Antalya Siyaset

Hollanda ve Danimarka’nın ilk F-16 jetleri Ukrayna yolunda

Hollanda ve Danimarka’nın ilk F-16 jetleri Ukrayna yolunda
10 Temmuz 2024 - 20:50

Hollanda Başbakanı Dick Schoof ve Danimarkalı mevkidaşı Mette Frederiksen, aylar süren pilot eğitimi ve siyasi müzakerelerin ardından F-16'ların Kiev'e "transfer sürecinin" başladığını ve "Ukrayna'nın bu yaz operasyonel F-16'larla uçmaya başlayacağını" söyledi.

F-16'larla ilgili açıklamanın zirveyle aynı zamanda yapılması bekleniyordu ve bu savaş uçaklarının 43 mil (70 km) öteden kalkan savaş uçaklarından fırlatılan ve cephedeki mevzileri tahrip eden Rus süzülme bombası saldırılarını engelleyebileceği umuluyordu.

Norveç ve Belçika da gelecekte F-16 tedarik etme taahhüdünde bulundu ancak Zelenskiy daha da ileri giderek şunları söyledi: "Hava kuvvetleri kabiliyet koalisyonumuzun yeni katılımcılarla daha da güçleneceğini tahmin ediyorum."

1970'lerde tasarlanmış bir savaş jeti olan F-16'ların Rusya'ya karşı savaşta ne kadar etkili olacağı belirsizliğini koruyor. Özellikle de Ukrayna'nın hava savunmasının gerildiği bir dönemde, yerdeyken nasıl gizlenecekleri ve korunacakları önemli olacak.

 

Hibya Haber Ajansı

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.