Antalya Siyaset

Antalya’da 3 Yerde Yangın Peş peşe Çıktı

Antalya’da 3 Yerde Yangın Peş peşe Çıktı
06 Haziran 2024 - 18:21

Antalya’da 3 yerde birden Orman Yangını çıktı. İHA’lar rutin kontrol sırasınsa tespit etti.

Antalya’nın Konyaaltı ve Aksu ilçelerinde iki ayrı noktada yangın çıktı. Vatandaşlar ve itfaiyenin hızlı müdahalesiyle yerleşim yerlerine yakın yangınlar kontrol altına alınarak soğutma işlemlerine geçildi. Üçüncü yangın ise Manavgat’ta çıktı ve ekiplerin müdahalesi sürüyor. Öğlen saatlerinde meydana gelen iki yangının ardından Antalya’da bir orman yangını daha çıktı.

Üç Ayrı Noktada Yangınlar

ANTALYA – Antalya’da peş peşe çıkan orman yangınları, hem vatandaşları hem de itfaiye ekiplerini alarma geçirdi. İlk yangın saat 13.00 sıralarında Konyaaltı Kuşkavağı Mahallesi’nde, ikinci yangın ise Aksu ilçesi Çamköy mevkisinde meydana geldi. Üçüncü yangın ise Manavgat’ta Ahmetler Mahallesi’nde saat 15.00 sıralarında çıktı. Gazipaşa’da konuşlu bulunan Orman Genel Müdürlüğü’ne ait İHA tarafından rutin kontrol sırasında tespit edilen yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

İlk Yangın Yerleşim Alanlarına Yakın Noktada Başladı

Konyaaltı’nda çıkan yangın, Kuşkavağı Mahallesi’nde yerleşim alanlarına yakın bir noktada başladı. Dumanların yükseldiğini gören vatandaşlar durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirdi. Ekipler gelene kadar işletme sahipleri ve çalışanlar yangını söndürmeye çalıştı. Rüzgarın etkisiyle geniş alana yayılan yangını kontrol altına almak için Orman İşletme Müdürlüğü’nden helikopter desteği istendi. Yaklaşık iki saat süren müdahalenin ardından yangın kontrol altına alındı. Yangın haberini alan Konyaaltı Belediye Başkanı CHP’li Cem Kotan da bölgeye gelerek çalışmaları yakından takip etti.

Konyaaltında Yangın

TOMA’lar Da Yardım ve Desteğe Geldi

Konyaaltı’ndaki yangına müdahale etmek için Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TOMA’lar da desteğe geldi. Yaklaşık yedi TOMA’nın yanı sıra, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait 10 müdahale aracı ve 50 personel de söndürme çalışmalarına katıldı. Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait çok sayıda arazöz ve personel de alanda çalıştı. Yangını söndürmeye çalışan ve dumandan etkilenen ekiplere, yakın işletmeler su ve ayran dağıttı. Bazı vatandaşlar ise kovalar ve hortumlarla yangını söndürmeye çalıştı.

Konyaaltı’nda Kreş Tahliye Edildi

Yangın sırasında ağaçlık alana yakın bir kreşte eğitim gören çocuklar tedbir amacıyla tahliye edildi. Konyaaltı Belediyesi’nde bir süre misafir edilen minikler, daha sonra ailelerine teslim edildi.

Yangın Çıktı

İkinci Yangın Ağaçlık Alanda

Aksu ilçesi Çamköy mevkisinde çıkan ikinci yangında, dumanların ve alevlerin yükseldiğini gören vatandaşlar durumu hemen ekiplere bildirdi. Hızla bölgeye ulaşan ekipler, yangını ev ve seralara sıçramadan kontrol altına aldı. İki saatlik çalışma sonunda yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlandı.

Manavgat’ta Üçüncü Yangın

Manavgat’ta Ahmetler Mahallesi’ndeki ormanda saat 15.00 sıralarında çıkan yangın, Gazipaşa’da konuşlu bulunan Orman Genel Müdürlüğü’ne ait İHA tarafından tespit edildi. Havadan yangın söndürme helikopterleri ve karadan Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri yangına müdahale ediyor. Yangına 4 helikopter, 2 uçak, 8 arazöz, 2 su ikmal aracı, 2 ilk müdahale aracı ve çok sayıda orman işçisiyle müdahale edildiği belirtildi. Yangının kontrol altına alınması için çalışmalar yoğun şekilde sürdürülüyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden Açıklama

Yangınlar sonrası Konyaaltı’nda açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, “10 hektarlık alanda çıkan yangın, ekipler tarafından kontrol altına alındı ancak 1,5 hektarlık alan zarar gördü. Belediye olarak 10 müdahale aracının yanı sıra 50 personelimiz burada çalışmalarda yer aldı. Aksu Çamköy’deki yangın da ekiplerimiz tarafından kontrol altına alındı. Antalya Emniyet Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerine teşekkür ediyorum” dedi.

Bir Yangın Da Denizli’de Çıktı

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde de ormanlık alanda yangın çıktı. Akhan Mahallesi yakınındaki yangına Denizli Orman Bölge Müdürlüğü ve Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale ediyor. Yangının kontrol altına alınması için çalışmalar sürüyor.

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.