Antalya Siyaset

TBB Seçimlerinde, İmamoğlu’na Verilen Oylar AKP’yi Karıştırdı.

TBB Seçimlerinde, İmamoğlu’na Verilen Oylar AKP’yi Karıştırdı.
07 Haziran 2024 - 15:40

Erdoğan’dan Talimat: İmamoğlu’na Oy Veren AKP’li Başkanları Bulun!

AKP’li bazı belediye başkanlarının Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) seçimlerinde CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na oy verdiği ortaya çıkınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu isimlerin bulunmasını istediği iddia edildi.

Erdoğan’ın Tepkisi ve Talimatı

TBB seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’nun AKP’nin adayı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e karşı aldığı zaferin ardından, AKP içerisindeki bazı belediye başkanlarının CHP adayı İmamoğlu’na oy verdiği ortaya çıktı. Bu durum üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AKP Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a bu isimlerin bulunması talimatını verdiği öne sürüldü. Erdoğan, isimlerin tespit edilememesi halinde ise Yılmaz’ın istifa etmesini istedi.

Seçim Sonuçları ve İddialar

5 Haziran’da yapılan TBB seçimlerinde Ekrem İmamoğlu 515 oy alarak büyük bir farkla galip geldi. Rakibi Ahmet Metin Genç ise sadece 250 oy alabildi. CHP’nin 448 delegesi bulunurken, TBB’nin toplam delege sayısı 868’e ulaşıyor. AKP’nin 277 delegesi, MHP’nin 56 delegesi, YRP’nin 15 delegesi ve DEM Parti’nin 64 delegesi bulunuyor. İddiaya göre, MHP seçimlere katılmazken, YRP ve DEM Parti’den de seçimlere katılmayan isimler oldu. Bu nedenle İmamoğlu’nun aldığı fazla oy, bazı AKP delegelerinin İmamoğlu’na oy verdiği şeklinde yorumlandı.

Savunmalar Alınacak

Politikyol’un haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yusuf Ziya Yılmaz ve parti yönetiminden bazı isimlerle görüşerek, İmamoğlu’na oy veren AKP’li başkanların tespit edilerek savunmalarının alınmasını istedi. Yılmaz ise kısa sürede isimleri tespit edip Erdoğan’a ileteceğini bildirdi ve çalışmalara başladı.

Kulislerdeki Rahatsızlık

AKP kulislerinde bu durum büyük bir rahatsızlık yaratmış durumda. Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan bu inceleme, partideki disiplini ve birlikteliği sağlamak adına önemli bir adım olarak görülüyor. Ancak, parti içindeki bazı isimlerin bu sürece nasıl tepki vereceği ve ilerleyen günlerde neler yaşanacağı merak konusu

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.