Sosyal Medya

Sağlık

Sağlıklı Yaşamın Anahtarı, Organik Beslenme!

Doğada her şeyin bir dengesi, bir ahengi vardır. Her şey uyum içinde birbirini bağlıdır. Bir ürün mevsimsel döngüsünü tamamlar diğer ürün sofralarımıza hayat verir, sağlık katar.

Ekleme Tarihi:

-

organikbeslenmesaglik

Doğada her şeyin bir dengesi, bir ahengi vardır. Her şey uyum içinde birbirini bağlıdır. Bir ürün mevsimsel döngüsünü tamamlar diğer ürün sofralarımıza hayat verir, sağlık katar.

Doğada her şeyin bir dengesi, bir ahengi vardır. Her şey uyum içinde birbirini bağlıdır. Bir ürün mevsimsel döngüsünü tamamlar diğer ürün sofralarımıza hayat verir, sağlık katar.

Gıda güvenliği ve gıda kalitesi, dünyanın her yerindeki tüketiciler için öncelikli konuların başında geliyor; dolayısıyla ORGANİK ÜRÜN adı, şu an gıda sektöründeki en büyük güven aracı. Eskiden katkı maddelerinin, hormonların, koruyucu ve parlatıcıların, kimyasal kaplamalarla renk vericilerin olmadığı dönemlerde, tarlada kendi halinde yetişen her ürün organikti. Zaman değişti, genetik mühendisliği keşfedildi. Sonuç olarak nüfusun artması sebebiyle ürünlerin yapısı da değiştirildi. İyi Tarım uygulamaları ise Avrupa Birliği’ndeki market zincirlerinin tüketicinin yüksek kalıntı taşıyan ürünlere tepkisini gidermek amacıyla başlattığı ve üretim boyunca izlenebilirlik esasına dayanan, tüm dünyada yaygınlaşan bir üretim haline geldi.

Günümüz dünyası organik tarıma ve organik gıdaya yönelmiş durumda. Organik ürünler tüm dünyada milyar dolarlık pazar payına sahipler ve bu pazar her yıl yüzde 30 büyüme eğiliminde. Tüm dünyada organik gıda trendi giderek yükselmeye devam ederken, salgınla mücadele ettiğimiz şu günlerde insanlar daha sağlıklı ve daha doğal beslenmek istiyor. Günümüzde fastfood beslenme alışkanlıklarının yaygınlaşmasına rağmen, tüketiciler organik ve doğal beslenmeyi bir yaşam biçimi ve tercihi olarak görüyorlar. Kaldı ki, bugün bir çok uzman, dünyanın en büyük gıda sorunlarından olan obezitenin organik ürünlerin tercih edilmesiyle aşılalacağı görünüşüne sahipler.

Gıda ürünleri pazarlamasının en verimli yolu, organik olduklarını iddia etmeleri. Hemen akıllara şu soru geliyor. Bu ürünlerin ne kadarı organik? Organik Gıda kelimesi, genetiği değiştirilmemiş yiyecekler, üretimi ve işlenişi esnasında kimyasal ilaçlar ve antibiyotikler kullanılmamış ürünler için kullanılıyor. Organik çiftçilik metodu ise, hayvan gübresini kullanılması esasına ve toprağın kalitesini sağlamak için her yıl farklı ürün ekilmesine dayanıyor. Organik olmayan meyve ve sebzeler, çoğu zaman kimyasal gübreye, yiyecek katkı maddelerine, kanalizasyon atığı içeren çamura, hatta radyasyona ve kimyasallara maruz kalabiliyor. Bu durumda organik yiyeceklerin asıl yarar sağladıkları alan ‘içermedikleri’ şeylerde gizli oluyor.

Sertifikalı organik gıdalar, aslında katkı ve kimyasal maddelerden tamamen arınmış değiller; hatta Avrupa Birliği’nin izin verdiği toplam 290 maddeden 32’sine maruz kalma ihtimalleri de yüksek. Organik olduğu iddia edilen her ürünün, kanunen bir sembol ya da numara içermesi ve hükümet standartlarını karşılaması gerekli. Bazı süpermarketlerde, restoranlarda ve açık pazarlarda satılan birçok organik etiketli (ama sertifikasız) yiyecek, satıcıların iddialarına güvenmekle başbaşa bırakıyor tüketiciyi, yine de sattıkları yiyeceklerin organik olmama riskini göze alamayan büyük gıda şirketleri tüketici endişesini en aza indirmeyi hedefliyor. Organik ürünleri alırken ambalajının üzerindeki logolara dikkat etmeleri gerekir. Ambalajında Tarım ve Köyişleri Bakanlığını logosu ile Kontrol ve Sertifikasyon Firmasının logosu ve organik tarım esaslarına göre üretilmiştir yazısı bulunmalıdır.

Uzmanlar her besinin mevsiminde tüketilmesi gerektiğinin altını önemle çiziyorlar. Yeşil yapraklı bitkiler, sert kabuklu yemişler ve balıklarda bulunan çoklu doymamış iyi yağları tüketmektense, doymuş yağları ve işlenmiş karbonhidratları daha az tüketmenin hayat kurtacağını söylüyorlar. Bu gıdalar sadece kalp sağlığınızı iyileştirmekle kalmayıyor, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor, beyin bariyer performansınızı, cinsel sağlığınızı, hormonal dengenizin kontrol altına alınmasına, dengeli kilo kaybı ile karaciğer sağlığınızı destekleyen faktörleri içeriyor. Hem düşük kalorisi olmaları hem de doyurucu özellikleri ile, üzerine ekstra sos koyamadan yapılan salatalar, az haşlanmış sebzeler, koyu yapraklı yeşillikler, fasulyegiller, tam tahıllı seçenekler size en yüksek dereceli besin öğelerini sağladığı gibi, organik değeri açısından da besleyici özelliklerini koruyorlar.
Organik gıdalar özellikle ek gıdaya başlayan bebeklerde, çocukların gelişiminde, yaşlılıkta ve özel diyet uygulayanlarda sağlığın korunması açısından önemli bir yere sahip. Lezzeti ve besin değerleri bakımından farklı olan organik gıdaların diğer gıdalardan daha pahalı olmasının sebebi de bu kalite anlayışından kaynaklanıyor.

organikgidalar

Son yıllarda hayatımıza giren bir kelime detoks. Aslında detoks uygulamaları aşırı kaçtığında yetersiz beslenmeye yol açacacağı gibi vücudunuz ve sağlığınız için oldukça tehlikeli olabiliyor. Uzman hekimler, detox yerine dengeli ve mevsimsel beslenmenin vücudunuza yapacağınız en iyi arınma olduğunu belirtiyorlar.

Organik ürünlerle ilgili merak edilenler:

*Organik sebze ve meyveler büyümeyi hızlandıran katkılar kullanılmadığı için daha yavaş büyür,. Tatları ve kokuları daha yoğundur. Aynı zamanda daha suludurlar özelliğine göre daha serttir bu da besleyici özelliklerini artırır. C Vitamin seviyesinin organik yiyeceklerde yüzde 22 daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Organik sütteki esansiyel yağlar ise normal süttekinden yüzde 70 daha fazladır.

* Kimyasal maddelerle korunan gıdalara göre organik ürünler daha çok vitamin ve mineral içerir. Yeşil yapraklı bitkiler özel ambalajında ise organik olabilmeleri için klorlu suyla yıkanmamış olmaları gerekir. Bunun için, daha az kimyasal bir seçenek olan ‘modifiye atmosfer paketleme’ yöntemiyle paketlenirler (bu paketler yüksek konsantrasyonda karbondioksit, düşük seviyede oksijen ve çürümeyi geciktirici etilenler içerir. * Organik şeker ve yağlar, organik olmayan versiyonları kadar kalori içerirler. Yani organik olsun ya da olmasın, bu besinleri ölçülü tüketmeye özel göstermeliyiz.

* Organik et aldığınızda genetik olarak modifiye edilmemiş besinlere daha az maruz kalırsınız, çünkü bunlar hayvanların beslenmesinde kullanılmaz. Ama organik olarak elde edilen et her zaman antibiyotiksiz olmayabilir. Rutin olarak kullanılmasalar da, hayvan sağlığı için kullanılmış olabilirler.

*Organik olarak mevsiminde beslenmenin daha sağlıklı olduğunun birçok kanıtını sunuyor uzmanlar. Yağlar, kısıtlı şeker tüketimi ile çoğunlukla bitkisel beslenmeyi içeren Akdeniz Beslenme Modeli de bunlardan biri olarak tavsiye edliyor.

Dengeli beslenmek ve sağlığımızı korumak için:

Omega 3 (balık eti, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve cevizde) tüketimini arttırmak
Rafine şeker ve beyaz un tüketimini azaltmak
Probiyotiklerden zengin gıdaları tüketmek (kefir,ev yoğurdu gibi)
Tam tahıl un ve ekmek tüketmek
Renkli sebze ve meyve tüketmek
Doymuş yağı (hayvansal yağlar) azaltmak ve doymamış yağların(bitkisel yağlar)t üketimini arttırmak
Hepsi bir kalıptan çıkmış gibi görünen meyve sebzede uzak durmak

Doğal beslenme yöntemleri​mizde de yıllar içinde değişiklikler oldu

Özgür dolaşan hayvan ve hayvansal gıdalar, vitamin-mineralden zengin gıdalar la fermante süt gibi sağlıklı gıda tüketimine yöneldik. İnsanoğlu artık kıtlık ve açlık kavramlarından uzaklaşarak sofrasında kaliteli besinler olsun istiyor. Günümüzde beslenmedeki amaç sadece karın doyurmak değil, doyarken sağlığını korumak, yeniden kazanmak ya da daha sağlıklı hale gelmek, demek oluyor. Bunun neticesinde gıdanın içeriğiyle de yakından ilgilenerek nerdeyse uzmanlaşan tüketiciler gelecekteki gıda stratejilerini belirleyen ve üreticilere strateji belirleme konusunda kapı aralayan bir yol çiziyorlar.

Güncel yahut popüler bir akımdan fazlasını işaret eden yeni beslenme şekilleri bize yeni kavramlar sunmaya devam ediyor. Armuta sadece armut demek yeterli olmuyor. Onun organik mi, doğal mı, iyi tarım uygulamaları ürünü mü, yoksa konvansiyonel tarım ürünü mü olduğunu öğrenmek, gerçekte de ne yediğimizin ifadesini oluşturuyor. Kavramların çoğalması zaman zaman bilgi karmaşasına, doğru bilginin yanlış yorumlanmasına neden oluyor gibi görünse de; kilo kontrolü sağlamak, dengeli beslenmek, sevdiklerinize katkısız gıdalarla yemekler hazırlamak, çocuklarınızın gelişimine en iyi şekilde destek olmak için yiyeceklerimizde organik ürünlere yer verilmesinin büyük önem taşıdığının bilincindeyiz.

Organik gıdaların daha yüksek besin içeriğine sahip olduğuna ikna olmuş görünüyoruz. Bu gıdaların çevreye ve hayvanlara daha nazik olduğunu ve genetik olarak değiştirilmiş organizmaların (GDO’lar) veya GDO’lardan üretilen ürünlerin ışınlanması ve kullanımıyla tüketiciye ulaşan gıdalardan daha sağlıklı olduğuna inanan birçok uzman yanılmıyordur değil mi?

organikuretimbeslenme

 

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a commentLogin

Yorum Yap

Gündem

Sağlıkçıların Yıpranma Payına İlişkin Fahrettin Koca’dan Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlaması istemiyle CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan tarafından soru önergesi verildi. Önergede yanıtlanması istenen soru “yıpranma payının tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde revize edilmesine ilişkin” oldu.

Yayımlandı:

on

CHP Milletvekili

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaya sağlıkçıların yıpranma payı ile ilgili olarak soru önergesi verdi. Bakan Koca, öneriye yanıt verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlaması istemiyle CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan tarafından soru önergesi verildi. 

Önergede yanıtlanması istenen soru “yıpranma payının tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde revize edilmesine ilişkin” oldu.

Bakan Fahrettin Koca“Önümüzdeki süreçte bu konunun hükümetimiz tarafından yeniden gözden geçirilerek ihtiyaç duyulan alanlarda istihdam edilen sağlık çalışanlarının fiili hizmet zamlarına ilişkin olarak iyileştirmelerin yapılabileceği düşünülmektedir” dedi.

2018’de yapılan düzenlemeyi anımsatan Koca, “Kanun kapsamında sağlık meslek mensubu sayılan ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanlar fiili hizmet süresi zammı kapsamına alınmıştır. Önümüzdeki süreçte bu konunun hükümetimiz tarafından yeniden gözden geçirilerek ihtiyaç duyulan alanlarda istihdam edilen sağlık çalışanlarının fiili hizmet zamlarına ilişkin olarak iyileştirmelerin yapılabileceği düşünülmektedir” dedi.

Koca’nın yanıtını Cumhuriyet’e değerlendiren Sarıaslan, “Ben de koronayı çok ağır geçirdim. Hastanede de yattım. Oradaki sağlık çalışanları her şeyi hak ediyor. Biz, CHP olarak, kendilerine bir aylık ikramiye de verelim dedik ve bu konuda ısrarcıyız. Yıpranma payı konusunda da gece nöbete kalan çalışandan yemek getiren, onunla ilgilenen hasta bakıcısına kadar herkes bu haktan faydalanmalı” diye konuştu.

Fahrettin Koca

Bakan Koca Soru Önergesine Yanıt Verdi

Okumaya Devam Et

Gündem

2 Ocak 2021 Cuma Koronavirüs vaka sayısı tablosu!

Türkiye 2021 yılına yine can kayıpları ile girdi. 202 kişi daha bugün hayatını Koronavirüs’ten kaybetti. Vaka sayısında ve vefat sayısında düşüşler yaşanmaya başladı.

Yayımlandı:

on

Türkiye 2021 yılına yine can kayıpları ile girdi. 202 kişi daha bugün hayatını Koronavirüs’ten kaybetti. Vaka sayısında ve vefat sayısında düşüşler yaşanmaya başladı.

Son 24 saatte yapılan testlerin sonucuna göre 2 ocak 2021 tarihi itibarı ile bin 713 kişinin semptomlu, 11 bin 180 kişi semtompsuz olarak tespit edildi.

24 SAATTE 202 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Tabloda, haftalık oranlar ise hastalarda zatürre oranı yüzde 3,8, yatak doluluk oranı yüzde 49,1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68,1, solunum cihazına bağlı (ventilatör) doluluk oranı yüzde 36,2, ortalama temaslı tespit süresi 9 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 şeklinde aktarıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Bugün tespit edilen 1.713 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımızdaki düşüş devam ediyor. Kayıplarımızın daha da azalması en büyük beklentimiz. Aşılama programından başarıyla netice alana kadar tedbirlere ısrarla uymalıyız. Birlikte hareket edersek güçlüyüz.” dedi.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Son Dakika…Türkiye’de 15 Kişide Mutasyon Virüs Tespit Edildi

İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon virüs kısa sürede Avrupa’yı sarmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde 15 kişide ülkeye giriş yaparken tespit edildi kontrol altına alındı dedi.

Yayımlandı:

on

son dakika

İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon virüs kısa sürede Avrupa’yı sarmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde 15 kişide ülkeye giriş yaparken tespit edildi kontrol altına alındı dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, açıklamasında şunları belirtti:

  • Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı.
  • Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.
  • İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır.
  • İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.
  • Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda Mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER