Antalya Siyaset

FX analizi

FX analizi
11 Temmuz 2024 - 11:26

USD/TRY: Dün Senatodaki sunumunun ardından dün Temsilciler Meclisi'nde konuşan Fed Başkanı Powell, önceki günkü söylemlerine göre biraz daha güvercindi. Powell, sunumunun ilk günündeki temkinli söylemlerini yinelerken, Fed'in faiz indirimi için enflasyonun %2'nin altına düşmesine ihtiyacı olmadığını belirtmesi dikkat çekti. Açıklamalar sonrası piyasalarda risk iştahı pozitif yönde oldu. Powell'ın ardından odak noktasında bugün TSİ 15:30'da ABD'de açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamları yer alıyor. Manşet enflasyonda yıllık %3,3'ten %3,1'e gerileme beklenirken, çekirdek enflasyonun %3,4 ile değişmesi öngörülmüyor. Beklentilere yakın veya daha düşük rakamlar, enflasyonda ilerleme kaydedilmeye devam edildiği düşüncesini pekiştirebilir ve piyasalar bundan destek bulabilir. Bu sabah, ABD vadelileri yataya yakın hafif baskı altında. Yurtiçinde bugün JPMorgan tarafından İstanbul'da düzenlenecek ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın da katılacağı yatırımcı toplantısı yakından izlenecek. Kur tarafında ise dün 33 seviyesinin üzerine çıkan ama burada kalıcılık sağlayamayan Dolar/TL bu sabah 32,9 civarında hareket ediyor.

EUR/USD: ABD'de Fed Başkanı Powell'ın önceki günkü söylemlerine göre biraz daha güvercin tondaki açıklamaları öne çıktı. Powell, sunumunun ilk günündeki temkinli söylemlerini yinelerken, Fed'in faiz indirimi için enflasyonun %2'nin altına düşmesine ihtiyacı olmadığını belirtmesi, EURUSD tarafındaki baskıyı bir nebze azalttı. Dünkü işlem gününü 1,0830 seviyesinden tamamlayan paritede, ECB Üyesi Villeroy'un açıklamasında bahsettiği gibi belirsizlik süreci devam ediyor. Bugün ABD tarafında yayımlanacak olan enflasyon verileri faiz indirimleri için kritik öneme sahip. Teknik seviyelere bakıldığında ise 1,0865 ve 1,09 seviyeleri gün içi sıralı direnç noktaları olarak izlenebilir. Geri çekilme halinde ise 1,08 ve 1,0763 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

XAU/USD:  Fed Başkanı Powell'ın güvercin sayılabilecek açıklamalarının ardından eylül ayında Fed'den faiz indirim beklentileri güçlendi. Bu ortamda Ons Altın dünü %0,3 artışla 2.371 seviyesinde tamamladı. Bugünkü kritik ABD enflasyonu öncesinde bu sabah alıcılı seyreden değerli madende, 2.350 desteği korundukça 2.400 ve 2.420 hedefte kalmaya devam edebilir. Enflasyonda beklentilere paralel veya daha düşük rakamların gözlenmesi durumunda değerli madene talep artabilir.

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.