Antalya Siyaset

Uluslararası piyasalar

Uluslararası piyasalar
11 Temmuz 2024 - 17:27

Gedik Yatırım'dan gelen verilere göre, Powell, Para Politikası Raporu'na ilişkin sunumunun ikinci gününde, enflasyonun düşüş eğiliminde olduğuna dair "biraz güveni olduğunu" ancak sürdürülebilir şekilde yüzde 2'ye düştüğünden yeterince emin olduğunu söylemeye "henüz hazır olmadığını" belirtti.

Son okumaların ilerleme gösterdiğine işaret eden Powell, daha fazla iyi verinin enflasyonun yüzde 2 hedefine düştüğüne dair güveni güçlendireceğini yineledi. Powell’ın açıklamaları sonrası artan faiz indirim beklentileri ile bugün ABD borsaları pozitif seyretti. S&P 500 ve Nasdaq  sırasıyla %1,02 ve %1,18 yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Dow da %1,09 yükselerek yedi haftalık zirveye yerleşti. Yapay zeka ile ilgili çip hisseleri, Nvidia (%2,7), AMD (%3,9) ve Micron Technology (%4) gibi güçlü kazançlarla yükselişe öncülük etti.

Güvercin Powelldan sonra bugün açıklanacak enflasyon verileri öncesi Asya borsaları pozitif seyretti.  Japon Nikkei endeksi Perşembe günü %1 artışla 42.000'in üzerine çıktı ve yapay zeka ile ilgili çip hisselerinin artışı ve Fed’in faiz indirimlerine yönelik beklentilerin risk iştahını artırması ile endeks tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
Almanya'da tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Hazira ayında bir önceki yıla göre %2,2 oranında arttı. Mayıs 2024'te yıllık değişim oranı %2,4, Nisan ve Mart 2024'te ise %2,2 olarak açıklanmıştı.

Bugün piyasalar ABD enflasyon verisine odaklanacak Beklentilere göre, manşet enflasyonun Haziran yıllık bazda 3,3%’ten 3,1%’e gerilemesi çekirdek enflasyonun ise aynı dönemde 3,4%’te kalması beklenirken, aylık bazda artış hızının %0.1 çekirdek verinin ise aylık bazda %0.2 artış göstermesi bekleniyor.

Hibya Haber Ajansı

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.