Sosyal Medya

Ekonomi

Tiryaki İçiyor Devlet Kazanıyor!

Gerçek Gündem Yazarı SABRİ ARPAÇ Yeni Vergiler ile ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Yazısında verileri paylaşan Sabri Arpaç, Tiryakiler üzerinden alınan vergileri okuyucularına açıkladı. Yazısında TÜİK verilerindeki çelişkilere de dikkat çekerek “Tiryaki İçiyor Devlet Kazanıyor” dedi.

Ekleme Tarihi:

-

alkol sigara vergi zam

Gerçek Gündem Yazarı SABRİ ARPAÇ Yeni Vergiler ile ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Yazısında verileri paylaşan Sabri Arpaç, Tiryakiler üzerinden alınan vergileri okuyucularına açıkladı. Yazısında TÜİK verilerindeki çelişkilere de dikkat çekerek “Tiryaki İçiyor Devlet Kazanıyor” dedi.

Kaynak:https://www.gercekgundem.com/yazarlar/sabri-arpac/2352/alkol-ve-sigaraya-zam-tirkayi-iciyor-devlet-kazaniyor

İşte Saraç’ın o yazısı:

Yeni yıla zamlar ve zamlı vergilerle girmiştik. Pandemi döneminde de bu zamlar devam etti. Her taraf ateş pahası. Her türlü alkollü ve alkolsüz içkilere Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre son bir yılda yüzde 15.08 oranında artırıldı. AKP karşıtlarını, yaşam tarzı üzerinden dizayn etmeye çalışıyor. Daha önce de bu köşede yazdığım gibi ‘’tiryaki içiyor Devlet kazanıyor!’’ Halkın ve gençlerin ‘’oy moy yok’’ ihtarı karşısında inançlı temiz Anadolu insanının dini inancını istismar ederek seçmenini konsolide etmeye çalışıyor. Ama çabası boşuna!

18 LİRAYA SATILAN SİGARANIN VERGİSİ 15 LİRA 45 KURUŞ

Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12/3 maddesine göre; Cumhurbaşkanı’nca daha önce belirlenen vergi tutarları, TÜİK tarafından ilan edilen ÜFE oranında arttırılarak fiyatlara yansıtılmaktadır.

Alkollü, alkolsüz ve sigara ve benzeri tütün ürünlerine ilki Temmuz 2019 da yüzde 8.1, oranında, ikincisi Temmuz 2020’de yüzde 6.98 oranında olmak üzere 12 aylık zaman diliminde toplam yüzde 15.08 oranında ÖTV zammı yapıldı. ÖTV üzerinden ayrıca KDV alındığı yani verginin de vergisi alındığı için zam oranı yüzde 18’e yaklaşmaktadır.

Tamamı yabancı isimli olan, Türkçe isimli olanlarınsa yabancılara satılan sigaralar da dahil olmak üzere onlarca sigara markası çeşitli fiyatlarla satılıyor. Kaçak satılan yabancı sigaralar ise cabası…

Şimdi gelin bir paket sigarada ne kadar vergi var onu birlikte hesaplayalım.

Sigara içme alışkanlığına duçar olmuş bir yurttaşımız market kasasının üstündeki dolaptan 18 TL verip bir paket sigara aldığında; 12 lira 14 kuruş özel tüketim vergisi, 3 lira 31 kuruş da katma değer vergisi olmak üzere toplamda 15 lira 45 kuruş vergi ödemektedir.

Vergileri saymazsak sigaranın kâğıdı, tütünü, işçiliği ve bayi karı da dahil bir paket sigaranın maliyeti sadece 2 lira 55 kuruştur etmektedir.

Günde bir paket 18 TL’lik bir sigara içen bir tiryakinin 1 yılda Devlete ödediği ÖTV+KDV 5 bin 639 lira 25 kuruş etmektedir. Dedik ya ‘’tiryaki içiyor Devlet kazanıyor!’’

En ucuzu 14 liraya satılan sigara paketinin 10 lira 01 kuruş özel tüketim vergisi, 2 lira 68 kuruş da katma değer vergisi etti mi 12 lira 69 kuruş. Bu en ucuz sigara paketi vergiler olmasaydı dar gelirli yurttaşımız yalnızca 1 lira 31 kuruş ödeyecekti.

Yukarıda örneklediğimiz iki paket sigaranın vergisi, fiyatının 10 katından fazla! El insaf!

Bir an için insan sağlığına zararı nedeniyle bu tür ürünlerin bir miktar yüksek vergilerle caydırıcı olması kabul edilebilir; ama ‘’Vur dedikse öldür demedik!’’ Diye de bir halk sözümüz vardır.

Bırakmak isteyip de bir türlü bırakamadığı, sağlığına, aile bütçesine zararlı bir paket sigaranın vergisi de sigara bedelinin on katından fazla olması AKP’nin halka reva gördüğü bir zülümdür!

GELELİM ALKOLLÜ İÇKİYE BETERİN BETERİ BURDA!

Turpun büyüğü heybede! Alkollü içkide daha da beterin beteri. Muhafazakâr seçmene; ‘’Bak biz içkiye nasıl zam yapıyoruz.’’ Şark kurnazlığından başka bir şey değildir.

Gelelim hesaplamalara: 50’lik bir kutu bira 12 lira dolaylarında satılıyor. Ürün fiyatı 5 lira 06 kuruş, ÖTV’si 5 lira 11 kuruş, KDV ise 1 lira 83 kuruş toplamı toplam vergisi 6 lira 94 kuruş etmektedir. Vergisi fiyatından fazla!

70’lik rakının bayi karı dahil fiyatı 48 lira ÖTV’si 87 lira 97 kuruş, KDV’si 24 lira 48 kuruş toplam vergisi 112 lira 45 kuruş satış fiyatı ise 160 liraya satılmaktadır.

48 liralık bir 70’lik rakının ÖTV+KDV’si toplamı 112 lira yani ürün fiyatının üç katına yakın bunun bir de bayi ve restorantta kârla satıldığı ve bunun da gelir/kurumlar vergisi var. Oh ne âlâ! Altta kalanın canı çıksın!

Alkol derecesi yüksek içkilerde de vergi daha da yüksektir.

İktidar yasaklarla, aşırı zamlarla yaşam tarzı yaşam tarzı kendine benzemeyeni cezalandırıyor. 4’ncü Murat uygulamalarının Bekri Mustafa fıkralarına konu olduğu gibi uygulamalarla; yasaklarla, cezalarla bir toplum dizayn etmeye çalışmanın ne kadar beyhude olduğu zamanla çıkacak amma halk ezilmeye devam edilecek, ülke ekonomisi özellikle turizm bu uygulamadan olumsuz etkilenecektir.

Yani bir turizm ülkesi olan Türkiye’nin alkollü içkilere karşı bu din dalkavukluğu ile iki oy için bütün ülke ekonomisi feda edilmektedir. Kendi ülkesinde 5 Euroya içtiği şarabı Türkiye’de 30 Euroya içerse bir daha Türkiye’ye gelir mi?

İçkinin de sigaranın da tüketilmesi elbette ki zararlı bir alışkanlıktır ama yasaklarla zam ve cezalarla değil eğitim ve tedavi ile bıraktırılacak bir alışkanlıktır. Ayrıca da bütün Dünya’da yaygın bir kullanım alanı olan bu ürünlerin ekonomik değeri de ortadadır.

Ege’nin, Ak Denizin, Kara Denizin, Anadolu’nun üzümünü, tütününü endüstriyel olarak işleyip alkolü ve alkolsüz içki ve tütün ürünü yapmayan Türkiye’nin yabancı sigara ve içkiler üzerinden ezici vergilerle yetinmesi üreticinin köylünün ve de tüketicinin cezalandırılması değil de nedir?

Ekonomi

CHP: Emekli Maaşları En Az Asgari Ücret Zammı Kadar Arttırılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Emekli maaşlarına zam yapılması için kanun teklifini Meclis’e sundu. En az Asgari Ücrete yapılan zam kadar olmasını istedi.

Yayımlandı:

on

Meclis Konuşmazı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Emekli maaşlarına zam yapılması için kanun teklifini Meclis’e sundu. En az Asgari Ücrete yapılan zam kadar olmasını istedi.

Veli Ağbaba emeklilere yapılacak zammın en az asgari ücrete yapılan oranlarda olmasını talep etti. Elektrik, doalgaz, kira ödemeleriyle boğuşan emeklilerin virüsten ölmezse açlıktan ölecekler dedi.

Emeklilerin hemen hepsi yoksulluk seviyesinin de altında olduğunu ifade eden Veli Ağbaba, ”Bakalım ne kadar zam yapacaklar, emekli enflasyonun altında ezildi. Emekli aylıkları eridi” dedi.

Meclise teklifi sunan Ağbaba “Asgari ücret alan çalışanlar yaşam savaşı verirken, emeklilerin hemen hepsi yoksulluk seviyesinin altında yaşamını sürdürmektedir. Bu gidişle virüsten ölmeyen emekliler de açlıktan ölecek” dedi.
Koronavirüs’ün en çok etkilendiği kesim emekliler ve yaşlı insanlar olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bir yandan Covid-19 yüksek risk grubunda olmaları, bir yandan da düşük gelirleri nedeniyle en kırılgan toplumsal gruplardan birini emekliler oluşturmaktadır. Hastalığa yakalanmamak için dengeli beslenmeleri gereken belli yaş grubundaki insanlar, gelir düşüklüğü nedeniyle dengeli beslenmeyi bırakın açlıkla mücadele edecek durumdadır. Evden çıkmayın denilen yaşlıların bu gidişle evden sadece ölüsü çıkacak.”

Veli Ağbaba: Emekli Maaşlarına En az Asgari Ücret kadar Zam oranında olmalı

‘PİNPON TOPU İLE HESAPLAYIP HEPİMİZLE DALGA GEÇİYORLAR’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son 1 yıl içerisinde gıdadaki artışı aktaran Ağbaba, “Madde sepetine göre mercimeğin fiyatı yüzde 59, yumurtanın fiyatı yüzde 76, ayçiçek yağının fiyatı yüzde 34, kuru fasulyenin fiyatı yüzde 35, makarnanın fiyatında yüzde 19 artmış. Gıda fiyatları böyle artarken enflasyonu pinpon topundan hesaplıyorlar. Hepimizle dalga geçiyorlar” diye konuştu.

DUL, YETİM MAAŞLARI DA ARTIRILMALI

Temelden bir sosyal güvenlik reformu yapılması gerektiğini söyleyen Ağbaba, acil bir önlem olarak en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesinin gerektiğini vurguladı.

Ağbaba teklifinde, emekli aylıklarına göre hesaplanan dul ve yetim haksahibi aylıklarının da bu oranda artırılmasını öngörürken, salgın sürecinde emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara çare olabileceğini ifade etti.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Yeni Yıla Yeni Zamlarla Girildi. Elektrik Yüzde 6 Doğalgaz Yüzde 1

Koronavirüs ve ekonomik sıkıntılarla yeni yıla borçlu ve yoksun şekilde giren vatandaş, zamlarla gözlerini açtı. 2021 yılında zam yağmuru başladı. 

Yayımlandı:

on

Elektrik Zammı

2021 yılına borçlu ve yoksul giren vatandaş, yılın ilk saatinde zamlara uyandı. Elektrik yüzde 6 Doğalgaz ise yüzde 1 zamlandı. Köprülerde bu oran yüzde 25 oldu.

Koronavirüs ve ekonomik sıkıntılarla yeni yıla borçlu ve yoksun şekilde giren vatandaş, zamlarla gözlerini açtı. 2021 yılında zam yağmuru başladı. 

Emlak vergisi ve vergilerde artan zam oranları ile yeni yılın tadı daha başlamadan kaçtı. Her yıl geleneksel bir hal alan zam furyası bu sefer borçlu ve yoksul vatandaşın daha da zor zamanlar geçireceği aşikar.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ YÜZDE 9.11 ZAM OLDU

Araçları olan vatandaşlar açısından uygulanacak zam oranı yüzde 9.11 civarında artış yapıldı.

1-3 yaş aralığında olan otomobillerin  silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 964 liradan 1051 liraya 1301 – 1600 cc arasında olan otomobiller için MTV, 1678 liradan 1830 liraya,

1601 – 1800 cc arasında olanlar için 2 bin 964 liradan 3 bin 234 liraya,

1801 – 2000 cc arasında olanlar için 4 bin 670 liradan 5 bin 95 liraya 

2001 – 2500 cc arasında olanlar için ise 7 bin 3 liradan 7 bin 640 liraya yükseldi.

ENERJİ’DE YÜZDE 14 ZAM YAPILDI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2021’de elektrik ve doğalgazda uygulanacak hizmet bedellerini açıkladı. Kesme-bağlama hizmetlerinde indirim yapan EPDK, diğer tüm hizmetlerde yaklaşık yüzde 14 zam yaptı.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZA ZAM

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) yeni tarifesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve fonlar dahil ortalama yüzde 6 artışa gidildi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), ocak ayına ilişkin tarife tablosunu internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, aralıkta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000 metreküp doğal gaz için 1264 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri için ise 1414 lira olarak belirlendi.

EMLAK VERGİSİ’NE YÜZDE 4.55

Bina, arazi ve arsalar için her yıl ödenmek zorunda olan emlak vergisi için 2021’de geçerli olacak zam oranı 4.55 artış uygulanacak.

CEP TELEFONU ABONELİĞİ İLK TESİSİNE YÜZDE 9.11

Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde alınan maktu vergi tutarı yeniden değerleme oranı (yüzde 9.11) nispetinde artırıldı. Bu kapsamda tahsil edilen maktu vergi tutarı 2021 yılı için 86 TL olarak belirlendi.

1 YILLIK PASAPORT 332 TL, EHLİYET HARCI 820 TL

2020’de 751,70 lira olan B sınıfı ehliyet harcı 2021 yılında 820,10 liraya çıktı. A sınıfı ehliyet harçları ise 249,30 liradan 272 liraya yükseldi.

Yeni yılda pasaport ve ehliyet dahil bazı vergi ve harç tutarlarında, yüzde 9,11 zam yapıldı. Yapılan yeni zamlara göre pasaport harçları da 1 Ocak’tan itibaren şu şekilde belirlendi:

Süresi 6 ay olanlar için 227,20 lira,
1 yıl olanlar için 332,10 lira,
2 yıl olanlar için 542,20 lira,
3 yıl olanlar için 770,20 lira
3 yıldan fazla süreli olanlar için 1085,40 lira.

MAHKEMEYE BAŞVURU HARCI 27.20 TL’DEN BAŞLAYACAK

Gelecek yıl mahkemeye başvurma harçları 27,20 liradan, icraya başvurma harçları 59,30 liradan başlayacak. İflasın açılması veya konkordato isteğiyle masaya katılma harcı 97,70 lira olacak.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

1 Ocak 2021 gram, çeyrek, tam altın fiyatları!

Altında fiyatlarda yılın ilk haftasında büyük değer kaybı dengelendi. Altın anlık olarak 452 TL’ye yakın seyrediyor. İşte gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları!

Yayımlandı:

on

1 ocak altın 1

Bugün 1 Ocak Cuma gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 1 Ocak Cuma piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Altında fiyatlarda yılın ilk haftasında büyük değer kaybı dengelendi. Altın anlık olarak 452 TL’ye yakın seyrediyor. İşte gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları!

Son dönemin güvenilir yatırım araçlarından olduğu düşünülen altının Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası, Joe Biden’ın başkan seçilmesi, Merkez Bankası’nda yapılan değişiklikler ve BDDK’nın SWAP hamlesi sonrası nereye evrileceği merak konusuydu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta alınan faiz arttırımı kararı ile altın ve döviz fiyatlarında ani düşüş görülmüştü.

Altın fiyatları düşermi çıkarmı yükselirmi artarmı 2021?

ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE DURUMDA 1 OCAK 2021?

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcıların gündem maddesi olan altının çizdiği grafikte bugün de 452 TL’nin üzerinde işlem görmeye başladı. Altında gerileme ve değer kaybı sürüyor. Geçtiğimiz haftalardaki düşüşü toparlaması zor görünüyor. Bu eğilimde hızla değişiklik yaşanabilir. Gram altında tarihi günler yaşanıyor.

ALTIN YÜKSELİR Mİ SON DAKİKA! 1 OCAK 2021 UZMAN YORUMU!

Uzmanlar bu dönemde altına yatırım yapılmasını riskli bularak Türkiye’deki ve dünyadaki siyasal ve ekonomik gelişmelerin büyük dengesizliklere gebe olduğu hatırlatıyorlar. Birçok uzman ise kısa vadede riskli görülen altın fiyatları uzun vadede kar sağlayacağını iddia ediyor.

1 ocak altın 2

Bugün 1 Ocak Cuma gününde altın ne kadar oldu?

ATA ALTIN FİYATI

Alış: 3.026,70

Satış: 3.052,00

CUMHURİYET ALTIN FİYATI

Alış: 3.004,00

Satış: 3.049,00

GRAM ALTIN FİYATI

Alış: 452,85

Satış: 452,98

YARIM ALTIN FİYATI

Alış: 1.473,70

Satış: 1.496,30

ÇEYREK ALTIN FİYATI

Alış: 736,80

Satış: 750,40

TAM ALTIN FİYATI

Alış: 2.898,12

Satış: 2.957,40

22 AYAR BİLEZİK FİYATI

Alış: 410,36

Satış: 426,23

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER