Antalya Siyaset

Mehmet Şimşek, Tasarruf Tedbirlerinde Yapay Zekaya Başvurdu

Mehmet Şimşek, Tasarruf Tedbirlerinde Yapay Zekaya Başvurdu
09 Haziran 2024 - 15:27

Yapay Zeka ile Kamu Harcamalarında Devrim: Mehmet Şimşek’ten Çarpıcı Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yapay zeka teknolojisi ile kamu harcamalarında devrim niteliğinde bir adım atılacağını duyurdu. Şimşek, “Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi’yle verimsiz harcamalar tarihe karışacak, kamu maliyesi dijital dönüşümle şeffaf ve verimli hale gelecek” dedi.

“Yapay Zeka, Kamu Harcamalarını Yeniden Şekillendirecek”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ni yapay zeka destekli projelerle destekleyerek kamu harcamalarında köklü bir dönüşüm başlatacaklarını açıkladı. Şimşek, “Erken uyarı sistemiyle kamu harcamalarında verimlilik, kalite, hız ve tasarruf sağlamak amacıyla Yapay Zeka Destekli Muhasebe ve İleri Analitik Projesi’ni hayata geçireceğiz” diyerek kamu maliyesinde devrim niteliğinde bir değişimin sinyalini verdi.

Yapay Zeka ile Kamu Maliyesinde Yeni Bir Dönem

Yapay zeka teknolojisinin sağladığı olanaklarla kamu harcamalarında daha etkin ve verimli bir yapıya geçileceğini belirten Şimşek, “Yapay zeka, karar verme ve politika geliştirme süreçlerinin etkinliğini artıracak, verimsiz harcama alanlarını tespit edip tasfiye edecek ve yeni harcama alanlarını sınırlandıracak” dedi. Bu projeyle birlikte, kamu harcamalarında gereksiz ve israf niteliğindeki harcamaların önüne geçilecek ve kaynaklar daha verimli kullanılacak.

Erken Uyarı Sistemi ile Anlık İzleme ve Müdahale

Erken uyarı sistemi sayesinde kamu harcamalarının anlık olarak izlenip analiz edileceğini belirten Şimşek, “Yapay zeka destekli risk odaklı mali denetim altyapısı oluşturarak iç ve dış denetim faaliyetlerinin etkinliğini artıracağız. Bu sistemle birlikte, harcamalarda meydana gelebilecek sapmalar ve gereksiz harcamalar anında tespit edilerek önlem alınabilecek” dedi.

Kamu Maliyesinde Dijital Dönüşüm: TÜBİTAK BİLGEM İşbirliği

Projenin teknolojik ortağı olarak TÜBİTAK BİLGEM’in önemli bir rol üstlendiğini belirten Şimşek, “Yapay zeka, muhasebe, ödeme, tahsilat, mali istatistik, harcama ve maaş gibi platformlarda veri analizi ve yapay zeka yöntemlerini kullanacak. İki ay içinde ön hazırlık çalışmalarını sonlandırıp, 12 ay içinde yapay zeka destekli harcama ve ödemeleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Ekonomiye Katma Değer: Yapay Zeka ile Daha Fazla Tasarruf ve Verimlilik

Şimşek, yapay zeka projesinin sadece tasarruf sağlamakla kalmayıp, kamu maliyesine nitelik olarak büyük değer kazandıracağını vurguladı. “Yapay zeka giderlerimizi ayrıntılı analiz ederek, tasarruf fırsatlarını belirleyecek ve kurumlarımızın harcama alışkanlıklarını analiz ederek kurumsallaştırılmış harcama önerileri sunacak. Bu, Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’ni somut bir projeyle destekleyerek ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayacak” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.