Antalya Siyaset

Serik’te Suriye’li sığınmacılara yönelik tepki eyleminde gözaltılar

Serik’te Suriye’li sığınmacılara yönelik tepki eyleminde gözaltılar
05 Temmuz 2024 - 17:36

Antalya Serik’te Sığınmacılara Tepki Eylemi: 11 Kişi Gözaltında

Antalya’nın Serik ilçesinde Suriyeli sığınmacılara yönelik düzenlenen tepki eyleminde araçlar ve iş yerlerine zarar verilmesi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, ‘Mala zarar verme’ ve ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamalarıyla adliyeye sevk edildi.

Olayların Gelişimi

1 Temmuz saat 23.00 sıralarında Serik ilçesindeki eski Cuma Pazarı mevkisinde toplanan bir grup, sloganlar atarak eyleme başladı. Grup, ilçenin çeşitli bölgelerinde yaşayan Suriyelilere ait araçlara taşlarla zarar verdi ve bazılarını ters çevirdi. Ayrıca, bir Suriyeliye ait motosiklet cadde ortasında ateşe verildi. Eylemciler, motosikleti söndürmek için gelen itfaiye ekiplerine de engel oldu.

İş Yerlerine Saldırı

Gece boyunca devam eden olaylarda eylemciler, Suriyelilere ait iş yerlerine saldırarak camlarını taşlarla kırdı ve maddi hasara yol açtı. Olaylara Serik İlçe Emniyet Müdürlüğü, Çevik Kuvvet, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’nden takviye gelen Çevik Kuvvet personeli ve TOMA’lar ile İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı jandarma timleri müdahale etti.

Soruşturma ve Gözaltılar

Olayların ardından polis, çevredeki güvenlik kameraları ve sosyal medya paylaşımlarını inceleyerek olaylara karışanları tespit etti. Savcılık talimatıyla dün gözaltına alınan 11 kişi, ‘Mala zarar verme’ ve ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamalarıyla bugün geniş güvenlik önlemleri altında Serik Adliyesi’ne sevk edildi.

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.