak atanacak. Yani akademisyen ve öğrencilerin en çok beğendiği Profesör ünvanına haiz hoca, üniversitenin rektörü olacak.

ÖĞRENCİLERE GÜVENİLMESİ LAZIM

Dünyada Akademik başarıya ulaşmış üniversitelerin, öğrencilerin fikirlerine verdiği değerin yüksekliğiyle dikkat çektiğini belirterek, Ülke yönetimi ve ticari faaliyetlerde görev alacak kişilerin yetiştirilmesi sürecinde öğrencilere güvenilmesini ifade etti.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın gerekçesinde ise; “Üniversitelerin demokratik bir ortam kazanabilmesi için öğrencilerinin, personelinin, akademisyenlerinin fikrini soran, bu fikirlere kıymet veren üniversite ortamlarının oluşturulması gerekmektedir” denildi.

DEMOKRATİK BİR SEÇİM SÜRECİ

Tasarıda antidemokratik uygulamaların kalkacağı doğrudan atama yolu yerine hem öğrenci hem akademisyenlerin yapacakları seçimlerin son derece demokratik bir yol olduğu ifade edildi.

Gerekçede ayrıca söz konusu kanun teklifi ile hem öğrencilerin hem de öğretim üyelerinin oylarının salt çoğunluğu almak gibi bir başarı göstermiş akademisyenlerin doğrudan rektör olarak atanmasının düzenlendiği hatırlatılarak, “Böylelikle hem akademisyenlerin hem de öğrencilerin fikirleri daha da önemli bir konuma gelmektedir” ifadelerine yer verildi.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER