Sosyal Medya

Ekonomi

Ucuz araba alma yolları! Neredeyse yarı fiyatına…

Aynı aracı çok daha ucuza, neredeyse yarı fiyatına almak ister misiniz? Üstelik genç modeller ve efsane markalar… Bu yöntemi deneyebilirsiniz! İşte detaylar…

Ekleme Tarihi:

-

ikinci el araç 1

Aynı aracı çok daha ucuza, neredeyse yarı fiyatına almak ister misiniz? Üstelik genç modeller ve efsane markalar… Bu yöntemi deneyebilirsiniz! İşte detaylar…

Son dönemde kolay yoldan alınan krediler ve sıfır araç üretiminin koronavirüse bağlı olarak durma noktasına gelmesi üzerine ucuza araç almak istiyorum ne yapmalıyım tarzında sorular sıkça gündeme gelir oldu.

Sıfır ve ikinci el otomobil fiyatları yükseliş yaşarken pert otomobillere de talep artmaya başladı. Kazalı halde satılan pert otomobiller kaza durumlarına göre rayiçlerinin neredeyse yarı fiyatına satılıyor. Ucuza pert otomobil alıp tamir ettirip kullanmak isteyenler de bu durumu değerlendiriyor.

Pert otomobil alırken mekanik hasarın az olmasına, aracın şaselerinde sorun olmamasına ve airbaglerinin tamirinin düzgün yapılıp yapılmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Pert otomobil alırken yanınızda tamirciyle gidip tamir masrafının da fiyatını almanız menfaatinize olacaktır. Tamir masrafı yüksek olan araçlardan uzak durmanız gerekiyor.

fiat egea

Fiat Egea 2018 model dizel

PERT ARAÇ FİYAT LİSTESİ, PERT ARAÇ SORGULAMA!

Fiat Egea 2018 model dizel

Pert fiyatı: 88000 lira

Rayiç fiyat: 130000 lira

Citroen C-Elysee 2017 model dizel

Pert fiyatı: 75000 lira

Rayiç fiyatı: 107000 lira

ikinci el araç 3

Dacia Sandero 2019 model benzinli

Dacia Sandero 2019 model benzinli

Pert fiyatı: 77900 lira

Rayiç fiyatı: 125000 lira

Ford Fiesta 2016 model dizel

Pert fiyatı: 109500 lira

Rayiç fiyatı: 140000 lira

ikinci el araç 4

Honda Civic 2016 model benzinli otomatik

Honda Civic 2016 model benzinli otomatik

Pert fiyatı: 165500 lira

Rayiç fiyatı: 200000 lira

Opel Insignia 2016 model dizel otomatik

Pert fiyatı: 117500 lira

Rayiç fiyatı: 200000 lira

ikinci el araç 5

Peugeot 301 2020 model dizel

Peugeot 301 2020 model dizel

Pert fiyatı: 109500 lira

Rayiç fiyatı: 150000 lira

Renault Megane 2018 model dizel otomatik

Pert fiyatı: 161000 lira

Rayiç fiyatı: 200000 lira

ikinci el araç 6

Hyundai Accent Blue 2016 model dizel otomatik

Hyundai Accent Blue 2016 model dizel otomatik

Pert fiyatı: 89750 lira

Rayiç fiyatı: 130000 lira

Volkswagen Passat 2017 model dizel otomatik

Pert fiyatı: 174800 lira

Rayiç fiyatı: 260000 lira

ikinci el araç 7

Fiat Linea 2013 model dizel

Fiat Linea 2013 model dizel

Pert fiyatı: 48500 lira

Rayiç fiyat: 75000 lira

Reklam
Bir yorum bırakın

You must be logged in to post a commentLogin

Yorum Yap

Ekonomi

25 Ekim 2020 Pazar gram, çeyrek, tam altın fiyatları!

Bugün 25 Ekim Pazar gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 25 Ekim Pazar piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Yayımlandı:

on

altın 25 ekim 1

Altın fiyatları PPK’nın yeni kararlarına dair beklenti yaşadığı düşüş sonrası iki gündür yükselişte. Bugün de sabah saatlerinden itibaren fiyatlar yüzde 0.20 oranla artmaya devam ediyor.

Bugün 25 Ekim Pazar gününde altın ne kadar oldu? Bugün gram, çeyrek, tam altın fiyatları belli oldu. Altında milyonlarca küçük ve orta yatırımcı 25 Ekim Pazar piyasalarda altının ne kadar olduğunu merak ediyor.

Altının gramı 486,78 Türk Lirası belirlenirken fiyatlarda PPK’nın faiz arttırımına gitmemesi etkili oldu. Son dönemin güvenilir yatırım araçlarından olduğu düşünülen altının ilerleyen günlerde nereye evrileceği merak konusu iken TCMB’nin faiz arttırımı kararı almaması, döviz ve altın fiyatlarında bugün de büyük yükselişin yaşanmasına neden oldu. Altın fiyatları düşermi çıkarmı yükselirmi artarmı 2020?

ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE DURUMDA 25 EKİM 2020?

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcıların gündem maddesi olan altının çizdiği grafikte bu sabah saatlerinden itibaren altın fiyatları tarihi oranlarda yükselişini sürdürüyor. Gram altın, dün sabah saatlerinden itibaren seviyesini korumaya devam ediyor.

altın 25 ekim 2

Altın fiyatları PPK’nın yeni kararlarına dair beklenti yaşadığı düşüş sonrası iki gündür yükselişte.

ALTIN DÜŞER Mİ SON DAKİKA! 25 EKİM 2020 UZMAN YORUMU!

Uzmanlar bu dönemde altına yatırım yapılmasını riskli bularak küresel bir salgın krizi olduğunu ve altında yatırım yapmanın çok riskli olduğunu savunuyor. Birçok uzman ise kısa vadede riskli görülen altın fiyatları uzun vadede kar sağlayacağını iddia ediyor.

ÇEYREK ALTIN

ALIŞ: 789,80

SATIŞ: 797,90

GRAM ALTIN

ALIŞ: 486,78

SATIŞ: 486,95

TAM ALTIN

ALIŞ: 3.110,52

SATIŞ: 3.170,68

YARIM ALTIN

ALIŞ: 1.579,50

SATIŞ: 1.595,70

22 AYAR BİLEZİK

ALIŞ: 439,84

SATIŞ: 456,85

ATA ALTIN

ALIŞ: 3.236,80

SATIŞ: 3.262,20

CUMHURİYET ALTINI

ALIŞ: 3.221,00

SATIŞ: 3.270,00

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Yapılandırma; Belediyeler 120, Spor Kulüpleri 72, Vatandaş 18 Ay

Esnaf, küçük işletmeler için ”Vergi Yapılandırması” yerine ”Vergi Affı” bekliyor. Salgın bir çok ülkede ekonomik sorunların dağ gibi büyümesine neden oldu.

Yayımlandı:

on

vergi affı

Esnaf, küçük işletmeler için ”Vergi Yapılandırması” yerine ”Vergi Affı” bekliyor. Salgın bir çok ülkede ekonomik sorunların dağ gibi büyümesine neden oldu. Bir çok ülke vatandaşına, esnafına direk nakit yardımı, kira ödemesi yaparken, bizde daha önce yapılan düzenlemenin bir benzeri getirildi.

AKP iktidarı dönemi ile ”Vergi Yapılandırması” olarak 10.cu defadır vergi affı düzenlemesi TBMM de kabul edildi.

Torba yasa ile düzenlenen İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin torba yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Teklife son anda eklenen madde ile vergi, prim dahil, kamuya olan borçların 18 taksitle ödenmesinin yolu açıldı. Teklif kamuoyunda “varlık barışı” olarak adlandırıldı.

Yapılan düzenleme ile, yurt içi veya yurtdışındaki döviz, altın gibi menkullerini kayıt altına aldıranlara vergi muafiyeti getirilmesini de öngörüyor.

Koronavirüs salgını ile vatandaşın yaşadığı ekonomik buhrana Vergi Yapılandırmasının çare olması çok uzak bir ihtimal olarak kalıyor. Zira kimse ekonominin gidişatından memnun değil ve gelecek planlaması yapamıyor. Esnaf dertli işyerleri siftahsız kapatılıyor.

Vatandaş ise bu getirilen ”Vergi Yapılandırmasını” ancak bankadan kredi alarak yapabilir görülüyor. Ve önümüzdeki aylarda koronavirüsün ortadan kalkması, ekonominin rayına oturması pandemi koşullarının normale dönmesi ile gerçekleştirebilir.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak; ”Vatandaş Vergi Yapılandırılması değil borçların silinmesini istiyor. Bu borçlar silinmeli” vatandaş yine bankalardan kredi aldırılarak borçlandırılmasının çare olmadığını ifade ediyor.

Vatandaş kirasını, elektriğini, sigorta primini ödeyemezken vergisini yapılandırıp ödemekten çok uzak.

Koronavirüs salgınında ekonomik sıkıntı yaşayan Esnaf borçları ile baş başa bırakılmış durumda. Bankadan kredi çekip Vergi Yapılandırması yapmak ve devlete borcunu ödemek isteyen vatandaşta borcunu ödeyemeyecek.

Çükü; Esnaf daha önce bankalardan kullandığı kredileri ve kredi kartları borçlarından sicili bozuk durumda. Bankalardan kredi kullanamıyor.

VATANDAŞ SİCİL AFFI OLMADAN BANKADAN KREDİ ÇEKİP ÖDEME YAPABİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Esnaf, küçük işletmeler için ”Vergi Yapılandırması” yerine ”Borçlarının silinmesini” bekliyor. Salgın bir çok ülkede ekonomik sorunların dağ gibi büyümesine neden oldu. Bir çok ülke vatandaşına, esnafına direk nakit yardımı, kira ödemesi yaparken, bizde daha önce yapılan düzenlemenin bir benzeri getirildi.

Vatandaş, Kurumlar, Belediyeler, Spor Kulüpleri Vergi Yapılandırmasından Nasıl Yararlanacak İşte Cevapları:

Vergi Yapılandırması

1- Yapılandırma hangi borçları kapsıyor?

SGK, Vergi borçları, TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, belediyelere, özel idarelere, YİKOB’lara olan borçların yapılandırılmasına ilişkin hükümleri içeriyor. KOSGEB’in kredi alacakları, Sanayi Bakanlığı bütçesinden organize sanayi bölgelerine ve sanayi sitesi yapı kooperatiflerine verilen krediler kapsama alanına giriyor.

Özel idarelerin, belediyelerin ve belediyelerin sahip olduğu şirketlerin, yüzde 50’sinden fazlasına sahip olduğu şirketlerin irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan kira alacakları ve hasılat payları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının özel idareler, belediyeler ve sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü’nün sundukları hizmet nedeniyle doğan alacakları da yapılandırılıyor.

vergi affı

2- Yapılandırmada 31 Ağustos 2020 tarihi mi? esas alınacak.

Kanun kapsamına 31 Ağustos 2020 ve öncesindeki borçlar girecek. İhtilaflı alacaklar ise kapsama girmiyor. Yılın sonuna kadar başvurular yapılabilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve gümrüklere yapılacak ödemeler 2021 Ocak ayında, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak ödemeler de Şubat ayında başlayacak.

3- Faiz olarak 0.35 Yİ-ÜFE Esas Alınacak?

Borçların yapılandırılmasında yüzde 0.35 olarak belirlenen Yİ-ÜFE esas alınacak. Gecikme zammı ya da faizi yerine Yİ-ÜFE katsayısı dikkate alınacak ve borçluya seçenekler sunulacak.

18 taksit taksitlendirme yapılabilecek, ikişer ayda bir ödeme olacak. Peşin ödemeyi tercih eden borçlulara yüzde 90 oranında hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından indirim yapılacak. İlk 2 taksit ödeme süresi içinde borcunu tamamen ödeyen borçlulara Yİ-ÜFE’de yüzde 50 oranında indirim yapılacak.

Taksitle ödemeyi seçen borçlular ise kanunda belirlenen bir katsayıyla taksit dönemine ilişkin bir ek yükümlülükle karşılaşacaklar. Bu da daha önceki yapılandırmalarda olduğu gibi yüzde 4.5 faiz olacak.

Komisyon görüşmelerinde verilen bir örneğe göre 100 liralık bir vergiye örneğin 80 lira gecikme zammı işledi. Yeniden hesaplanırken 80 lira silinecek, böyle bir durumda Yİ-ÜFE 40 lira çıktı ve borç 140 liraya düştü. Peşin ödeme yapılırsa ödeme 104 lira olacak. Bir başka deyişle Yİ-ÜFE tutarının 4 lirası ödenecek, 36 lira silinecek.

Taksitle ödenirse yine seçenekler devreye girecek. Örneğin 6 taksit seçildi. 140 lira 0,045 oranında yani yıllık yüzde 4,5 oranında bir katsayıyla çarpıp artırılacak, bu rakam taksitlere bölünecek.

4- Hangi cezalar kapsam dışı?

Adli para cezaları, üst kurullar tarafından, düzenleyici denetleyici kurullar tarafından verilen idari para cezaları, COVID-19’la mücadele kapsamında Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde verilen para cezaları ve yasak yerlerde tütün kullanımı nedeniyle verilen para cezaları kanunun kapsamı dışında tutulacak.

5- Taksitler aksarsa yapılandırma bozulacak mı?

Kanundan yararlanmak için ilk 2 taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor. İlk iki taksitten sonra ise, bir takvim yılında 2 taksit süresinde ödenmezse bir şans daha verilecek. Bu ödenmeyen 2 taksit, son taksiti izleyen ayda gecikme zammıyla birlikte ödenirse kanundan yararlanmaya devam edilebilecek.

6- Belediyelerin ve spor kulüplerinin SGK’ya olan borçları nasıl yapılandırılacak?

Belediyeler için 120 aylık bir ödeme planı öngörüldü. Özel idareler ve spor kulüplerine 72 aylık bir dönem verildi, bu kapsamda borçlarını 36 taksitte ödeyebilecekler.

7- Yapılandırma taksitlerinin bir kısmı ödenemezse ne olacak?

Böyle bir durumda ödenen tutar yapılandırma kapsamında kalacak. Kalan borç ise ilgili mevzuata göre takip ve tahsil edilecek.

8- Borçluların önceki kanunlar çerçevesinde yapılandırdıkları borçları ne olacak?

2018 yılında çıkan yapılandırma kanununun 13. taksit ödemesi yapılmış durumda. Bu yapılandırmada halen borcunu ödemeye devam edenler isterlerse, yeni kanun kapsamına gelebilecek.

Böyle bir durumda yaptıkları ödemeler eski kanun çerçevesinde yararlandırılacak, kalan borç yeniden hesaplanarak bu kanuna getirilecek ve yeniden bir ödeme süresi kazanmış olacaklar. Daha önceki yapılandırmalarda hakkını kaybetmiş borçlular da, ödemedikleri tutarlar için başvuru yapabilecek.

9- Sosyal güvenlik kapsamında hangi borçlar nasıl yapılandırılacak?

31/8/2020’den önceki döneme ait olan sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, idari para cezaları, rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar da yapılandırılacak. Ayrıca Genel Sağlık Sigortası için gelir testine hiç başvurmamış olanlar, 31 Mart 2021’e kadar gelir testine başvurursa geriye dönük borç çıkarılmayacak.

Genel Sağlık Sigortalı olup tahakkuk eden borcu olanlar ise, prim borçlarını 30 Nisan 2021’e kadar öderse gecikme zammı ve gecikme faizinin tamamından vazgeçilecek.

Bağ-kurlular için de düzenleme yapılacak. Yasa yürürlüğe girdikten iki ay sonraya kadar prim borçlarını ödemeyen veya yapılandırmayan Bağ-Kurluların sigortalılığı durdurulacak. Daha önce durdurulan sigortalılıkları için başvuruda bulunanlar ise yapılandırmaya göre bu borcunu ödeyebilecek.

10- Daha önceki yapılandırmalarda tahsilat oranı ne oldu?

2018 yılında çıkarılan 7143 sayılı yeniden yapılandırma yasasına göre SGK’nın tahsilatı yüzde 15.39 oldu. Halen bu yapılandırmanın taksitleri devam ediyor. 7020 sayılı yeniden yapılandırma yasasında ise SGK’nın tahsilat oranı yüzde 22.45’te kaldı.

Gelir İdaresi’nde ise 7143 sayılı yasayla 49.6 milyar lira yapılandırılırken tahsilat 25.8 milyar lira oldu, tahsilat oranı yüzde 37.1 düzeyinde kaldı. 7020 sayılı yasada ise yapılandırılan tutar 13.8 milyar TL, tahsilat da 5.6 milyar lira oldu. Burada tahsilat oranı yüzde 40.8 düzeyine ulaştı.

‘Tıkanmayı gidermek için yol gösteriyoruz’
YAPILANDIRMA ile ilgili kasa affının dahil olup olmadığına yönelik, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş açıklama yaptı. Dinçbaş, “Bu çalışmanın, bu inisiyatifin en önemli hedefi, tıkanmış olan insanlara bir şekilde bu tıkanmayı gidermek için bir yol göstermek. Stok affı, kasa affı gibi konular bu tıkanmayla ilgili değil.

Bunlar aslında kayıt dışı ekonomiye yardım eden elementler. Kasa affını getirdiğiniz zaman özellikle patronların şirketlerindeki fonları çekip kasada varmış gibi göstererek yani yalan miktarlar göstererek vergisini ödemeden işte bonustu, maaştı vesaireyi ödemesini sağladıkları bir yöntem. Bunu affederek ‘Evet, biz vergi almadan bunu geçiştirmeyi sağlıyoruz’ diyoruz. Böyle bir şey artık söz konusu olmayacak” yanıtını verdi.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Faturalara özelleştirme zammı geliyor! İşte detaylar!

AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan; elektrik, doğalgaz, su gibi kaynakların sayaçlarında okumaları ve muayene işlemlerini kamu hizmeti olmaktan çıkarıp özel şirketlere devretme kararı aldı. Kararın vatandaşa etkisi ise faturaların kabarması olacak.

Yayımlandı:

on

özelleştirme sayaçlar 24 ekim

Özelleştirmeler ile cumhuriyet tarihine adını yazdıran AKP hükümetinin neredeyse tüm kamu hizmetlerini özel şirketlere satması sonrası, faturalara özelleştirme zamları geliyor.

AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan; elektrik, doğalgaz, su gibi kaynakların sayaçlarında okumaları ve muayene işlemlerini kamu hizmeti olmaktan çıkarıp özel şirketlere devretme kararı aldı. Kararın vatandaşa etkisi ise faturaların kabarması olacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamındaki periyodik muayene hizmetleri özelleştirme kapsam ve programına alındı.

Bu kapsamda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği elektrik, su, doğalgaz sayaçlarının muayene ve periyodik bakım işlemleri ihaleyi kazanan şirketlere bırakılacak.

zamlar 24 ekim

Faturalara özelleştirme zamları geliyor.

ÖZELLEŞTİRMELER İLE VATANDAŞ DAHA DA FAKİRLEŞECEK!

Söz konusu işlemler ücretli olup faturalara yansıtılacak. Türkiye’deki devlete ait son kamu hizmetlerinden olan işlemlerin özel şirketlere peşkeşinin 2025 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda alınan kararla, araç muayene istasyonlarını satılığa çıkaran devletin bu hamlesinden sonra araç sahipleri araç muayene istasyonlarını devralan şirketlerin insafına bırakılmıştı.

Elektrik, doğalgaz ve su sayaçlarının belirli süreleri bulunuyor. Bu süreleri dolan sayaçlar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na götürülüyor ve bu işlemler vatandaşa bildirilmiyor. Söz konusu değişim işlemleri faturalara fahiş zamlar olarak yansıyor.

Okumaya Devam Et

GÜNCEL HABERLER