Antalya Siyaset

Çin, küresel güneş paneli pazarının yüzde 80’ine sahip

Çin, küresel güneş paneli pazarının yüzde 80’ine sahip
10 Temmuz 2024 - 13:39

Çin, fotovoltaik güneş paneli üretiminde dünyanın ilk sırasında yer alıyor. Çin tarafından üretilen fotovoltaik paneller, Bloomberg’in nisanda duyurduğuna göre, kendi iç pazarının talebini fazlasıyla aşıyor. Çin, salt 2023 yılında, ABD’nin tüm zamanlarda yerleştirdiğinden fazla fotovoltaik tesis oluşturdu. Bu eğilim süreklilik kazandı; 2023 yılında ABD 179 gigavatlık kapasite kurdu. Oysa Çin 2024 yılının ilk üç ayında 660 gigavat kurulu kapasite oluşturdu.

Avrupa ve ABD, son aylarda yerel üretimi destekleyerek bu gidişe ayak uydurmaya çalışsa da pazardaki Çin hakimiyeti devam ediyor. Le Monde’da yer alan bir habere göre, fotovoltaik panellerin ithaline ilişkin olarak Washington tarafından konulan engellere karşın son yıllarda bu alandaki iş hacminin ancak yüzde 14 kadarı Çin’den Güneydoğu Asya ülkelerine taşındı ve yüzde 3 kadarı Avrupa’da ve yüzde 1 kadarı da ABD’de kaldı.

Bu durumuyla Çin, iç pazarın talebini karşıladıktan sonra bile küresel piyasaların yüzde 80’inin ihtiyacına yanıt verecek kapasiteye sahip. 

Hibya Haber Ajansı

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.