Sosyal Medya

Sağlık

Sağlıklı Yaşamın Anahtarı, Organik Beslenme!

Doğada her şeyin bir dengesi, bir ahengi vardır. Her şey uyum içinde birbirini bağlıdır. Bir ürün mevsimsel döngüsünü tamamlar diğer ürün sofralarımıza hayat verir, sağlık katar.

Ekleme Tarihi:

-

organikbeslenmesaglik

Doğada her şeyin bir dengesi, bir ahengi vardır. Her şey uyum içinde birbirini bağlıdır. Bir ürün mevsimsel döngüsünü tamamlar diğer ürün sofralarımıza hayat verir, sağlık katar.

Doğada her şeyin bir dengesi, bir ahengi vardır. Her şey uyum içinde birbirini bağlıdır. Bir ürün mevsimsel döngüsünü tamamlar diğer ürün sofralarımıza hayat verir, sağlık katar.

Gıda güvenliği ve gıda kalitesi, dünyanın her yerindeki tüketiciler için öncelikli konuların başında geliyor; dolayısıyla ORGANİK ÜRÜN adı, şu an gıda sektöründeki en büyük güven aracı. Eskiden katkı maddelerinin, hormonların, koruyucu ve parlatıcıların, kimyasal kaplamalarla renk vericilerin olmadığı dönemlerde, tarlada kendi halinde yetişen her ürün organikti. Zaman değişti, genetik mühendisliği keşfedildi. Sonuç olarak nüfusun artması sebebiyle ürünlerin yapısı da değiştirildi. İyi Tarım uygulamaları ise Avrupa Birliği’ndeki market zincirlerinin tüketicinin yüksek kalıntı taşıyan ürünlere tepkisini gidermek amacıyla başlattığı ve üretim boyunca izlenebilirlik esasına dayanan, tüm dünyada yaygınlaşan bir üretim haline geldi.

Günümüz dünyası organik tarıma ve organik gıdaya yönelmiş durumda. Organik ürünler tüm dünyada milyar dolarlık pazar payına sahipler ve bu pazar her yıl yüzde 30 büyüme eğiliminde. Tüm dünyada organik gıda trendi giderek yükselmeye devam ederken, salgınla mücadele ettiğimiz şu günlerde insanlar daha sağlıklı ve daha doğal beslenmek istiyor. Günümüzde fastfood beslenme alışkanlıklarının yaygınlaşmasına rağmen, tüketiciler organik ve doğal beslenmeyi bir yaşam biçimi ve tercihi olarak görüyorlar. Kaldı ki, bugün bir çok uzman, dünyanın en büyük gıda sorunlarından olan obezitenin organik ürünlerin tercih edilmesiyle aşılalacağı görünüşüne sahipler.

Gıda ürünleri pazarlamasının en verimli yolu, organik olduklarını iddia etmeleri. Hemen akıllara şu soru geliyor. Bu ürünlerin ne kadarı organik? Organik Gıda kelimesi, genetiği değiştirilmemiş yiyecekler, üretimi ve işlenişi esnasında kimyasal ilaçlar ve antibiyotikler kullanılmamış ürünler için kullanılıyor. Organik çiftçilik metodu ise, hayvan gübresini kullanılması esasına ve toprağın kalitesini sağlamak için her yıl farklı ürün ekilmesine dayanıyor. Organik olmayan meyve ve sebzeler, çoğu zaman kimyasal gübreye, yiyecek katkı maddelerine, kanalizasyon atığı içeren çamura, hatta radyasyona ve kimyasallara maruz kalabiliyor. Bu durumda organik yiyeceklerin asıl yarar sağladıkları alan ‘içermedikleri’ şeylerde gizli oluyor.

Sertifikalı organik gıdalar, aslında katkı ve kimyasal maddelerden tamamen arınmış değiller; hatta Avrupa Birliği’nin izin verdiği toplam 290 maddeden 32’sine maruz kalma ihtimalleri de yüksek. Organik olduğu iddia edilen her ürünün, kanunen bir sembol ya da numara içermesi ve hükümet standartlarını karşılaması gerekli. Bazı süpermarketlerde, restoranlarda ve açık pazarlarda satılan birçok organik etiketli (ama sertifikasız) yiyecek, satıcıların iddialarına güvenmekle başbaşa bırakıyor tüketiciyi, yine de sattıkları yiyeceklerin organik olmama riskini göze alamayan büyük gıda şirketleri tüketici endişesini en aza indirmeyi hedefliyor. Organik ürünleri alırken ambalajının üzerindeki logolara dikkat etmeleri gerekir. Ambalajında Tarım ve Köyişleri Bakanlığını logosu ile Kontrol ve Sertifikasyon Firmasının logosu ve organik tarım esaslarına göre üretilmiştir yazısı bulunmalıdır.

Uzmanlar her besinin mevsiminde tüketilmesi gerektiğinin altını önemle çiziyorlar. Yeşil yapraklı bitkiler, sert kabuklu yemişler ve balıklarda bulunan çoklu doymamış iyi yağları tüketmektense, doymuş yağları ve işlenmiş karbonhidratları daha az tüketmenin hayat kurtacağını söylüyorlar. Bu gıdalar sadece kalp sağlığınızı iyileştirmekle kalmayıyor, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor, beyin bariyer performansınızı, cinsel sağlığınızı, hormonal dengenizin kontrol altına alınmasına, dengeli kilo kaybı ile karaciğer sağlığınızı destekleyen faktörleri içeriyor. Hem düşük kalorisi olmaları hem de doyurucu özellikleri ile, üzerine ekstra sos koyamadan yapılan salatalar, az haşlanmış sebzeler, koyu yapraklı yeşillikler, fasulyegiller, tam tahıllı seçenekler size en yüksek dereceli besin öğelerini sağladığı gibi, organik değeri açısından da besleyici özelliklerini koruyorlar.
Organik gıdalar özellikle ek gıdaya başlayan bebeklerde, çocukların gelişiminde, yaşlılıkta ve özel diyet uygulayanlarda sağlığın korunması açısından önemli bir yere sahip. Lezzeti ve besin değerleri bakımından farklı olan organik gıdaların diğer gıdalardan daha pahalı olmasının sebebi de bu kalite anlayışından kaynaklanıyor.

organikgidalar

Son yıllarda hayatımıza giren bir kelime detoks. Aslında detoks uygulamaları aşırı kaçtığında yetersiz beslenmeye yol açacacağı gibi vücudunuz ve sağlığınız için oldukça tehlikeli olabiliyor. Uzman hekimler, detox yerine dengeli ve mevsimsel beslenmenin vücudunuza yapacağınız en iyi arınma olduğunu belirtiyorlar.

Organik ürünlerle ilgili merak edilenler:

*Organik sebze ve meyveler büyümeyi hızlandıran katkılar kullanılmadığı için daha yavaş büyür,. Tatları ve kokuları daha yoğundur. Aynı zamanda daha suludurlar özelliğine göre daha serttir bu da besleyici özelliklerini artırır. C Vitamin seviyesinin organik yiyeceklerde yüzde 22 daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Organik sütteki esansiyel yağlar ise normal süttekinden yüzde 70 daha fazladır.

* Kimyasal maddelerle korunan gıdalara göre organik ürünler daha çok vitamin ve mineral içerir. Yeşil yapraklı bitkiler özel ambalajında ise organik olabilmeleri için klorlu suyla yıkanmamış olmaları gerekir. Bunun için, daha az kimyasal bir seçenek olan ‘modifiye atmosfer paketleme’ yöntemiyle paketlenirler (bu paketler yüksek konsantrasyonda karbondioksit, düşük seviyede oksijen ve çürümeyi geciktirici etilenler içerir. * Organik şeker ve yağlar, organik olmayan versiyonları kadar kalori içerirler. Yani organik olsun ya da olmasın, bu besinleri ölçülü tüketmeye özel göstermeliyiz.

* Organik et aldığınızda genetik olarak modifiye edilmemiş besinlere daha az maruz kalırsınız, çünkü bunlar hayvanların beslenmesinde kullanılmaz. Ama organik olarak elde edilen et her zaman antibiyotiksiz olmayabilir. Rutin olarak kullanılmasalar da, hayvan sağlığı için kullanılmış olabilirler.

*Organik olarak mevsiminde beslenmenin daha sağlıklı olduğunun birçok kanıtını sunuyor uzmanlar. Yağlar, kısıtlı şeker tüketimi ile çoğunlukla bitkisel beslenmeyi içeren Akdeniz Beslenme Modeli de bunlardan biri olarak tavsiye edliyor.

Dengeli beslenmek ve sağlığımızı korumak için:

Omega 3 (balık eti, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve cevizde) tüketimini arttırmak
Rafine şeker ve beyaz un tüketimini azaltmak
Probiyotiklerden zengin gıdaları tüketmek (kefir,ev yoğurdu gibi)
Tam tahıl un ve ekmek tüketmek
Renkli sebze ve meyve tüketmek
Doymuş yağı (hayvansal yağlar) azaltmak ve doymamış yağların(bitkisel yağlar)t üketimini arttırmak
Hepsi bir kalıptan çıkmış gibi görünen meyve sebzede uzak durmak

Doğal beslenme yöntemleri​mizde de yıllar içinde değişiklikler oldu

Özgür dolaşan hayvan ve hayvansal gıdalar, vitamin-mineralden zengin gıdalar la fermante süt gibi sağlıklı gıda tüketimine yöneldik. İnsanoğlu artık kıtlık ve açlık kavramlarından uzaklaşarak sofrasında kaliteli besinler olsun istiyor. Günümüzde beslenmedeki amaç sadece karın doyurmak değil, doyarken sağlığını korumak, yeniden kazanmak ya da daha sağlıklı hale gelmek, demek oluyor. Bunun neticesinde gıdanın içeriğiyle de yakından ilgilenerek nerdeyse uzmanlaşan tüketiciler gelecekteki gıda stratejilerini belirleyen ve üreticilere strateji belirleme konusunda kapı aralayan bir yol çiziyorlar.

Güncel yahut popüler bir akımdan fazlasını işaret eden yeni beslenme şekilleri bize yeni kavramlar sunmaya devam ediyor. Armuta sadece armut demek yeterli olmuyor. Onun organik mi, doğal mı, iyi tarım uygulamaları ürünü mü, yoksa konvansiyonel tarım ürünü mü olduğunu öğrenmek, gerçekte de ne yediğimizin ifadesini oluşturuyor. Kavramların çoğalması zaman zaman bilgi karmaşasına, doğru bilginin yanlış yorumlanmasına neden oluyor gibi görünse de; kilo kontrolü sağlamak, dengeli beslenmek, sevdiklerinize katkısız gıdalarla yemekler hazırlamak, çocuklarınızın gelişimine en iyi şekilde destek olmak için yiyeceklerimizde organik ürünlere yer verilmesinin büyük önem taşıdığının bilincindeyiz.

Organik gıdaların daha yüksek besin içeriğine sahip olduğuna ikna olmuş görünüyoruz. Bu gıdaların çevreye ve hayvanlara daha nazik olduğunu ve genetik olarak değiştirilmiş organizmaların (GDO’lar) veya GDO’lardan üretilen ürünlerin ışınlanması ve kullanımıyla tüketiciye ulaşan gıdalardan daha sağlıklı olduğuna inanan birçok uzman yanılmıyordur değil mi?

organikuretimbeslenme

 

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Yap

Sağlık

24 saatte 7 sağlıkçı koronavirüse yenildi!

Türk Tabipleri Birliği (TTB), yalnızca son 24 saatte koronavirüs kaynaklı 7 yeni sağlık çalışanı kaybının yaşandığını ilan etti.

Yayımlandı:

on

ttb ölenler 1 aralık

Sağlıkçılar koronavirüs karşısında yaşamlarını yitirmeye devam ediyor. Türk Tabipleri Birliği’nden yapılan açıklamada bir günde 7 sağlıkçının koronaya yenildiği duyuruldu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), yalnızca son 24 saatte koronavirüs kaynaklı 7 yeni sağlık çalışanı kaybının yaşandığını ilan etti.

TTB’den dün yapılan açıklamalarda, yedi sağlık emekçisinin salgın nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

İşte 1 gün içerisinde koronavirüsle en ön safta mücadele ederken hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarının listesi:

Ecz. İbrahim Nizam Çileli – Manisa

Dr. Gökhan Ercan – Adana-

Ecz. Tek. Hayri Tuna – İstanbul

Ahmet Temir – Gaziantep

Selver Kuşçu Ünal – Konya

Ferdane Bilgin – Hatay

Ahmet Yiğit – Bursa

Okumaya Devam Et

Sağlık

İBB açıkladı: İstanbul’da 1 günde 213 ölüm!

İBB Mezarlıklar Müdürlüğü, bugün İstanbul’da 213 kişi daha bulaşıcı hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Dün Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı resmi koronavirüs ölüm sayısı tüm Türkiye için 188 olarak açıklanmıştı.

Yayımlandı:

on

korona cenaze istanbul 1

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Müdürlüğü, dün gün içerisinde yalnızca İstanbul’da toplamda 213 kişinin bulaşıcı hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

İBB Mezarlıklar Müdürlüğü, bugün İstanbul’da 213 kişi daha bulaşıcı hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Dün Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı resmi koronavirüs ölüm sayısı tüm Türkiye için 188 olarak açıklanmıştı.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan Türkiye COVID-19 Hasta Tablosu’na yönelik güvensizlikler devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanan verilerin Sağlık Bakanlığı verilerini geçmesine ilişkin şunları söylemişti:

“Bizim daha önce de olduğu gibi ölüm belgesi var ve bunda ölüm şekli ile ölüm nedeni var. Ayrıca burada bulaşıcı hastalık bölümü var. Marttan önce bunun pek doldurulmadığını biliyoruz.

Enfeksiyon bulgusu olan her hastanın işlendiği yer bulaşıcı hastalıklardır. İkinci bölüm ise ölüm sebebidir. Covid ise covid, menenjit ise menenjit yazılıyor. Bakanlık olarak biz yapmıyoruz, hekimlerin doldurduğu kısım bu. Enfeksiyon belirtisi olan her hasta covid hastası mıdır?”

Okumaya Devam Et

Sağlık

30 Kasım 2020 Pazartesi Koronavirüs hasta sayısı tablosu!

Son dakika haberi… Bugün 6 bin 514 yurttaşın daha 30 Kasım koronavirüs hasta sayısına eklendiği bildirildi. Öte yandan bugün vaka sayısı da 31 bin 219 olarak açıklandı!

Yayımlandı:

on

30 kasım editli

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 188 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Öte yandan bugün vaka sayısı da 31 bin 219 olarak açıklandı!

Son dakika haberi… Bugün 6 bin 514 yurttaşın daha 30 Kasım koronavirüs hasta sayısına eklendiği bildirildi. Öte yandan bugün vaka sayısı da 31 bin 219 olarak açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 30 Kasım koronavirüs açıklaması ise şöyle…

Bugün tespit edilen 6.514 yeni hastamız var. Daha sıkı korunma ve daha sıkı tedbire ihtiyacımız var. Mücadeleyi birlikte sürdürmek zorundayız. Tedbirlere uyarak mücadeleye destek olun. http://covid19.saglik.gov.tr

TÜRKİYE TOPLAM KORONAVİRÜS HASTA SAYISI, KORONAVİRÜS ÖLÜM SAYISI BUGÜN

BUGÜNE KADAR TOPLAM 30 KASIM: 500 BİN 865 HASTA, 13 BİN 746 ÖLÜM

30 kasım editsiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 188 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER

Ana Sayfa - Gizlilik Politikası - Künye
Copyright © 2020 Antalya Siyaset Gazetesi | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.