Antalya Siyaset

Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek İsyan Etti: ‘Halka Tuzak Kurdular’

Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek İsyan Etti: ‘Halka Tuzak Kurdular’
14 Haziran 2024 - 10:56

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Sarısu Mesire Alanı İhalesi İptal Edildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin muhammen bedelin üstünde teklif vererek kazandığı Sarısu Mesire Alanı’nın ihalesi, Orman Genel Müdürlüğü tarafından rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle iptal edildi. Belediye Başkanı Muhittin Böcek, iptale sert tepki gösterdi.

Sarısu Mesire Alanı İhalesi İptal Edildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, muhammen bedelin çok üstünde teklif vererek kazandığı Sarısu Mesire Alanı’nın ihalesi, Orman Genel Müdürlüğü tarafından rekabet koşulları oluşmadığı gerekçesiyle iptal edildi.

Rekabet Gerekçesiyle İptal Edildi

Orman Genel Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda, “Sarısu Konaklamasız Orman Parkı’nın işletme hakkının 20 yıllığın kiraya verilmesi işinin ihalesine Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı olarak tek istekli olarak teklif vermiştir. Her ne kadar yapılan ihalede muhammen bedelin üzerinde fiyat teklif edilmiş ise de, idarenin ihalenin yapılmasındaki amacın azami gelir elde etmek olduğu, kamu menfaatinin bunu gerektirdiği nazara alındığında, söz konusu ihale katılımcının tek istekli ihaleye katılıp, fiyat teklifi verdiği ihalede açıklık, yeterli rekabetin sağlanması, kamu yararı ve kamu kaynaklarının en etkin ve en verimli kullanılması ilkeleri gereğince taşınmazın yüksek bir bedelle ihale edilebileceği ihtimaline binaen, 17.05.2024 tarihli ihale iptal edilmiştir” denildi.

Başkan Böcek’ten Sert Tepki

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, muhammen bedelin üstünde bir teklifle kazandıkları Sarısu Mesire Alanı ihalesinin iptal edilmesinin halka tuzak kurma anlamına geldiğini belirtti. Böcek, “Sarısu Mesire Alanı’nı siyasete alet eden, halkın hakkı olan bu çok değerli alanı ihale bedelinden fazla bir ücretle kazanmamıza rağmen ihale iptaliyle halkın elinden alarak, halka tuzak kuran bu zihniyeti kınıyorum” dedi.

Yatırım ve Hukuki Mücadele

Böcek, 2006 yılında Orman Genel Müdürlüğü’nden 29 yıllığına kiraladıkları alanın sözleşmesinin süresi bitmeden iptal edilip yeniden ihale açıldığını, bu iptal öncesinde 15 milyon 340 bin TL yatırım yaptıkları için dava açtıklarını vurguladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı dava devam ederken, Orman Genel Müdürlüğü’nün 12 milyon 340 bin TL bedelle yeniden ihaleye çıktığını belirten Böcek, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak ihaleye girdik ve 12 milyon 400 bin TL’ye ihaleyi kazandık. İhaleyi aldığımız için sorunun çözüldüğü belirtilerek, davayı geri çekmemiz istendi. Kamu ve halkın yararı için davayı geri çektik” dedi.

İptal Kararı Halka Tuzak Kurmaktır

Böcek, yaptıkları yatırım nedeniyle açtıkları davayı hükümetin talebiyle kamu yararı düşünülerek geri çektiklerini ve yeniden yapılan ihalenin iptal edilmesine sert tepki gösterdi. Açıklamasında, “Bugün ise kazandığımız söz konusu ihale, gerekli rekabet koşulu oluşmadığı bahanesiyle iptal edildi. Sarısu Mesire Alanı’nı siyasete alet eden, halkın hakkı olan bu çok değerli alanı ihale bedelinden fazla bir ücretle kazanmamıza rağmen ihale iptaliyle halkın elinden alan, ihaleyi aldığımız için kazanacağımız davadan çekilmemizi talep ederek halka adeta tuzak kuran bu zihniyeti kınıyor, yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı belirterek, Sarısu Mesire Alanı’nın gerçek sahibi olan halkımıza bu haksız durumu saygılarımızla bildiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.