Antalya Siyaset

CHP’de Disiplin Fırtınası: 394 Üye İnceleme Altında

CHP’de Disiplin Fırtınası: 394 Üye İnceleme Altında
04 Temmuz 2024 - 14:34

Dosyaların en çok CHP’nin seçimi kaybettiği bölgelerde yoğunlaştığı bildirildi.

CHP’de seçim döneminde parti adaylarına karşı hareket ettiği belirtilen üyelerin dosyaları Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) gündemine geldi. MYK, incelediği 394 dosyanın içinde partinin üst kademelerinde yer alan bir ismin de bulunduğunu bildirdi.

Disiplin Süreci Başlatıldı

CHP, 20 Nisan’da il başkanlarına gönderilen yazıda, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri sürecinde CHP üyesi olmasına karşın CHP adaylarının karşısında yer aldığı iddia edilen kişilere yönelik disiplin süreci başlatıldığını duyurdu. Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, CHP Seçim ve Parti Hukuk İşlerinden Sorumlu Birimi, parti adaylarının karşısında yer aldığı iddia edilen kişilerle ilgili raporları inceledi ve Genel Merkez’e iletilen raporlardan delil içermeyenleri eledi. Böylece incelenen 1,819 rapordan delil içermeyenler elenerek, rapor sayısı 638’e düşürüldü.

MYK İncelemesi

CHP’nin 4 Temmuz’da yapılan MYK toplantısının gündemine alınan raporların sayısı yine bir eleme sistemiyle 394’e düşürüldü. Parti içinden gelen bilgilere göre, 394 dosya “Geçici uzaklaştırma” talebiyle il disiplin kurullarına iletildi.

Üst Kademeden Bir İsim Var

MYK’nin incelediği 394 dosyanın içinde partinin üst kademelerinde yer alan bir ismin olduğu bilgisi paylaşıldı. “CHP üyeliği ile bağdaşmayan davranışlar” nedeniyle disipline sevk edilenler arasında Samsun Atakum Belediyesi’nin eski CHP’li başkanı Cemil Deveci’nin de bulunduğu belirtilirken, dosyaların en çok CHP’nin seçimi kaybettiği bölgelerde yoğunlaştığı bildirildi.

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.