Antalya Siyaset

Çin: Uluslararası toplum, Ukrayna krizinin hafifletilmesi için çaba harcamalı

Çin: Uluslararası toplum, Ukrayna krizinin hafifletilmesi için çaba harcamalı
10 Temmuz 2024 - 11:35

Çin, uluslararası toplumun Ukrayna krizinin hafifletilmesi ve barış görüşmeleri için gerekli koşulların oluşturulması yönünde çaba harcaması gerektiğini açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi, dün Ukrayna konulu geçici bir oturum düzenledi. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Vekili Joyce Msuya, oturumda Ukrayna’daki son gelişmeleri aktardı. Msuya, ilgili tarafların sivilleri ve sivil amaçlı tesisleri hedef alan saldırıları mutlaka önlemeleri gerektiğini vurguladı. Msuya, çatışmalara devam etmenin daha fazla trajediye yol açacağını kaydetti.

Çin’in BM’deki Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, oturumda yaptığı konuşmada, Ukrayna krizinin son aylarda hafiflemek yerine daha da şiddetlendiğine ve düzenlenen saldırıların ciddi can kaybına yol açtığına dikkat çekerek, Çin'in bu durumdan ciddi endişe duyduğunu belirtti.

Geng, durumun mümkün olduğu kadar hafifletilmesi amacıyla şu an için en önemli olanın, savaşın dışarıya yayılmaması, çatışmaların tırmanmaması ve tarafların savaşı körüklememesi olmak üzere üç ilkeye uyulmak olduğunu ifade etti.

Hibya Haber Ajansı

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.