Antalya Siyaset

Fransa Cumhurbaşkanı Macron Avrupa Parlamentosunda Yenilgiye Uğradı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron Avrupa Parlamentosunda Yenilgiye Uğradı
10 Haziran 2024 - 15:43

Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde Şok Sonuçlar: Macron Yenilgiye Uğradı, Meloni Zafer Kazandı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi büyük bir yenilgi yaşadı. İtalya’da Başbakan Giorgia Meloni’nin aşırı sağcı partisi zafer kazandı. Almanya’da muhafazakar partiler seçimleri tamamlandı.

Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde Şok Sonuçlar:

Fransa: Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) 31,50’lik oranla ilk sırada yer aldı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans ise yüzde 15,2’lik oy oranıyla ikinci oldu. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından konuşan Macron, sonuçların “Avrupa’yı savunan partiler için iyi olmadığını” kabul ettiğini ve erken seçim kararının verildiğini duyurdu. Macron, “Oylamayla, milletvekili geleceğimizin seçimini yeniden boyutlandırmaya karar verdim. Bu yüzden bu akşam Ulusal Meclis feshediyorum” dedi.

İtalya: İtalya’da Başbakan Giorgia Meloni’nin aşırı sağcı partisi İtalya’nın Kardeşleri, AP seçimlerinden birinci parti olarak çıktı. İtalya’da oy kullanma işlemi sona erdiğinde katılım oranı yüzde 48 civarında ölçüldü. Bu oran, beş yıl önceki yüzde 54,5’lik katılımda kaldı. Sandık çıkış anketlerine göre, 2022 yılında yapılan erken genel seçim işlemlerine benzer bir tablo ortaya çıktı.

Almanya: Almanya’da muhafazakâr partiler, Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU), Avrupa Parlamentosu seçimlerinde en çok oy alarak zafer kazandı. Seçim sonuçları, belirlenen oranlarda muhafazakar partilerin gücünün korunduğu gösterildi.

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.