Sosyal Medya

Gündem

TTB’den çarpıcı Covid-19 Raporu

Türk Tabipler Birliği (TTB), COVID-19 pandemisiyle ilgili hazırladıkları dört aylık raporu paylaştı.

Ekleme Tarihi:

-

ttblogo

Türk Tabipler Birliği (TTB), COVID-19 pandemisiyle ilgili hazırladıkları dört aylık raporu paylaştı.

Türk Tabipler Birliği (TTB), COVID-19 pandemisiyle ilgili hazırladıkları dört aylık raporu paylaştı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, TTB COVID-19 İzleme Grubu üyeleri Prof. Dr. Kayıhan Pala ile Prof. Dr. Özlem Azap katıldıkları ve Video konferans yöntemiyle geçtiğimiz gün düzenledikleri basın toplantısının raporunu yayınladı.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) hazırladığı rapora göre, Almanya’nın sağladığı fonla Türkiye’ye milyonlarca koruyucu ekipman gönderildi. TTB, Sağlık Bakanlığı’ndan ekipmanları ne yaptığını açıklamasını istedi.

Hazırlanan raporda, normalleşmeye geçilen 1 Haziran’dan itibaren olguların artmaya başladığı belirtildi. Prof. Pala, birinci dalganın Türkiye’de devam ettiğine dikkati çekerek “Türkiye’de salgının etkisi halen sürüyor. Özellikle 1 Haziran’dan sonra hem olgu hem de yoğun bakımda yatan hasta sayısında artış olduğu görülüyor. Bu salgının yaratacağı olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek için salgın sırasında yurttaşa indirgenmiş sorumluluklar yerine hükümet, yerel yönetim ve bütün kurumların çaba göstermesi önemlidir” diye konuştu.

Prof. Dr. Azap, Sağlık Bakanlığının 1 Temmuz 2020’den itibaren haftalık olarak yayınlamaya başladığı “COVID-19 Türkiye Durum Raporu”na da atıfta bulundu. Bakanlığın raporunda 28 günlük süreçte 100 bin nüfustaki 77,1’lik insidans oranıyla Güneydoğu Anadolu bölgesi birinci sırada yer alıyordu ve 12 katlık bir artış söz konusuydu. Prof. Azap, “Grafiklerden anlaşıldığı üzere günlük hayatta pek de sözünü etmediğimiz Güneydoğu Anadolu’da büyük bir sıkıntı olduğu anlaşılıyor” yorumunda bulundu.

1,7 milyon dolarlık ekipman nerede?

Raporda, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) paylaştığı bilgilere de yer verildi. Buna göre DSÖ, 30 Haziran’da, Alman hükümetinin sağladığı 1,7 milyon dolarlık fonla alınan milyonlarca maske, eldiven, gözlük ve diğer koruyucu malzemeyi Türkiye’de sağlık çalışanlarına yardım amacıyla gönderdi.

Prof. Pala, DSÖ’nün yaptığı milyonlarca koruyucu ekipman yardımının nereye aktarıldığında dair bakanlıktan herhangi bir açıklama yapılmadığını, konuyla ilgili bilgi edinmeye çalıştıklarını, ancak başarılı olamadıklarını söyledi. Pala şöyle konuştu: “Milyonlarca ekipmanın nereye dağıtıldığı çok önemli. Çünkü o tarihlerde meslektaşlarımızdan bize ve diğer kurumlara ulaşan yakınmalar, kişisel koruyucu ekipman gereksiminin tamamen karşılanamadığı yönündeydi. “ ifadelerini kullandı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Adıyaman da Eylül ve Ekim aylarında pandeminin pik yapabileceğini, üzerine influenza/grip eklendiğinde Türkiye’de çok büyük sorun çıkabileceğini söyledi. Grip aşılarının genelde Eylül ayında getirtildiğini belirten Adıyaman, “Bu aşıları bulmakta sorun yaşanabilir. Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum, bu aşıların temini için bir an önce çalışma yapılması ve vatandaşlara ücretsiz olarak uygulanması gerekiyor” diye konuştu.

Gündem

Beşiktaş’tan Şok Açıklama: Milletvekili Locayı Bastı İki Arkadaşımızı Yumrukladı

Kayseri’de üç puanı alan Beşiktaş’tan şok açıklama geldi. Yönetici Adnan Dalgakıran bir Milletvekili ve kardeşi tarafından locamız basıldı ve 2 arkadaşımız yumruklandı.

Yayımlandı:

on

Beşiktaş Yöneticisi

Kayseri’de üç puanı alan Beşiktaş’tan şok açıklama geldi. Yönetici Adnan Dalgakıran bir Milletvekili ve kardeşi tarafından locamız basıldı ve 2 arkadaşımız yumruklandı.

Kayseri’de deplasmanda maç yapan Beşiktaş Kayseri’ye 2 gol atarak 3 puanı aldı ve liderlik koltuğuna oturdu. Maç sonunda bir açıklama yapan Beşiktaş yöneticisi Adnan Dalgakıran şu açıklamayı yaptı.

“Burası Patagonya değil. Milletvekili ve kardeşi tarafından locamız basıldı ve iki arkadaşımız yumruklandı. Bu tür saldırılarda bulunanlar mutlaka cezalandırılmalı. Takipçisi olacağız.” dedi

Maç sonunda açıklamaları ile gündeme oturan Dalgakıran sözlerini şöyle sürdürdü “Milletvekili ve kardeşinden şikayetçi oluyoruz. Kamera kayıtlarını istedik. Ülkenin parlementosunda bu ülkenin insanlarını temsil eden insanlar loca basıp adam dövmeye kalkarsa, bu camia bunun hesabını sorar.”

Locayı bastığı iddia edilen milletvekilinin kim olduğu ise açıklanmadı.

Okumaya Devam Et

Gündem

3 Ocak 2021 Koronavirüs Vaka Sayısı Tablosu

Koronavürüs testleri son 24 saatte 3 Ocak 2021 tarihi itibariyle 1 bin 515 kişinin septomlu, 9 bin 877 kişinin semptomsuz olarak koronavirüse yakalandığı belirlendi.

Yayımlandı:

on

3 ocak Koronavirüs Tablosu

Koronavirüs nedeni ile Türkiye’de bugün 193 kişi daha hayatını kaybetti. 9 bin 877 kişide yeni virüse yakalanan kişi sayısı olarak tespit edildi.

Koronavürüs testleri son 24 saatte 3 Ocak 2021 tarihi itibariyle 1 bin 515 kişinin septomlu, 9 bin 877 kişinin semptomsuz olarak koronavirüse yakalandığı belirlendi.

Son 24 saatte 193 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Fahrettin Koca yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün tespit edilen 1.515 yeni hastamız var. Uzun bir aradan sonra vaka sayısı 10.000’in altına indi. Kısıtlamalara ve test talebindeki düşüşe bağlı olarak vaka sayıları beklenenden fazla gerilese de bunu kalıcı hale getirmek elimizde. Birlikte güçlüyüz.”

Okumaya Devam Et

Gündem

Rektörlük Seçimi İçin Yasa Teklifi Meclis Gündemine Getirilmiyor

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı’nın doğrudan Rektör atamasına tepkisini göstererek, Rektör belirleme sürecinin geri getirilmesini istiyor.

Yayımlandı:

on

CHP Milletvekili

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı’nın doğrudan Rektör atamasına tepkisini göstererek, Rektör belirleme sürecinin geri getirilmesini istiyor.

CHP’li vekilin TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin yasalaşması halinde, KHK ile kaldırılan rektörlük seçimleri uygulaması geri getirilecek.

En son Türkiye’nin en köklü Üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak AKP’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nu ataması tepkilere neden oldu.

Yapılan antidemokratik bir uygulama olduğunu belirten CHP’li Mahmut Tanal,  akademisyen ve öğrencilerden en çok oyu alan kişinin rektör olmasını öngören kanun teklifini meclis bir türlü gündeme almıyor.

CHP’li Mahmut Tanal, Akademisyenler ve öğrenciler oy versin diyor.

Bununla ilgili olarak Meclise bir kanun teklifi getirdiklerini açıklayan Tanal, seçimler demokratik değil rektörlük seçimlerinin geri getirilmesi gerekli diyor.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın imzasını taşıyan yasa teklifi, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda tozlu raflarda bekletiliyor.

Yasa Teklifi

Rektör Seçimi İle İlgili Yasa Teklifi Meclise Getirilmiyor

AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLERDEN EN ÇOK OYU ALAN KİŞİ REKTÖR OLACAK

Mahmut Tanal’ın hazırladığı teklif içeriğinde, üniversitelerde rektörün belirlenmesi sürecine öğretim üyelerinin ve öğrencilerin etkin katılımının sağlanması amaçlanıyor. CHP’li vekilin TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinin yasalaşması halinde, KHK ile kaldırılan rektörlük seçimleri uygulaması geri getirilecek.

Teklifte yer alan seçime ilişkin süreç öğrencilerden en yüksek oyu alan hoca rektör adayı olarak belirlenecek. Üniversitenin öğretim üyeleri de kendi arasında bir rektör adayı belirleyecek. Bir diğer aday ise YÖK tarafından belirlenecek. Bu 3 rektör adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilecek.

Ancak hem öğretim üyelerinin yaptığı seçimden hem de öğrencilerin yaptığı seçimden mevcut oyların salt çoğunluğunu alan bir aday olursa bu kişi Cumhurbaşkanı tarafından rektör olarak atanacak. Yani akademisyen ve öğrencilerin en çok beğendiği Profesör ünvanına haiz hoca, üniversitenin rektörü olacak.

ÖĞRENCİLERE GÜVENİLMESİ LAZIM

Dünyada Akademik başarıya ulaşmış üniversitelerin, öğrencilerin fikirlerine verdiği değerin yüksekliğiyle dikkat çektiğini belirterek, Ülke yönetimi ve ticari faaliyetlerde görev alacak kişilerin yetiştirilmesi sürecinde öğrencilere güvenilmesini ifade etti.

CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın gerekçesinde ise; “Üniversitelerin demokratik bir ortam kazanabilmesi için öğrencilerinin, personelinin, akademisyenlerinin fikrini soran, bu fikirlere kıymet veren üniversite ortamlarının oluşturulması gerekmektedir” denildi.

DEMOKRATİK BİR SEÇİM SÜRECİ

Tasarıda antidemokratik uygulamaların kalkacağı doğrudan atama yolu yerine hem öğrenci hem akademisyenlerin yapacakları seçimlerin son derece demokratik bir yol olduğu ifade edildi.

Gerekçede ayrıca söz konusu kanun teklifi ile hem öğrencilerin hem de öğretim üyelerinin oylarının salt çoğunluğu almak gibi bir başarı göstermiş akademisyenlerin doğrudan rektör olarak atanmasının düzenlendiği hatırlatılarak, “Böylelikle hem akademisyenlerin hem de öğrencilerin fikirleri daha da önemli bir konuma gelmektedir” ifadelerine yer verildi.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER