Antalya Siyaset

Bambus Koyu Mücadelesinde Zafer: İhale İptal Edildi

Bambus Koyu Mücadelesinde Zafer: İhale İptal Edildi
06 Haziran 2024 - 23:28

Bambus Koyu özelleştirme ihalesi, mahkeme tarafından ihale usulüne aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildi.

Antalya- Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin Kıyı Kanunu’na aykırı şekilde halktan koparılmaya çalışılan Bambus Koyu için verdiği mücadele sonuçlandı. Ankara 6. İdare Mahkemesi, ihale usulüne aykırılık gerekçesiyle Bambus Koyu ihalesini iptal etti.

‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ statüsünde olan Bambus Koyu’ndaki kaçak yapılar ve aykırı düzenlemeler, 2016 yılında yapılan yıkımla ortadan kaldırılmıştı. Bunun ardından, Muratpaşa Belediyesi olarak koyu halka açmak için Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na 6 kez başvuru yapılmış, ancak sonuç alınamamıştı.

Bambus Koyu İhalesi Kıyı Kanununa Aykırı

2022 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Bambus Koyu’nu tekrar ihaleye çıkardı. Bu ihaleye de belediye iştiraki Falez A.Ş. ile katılım sağlandı. Ancak yüksek bedellerle ihale başka bir firmada kaldı. Muratpaşa Belediyesi, Bambus Koyu’nun devletin hüküm ve tasarrufu altındaki koruma statüsüne sahip bir alan olduğu ve ihalenin Kıyı Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiyle hukuki yollara başvurdu. Sonuç olarak, yapılan özelleştirme ihalesi, mahkeme tarafından ihale usulüne aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildi.

Bambus Koyu’nda daha önce yer alan özel işletmenin denizden iş makineleri ve beton makineleri getirerek yarattığı tahribat hala hafızalarda. Bu doğa harikası koyda tekrar benzer olayların yaşanmasını istemediklerini belirten Muratpaşa Belediyesi, Bambus Koyu’nun halka ait ve ücretsiz olarak erişilebilir olması gerektiğini vurguladı. Mahkeme kararı her ne kadar ihalenin usulüne ilişkin olsa da kamunun yararlanması gereken bütün alanların ihale edilmesi konusunda dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Bakanlığımızı, Muratpaşa’daki tüm plajları halka açık tutmak için kamu yararı adına tekrar iş birliğine davet ediyorum. Tekrar tekrar ifade ediyorum, kıyılar halkındır!” dedi.

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.