Antalya Siyaset

Çin’in Güney Asya ile ticareti 200 milyar dolara yaklaştı

Çin’in Güney Asya ile ticareti 200 milyar dolara yaklaştı
10 Temmuz 2024 - 13:44

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 2023 yılında Çin ile Güney Asya ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 2013 yılına göre ikiye katlanarak 200 milyar dolara yaklaştığı bildirildi.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Li Fei, basın toplantısında, ilk Çin-Güney Asya Fuarı’nın Kunming kentinde düzenlendiği 2013’ten bu yana geçen 11 yılda Çin ve Güney Asya ülkelerinin farklı alanlardaki iş birliğini derinleştirmeyi sürdürdüğünü, ikili ekonomik ve ticari iş birliğindeki olumlu eğilimin korunduğunu ve kaydedilen sonuçlardan halkların faydalandığını belirtti.

Çin’in Pakistan ve Bangladeş dahil bazı Güney Asya ülkelerinin en büyük ticaret ortağı olmaya devam ettiğini, Güney Asya ülkelerinden gittikçe daha fazla ürünün Çin piyasasına girdiğini dile getiren Li Fei, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun inşası istikrarlı şekilde ilerletilirken, bir dizi altyapı tesisi projesinin de ilgili bölgelerdeki istihdamın artmasına ve ekonomik kalkınmaya yardımcı olduğunu ifade etti.

Hibya Haber Ajansı

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.