Antalya Siyaset

Olimpos’ta Üzücü Yangın: Kadir’in Ağaç Evleri Kül Oldu

Olimpos’ta Üzücü Yangın: Kadir’in Ağaç Evleri Kül Oldu
11 Haziran 2024 - 12:14

Antalya’da ünlü turizm tesisi Kadir’in Ağaç Evleri, çıkan yangında tamamen yandı.

ANTALYA – Olimpos Beydağları Milli Parkı içerisinde bulunan ve dünyanın dört bir yanından tatilcileri ağırlayan ‘Kadir’in Ağaç Evleri’ adlı konaklama tesisi, dün gece saat 03.00 sularında çıkan yangında kül oldu. Elektriğin bile bulunmadığı 31 yıl önce Olimpos’ta ağaç ev konseptiyle turizmde devrim yaratan tesisin sahibi Kadir Kaya, yangının ardından büyük bir şok yaşadı.

Yangın Detayları:

Henüz belirlenemeyen bir nedenle başlayan yangına, Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ve Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi müdahale etti. Ağaçlar üzerine inşa edilmiş barakalarıyla bilinen 200 yatak kapasiteli tesiste çıkan yangın 4 saatlik yoğun bir çalışmanın ardından kontrol altına alındı. Yangının başlamasıyla birlikte tesisteki müşteriler hızla tahliye edildi ve can kaybı yaşanmadı.

Olimpos

Geçmiş Felaketler:

2007 Yangını: Kadir’in Ağaç Evleri, 8 Şubat 2007’de de benzer bir yangın felaketi yaşamış ve tesis tamamen yanmıştı. Ancak, hızlı bir şekilde yeniden inşa edilmişti.
2009 Sel Felaketi: Kumluca Olympos’ta yaşanan sel felaketinde tesis ciddi zarar görmüş, mekandaki Öküz Bar tamamen yok olmuş ve 70 oda hasar almıştı.

Popülerlik ve Tanınırlık:

Toros Dağları’nın eteklerinde yer alan ve uluslararası backpacking camiasında büyük bir üne sahip olan Kadir’in Ağaç Evleri, daha önce TNT Dergisi tarafından ‘yeryüzünün en iyi hosteli’ seçilmişti. Bu ödül, tesise global ölçekte büyük bir tanınırlık kazandırmıştı.

Kadir Kaya’nın öncülüğünde Olimpos’ta ağaç ev turizmini başlatan ve Antalya’nın turizm potansiyelini yükselten bu tesiste meydana gelen yangın, hem yerel halkı hem de global ziyaretçilerini derin bir üzüntüye boğdu.

Antalya Siyaset, Haber Hibya Haber Ajansı haber servisi ile çalışmaktadır. Sitemizde yer alan haberlerin kaynak gösterilmeden alınması yayınlanması yasaktır.