Antalya Siyaset

CHP Suriye’ye Gidiyor: Özgür Özel Gideceği Tarihi Verdi

CHP Suriye’ye Gidiyor: Özgür Özel Gideceği Tarihi Verdi
05 Temmuz 2024 - 13:07

CHP Genel başlanı Özgür Özel, Sığınmacı sorununun çözümü için büyük bir kampanya yapacaklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Suriye’ye yapacakları ziyareti duyurdu. Geçmişte Suriye’ye ziyarette bulunduğunu belirten Özel, “Çok yakın bir zamanda heyet ile Şam ziyareti olacak” dedi. Özel, gayri resmi kanaldan bir bağlantılarının olduğunu ve resmi görüşmeyi planladıklarını ifade etti.

Özel’den Suriye Politikası Eleştirisi

Geçtiğimiz günlerde iktidarın Suriye politikasını eleştiren Özel, “Suriye ile sempatik kanaldan temas ediyoruz. Arka kapı diplomasisi yani. Bu yaz içinde gidip Esad ile görüşmeyi düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu eleştiriler üzerine, “Suriye ile yeniden diplomatik ilişkileri kurmamak için bir sebep yok” diyerek geçmişteki ‘katil Esed’ söylemlerinden geri adım atmıştı.

Suriye Ziyareti ve Hedefler

Özel, dün KRT’de katıldığı bir programda, “Esad ile temasımız oldu. Temmuz ayı içerisinde Lübnan üzerinden Şam’a gideceğim” dedi. Sığınmacı sorununun çözümü için büyük bir kampanya yapacaklarını belirten Özel, “Türkiye ile Esad’ın masaya oturup bu sorunu çözmesi için inanılmaz gayret sarf edeceğim” dedi.

Suriye İle Temas ve Konferans Planları

Cumhuriyet’e konuşan Özel, gayri resmi kanaldan bir bağlantılarının olduğunu, resmi görüşmeyi ise planladıklarını söyledi. Suriye’de sınır güvenliğinin ciddi bir sorun olduğunu ve etkin bir tutum alacaklarını belirten Özel, önümüzdeki ay içinde Suriye konferansı veya Türkiye’de sığınmacı sorununa yönelik bir konferans yapmayı düşündüklerini açıkladı.

AKP’nin Yanlış Tercihleri

Özel, AKP’nin yanlış dış politika tercihlerini eleştirerek, “Suriye’de tek bir devlet ve askerleri olmadığı için sınır güvenliği ciddi bir sorun. Esad ile görüşme de dahil her konuda inisiyatif alacağımızı daha önce söylemiştik” dedi. AKP’nin yanlış politikalarının Türkiye’deki mülteci sorununu derinleştirdiğini vurgulayan Özel, Avrupa Birliği ile yapılan geri kabul anlaşmasını da eleştirdi.

Suriye’nin İstikrara Kavuşması

CHP’nin dış politikasının Atatürk’ten miras kaldığını belirten Özel, “Komşunun toprak bütünlüğüne saygılı ol, komşunun devletini muhatap al, devlet dışı unsurları muhatap alma” prensibini vurguladı. Suriye’nin istikrara kavuşması gerektiğini savunan Özel, Avrupa ülkelerinin bu konuda sorumluluk alması gerektiğini ifade etti.

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.