Antalya Siyaset

Türkiye’de Gök Taşı Heyecanı: Geceyi Aydınlatan Cisim Sosyal Medyada Gündem Oldu

Türkiye’de Gök Taşı Heyecanı: Geceyi Aydınlatan Cisim Sosyal Medyada Gündem Oldu
06 Temmuz 2024 - 0:32

Türkiye’nin birçok ilinde görülen olay, vatandaşlar tarafından kaydedildi.

İstanbul, Ankara ve Türkiye’nin birçok ilinde gök taşı olduğu değerlendirilen bir cismin düşme anı görüntüleri geldi. Olay, geceyi gündüze çeviren parlak ışık nedeniyle büyük ilgi uyandırdı. Atmosfere giren cisim alev alev yanarak düştü ve bu anlar sosyal medyada kısa sürede gündem oldu. Ünlü astrofizikçi Doç. Dr. Selçuk Topal, heyecanlandıran olayı yorumladı. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ise bir açıklama yaptı.

Cismin Düşme Anı Görüntülendi

Türkiye’nin birçok ilinde görülen olay, vatandaşlar tarafından kaydedildi. İstanbul, Ankara, Bursa ve Kocaeli gibi büyük şehirlerde de gözlemlenen parlak ışık kütlesi, gökyüzünde hızla aşağıya doğru inerken dikkat çekti. Olayın görüntüleri sosyal medyada hızla yayılarak Türkiye’nin en çok konuşulan konusu haline geldi.

Astrofizikçi Doç. Dr. Selçuk Topal’ın Yorumu

Astrofizikçi Doç. Dr. Selçuk Topal, sosyal medyada paylaşılan görüntülerle ilgili yaptığı açıklamada, “Eğer izlediğim görüntüler İstanbul’da az önce olan şey ise o bir meteora değil de uzay çöpüne benziyor. Bir uydu yörünge düzensizliği nedeniyle atmosfere girmiş olabilir. İlk tahminim bu. Meteora benzemiyor” dedi.

Türkiye Uzay Ajansı’ndan Açıklama

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), olayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu. Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir.”

Vatandaşların Heyecanı ve Sosyal Medya Tepkileri

Olay, vatandaşlar arasında büyük heyecan yarattı. Gökyüzünde görülen parlak ışık kütlesi, sosyal medyada geniş yankı buldu ve çeşitli spekülasyonlara yol açtı. Uzmanların açıklamaları merakla beklenirken, Türkiye’nin birçok yerinde gökyüzünde görülen bu esrarengiz olay, uzun süre konuşulmaya devam edecek gibi görünüyor.

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.