Antalya Siyaset

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, T24 Yazarı Murat Sabuncu’ya Açıklamalarda Bulundu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, T24 Yazarı Murat Sabuncu’ya Açıklamalarda Bulundu
15 Haziran 2024 - 13:11

Bahçeli’nin Açıklamalarında; ‘Hem tehdit hem sadakat hem strateji hem sitem var’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarını değerlendirdi: “Hem tehdit hem sadakat hem strateji hem sitem var; başka bir büyük planın içinde.” Normalleşme sürecine ve siyasi diyaloğa dair önemli açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, T24 yazarı Murat Sabuncu‘nun sorularını yanıtlayarak siyasi gündem ve normalleşme süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Özel, siyasette normalleşme sürecinin nasıl algılandığını ve bu süreçte CHP’nin tutumunu anlattı. Siyasilerin birbirleriyle iletişim eksikliğine dikkat çeken Özel, siyasetteki sert üslup ve kutuplaşmanın aşılması gerektiğini vurguladı. Normalleşmenin sadece şekli bir bayramlaşmadan ibaret olmadığını, ülkedeki yoksulluk ve işsizlik gibi konuların da ele alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca, siyasi diyaloğun sadece iktidarla değil, her kesimle kurulması gerektiğini savundu.

”Yaşananların hesabını hep beraber verecekler”

Özel, CHP’nin normalleşme çabalarına rağmen, mevcut iktidarın sorunları ve sorumlulukları muhalefete yükleme eğiliminde olduğunu ifade etti. Türkiye’nin mevcut Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sorunlarına değinen Özel, parlamenter sistemin güçlendirilmesi gerektiğini savundu. Ayrıca, dış politika konusunda devletle uyum içinde çalışmanın önemini vurguladı ve muhalefet olarak dışişleri brifingleri almanın gerekliliğini anlattı.

Kürt sorununa da değinen Özel, normalleşmenin Kürtleri de kapsaması gerektiğini ve kayyum politikalarının sona erdirilmesi gerektiğini belirtti. Kobani davası ve Hakkari’ye kayyum atanması gibi olayların normalleşme sürecine zarar verdiğini ifade etti. Ayrıca, Selahattin Demirtaş’ı uygun bir zamanda ziyaret edeceğini ve Diyarbakır ile Mardin’e yapmayı planladığı ziyaretleri anlattı.

Sinan Ateş Cinayetinde Hukiki Süreç Yeresiz

Sinan Ateş cinayeti konusunda da CHP’nin duruşunu vurgulayan Özel, hukuki sürecin yetersiz kaldığını ve siyasi müdahalelerin kabul edilemez olduğunu söyledi. Özel, Ayşe Ateş’in Cumhurbaşkanı ile görüşmesinin sağlanması için gösterilen çabaları anlatarak, bu konunun insani, ahlaki ve hukuki boyutlarına dikkat çekti.

Yazının Devamı İçin Tıkla

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.