Antalya Siyaset

DEVA Partili Esen: TÜİK bağımsız ve tarafsız denetime tabi olmak zorunda

DEVA Partili Esen: TÜİK bağımsız ve tarafsız denetime tabi olmak zorunda
11 Temmuz 2024 - 15:35

Esen, DEVA Partili Milletvekili mevkidaşları İstanbul Milletvekili Evrim Rızvanoğlu, Kahramanmaraş Milletvekili  İfraf Karatutlu ve Ankara İl Başkanlığı ile TÜİK önünde emeklilerle buluştu.

Esen yaptığı basın açıklamasında TÜİK’in açıklanan, ancak geri çekilen enflasyon sepetindeki rakamlardan örnekler verdi. Maaşların, kasıtlı olarak yanlış verilerle hesaplanan enflasyon nedeniyle düşük kalmasını kabul etmediklerini belirten Esen, “TÜİK konusunda beklentimiz ise çok net: Bağımsız-Tarafsız bir denetlemeye tabi olması! Hükümet çıkarlarına göre rakam ortaya koymak yerine, bağımsız bir denetleme kuruluşu tarafından denetlenerek doğru, şeffaf hesaplamaları ortaya koyması” dedi.

TÜİK enflasyon sepetindeki 33,66 kuruşluk doctor muayene ücreti için “Hangi doktor bu? Şu elimdeki dövizde görünen, sünnet de yapan, diş de çeken, nal da çakan mı?” dedi ve mevkidaşı DEVA Partili Karatutlu’nun bir doktor olarak yorum yapmasını istedi. Karatutlu, “Ben 34 yıllık doktorum, il sağlık müdürlüğü dahil çok sayıda görev de aldım, eğer varsa bu rakama muayene TÜİK söylesin, ben de oraya muayene olacağım!” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.